Γρηγόρης Βασίλας

//youtu.be/3_jVmvxH8AU&feature=channel_page

Τρικαλινό Ζεϊμπέκικο (Τσιτσάνη)

//youtu.be/-CmwhYRbMcc

Αν ήξερες ποιος είμαι γω (Χιώτη - Κολοκοτρώνη)

//youtu.be/tbFynXscxww&feature=channel_page

Άλλοι φίλε Κώστα μ’ ένα μπουζούκι και μια κιθάρα τραγουδούν “τι κι αν φορώ τραγιάσκα” και βγάζουν αγγέλους που αγγίζουν την ψυχή που αναγαλιάζει κι άλλοι φορούν τραγιάσκα σε δέκα δεκαπέντε νοματέους και βγάζουν … θου κύριε.-

Αυτο το ζειμπεκακι :109:ολα τα λεφτα!ΜΠΡΑΒΟ ρε παιδια μου φτιαξατε τη μερα.

Κώστα με έστειλες με αυτά τα τελευταία βίντεο ρε φίλε να σε καλά , αν βρείς κ του Δημήτρη Λίβανου από την εκπομπή τα παντελόνια είναι περίεργα ρούχα που ήταν αφιέρωμα στον Σπόρο τη να πω δεν παίζεσαι (έτσι για να σε μπρηζώσω να το βρεις):slight_smile:

Καταπληκτικά τα βιντεάκια του Κώστα…

Το παίξιμο του Γρηγόρη είναι όπως και ο ίδιος… Ξεκάθαρο, μετρημένο, προσεγμένο μέχρι και την τελευταία πενιά του…

Αν δεν είχε κι αυτός την “ενδυματική” εμμονή αλα Django…:slight_smile:

Δηλώνω θαυμαστής του Γρηγόρη χρόνια… Πάντοτε μου δίνει μια εκδοχή πολύ ενδιαφέρουσα, σύγχρονη αλλά και ζυμωμένη με παλιακά στοιχεία… Πολύ ωραίος παίκτης και τραγουδιστής με ύφος των μπουζουξήδων του '50. Μερακλής πάνω απ΄ όλα με λαικό κριτήριο και αίσθημα…

Παιδια καλημερα και απο εμενα

Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις το τηλεφωνο του Γρηγορη

Αν ναι και δεν θελει να φανει εδω ας μου το στειλει σε ΠΜ

Ευχαριστω και καλη συνεχεια σε ολους

Κι όπως έχουμε συζητήσει με τον αγαπητό KwstasP, ο Βασίλας φαίνεται πως μελετάει πολύ Ιορδάνη.

Θα συμφωνήσω κι εγώ με το πιο πάνω σχόλιο.Η πενιά του Γρηγόρη αναδύει άρωμα Ιορδάνη ( Πως θα ήταν άλλωστε δυνατόν άτομα σαν τον Βασίλα να μην μαθητεύσουν πάνω σε Ιορδάνη).Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι ο Γρηγόρης Βασίλας θα βρει τον δικό του δρόμο και το δικό του ηχόχρωμα χωρις να χρειάζεται να μιμείται κανέναν.

Φίλε Ιορδάνη το αν κάποιος δεξιοτέχνης παίρνει στοιχεία από κάποιον δεν σημαίνει ότι τον μιμείται!! Ο Γρηγόρης έχει τον δικό του τρόπο παιξίματος και το δικό του ηχόχρωμα στην πενιά!!

Κώστα στην σημερινή εποχή αφενός δεν υπάρχει παρθενογένεση και αφετέρου είναι πάρα πολύ δύσκολο να δημιουργήσεις δικό σου ηχόχρωμα και ξεχωριστό στυλ στην πενιά.
Κατά την προσωπική μου άποψη δικό τους ηχόχρωμα φαίνεται να διαθέτουν Πάππος - ΄Βλάχος΄ και Τατασόπουλος ( όταν δεν κάνει τον αμερικάνο ).

Προσωπικά προσθέτω στην λίστα κ τον Βασίλα τον καταλαβαίνω με τη μία όταν τον ακούω κάτι που για εμένα προδίδει προσωπικό ύφος κ χαρακτήρα στο παίξιμο:110:

Με σεβασμό σε όλα τα παιδιά ερασιτέχνες και επαγγελματίες που κρατάνε ψηλά τον πήχη στο δεξιοτεχνικό τρόπο παιξίματος του μπουζουκιού, θα ήθελα να κάνω μια μικρή λεκτική υπέρβαση και να δηλώσω οτι ο ΄΄ ΒΛΑΧΟΣ ΄΄ τους παει βόλτα όλους !

Ρε παιδία δεν υπάρχουν βίντεο με τον ʽʼΒλάχοʼʼ να δούμε κ εμείς ; πολλοί μου λένε τα καλύτερα λόγια γι αυτόν όπως έχω διαβάσει κ μέσα στο φόρουμ :088:προφανώς δεν τον έχω δει ποτέ ζωντανά

Θα συμφωνήσω με τον Ιορδάνη. Κατά την ταπεινή μου γνώμη ο μόνος από τους σύγχρονους μπουζουξήδες που ξεχωρίζει αμέσως από το χρώμα του είναι ο Πάππος. Κοντά σε αυτόν τον τομέα βρίσκονται ο Βλάχος και ο Τατάς. Οι άλλοι νομίζω ότι θέλουν δρόμο ακόμη, χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν από τους φίλους.
Όσο για το ποιος “πάει βόλτα” ποιον, επιτρέψτε να διαφωνώ μόνιμα. Σ’ αυτό το επίπεδο ο καθένας έχει στιγμές που είναι άπιαστος. Είπαμε, προχτές, για παράδειγμα, ο Λιόλιος τους έστειλε αδιάβαστους όλους. Τι να λέμε τώρα…

Φίλε δες εδώ

Μια χαρά τα λέτε όλοι, αλλά νομίζω ότι, το πιο αναγνωρίσιμο και ιδιαίτερο παίξιμο το έχει ο στουραΐτης. Από το πρώτο μέτρο τον καταλαβαίνεις.

Εννοείται!
Αλλά δεν έχει καμιά δουλειά ο Στουραΐτης στη “σύγκριση” που γίνεται παραπάνω. Αυτός είναι μπουζούκαρος από άλλη γενιά, όπως και ο Μωραΐτης, ο Ψαρρός, ο Νικολόπουλος κ.ά.