Βαμβακάρης Μάρκος πλήρης δισκογραφία - εργογραφία με συνδέσμους του YouTube 4η έκδοση

Δεν είναι ανάγκη να είσαι γνώστης. Οι άνθρωποι που έγραψαν αυτά τα τραγούδια, όπως και ο Μάρκος, ήταν λαϊκοί (οι περισσότεροι) και οι στίχοι τους δεν έχουν τόσο βαθιά νοήματα, ούτε είναι μελοποιημένη αφηρημένη ποίηση. Κατά βάση γράφτηκαν για να περιγράψουν τα όσα έβλεπαν, ζούσαν και αισθάνονταν.

Κάνε μια προσπάθεια λοιπόν ώστε μέσα από αυτη να γνωρίσεις τον Μάρκο καλύτερα και εμείς είμαστε εδώ να συμπληρώσουμε ή να βοηθήσουμε :wink:
Αναμένουμε τις σκέψεις σου!

2 «Μου αρέσει»

Σερτικα, χασικλιδικα, μικρή η σημασία… αν παίζεις Μαρκο όπως και να έχει θα γίνεις, ακόμη και χωρίς σταγόνα αλκοόλ… αλλά θα είχε ενδιαφέρον μια τέτοια συζήτηση για να δούμε πως τα αρχειοθετει ο καθένας μας μέσα του…
Για παράδειγμα την δροσουλα εγώ δεν την θεωρώ χασικλιδικο και ας το λέει τόσο ξεκάθαρα ο άνθρωπος στο τραγούδι! :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Για να κάνω τη σύνδεση με το ξεκίνημα, ο Στέλιος σε εκείνο το βίντεο, αυτά τα 26 τα αποκαλεί ‘‘ζόρικα’’, ‘‘μάγκικα’’ και ‘‘αλανιάρικα’’. Κατά τη δική μου μετάφραση σε αυτό το πλαίσιο μπορούν άνετα να ενταχθούν και κομμάτια με ουδεμιά αναφορά σε τεκέδες, για τους δικούς τους λόγους. (Ή και κάποια για τους δικούς μου, αυτή είναι η μαγεία της μουσικής. :grinning:)

1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα. Μήπως έχεις πρόχειρο το βίντεο απόσπασμα να το ξαναδούμε; Είναι αρκετά χρόνια που το είδα και δεν το βρίσκω. Ευχαριστώ

Εγώ δε βλέπω το νόημα στο να ψάξουμε ποια είναι τα ειδικώς 26 τραγούδια που μπορεί να είχε στον νου του ο Στέλιος όταν είπε πως είναι σέρτικα (=βαριά) ή ζόρικα - έννοιες που χωράνε πολύ νερό. Και να τα βρούμε δηλαδή, ποιος θα μας επαληθεύσει ότι όντως αυτά εννοούσε;

3 «Μου αρέσει»

Μοναδικός Βαμβακάρης!!! Ευχαριστώ

1 «Μου αρέσει»

Σωστά. Αποκλείεται ο ίδιος ο Στέλιος να το είπε και σε άλλους, ας πούμε μουσικούς που έπαιζε μαζί τους ή φίλους κτλ και να ήταν γνωστό; Δεν νομίζω να το κρατούσε μυστικό

Μα και καταγραμμένη να την έχει τη λίστα, τι σημασία έχει; Απλώς επειδή ξεχώρισε ότι κάποια 26 τραγούδια τα βρίσκει πιο ζόρικα από τα υπόλοιπα; Είναι εξίσου υποκειμενικό με το να ξεχώριζε τα 26 καλύτερα (άλλος θα έβαζε 26 άλλα).

4 «Μου αρέσει»

Δεν διαφωνώ μαζί σου. Όμως από την άλλη, είναι την άποψη του Στέλιου που θα ακούσουμε που ουσιαστικά είναι ο πιο κοντινός στον Μάρκο. Άρα δεν είναι μια τυχαία άποψη. Και βέβαια ίσως να υπάρχουν και κάποιοι που τους ενδιαφέρει η άποψη του.

1 «Μου αρέσει»

Είναι σαν να λέμε ότι υπήρχε κάποιο αντικειμενικό κριτήριο για το σέρτικο τραγούδι που ο Μάρκος το γνώριζε, εμείς όχι, και ο Στέλιος ως πιο κοντινός ίσως να το γνώριζε κι αυτός. Δεν είναι έτσι. Ο Στέλιος μπορεί να ήξερε την αντικειμενική απάντηση στο τι σημαίνει μια έκφραση, άγνωστη σ’ εμάς αλλά οικεία στον ίδιο επειδή την άκουγε σπίτι και την έβαλε και σ’ ένα τραγούδι ο πατέρας του. Ή την αντικειμενική απάντηση στο ποιον δρόμο ή κούρδισμα ονόμαζε ο πατέρας του με το τάδε ή δείνα όνομα. Στο τι είναι πιο σέρτικο όμως δεν υπάρχει αντικειμενικότητα.

Αυτό δεκτό.

Μα γι’ αυτό μίλησα για την ΑΠΟΨΗ του Στέλιου. Άρα μιλάμε για κάτι που δεν είναι αντικειμενικό. Είναι η άποψη του που μας ενδιαφέρει. Και όχι κάποιου τυχαίου. Δεν θέλω να επιμείνω άλλο. Αν ενδιαφέρει κάποιους καλώς. Αλλιώς κανένα πρόβλημα. Ευχαριστώ!

Μα εκεί ακριβώς είναι το πρόβλημα. Μιλάμε για ένα υποκειμενικό ζήτημα, που ο Στέλιος το εξέφρασε με ένα τάδε τρόπο. Το να προσπαθήσουμε εμείς να πούμε τι μπορεί να περιλαμβάνει η λίστα του Στέλιου, είναι ολίγον τι αντιφατικό εφόσον δεν έχουμε τον ίδιο το Στέλιο στην παρέα μας να μας δώσει κάποια στιγμή τα φώτα του επακριβώς για το τι εννοούσε κτλ.

Ας ακούσουμε και την άποψη του Μάρκου, που οπωσδήποτε ήταν ο πιο κοντινός του…Μάρκου :wink:

(μιλάει για την πρώτη περίοδο μέχρι την εμφάνιση του Μεταξά):
“Δηλαδή από κει που έγραφα μάγκικα βαριά, καθεαυτού βαριά μάγκικα ε, πολύ μάγκικα […]” (ΑΥΤΟΒΙΟΓΡΑΦΙΑ σελ. 286)

“Αυτά τα τραγούδια που έβγαλα, τα πρώτα μου, ήτανε όλα ένα κι ένα και προπαντός τα ρεμπέτικα που είχα. Αυτά που λέγανε χασικλήδικα. Πολύ ωραία” (σελ. 250)

5 «Μου αρέσει»