Γλυκέ μου τύραννε

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ «ΓΛΥΚΕ ΜΟΥ ΤΥΡΑΝΝΕ»;

ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΩ (ΓΑΒΑΛΑΣ, ΓΛΥΚΕΡΙΑ, ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΑΘΗΝΑΙΚΗ ΚΟΜΠΑΝΙΑ) ΤΙΣ ΕΧΩ ΣΕ MP3 ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΟΝΟΜΑ ΣΥΝΘΕΤΗ-ΣΤΙΧΟΥΡΓΟΥ… ΟΜΩΣ ΕΤΟΙΜΑΖΩ ΕΝΑ CD ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΠΑΙΖΩ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ, ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ … ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ Ο ΠΑΝΟΣ ΓΑΒΑΛΑΣ; Η ΜΑΛΛΟΝ Ο ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ; ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΤΕ «ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΣΤΙΧΟΙ ΤΟΥ ΛΕΥΤΕΡΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ»

ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ;

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ

ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ\

THEO

Κανείς δεν μπορεί να μου το πει με βεβαιότητα;Είμαι πολύ μακριά από την Ελλάδα και δεν έχω εύκολη πρόσβαση σ’αυτού του είδος πληροφορίες… αν βρισκόμουν στην Ελλάδα θα πήγαινα στο Virgin Mega Store και θα έριχνα μια ματιά στα εξώφυλλα των cd για να το μάθω… αλλά είμαι στην άλλη άκρη της γης και εδώ δεν γνωρίζω κανέναν που να έχει ελληνικά cds εκτός από μένα… το έψαχνα και στο ίντερνετ, και σε μια σελίδα με στιχους και ακκορντα (το kithara.gr) αλλά αυτό το συγκεκριμένο τραγούδι δεν το βρήκα.

Μήπως κάποιος από σας το έχει αυτό το κομμάτι σε cd; Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά και να μου πείτε όνομα συνθέτη και στιχουργού; Πραγματικά την χρειάζομαι αυτη την πληροφορια…

πάλι σας ευχαριστώ

και καλά να περνάτε

Theo

Γραμμένο το 1967, καταχωρημένο στα ονόματα Γ. Κυριαζή - Πάνου Γαβαλά.

ΥΓ. Ο Γ. Κυριαζής δεν είναι ο γνωστός ρεμπέτης τραγουδιστής, κιθαρίστας, συνθέτης Γιάννης Κυριαζής (τουλάχιστον έτσι νομίζω). Είναι μάλλον κάποιος άλλος.

Εγώ είδα στο CD να γράφει “Ι. Γαβαλάς - Γ.Κυριαζής”. Ναί “Ι.” και όχι “Π.” Γαβαλάς.
Και σε πολλά άλλα γραγούδια είχε το ίδιο Ι.Γαβαλάς.

Δεν ξέρω τι συμβαίνει.

  • Στο λαϊκό / ρεμπέτικο τραγούδι δεν υπάρχει άλλος δημιουργός “Κυριαζής”, πλην του Γιάννη.
    (Τι σας κάνει κ. “Ορίστε” να αμφιβάλλετε επ’ αυτού;).

  • Στο λαϊκό / ρεμπέτικο τραγούδι υπήρξαν ως γνωστόν δύο Γαβαλάδες. Ο Πάνος και ο Σωτήρης ή Μεμέτης.
    Τα “Ι. Γαβαλάς” φίλε Κ.Κ. ή είναι τυπογραφικό λάθος ή …τη τύφλα τους.

Και πούσαι Κώστα, ο κόσμος όταν αλλάζει κινητό δίνει και το νέο του στίγμα (ΠΑΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, θα κάνουμε συνάντηση με ούζα με τον Γιαννάκη τον Παπαϊωάννου).
Και δεν θέλω παράπονα ότι τρως τη Θεσσαλονίκη στη μάπα, γιατί θα σε κράξω δημοσίως πως είσαι κωλόφαρδος που βρίσκεσαι εδώ…

Σ.Π.

Το Ι. Γαβαλάς δεν είναι τυπογραφικό λάθος φίλτατοι. Ο Π. Γαβαλάς έβαζε το όνομα του γιού του Γιάννη (Ιωάννη) σε πολλά τραγούδια του.
Και βεβαίως-βεβαίως ο Γιάννης Κυριαζής είναι ο γνωστός συνθέτης και τραγουδιστής του “ρεμπέτικου”.


ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΥΡΙΑΖΗΣ
Tραγουδιστής, οργανοπαίχτης (κιθάρα), συνθέτης, στιχουργός.

Γεννήθηκε στην Kαβάλα το 1915. Eγκαταστάθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1937, έχοντας ήδη κάνει παράλληλα με το σχολείο και σπουδές κλασσικής κιθάρας. Στη Θεσσαλονίκη γνώρισε τον Tσιτσάνη, τον Bαμβακάρη και τον Παπαϊωάννου και αφοσιώθηκε στο λαϊκό τραγούδι.
Στην Aθήνα ήρθε μετά τον πόλεμο, το 1946, και εργάστηκε με πολλά μουσικά σχήματα σαν κιθαρίστας και σαν τραγουδιστής, γράφοντας παράλληλα και δικά του τραγούδια. (Δισκογραφική περίοδος : 1946 έως 1977).
Ήταν από τους μοναδικούς ανθρώπους του “ρεμπέτικης ζωής” που ήταν αγωνιστής και ενεργό μέλος του ΚΚΕ. (Με αγώνες, κακουχίες κλπ).
Πέθανε στην Aθήνα το 1981, έχοντας χρόνια φυματίωση.

Κύριε ΧΧΧΧ (δεν έχετε ονοματάκι;) προσωπικά δεν ήξερα πως ο Π. Γαβαλάς είχε γιό, κλπ. Καλή η πληροφορία σας.

Σ.Π.

Κύριε Σάκη, “Απονε τύραννε” με λένε οι οχτροί και “Μισιρλού” οι φίλοι!!!
ΧεΧεΧεΧε…
Καλό μήνα!

Καλό μήνα και σε σένα Ιωάννα μας.

Πάντως, προσωπικά, μ’ αρέσει πιο πολύ το “Μισιρλού”. Μάλιστα δε, αν γουστάρεις τα εξωτικά-ανατολίτικα και λάγνα τραγούδια και τα χορεύεις κιόλας λυκνιστικά, δεν το συζητώ, χαλάλι ο “τίτλος”…

Φιλάκια.

Σ.Π.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες :slight_smile:

να’στε καλά όλοι

Αχ κύριε Σάκη! Κρίμα, γιατί κάποια στιγμή νόμισα ότι τα ξέρετε όλα…
Ο Γ. Κυριαζής, που συνυπογράφει με τον Γαβαλά το "Γλυκιέ μου τύραννε, ονομάζεται Γεώργιος. Αλλά δε φταίτε εσείς. Ο νονός του φταίει.

Κύριε/Κυρία “Ορίστε” κακώς νομίσατε πως είμαι παντογνώστης (αλήθεια, υπάρχουν τέτοιοι?)!
Προσωπικά πορεύομαι με το “γηράσκω αεί διδασκόμενος”.

Πάντως, το όνομα “Γιώργος Κυριαζής” σε μένα προσωπικά είναι τελείως άγνωστο. Και μια και επιμένετε επ’ αυτού, μπορείτε να μας δώσετε την πηγή της πληροφορίας σας?

Σ.Π.

αυτό το τραγούδι δεν νομίζω να το έχει γράψει ένας όποιος…

Αλλο θεμα εψαχνα να βρω αλλα ‘‘επεσα’’ πανω σε αυτο…οποτε πρεπει να τοποθετηθω…η μουσικη ειναι του Γιωργου Κυριαζη εκπληκτικου μουσικου τρομπετιστα με μεγαλη καριερα διπλα στον Γ.Κατσαρο ενω εχει συνεργαστει και πολυ καιρο και με τον Πανο Γαβαλα…τυγχανει να τον γνωριζω προσωπικα καθως τον ειχα δασκαλο μουσικης και μπορω να σας βεβαιωσω οτι προκειται για εναν απο τους καλυτερους τζαζιστες χαλκινους της πατριδας μας.
Πλεον ειναι πολυ μεγαλος σε ηλικια αλλα αν ακουσετε εστω και ετσι να παιζει τρομπετα θα μεινετε αφωνοι…

1 «Μου αρέσει»

Αυτός που αναφέρεις το έγραψε ο τρομπετίστας, που καμιά σχέση
δεν έχει με τον Γιάννη Κυριαζή (από Καβάλα), ο οποίος συνέθεσε
το “θέλω βαριά να κοιμηθώ” με τον Π.Τσαουσάκη (τραγούδαρος) …

Το αναφέρω γιατί κάπου στο θέμα, μπερδεύεται και το δικό του όνομα !

Στο Kithara.vu, βρήκα τα λόγια του τραγουδιού, το όνομα αυτού που
το τραγούδησε Π.Γαβαλάς, καθώς και το όνομα του Γιώργου Κυριαζή
που το έγραψε !!!

geia sas.

to trgagoudi to egrapse o thios tou patriou mou.

Giorgos Kiriazis k pethane distihos propersi.

Epeze mousiki me ton Nikolopoulos.

komatara, apolambano k tin kainouria mas tis Loliou na to tragoudaei stn ekpompi stin igia mas sto YouTube.

hairetismata apo elbetia se olous.

1 «Μου αρέσει»