Αφιέρωμα στον Γιώργο Ζαμπέτα από το Συγκρότημα Μπουζουκιών "ΔΡΟΜΟΣ".

ερώτηση έκανα χωρίς καμμία διάθεση ειρωνείας.
και είναι απόλυτα σαφής διότι αφορά τα όρια μιας κουβέντας σε σχέση με το ρεμπέτικο που είναι και ο τίτλος του φόρουμ.
εδώ θα μπορούσα να απαντήσω στον συμπαθή Λάζαρο Ραζή ότι η προκατάλειψη μάλλον προέρχεται απο αλλού… Εννοώντας φυσικά τον επιθετικό τρόπο αντιμετώπισης μου πριν καλά καλά μπουν στον κόπο να μάθουν τον λόγο για τον οποίο εκφράστηκα έτσι. Είμαι καινούργιο μέλος και μου έκανε μεγάλη εντύπωση το “απλωμα” της κουβέντας πέραν του τίτλου.
αν προκάλεσα (που δεν ήταν καθόλου στη διάθεσή μου) ανακαλώ τη φράση και νομίζω πως το θέμα τελειώνει…:084:

Το ρεμπέτικο μαζί με το καλό λαικό τραγούδι εδώ και πολλά χρόνια έχουν υποστεί απανωτά πλήγματα μετα απο πρόχειρες και κακοπαιγμένες επανεκτελέσεις.( Πολλές φορές έχουμε ακούσει λάθος εισαγωγές,ανταποκρίσεις, παραποίηση στίχων κ.τ.λ για να μη μιλήσω για την παραγωγή του ήχου )Κατα την γνώμη μου μόνο καλό δεν έχουν κάνει.Ευτυχώς που τα τελευταία χρόνια μαζευτηκαν μερακλήδες και ψαγμένοι μουσικοί που φτιάξαν αξιόλογα σχήματα και έδωσαν μια αλλη πνοή στα κομμάτια δίνοντας τους μια φρεσκάδα και αν θές μιαδιαφορετική δυναμική.Συγκροτήματα όπως οι Δρόμος, Τρίχορδον, Ραστ και πολλοί άλλοι αφιερώνοντας ατέλειωτες ώρες πρόβας μας παρουσίασαν υψηλής δεξιοτεχνίας επανεκτελέσεις δείχνοντας το δρόμο στους νέους μουσικούς για μια καινούργια προσέγγιση παιξίματος,πάντα με σεβασμό στα κομμάτια.Μπράβο παιδιά και καλή συνέχεια:110:.

Οκ φίλε Προπολεμικέ!!! Αφού δεν είχες καμία διάθεση ειρωνείας και επειδή βρισκόμαστε πίσω από καλώδια (που είναι πολύ εύκολο να παρεξηγηθεί κάποιος) σου ζητάω συγνώμη. Η ερώτησή σου έχει ήδη απαντηθεί από τους φίλους Γιώργο, Λάζαρο και Φώτη.

Το θέμα και για μένα τελειώνει εδώ!!!