Γιώργος Μπάτης - Τραγούδια, Ιστορία

ρίξε μια ματιά εδώ, αν λέει κάτι… “συνφραζομενο”.

1 «Μου αρέσει»

οχι κυριε σπυρο το εχω διαβασει απο χρονια αυτο. προκειται για ερασιτεχνικη ηχογραφηση με μπαγλαμα και κιθαρα μαλλον κλασικη. την πρωτοακουσα πριν 25 χρονια. την εχουν αρκετοι του χωρου και κυκλοφορησε η φημη οτι μπορει να ειναι ο μπατης ο ιδιος. εμενα δεν φαινεται για μπατης, αλλα… ποτε δεν ξερεις.

που είναι αυτό το άκουσμα? βρες το, (όλοι μαζί)
να το"εξετάσουμε" και να "αποφανθούμε":blush:

@gibson355 Το μαντείο της Δωδώνης λογικά εννοείς, του Βασίλη Νούσια.
Υπάρχει στο yt με το Ζαφειρίου

1 «Μου αρέσει»

αυτό πρέπει να είναι.

1 «Μου αρέσει»

αυτο ειναι! μπραβο, σ’ευχαριστω πολυ! καλα καταλαβα οτι δεν ηταν μπατης. ραδιο αρβυλα ηταν. το παιζουν και σε ντουζενι τα παιδια με ντο μουργκανα…

1 «Μου αρέσει»

ναι κυριε σπυρο, αυτο. κυκλοφορουσε για χρονια μονο του, σκορπιο, σε διαφορες ιδιωτικες κασσετες με την φημη οτι ισως ειναι ο μπατης…

Ο Νέαρχος Γεωργιάδης («Ο Μάρκος όπως τον γνώρισα») αφηγείται ότι έτσι ακριβώς τον υποδέχτηκε ο Μπάτης, όταν πήγε να τον γνωρίσει:
-Πώς σε λένε παιδί μου;
-Νέαρχο.
-Εμένα που με βλέπεις, Νέαρχε, έχω φουμάρει στη ζωή μου δυο βαποριές χασίσι!
…και σχολιάζει ότι μάλον, ως φαίνεται, κάτι τέτοιο θα θεωρούνταν εύσημο για τη γενιά και την κοινωνική ομάδα του Μπάτη. (Αν δεν απατώμαι, εξάλλου, εκείνες οι γενιές είχαν προλάβει και την απολύτως ελεύθερη κυκλοφορία του χασισιού, με κρατικές επιδοτήσεις προς τους καλλιεργητές κλπ. - σαν να λέμε, υπάρχουν χασικλήδικα τραγούδια που δεν είναι τραγούδια της παρανομίας!)

1 «Μου αρέσει»