Διαστημικά παιξίματα (2008-2011)

Γιάννη έχεις την καλοσύνη αυτό για την τζαζ να το αναλύσεις λίγο ?

Δεν θελω να πω κατι παραπανω απο αυτο που γραφω.Δεν ειπε ενας συνθετης “τωρα θα κανω ενα νεο ιδιωμα” και ξεκινησε να μελεταει πανω σε αυτο.Εμφανιστηκε μια παραλλαγη σε καποια κομματια ,“λαθος” νοτα σε κλιμακες,οπου τυχαια παιχτηκαν οχι επειδη ηταν κακος μουσικος αλλα επειδη “ταιριαζε” και αυτο,και εξελιχθηκε σε ολοκληρο μουσικο ειδος…

Για το “λαθος”, δεν ειμαι απολυτα συμφωνος, γιατι ειναι κατι που απλα το εικαζουμε. Αλλα οτι χρειαστηκε χρονος για να δημιουργηθει νεο ιδιωμα,με πολλα λαθη, προσμιξεις και προσπαθειες, ναι, συμφωνω. Και ακομα και αν φαινεται πιο “χαλαρη” απο αποψη δομης, συνοχης ή πειθαρχιας, εχει και αυτο το ιδιωμα τους κανονες του.

Το λαθος μπηκε σε εισαγωγικα για αυτον ακριβως τον λογο…Αλλωστε το εξηγω στο προηγουμενο ποστ μου,τι εννοω περι λαθους και ιδιωματος.

Μιας και ο τίτλος του θέματος είναι διαστημικά παιξίματα, νομίζω ότι αξίζει μια θέση σε αυτό το heavy μεταλλάδικο κομμάτι με το χαρακτηριστικό, όμορφα λυτό αλλά και δύσκολο τρόπο παιξόματος του Θύμιου Στουρα’ί’τη!!!

//youtu.be/ag3P764DrFs

Παιδες, δεν ειμαι γενικα τις αποψης οτι υπαρχουν ασπρο και μαυρο, φυσικά και υπαρχουν τονοι ενδιαμεσοι… Παρολαυτα δεν με εκφραζει αισθητικα αυτο που ακουσα.
Φιλε Γιανν΄ς η τζαζ δεν προηλθε απο κατι λαθος η απο κατι τυχαιο, οπως κ πολλα ειδη μουσικης, μπορω να σου προτεινω την βιογραφια miles davis (miles). Ο Davis ηταν ο ανθρωπος που δημιουργησε τουλαχιστον 2 η 3 παρακλαδια της τζαζ. Η βιογραφια του ειναι εξαιρετικα ενδιαφερουσα και γιατι περιγραφει τις συνθηκες που γεννηθηκαν αυτες οι μουσικες αλλα και απο ποιους.
Δεν υποτιμαω καποιον που παιζει τοσο εξαλλα το μπουζουκι, απλα θεωρω οτι δεν ειναι στο υφος αυτου του οργανου.
Ακομα και ο χιωτης εβαλε πολλα στοιχεια στο παιξιμο του χωρις ποτε να αρνηθει οτι επηρεαστηκε εντονα απο τον django και την swing… Αλλωστε ακομα και η εκφραση “χιωτης mambo” στο τελος του κομματιου δειχνει εντονα το υφος της μουσικης του εκεινη την περιοδο. Παρολο που εγραψε κομματια πολυ ωραια (προσωπικα μου αρεσουν και τα ακουω ευχαριστα), δεν θεωρω οτι αυτο που ακουω ειναι λαικη μουσικη οπως τα τραγουδια που επαιζαν οι συγχρονοι του. Ο λογος ειναι οτι τα τραγουδια του ειναι swing η mambo…
Αμα παιξω ενα κομματι reggae με το μπουζουκι γινεται η μουσικη αυτη λαικη λογω μπουζουκιου ή η μουσικη παραμενει reggae, απλα παιγμενη με μπουζουκι;

Αισθητικα αποδεκτο απο την πλειονοτητα αυτη τη στιγμη ειναι τα μπιτς κ τα σκυλαδικα… Ναι αλλα οχι μονο αυτα. Υπαρχουν και αλλα ωραια μουσικα ειδη που ευδοκιμουν… Θα σου προτεινα να πας στο fuz club να δεις τι γινεται απο κοσμο καθε βραδυ… Οταν μου ελεγαν οτι εκει παιζει ο ταδε η τραγουδαει η ταδε jazz, ελεγα απο μεσα μου “σιγα μην μαζευτει κοσμος”… Και ημουν 500% λαθος στην εκτιμηση μου. Υπαρχει πααααααρα πολυς κοσμος, που οπως εσυ και εγω δεν ακουει τα “σκουπιδια” που προανεφερες

Προσωπικα πιστευω οτι η τζαζ ειναι το μονο ειδος (οπως κ τα παρακλαδια) που δεν εχει θεσει φραγμους γυρω της. Μπορεις να παιξεις τζαζ χωρις να χρησιμοποιησεις καποιες συγκεκριμενες σκαλες η πεντατονικες. Μπορεις να χρησιμοποιεις ολες τις νοτες με οποια σειρα και με οτι ρυθμο θες. Σε αυτο βιντεακι, αυτο που ακουσα ηταν ενα μπουζουκι να παιζει σε τζαζ ρυθμο, αυτο δεν κανει αμεσως το μπουζουκι οργανο της τζαζ μουσικης, αλλιως θα το αγκαλιαζε η τζαζ αμεσως και θα το ενσωματωνε… Οπως εγινε με την ιρλανδεζικη ροκ (με το irish bouzouki).

Ειναι και υποκειμενικο αλλα και αντικειμενικο ζητημα η μουσικη… Λες οτι ενα αντικειμενικο κομματι (ομορφη συνθεση, ενορχηστρωση, εκτελεση) δεν χωραει υποκειμενισμο στην κριση. Θα σου προτεινω να ακουσεις burt bacharach. Αντικειμενικα: Ωραιες συνθεσεις, εκπληκτικες ενορχηστρωσεις, ερμηνευτες κλπ, συμφωνα με αυτες τις προδιαγραφες που εθεσες θα επρεπε να σου αρεσει, ομως αυτο δεν συμβαινει. Γιατι υποκειμενικα δεν σου αρεσει, δεν ειναι στην αισθητικη σου, ομως αυτο δεν ακυρωνει την αξια αυτων των τραγουδιων…

Η μουσικη (οπως και ολες οι τεχνες) ειναι παντα στο ελεος της αισθητικης.

Όπως οι πιανίστες δεν φαντάζονταν πρίν από 200 χρόνια ότι θα παίζουν τζάζ, έτσι και το μπουζούκι με τους προικισμένους δεξιοτέχνες του έχει να προσφέρει και άλλα πέραν των ήδη γνωστών.

Εγώ πάντως αυτή την τζαζ :)με το μπουζούκι την απόλαμβάνω όσο τίποτα. Και δεν πιστεύω ότι με λιγότερη δεξιοτεχνία απ’ αυτή που μας δείχνει ο Τατασόπουλος εδώ, μπορεί να παραχθεί η ίδια μουσική φαντασία (αδιάφορα αν σε κάποιον δεν αρέσει και προτιμάει κάτι πιο λιτό).

Επ’ ευκαιρία (μια και τον είδα πιο πάνω να παρακολουθεί την συζήτηση), στους τζαζ μουσικούς πειραματισμούς του - αν δεν το έχει ήδη κάνει - του προτείνω με το μικρό μου αισθητήριο να εντάξει το παραπάνω τραγούδι.

Σε κάθε περίπτωση απολαύστε το βιντεάκι.

//youtu.be/N0yTLU8G7wo

ειναι ομως τυχαιο που αυτο δεν εχει συμβει με το μπουζουκι ενω εχει συμβει με το πιανο?..
το ειδα το βιντεο σου με τον κ. τατασοπουλο. ο ανθρωπος εχει χαρισμα. Δεν μπορει κανεις να το αμφισβητησει.
ομως τιποτα απο την εισαγωγη που επαιξε δεν θα μπορουσε να θεωρηθει τζαζ…
Τζαζ δεν σημαινει ταχυτητα. Γιατι ταχυτητα στα δακτυλα εχει και ο Zakk wylde αλλα αυτο δεν τον κανει κιθαριστα της τζαζ …
πάντως στο βιντεο στην εισαγωγη του τραγουδιου εκανε κατι μπλιμπλικια (2:19 -2:23) ο κ. τατασοπουλος τα οποια θεωρω κακογουστα…
Κανει μια πανεμορφη εισαγωγη, με ωραιες λογικες παυσεις (η μουσικη δεν ειναι χτισμενη μονο γυρω απο τις νοτες, αλλα και απο τις παυσεις) και γυρω στο 2:22 αποφασιζει να κανει και μια προθερμανση γιατι… και μετα κατι πολυ γρηγορο στο 2:29…
…οταν πλεον αρχισε το κομματι το εκλεισα το βιντεο γιατι ειχα ηδη κουραστει…
σε αλλους αρεσει αυτο… σεμενα οχι. Αν θελω να ακουσω αυτο θα παω στο rodeo η στο αν club… Δεν κατακρινω κανεναν ειδικα τον κ. τατασοπουλο (αφου μπορει να το κανει γιατι οχι?)

Στα πάντα και για μένα, καλό είναι να υπάρχει μέτρο …

Το τραγούδι πρέπει να έχει εισαγωγή και κλείσιμο …

Η εισαγωγή, πρέπει επίσης να είναι μέσα στα πλαίσια
λογικού χρόνου, ώστε να μην κουράζει τον μέσο ακροατή …

Τα οργανικά κομμάτια είναι πρόσφορα σε πειραματισμούς,
εκ μέρους του μουσικού, γιατί συνήθως σολάρει και κανονίζει
ο ίδιος που θα το οδηγήσει (εξελίξει) μουσικά το κομμάτι,
κάνοντας τα κουμάντα του …

Εγώ δεν κατάλαβα τι εξυπηρέτησε το πέρασμα από σαμπά, από το 1:08 και μετά. Δεν το είδα να δένει κάπου. Αλλά, μακάρι να μπορούσα να παίζω και εγώ κάπως έτσι… Για τα κομμάτια που ακούσαμε από τον Παούρη, αυτό δεν το είπα και δεν το θέλω.

Δεν νομίζω οτι ο κ.Τατασόπουλος όταν έπαιζε αυτό το κομάτι είχε στο μυαλό του κάτι που έστω και έμεσα έχει να κάνει με την τζαζ. Αντίστοιχα ο Ι.Τσομίδης μπορεί να είχε κάποια πρόθεση αλλά δεν νομίζω να κατάφερε να συνδέσει το μέρος του με κάποιο τρόπο με αυτή τη μουσική ή να συνομιλήσει με τους άλλους μουσικούς.
Η αλήθεια είναι ότι για πολλές δεκαετίες η κουλτούρα μας δεν είχε καμία σχέση με την τζάζ. Ακόμη και τώρα αυτή η μουσική δεν απασχολεί στη χώρα μας σημαντική μερίδα μουσικόφιλων. Πάντως η μαυρη μουσική δεν έχει να κάνει μόνο με τον αυτοσχεδιασμό άλλα και με άλλα πράγματα όπως οι ρυθμοί οι κλίμακες και ένα πολύ σημαντικό το σουίνγκ τρόπο παιξίματος. Είναι δύσκολο να συνδεθεί η λαική μας μουσική με ρευματα όπως η τζαζ η το ροκ εν ρολ αλλα υπάρχουν αξιόλογες προσπάθειες που οφείλονται σε εκείνη την ‘‘περίεργη διαστροφή’’ των φρικιών της δεκαετίας του εβδομήντα να διαλέγουν να ακούνε Χέντριξ και Καζαντζίδη.

Oι σπουδαιοι μουσικοι και οργανοπαιχτες δεν κανουν παντα σπουδαια πραγματα…

Ειδα το βιντεακι με τον Τατασοπουλο.
παιδια συγνωμη αλλα μεχρι να ξεκινησει το κανονικο τραγουδι ,επαιζε σαχλαμαρες ο ανθρωπος.
για γελια και για κλαματα.

ας περιοριστει κιαυτος και οι αλλοι διασημοι που παιζουν σε μαγαζια ,μονο στο παιξιμο τραγουδιων (διαφορων συνθετων) και να αφησουν τα ταξιμια γιατι, δεν…!

Ο καθενας εχει τα γουστα του, και ευτυχως υπαρχουν πολλες επιλογες για να ακουσει ο καθενας οτι γουσταρει.
Ειναι ομως λαθος κατα την γνωμη μου να κατακρινεις εναν τετοιο παιχτη ετσι βαρια. Να πω οτι χαλασε το κομματι… Στο ταξιμι ο καθενας μπορει να κανει οτι του πει η ψυχη του, και ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος.

γιατι ειναι λαθος;
αφου παιζει σαχλαμαρες,τι να κανουμε δλδ τωρα ,να ταλλαξουμε;

και σιγα μην ειναι ταξιμι αυτο,ετσι το εγραψα γιατι δεν εβρισκα αλλη λεξη,δεν ειναι ταξιμι κατι αλλο ειναι.

Συγγνωμη αλλα απο ενα βιντεακι στο οποιο δεν ακους πολλα δεν μπορεις να κρινεις καποιον… Και πολυ περισσοτερο εναν τοσο μεγαλο καλλιτεχνη…

Τι ειναι τοτε το ταξιμι; Υπαρχει αντικειμενικο ταξιμι;

Τωρα ακουγονται βαριες κουβεντες για εναν σπουδαιο οργανοπαιχτη.Προς θεου το παραπανω σχολιο μου δεν αναφερονταν στο βιντεο με τον Τατασοπουλο αλλα ηταν ενα γενικο σχολιο που αφορουσε αυτη τη κατασταση της θεοποιησης και της απομυθοποιησης.Τωρα να λεμε σαχλαμαρα εναν μουσικο που εχει αποδειξει ουκ ολιγες φορες οτι ειναι κορυφαιος,απο μονο του κατανταει αηδια.Αν ειναι δυνατον!!!Στο ζητημα της αισθητικης του καθενα υπαρχει υποκειμενικοτητα αλλα στο αν κατι ειναι αντικειμενικα καλο υπαρχει οι νομοι και οι κανονες της μουσικης.Η μουσικη ειναι επιστημη δεν ανηκει στη σφαιρα του φαντασιακου γι αυτο χρειαζεται απειρη μελετη,προσοχη,αφοσιωση,υπομονη και επιμονη.Τα περι ψυχης μου ακουγονται λιγο περιττα,σαφως και ο συνθετης,ο καλλιτεχνης εχουν εντονα συναισθηματα οταν παιζουν ενα ταξιμι ή οταν γραφουν και εκτελουν ενα τραγουδια αλλα και αλλοι εχουν ψυχη και εντονα συναισθηματα και αμα του δωσεις ενα μπουζουκι,μια κιθαρα,ενα μικροφωνο δεν θα κανουν τιποτα.

Παλι τα ιδια βρε Γιανν´ς? χαχα
Ναι, αντικειμενικα παιζει καλα, γιατι παταει στους νομους (W T F !!!) και κανονες ( W T F again!!!) της μουσικης, αλλα το “ταξιμι” αυτο υποκειμενικα πασχει…χαχα

Που ακριβως μιλαω για το ταξιμι του Τατασοπουλου στο προηγουμενο ποσταρισμα μου…???