Για το δεξί χέρι στο μπουζούκι

Αν και ανασύρεις ένα θέμα που σχεδόν έχει πέσει 2 χρόνια σε λήθαργο, πιστεύω πως ο συγκεκριμένος χρήστης ήταν απλά εριστικός. Αυτό που είχε να πει, το είπε από το #12 post που έδωσε κάποιες ασκήσεις για την πένα. Μετά απλά ο ένας με τον άλλον πιάνονταν πάνω σε κουβέντες και τράβαγαν το θέμα στα άκρα, προσπαθώντας ο ένας να μπει στο μάτι του άλλου και ξεφεύγοντας.

Το θέμα “Τσιτσάνης”, θεωρώ πως ήταν απλά ατυχές παράδειγμα. Και το αφήνω το θέμα εδώ.

Στην ουσία όμως, η τεχνική του να μην ακουμπάς το καπάκι είναι καλή και “σωστή” (σε θεωρητικό επίπεδο). Από εκεί και πέρα, ο καθένας με τον τρόπο του και όπως τον ευχαριστεί.

Η πενα μου χτυπαει πανω στο καπακι και κανει ξυλινο θορυβο. Εχεις φιλε καποια λυση γι’αυτο? Ευχαριστω.

Δοκίμασε να κρατάς το μπουζούκι πιο όρθιο και να περιορίσεις τη κίνηση του καρπού. Όχι τη δυναμική της κίνησης. Απλά την απόσταση.

1 «Μου αρέσει»

Το κρατάς σωστά το όργανο και την πέννα?Πολύ περίεργο μου φαίνεται.Ίσως προσωπικά παίζω λίγο πιο προσεκτικά γιατί το μπουζούκι μου δεν έχει προστατευτική φιγούρα.Αλλά στα 2 χρόνια περίπου που έχω το όργανο άντε μια δυο φορές να το έχω χτυπήσει με την πέννα και αυτό ανεπαίσθητα.
Πόσο καιρό παίζεις μπουζούκι?

1 «Μου αρέσει»