"Είναι βαρύ το έγκλημα" - επανεκτέλεση

Ακόμα μια “μοναχική” επανεκτέλεση ενός “παλιού”.

Είναι βαρύ το έγκλημα
παράνομος εργάτης
χωρίς χαρτιά στις τσέπες του
τις άδειες του τις τρύπιες του
και λαθρομετανάστης.

Οχτώ μαζί στην κάμαρη
κι είκοσι στο κελί τους
μέχρι ναρθεί για πληρωμή
ένα χαρτί επίσημο
με την απέλασή τους.

Με σάλιο τα χαρτόσημα
στη θέση κι η σφραγίδα
τώρα είν’ εντάξει τα χαρτιά
που σε γυρνάν πίσω ξανά
σ’ αχάριστη πατρίδα

τώρα είν’ εντάξει τα χαρτιά
που σε γυρνάν πίσω ξανά
σε φόνισσα πατρίδα.

7 «Μου αρέσει»

Εκτιμώ το ότι αν και έχεις εκφραστεί υπέρ της στρατευμένης τέχνης, παρ’όλα αυτά τα κομμάτια σου είναι γνήσια λαϊκά.
Άμα το σενιάρουμε κι αυτό, έχουμε έτοιμο το 78άρι μπρος-πίσω.

2 «Μου αρέσει»

Καταλαβαίνεις τι αχανές πεδίο ανοίγει θεματολογικά η πρώτη πρόταση.
Για τη δεύτερη, εγώ σκεφτόμουν ένα σινγκλάκι 45άρι.

1 «Μου αρέσει»

Το ξέρω πολύ καλά (παρακολούθησα και την πρόσφατη συζήτηση για τον Εγγονόπουλο), όμως ήθελα να το πω!

1 «Μου αρέσει»

Τι νόημα έχουν αυτές οι μοντερνιές, ας μου το εξηγήσει κάποιος από αυτούς τους νέους…

2 «Μου αρέσει»

Eπειδή είμαστε μακριά από το 7+7 για να βγάλουμε LP!
Να μην πω για playlist στο youtube που θέλει καμιά κατοστή κομμάτια τουλάχιστον.

Ας γίνει η φωνογράφηση και τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε.

2 «Μου αρέσει»

Κάτσε γιατί περιμένουμε τα κεριά από την Αγγλία και η ACS %!%£*… Σε ποιο ξενοδοχείο θα γίνει η φωνοληψία;

2 «Μου αρέσει»

Τα κεριά τα σπαρματσέτα.
Θα μας κλείσει η παραγωγή σουίτες VIP, φουλ πανσιόν.

1 «Μου αρέσει»

Ρε φίλε Άγη…έχεις κάτι παλιακο, σε εμένα αρέσει. Ολο το στήσιμο μου θυμίζει “τα μπλουζ του πριγκηπα”. Αν μου έλεγαν ότι αυτό το κομμάτι υπάρχει στο άλμπουμ θα το έτρωγα κανονικά!

3 «Μου αρέσει»

Θα απασχολήσω με μια ακόμη προσπάθεια του ίδιου τραγουδιού, πάνω στον “κανόνα” αυτή τη φορά, θέλω να ελπίζω…
Εν κατακλείδι, παιδεύτηκα ως απαίδευτος μουσικός και ως άνθρωπος-ορχήστρα και ηχολήπτης ταυτόχρονα, κάποιες ατέλειες που εντόπισα μου τις συγχώρεσα και στο σημείο αυτό, μετά από χρόνια, θα μπορούσα να πω ότι τελείωσα με τα έτοιμα - άλλο ζήτημα πως μένει σε εκκρεμότητα εκείνη η φωνογράφηση για το σινγκλάκι το 45άρι, να ακούγονται και από τα τζουκ-μποξ.

4 «Μου αρέσει»

Άμα ανέβεις Αθήνα, ξέρεις… Δυστυχώς είμαι δυσκίνητος αυτήν την περίοδο.

1 «Μου αρέσει»

:face_with_thermometer: εεε, κι άλλη μια, πιο απλή και πιο σωστή μάλλον… :face_with_thermometer:

1 «Μου αρέσει»