Δωρεάν βιβλίο με παρτιτούρες & mp3 - Πρόδρομος Τσαουσάκης -

Ναι σωστά τα λες, ήθελα να πλησιάσω το ύφος των εκτελέσεων όσο μπορούσα, εξού και κάτι κοφτά 32α στα παιξίματα του Τσιτσάνη και διάφορα παρεστιγμένα, επειδή αυτό ακούω, για πιο ευκολία θα μπορούσα να στρογγυλέψω, ή καλύτερα τετραγωνίσω, το παίξιμο με 16α παντού για πιο αρχάριους αλλά θα ακούγεται ρομποτικό/άψυχο ή στα γυρίσματα του Τσαουσάκη να ακούγονται ισοκρατήματα αντί για χρωματικά και ότι άλλο χρησιμοποιεί στο τρόπο του.

Δεν είναι εύκολο για πρωτάρηδες είναι ένα θέμα αυτό, αν χρειάζεται κάποιος θα μπορούσα να μεταποιήσω σε πιο ευκολόπαιχτο κάποιο τραγούδι. Η αλλαγή τόνου είναι πιο απλή και γρήγορη με το πρόγραμμα γιαυτό μπορώ να το παρέχω σε όσους ενδιαφερόμενους, μου φάνηκε καλό να το υποστηρίξω (αν βρεθεί και κάποιος/α που να το θέλει)

1 «Μου αρέσει»

Οκ , έχω παραβεντουζάρει στη κλασσική αρμονία με τους κανονισμούς της, νομίζω ότι θα μπέρδευε περισσότερο με “άσχετες” της κλίμακας αλλοιώσεις και το απέφυγα, αλλά καταλαβαίνω το ευανάγνωστο στο πεντάγραμμο που λες

Ίσως φλυαρώ αλλα αξίζει να ξεκαθαριστεί.
Αν επιλέξεις να γράψεις με κανόνες δυτικής αρμονίας, το σωστό θα ήταν να γραψεις διαδοχικές νότες. Δηλαδη: στη μαγισσα, μέτρο 4 χρωματική κίνηση πρέπει να ναι: ρε ρε#μι ΜΙ# φα#
Γιατί προσωρινά η βάση σου ειναι το φα#
ο προσαγωγέας του φα# δεν ειναι το φα φυσικό, είναι το μι#.
το ίδιο κ στο μέτρο 6.

Στις βροχης της σταλες: Γιατί στο μέτρο 9 έχουμε και ντο δίεση και ρε ύφεση?
(και παρεπιπτοντως, ο ρυθμός στο μετρο1 πρέπει να ναι σαν το 2, χωρις τις 2 παυσεις)
Αυτά εννοω χτένισμα και ελπίζω να μην προσβάλλω.Προφανώς έχεις δώσει πολύ βάση στη λεπτομέρια και είσαι πολύ κοντά σε παρτιτούρα μεγάλης ακρίβειας.

Στο κάποιος άγνωστος αλητης, μετρο 5 η χρωματικη κίνηση ειναι επισης εκτος,θέλει κοίταγμα.Ξεκινάει,φα#
μέτρο 32 η συγχορδια ντο# ματζόρε θέλει μι# (οχι φα φυσικό)
αν η ντο ματζόρε εχει μι για τριτη…η ντο#ματζόρε εχει μι# για τριτη.
Στο Μεσανυχτα μέτρο 3: Σολ ύφεση αντι για φα δίεση…αλλιως έχουμε δομη σαμπα με φα φυσικο-φα# αντι για διαδοχικες νοτες.

για να μη φλυαρώ, θα σου πρότεινα να φρεσκάρεις λίγο θεωρία.Αυτί προφανώς έχεις τρομερό🙂

1 «Μου αρέσει»

Πραγματικά ότι βλέπεις είναι ότι δεν είδα στις τελευταίες μου διορθώσεις καθαρή απροσεξία,
Βροχής της στάλες - λάθος, απλά λάθος που ακούγεται σωστό και δε το είδα, δεν υπαρχει περίπτωση να μη το διορθωνα, ρυθμός βασικά έτσι μου ακούγεται ότι το παίζει κοφτά/απότομα ο Τσιτσάνης και κόβει (ύφος/στύλ), μετά τόχω κανονικά 16α, στο Αγνωστος αλήτης - λάθος μου και το ξέρω - δε τόδα - δε το διόρθωσα
Στα Μεσάνυχτα η F# είναι προσαγωγέας τoυ σολ μινόρε, είναι όπου δημιουργεί ντιμινουίτα F#ACEb όπως κάθε προσαγωγέας σε όλες τις αμονικές μινόρε, δε βρίσκω λάθος εκεί
Για τη Μάγισσα της βαγδάτης θα το κοιτάξω μπορεί να έχεις δίκιο ,αλλά ποικίλει με την G+, V-VI-V-VI-V, το βλέπω σα B- ξεκάθαρα
Αlk δε προσβάλομαι εύκολα αλλά έτσι όπως πάει το νήμα θα μοιάζει λες και απολογούμαι για λαθάκια και όλο και κάτι θα μούχει ξεφύγει ακόμα, από μεράκι τόφτιαξα, δεν έχω σπόνσορα ούτε σκοπό να εκδόσω βιβλία

2 «Μου αρέσει»

Blockquote αν η ντο ματζόρε εχει μι για τριτη…η ντο#ματζόρε εχει μι# για τριτη.

Δε τόξερα αλλά ξαναδιαβάζοντας εχτές όλη την αρμονική πραγματεία του Dubois το βρήκα!

2 «Μου αρέσει»

Up
Μια υπενθύμιση, όποιος/α χρειάζεται κάποιο/α απο τα τραγούδια σε διαφορετικό τόνο μπορεί να επικοινωνίσει μαζί μου μέσω του email που βρίσκεται στο βιβλίο.

2 «Μου αρέσει»

up για τους μερακλήδες

up για λαϊκή γνώση,
μοιράστε το σε φίλους και ωδεία, άλλοι χρεώνουνε κοπανιστό αέρα και πολυλογία,
κερνάω καλιμπραρισμένες πενιές για όλη την οικογένεια τσάμπα πράμα λέμε.

2 «Μου αρέσει»

up ξανά για να μαθαίνουν οι νέοι και θυμούνται οι παλιοί

2 «Μου αρέσει»