Βοήθεια - Εκμάθηση μπουζουκιού (2011)

Το πεπρωμενον φυγειν αδυνατον!:slight_smile: Τελος παντων. Παρε τωρα ενα τετραχορδο και αν δεις οτι δεν το πολυγουσταρεις βγαλε το ενα ζευγαρι χορδων και καν’ το τριχορδο. Ετσι το εκανα και γω και πολλοι αλλοι γνωστοι μου. Και οταν μπορεσεις αγοραζεις ενα κανονικο. Μου φαινεται η πιο πρακτικη λυση.

όπως λέει και ο Μάρκος βγάζεις τις χορδές… βγάζεις και τα τάστα στην τέταρτη χορδή και έχεις και μια ταστιέρα για μόρια… έτσι εάν βαρεθείς τραβάς και ένα ανατολίτικο ταξιμάκι με μόρια…

Θα σου έλεγα να περιμένεις να πάρεις το 10χορδο που σκοπεύω να κάνω με τον τρόπο αυτό… αλλά πρώτα πρέπει να μάθω να φτιάχνω το 8χορδο… :106:

Εγω θα συμφωνισω με τον ασωτο στο (εγώ προσωπικά δεν το αλλάζω με τίποτα το 8χορδο)
Και επειδη ειδα και αυτο (Μπα φίλε lester οι γνωμες μας είναι δυο. Του ασωτου και των υπολοιπων… :019:)
ηρθα να στηριξω λιγο το καστρο των τετραχορδων!

Τετραχορδοι ολου του κοσμου βοηθατε!

Αυτή τη φορά δε θα αναρωτηθώ…το θέμα πραγματικά το έχουμε εξαντλήσει εδώ μέσα…εγώ τετράχορδος εξ΄αρχής τη βρίσκω με αυτά που μου προσφέρουν οι τέσσερις χορδές αλλά και το τριχορδάκι έχει τις χάρες του…όσο για το φίλο που ξεκινάει η δική μου συμβουλή είναι να πάρει ένα οργανάκι των 400 ευρώ γιατί αν πάρει των 150 καλύτερα να ξεκινήσει τοξοβολία και όχι μπουζούκι.

…μου είπε θα βρούμε ένα όργανο 500 ευρώ με 150 ευρώ ( δεν θα είναι η αξία του 150 ) και όχι στο μοναστηράκι, γύρω από το μοναστηράκι…τι να σας πω ρε παιδιά, τουλάχιστον θα έχω κάποιον να γνωρίζει δυο πράγματα…

έγραψες!!!

ώς εδώ συμφωνώ και επαυξάνω

αλλά εδώ μας τα χαλάς λιγάκι. αντί για διεθνή μήπως εννοείς δυτικοευρωπαϊκή, με αρμονία κλπ; γιατί το τρίχορδο είναι υπέρ αρκετό για το ρεμπέτικο παίξιμο, κατά βάση μονοφωνικό. για τη συνοδεία υπήρχαν η μπουργάνα, τα κουρδίσματα, και αργότερα η κιθάρα. και πες όπως θες το όργανο, αλλά μην μας επιβάλλεις το πως θα το λέμε όλοι οι υπόλοιποι.
φιλικά, νίκος

υγ: πάντως στο βιντεάκι με τον καραντίνη (καμία σχέση με τρίχορδο) η μπάντα ρεφάρει με τον μπασίστα που έχει πεντάχορδο! τεσπα, τα είπε όλα ο μούλτι-κούλτι…

γιατί στα χαλάω Νικόλα… (μπροστά από την πρόταση έχω το π.χ.)… οπότε όλη πρόταση αναφέρεται στις διαφορετικές απόψεις που έχουν τα μέλη.

Επίσης δεν επιβάλω τίποτε… ο καθένας δέχεται ότι νομίζει και απορρίπτει ότι νομίζει…

εάν μπορούσα να επιβάλω θα είχα καταργήσει το 6χορδο :019:

όσο για τον Μανώλη, άποψη σου, σεβαστή αλλά μη αποδεκτή… έχω τελείως αντίθετη γνώμη.

Το εξάχορδο σαν όργανο είναι πλήρες , το οκτάχορδο είναι αλλο όργανο. Δεν υπάρχει σύγκριση όπως δεν μπορείς να συγκρίνεις το 8χορδο με το Irish bouzouki . Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάτι που να μην έχει παιχτεί στο 6χορδο και να εχει παιχτεί στο 8χορδο

Να περιπλέψω το θέμα ρωτώντας:
Ένα 4χορδό κουρδισμένο ρε-λα-ρε-λα (ή με άλλα κουρδίσματα αντίστοιχα σε ντουζένια κλπ που μόνο ακροθιγώς γνωρίζω)
μπορούμε να δεχθούμε ότι δεν “προδίδει” τη λειτουργία και τον μουσικό ρόλο του 3χορδου;

Να αντικαταστήσω και το “προδίδει” με άλλη λέξη, για να μη γίνει καμιά παρεξήγηση :slight_smile:
Μπορούμε να δεχθούμε ότι δεν εγκαταλείπει αυτή τη λειτουργία και το ρόλο;

Θα προδώσει σίγουρα το ρόλο και τη λειτουργία του τετράχορδου. Το τετράχορδο έγινε με κούρδισμα κιθάρας ένα τόνο πιο κάτω για να δώσει κάποιες άλλες χρηστικές δυνατότητες, που με το κούρδισμα αυτό αφαιρούνται.

Οσον αφορά τα άλλα κουρδίσματα ή ντουζένια αυτά γίνονται πάνω σε τρίχορδο. Επομένως, για τα ντουζένια, δεν προσθέτει κάτι ιδιαίτερα σημαντικό στον τριχορδά ένα τέτοιο κούρδισμα.

Οσον αφορά το τρίχορδο, το γκράνγ! το ανοιχτό παίξιμο δηλαδή προσωπικά το έχω συνηθίσει και το γουστάρω με ρε λα ρε. Η έξτρα Λα περιτεύει, γιατί χαλάει την βασική χαμηλή που πρέπει να είναι η ρε. Το άκουσμα δηλαδή για τα αυτιά μου θα χαλάσει.

Αν και ο άνθρωπος βοήθεια ζήτησε και του δώσαμε αναλύσεις περί αναλύσεων, να προσθέσω οτι το μεν ΡΕ-ΛΑ-Ρε είναι Ά Αναστροφή της Ρε, ενω το ΡΕ-ΛΑ-ΦΑ-ΝΤΟ, Ρε μεθ’ εβδόμης.
Καλημέρα

Όπως λέει και ο Διόνυσος, το τετράχορδο μπουζούκι με το συγκεκριμένο του κούρδισμα επινοήθηκε για μία συγκεκριμένη σειρά λειτουργιών. Τετράχορδα αρματωμένα ρε λα ρε λα υπήρχαν αρκετά, προ πειραιώτικης σχολής. Εξαφανίστηκαν μέχρι του σημείου να λησμονηθούν σχεδόν ολότελα και αυτό δεν είναι τυχαίο. Από μόνο του, νομίζω, αυτό δίνει μίαν απάντηση στον Άγη. Εγώ θα έλεγα να αφήσουμε τα περί τέλειου και μη τέλειου όργανου στην άκρη αφού τελικά, τέλειο όργανο δεν υπάρχει και ας επικεντρωθούμε ο καθένας σε εκείνα τα ακούσματα που του αρέσουν και επομένως τα ξέρει, χωρίς να αρχίσουμε συγκρίσεις και ανταγωνισμούς.

Νίκο, κάνεις λάθος. Το ρε-λα-ρε δεν είναι α΄αναστροφή γιατί λείπει το φα, που έπρεπε να είναι στο μπάσο. Είναι ευθεία κατάσταση, μιας και έχει ρε στο μπάσο (αν και, τονίζω ότι, λείπει η 3η).
Στη δεύτερη περίπτωση γιατί να είναι γ΄αναστροφή της ρε και όχι β΄αναστροφή της φα με 6; :082:

Διάλειμμα με λίγες θεωρητικές μπούρδες:112:

Στην ίδια μπουρδολογία: Μπορούμε να θεωρήσουμε οτι το ΡΕ-ΛΑ-ΡΕ είναι ματζόρε από μόνο του, εξαιτίας του πολύ έντονου φα δίεση αρμονικού (ασυγκέραστου όμως), μια δέκατη ψηλότερα από το ρέ;

Θεωρητικά απαντώντας, ναι. Αλλά πρακτικά όχι. Είναι τόσο αμελητέος ως αρμονικός που δεν ακούγεται. Και μιλάω έχοντας κατά νου μια κιθάρα ίσως και όχι μια καμπάνα. Στην καμπάνα και λόγω έντασης και λόγω διάρκειας ακούγεται καθαρά.
Συγχορδίες χωρίς 3η δεν έχουν συγκεκριμένο χαρακτήρα.

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες Αλέξανδρε!

Παραθέτω ένα πίνακα με τη σχέση νότες-συχνότητα

http://www.phy.mtu.edu/~suits/notefreqs.html

Με βάση τον πίνακα αυτό, οι σχέσεις είναι

D0=18.35, F#3=185; (~1018,35) ή D1=36,71, F#4=369.99 (~1036.71). Βλέπουμε όντως ότι το ματζόρε ενισχύεται με τις αρμονικές!

Να υπενθυμίσω ότι μία αρμονική είναι ακέραιο πολλαπλάσιο μιας συχνότητας.
harmonic=n*f όπου n= 1,2,3 κλπ και f η συχνότητα.

Υ.Γ. Στο μπουζούκι ακούγεται άραγε;

Τώρα με στείλατε στο διάστημα!!!

Εγώ βρίσκω ότι σχεδόν ακούγεται. Ξεγελούσαμε και δασκάλους στο Ντικτέ στο Ωδείο έτσι . Τους παίζαμε στο πιάνο μια συγχορδία με πολλές πέμπτες καθαρές και οκτάβες αλλά χωρίς τρίτη και όλοι λέγαν ματζόρε.
Όπως λέει ο Δημήτρης δεν είναι πάντα αρκετό για να δώσει την ιδιότητα ματζόρε αλλά απο την άλλη, σε ένα όργανο που θα αναδείξει αυτόν τον αρμονικό είναι περισσότερο ματζόρε απο την συγκερασμένη ψηλότερη τρίτη μεγάλη.

Επεξεργασία: Στο λαούτο μου πάντως απολαμβάνω την πρώτη Σολ Ματζόρε ασυγκέραστη συγχορδία χαμηλώνοντας τον μισό μπερντέ. Έχω λοιπόν χαμηλό Σι αλλά το ΡΕ που είναι στον ίδιο μπερντέ σε άλλη χορδή, μένει εκεί που είναι…Πολύ μου αρέσει!

Lester, τελικά πήρες όργανο? Γιατί σε βλέπω να πηγαίνεις Μονστηράκι σε κανα καφενείο να ζητάς “ένα τρίχορδο μπρίκι με σκάφος από ασυγκέραστες αρμονικές…”…
Εγώ θα σε συμβούλευα να αγοράσεις μπουζούκι σε σχέση με τα τραγούδια που σου αρέσει να ακούς. Εάν ακούς παλιά ρεμπέτικα, πάρε τρίχορδο. Εάν ακούς πιο σύγχρονα λαϊκά, άρχισε να ακούς παλιά ρεμπέτικα και πάρε τρίχορδο !!
Όσο για το κόστος και πέρα από την πλάκα, τα μπουζούκια των 150 ευρών καταλήγουν να σκευρώνουν στις ντουλάπες και χαρίζονται. Τα λίγο ακριβότερα, ίσως μπορούν να πουληθούν αν το βαρεθείς.

Είναι μία καλή συμβουλή να ξεκινήσεις απο τη μουσική για να φτάσεις στο όργανο. Ίσως βέβαια να μην είναι τόσο απλό στην πράξη γιατί εκεί καταλήγεις μετά απο μιά πορεία μέσα απο την εμπειρία και τη γνώση. Αυτός που ξεκινάει (ίσως ισχύει αυτό και για τον lester) συνήθως ζει μια γοητευτική σύγχυση που μοιάζει λίγο με τον έρωτα. Οπότε το φάρμακο είναι να προχωρήσεις όπως είσαι διαλέγοντας αυτό που σου κάνει κλικ, αυτό που σε κάνει να νιώθεις πιό κοντά στα συναισθήματά σου. Ακόμα και λάθος να κάνεις θα είναι το πιό ωραίο λάθος ,που θα σε φέρει πιό κοντά σε αυτό που σου ταιριάζει.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 21:37 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 21:36 —