Δυναμικό μικρόφωνο για μπουζούκι (;)

Καλημέρα, χρειάζομαι ένα δυναμικό μικρόφωνο για το τρίχορδο.
Βρισκω δημοσιεύσεις αλλά αρκετά παλιές.
Έχετε δοκιμάσει κάποιο μέχρι 60 ευρώ που να αξίζει τα χρήματα?

Από έρευνα που έκανα δεν υπάρχει κάτι τελικά σε αυτά τα χρήματα…

Σε αυτά τα χρήματα δεν βρίσκεις ούτε αξιόλογη κάψα καλά-καλά, πού να βρεις μικρόφωνο… όμως αν ανεβάσεις λίγο μπάτζετ και είσαι τυχερός, μπορεί να βρεις κάτι στα μεταχειρισμένα (τα δυναμικά μικρόφωνα είναι πολύ πιο ανθεκτικά από τα πυκνωτικά). Shure SM57 είναι το στάνταρ, αλλά φυσικά δεν είναι το μόνο.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ Νίκο. Θα ψάξω για αυτό που προτείνεις

1 «Μου αρέσει»

Οταν τα λεφτα ειναι λιγα, Shure για να σαι sure! Ωραιος ρε Νικολα, ενα απο τα λιγα που θυμαμαι απο τη σχολη ηχοληπτων χαχαχαχα

1 «Μου αρέσει»

Η Shure έχει και την πιο φτηνή εκδοχή, το PG57. Δε ξέρω ποιά ακριβώς είναι η διαφορά. Για live το θέλεις; Τα δυναμικά δεν είναι και ότι καλύτερο για ηχογράφηση, εκτός αν ηχογραφείς ήχο μεγάλης έντασης π.χ. ηλεκτρικό ήχο από ενισχυτή.

1 «Μου αρέσει»

Όντως, για απλές εφαρμογές δεν θα είναι αντιληπτή η διαφορά στην ποιότητα…
Τα δυναμικά είναι γενικά πιο εύκολα διαχειρισιμα σε σχέση με τα πυκνωτικα, χάνουν βέβαια σε πιστότητα.

1 «Μου αρέσει»

Δυναμικά VS Πυκνωτικά μικρόφωνα.

ειναι για διαφορετικές χρήσεις και φαίνεται και στη διαφορά τιμής…
τα πυκνωτικά σχεδιάστηκαν για ηχογραφήσεις (γραμμική απόκριση σε ολο σχεδον το φάσμα).
τα δυναμικά σχεδιάστηκαν για PA(πατάρι)
το ζητούμενο εδω είναι η μέγιστη ενύσχηση , πριν την ανάδραση (σφύριγμα).
δεν προτιμούνται για ηχογράφηση, γιατι συνήθως η απόκριση των, εχει presence boost (τονισμός μερικών DB στην περιοχή 3-5 khz).
αυτό ισως ειναι χρήσιμο σε ορισμένες περιπτώσεις(πχ “κολακεύει” την φωνή) αλλα σε άλλες μπορει να “χρωματίσει” αρνητικά ενα πολύ καλό και σωστό όργανο.
διαλέγετε και παίρνετε!

1 «Μου αρέσει»