Ενα ρημαδι ακορντο...! "το παλιό μου μπουζουκάκι"

pigene stin selida www.repertorio.addr.com exi akrda apo tragoudia pes an brikes kati kali tixi

[b]Μήνυμα από συντονιστή: Νίκο, καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Δεν ξέρω αν έχεις δυνατότητα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες - αν έχεις θα ήταν προτιμότερο να αποφεύγεις τα greeklish. :088:[/b]

Το κομμάτι είναι από ΡΕ- και στην εισαγωγή, απλά μπαίνει με λα+(δεσπόζουσα).

Μιας και το γράφω το μήνυμα, ας γράψω και τα ακόρντα σε περίπτωση που κάποιος έχει μπερδευτεί από τα παραπάνω.
εισαγωγή: λα+,σολ-,λα+,ρε-, ρε7,σολ-, μι7,λα+
λα+,σολ-,λα+,ρε-

Το ξεκρέμασα απόψε, το παλιό μου μπουζουκάκι
ρε- …ντο+…φα+,ντο-…ρε7…σολ-
για να σπάσουμε μεράκι, με μια αγάπη μου παλιά
…λα+…,ρε-,σιb+…λα+…,σολ-
για να σπάσουμε μεράκι, με μια αγάπη μου παλιά
…,λα+…ρε-…,σιb+…λα+…ρε-

Από την πρώτη εκτέλεση πάντα.

έχει ρε+ (7) πριν το σολ- (μπουζουκάκι) και η φράση “μένει” σε σολ-…

Χαμός στο ίσωμα!

Υ.Γ.: Αφού τα είπαν ωραία οι giwrgos_ (με τη βοήθεια κάποιου Dimitris, από άλλο site) και babis… Ας λήξει κάποιος το θέμα!

καθοτι μαλλον εγω ειμαι ο Δημητρης απο το αλλο site - παροτι παει πολυς καιρος. στην εισαγωγη τα βρηκαμε και στο κουπλε ειναι σιγουρα οπως τα ειπε ο αλλος φιλος δημητρης:
Το ξεκρέμασα απόψε, το παλιό μου μπουζουκάκι
ρε- …ντο+…φα+,ντο-…ρε7…σολ-
για να σπάσουμε μεράκι, με μια αγάπη μου παλιά
…λα+…,ρε-, σιb+… .λα+…(ισως υπαρχει εδω στο γεμισμα και μια 7)…,
για να σπάσουμε μεράκι, με μια αγάπη μου παλιά
σολ-…,λα+…ρε-…,σιb+…λα+…ρε-

Και που να δεις στα γεμισματα του μπουζουκιου τι μαχες δινονται με φιλους και αναλυσεις ματαιες επι αναλυσεων- αφου απο την αρχικη εκτελεση πολλα σημεια στα κουπλε δεν ακουγονται καθαρα.

Σπουδαιο κομματι - και απο οταν το πρωτοακουσα πριν απο καμια 20 χρονια - που δεν εβρισκα ουτε εναν να το ξερει στις παρεες- τωρα εχει γινει γκραν σουξε.

Ας όψεται ο σχωρεμένος ο Τζόρνταν.

Γκραν σουξέ που όμως το παίζουν σα γ.μώ το κ.ρατό μου 99 στις 100 φορές.
Είναι ένα τραγικό - νοσταλγικό κομμάτι και θέλει να το νοιώθεις για να βγει ανθρωπινό.
Οχι να ζορίζεσαι για να εντυπωσιάσεις.
Οι δεξιοτεχνίες είναι για να υπογραμμίσουν ότι ο άδων είναι μπουζουξής. Τίποτα άλλο.

Με την ευκαιρία το έβαλα και το ακούω από μια παρεΐστικη ηχογράφιση. Α, ρε Ιορδάνη…
:109:

Μακράν η καλύτερη εκτέλεση που έχω ακούσει! Και δεν πιστεύω να την ξανακούσω καλύτερα, όχι γιατί δεν υπάρχουν καλοί μπουζουξήδες… αλλά δεν υπάρχουν καλύτεροι από τον Ιορδάνη!!!

Και ο Στουραΐτης το ερμηνεύει υπέροχα το συγκεκριμένο τραγούδι.

Ναι ναι! Να μη ξεχνάμε τον φοβερό και τρόμερό Θύμιο!
Μετά τον Ιορδάνη (μόνο από χρονικής πλευράς) ο Θύμιος Στουραΐτης.
Μετά τον Θύμιο Στουραΐτη (που 1000 χρόνια να ζήσει) το ΧΑΟΣ.
Φως στο χάος ίσως φέρουν ένα δυο άτομα… Ονόματα ακόμα δε λέμε.
Περιμένουμε να βρουνε το φακό.

Χε χε. Σωστός!

Προσωπικά θεωρώ την ερμηνεία του Στελλάκη και το παίξιμο του Χιώτη αξεπέραστα. Ο Τσομίδης έχει το ύφος του, την ψυχάρα του, δίνει μια άλλη προσέγγιση με την ερμηνεία του (κυρίως λόγω τραγουδιού) αλλά δεν θα έλεγα πως είναι η καλύτερη εκτέλεση…

Εν τω μεταξύ, επειδή ο Kostas™ ανέφερε πολύ σωστά ότι πολλοί μπουζουξήδες το παίζουν για να εντυπωσιάσουν, έχω να παρατηρήσω ότι η α’ εκτέλεση είναι η πιο απλή σε πενιές από όσες έχω ακούσει… Νομίζω ότι αυτό που και κάνει το κομμάτι να ακούγεται “δύσκολο” και εντυπωσιακό είναι η πρωτότυπη, πλούσια μελωδική γραμμή με τις χρωματικές φράσεις, την εκκίνηση από τη δεσπόζουσα, την ανάπτυξη συγχορδιών, την (επίμαχη) μετατροπία (που δημιούργησε το τόπικ) κτλ, κι όχι τα δεξιοτεχνικά Χιώτικα “κόλπα” που σε πολλά άλλα κομμάτια χρησιμοποιήθηκαν από το συνθέτη.

Σωστό! Και ακόμη πιο σωστά εκφρασμένο: Είναι η πιο λιτή.
Κι όταν έπαιξε το τραγούδι ο Ιορδάνης, πιθανότατα είχε στο μυαλό του αυτό το πράγμα: Οτι ο Χιώτης μπορούσε να παίξει τις κάλτσες του κι όμως έπαιξε όσο λιγότερα χρειαζόταν. Γι’ αυτό και η ηχογράφηση του Τζόρνταν είναι κι αυτή ιδιαίτερα λιτή.

:241:

ΣΕ ΜΙΑΝ ΑΚΡΗ… ΜΕΝΑ ΔΑΚΡΥ…ΣΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΜΑΣ ΤΕΛΟΣ ΔΩΣΑΜΕ ΦΡΙΚΤΟ…
Ο ΕΝΑΣ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ
Ο ΑΛΛΟΣ ΠΗΡΕ ΔΡΟΜΟ ΔΙΧΩΣ ΓΥΡΙΣΜΟ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΣΤΙΧΟ…

“Ειν`ευτυχης ο ανθρωπος”, στα δικα μου αυτια “η καλυτερη εκτελεση”…
Την εχω ακουσει απειρες φορες και θα την ακουω…γιατι μιλαει στην καρδια…
Το παιξιμο του Ιορδανη, εχει κατι “δικο του”, που οταν το ακους, απο την εισαγωγη
ακομη, ανθιζεσαι πως ειναι “ΤΣΟΜΙΔΗΣ”… ανεξαρτητα απο τα γουστα ενος εκαστου!!!

Π ελαγία μου ξέρεις τι είναι για μένα ο Τσομίδης! Το συγκεκριμένο όμως τραγούδι γράφτηκε την ΄δεκαετία του 30 απο τον Τούντα με μπουζούκι τον Χιώτη και με τραγουδιστή τον Στράτο Παγιουμτζη! Είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεθεί άνθρωπος η μουσικό σύνολο που να μπορέσει να πλησιάσει τον αριστουργηματικό τρόπο του πρωτότυπου! Ακουσε το και θα με καταλάβεις!:246::246:

Οχι μονο θα το ακουσω Αλκη, αλλα θα καθησω να το μελετησω, εχεις τον λογο μου!
Τωρα αλλο κολλημα με τον Τζορνταν, ακου να δεις…
Απο τις τελευταιες του “συναυλιες”, στην Σαλαμινα, ακουσα το " Διαζυγιο ", του Μαρκου
και το ακουω συνεχεια και συνεχεια, απειρες φορες και μου παιρνει τα μυαλα!!!
Βρες το, θα το εχεις, ειμαι σιγουρη και ακουσε το… Αλλα παλι ο καθενας μας, οταν
ακουει ενα κομματι, εχει παντα " τα δικα του αυτια ", ειναι πιστευω τα αυτια της ψυχης
του…

Αλκη Μαυρε , σου χρωστω μια απαντηση . Ακουσα τον Στρατο , που λατρευω , απειρες φορες…
και ξανα και ξανα … αλλα στα παλιοαυτια μου , μονο η πενια του Τζορνταν ηχει , μαζι
και στην καρδια μου … οχι μονο στον ευτυχη τον ανθρωπο , αλλα και σε παμπολλες
εκτελεσεις … να φανταστεις , ειμαι καπου μεσα στο σπιτι κανοντας δουλεια και φορω
ηλεκτρονικα ακουστικα , μολις ακουσω την εισαγωγη του " κομματιου " , οποιουδηποτε αμεσως αντιλαμβανομαι οτι παιζει ο Τζορνταν …

τοσο ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΣ και τοσο προπονημενο το αυτι μου , σαν ΛΑΓΩΝΙΚΟ …

Γειά σας…
Κανονάκι ένα τέλειο όργανο που δεν έχει ανθήσει εδώ στην Ελλάδα !!Παρόλο που είναι βυζαντινό και η Ελλάδα ήτανε βασική στην ολοκλήρωση του.
Πηγαίνοντας στην Τουρκία μαθαμε να κατασκευάζουμε κανονάκια και μετά από πολλούς κόπους σιγά, σιγά ανεβήκαμε…
Σαν πρώτος κατασκευαστής στην Ελλάδα θα θέλαμε απλά σαν ενημέρωση πιο πολύ
Μπορείτε να μας επισκεφθείτε στην ιστοσελίδα μας στο:
www.kanonaki.com
Ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο που μας διαθέσατε……
Καλή σας ημέρα