Αρχείο Ελληνικής δισκογραφίας

Kalhspera se olous,

An kai auth h eklhsh exei epanalhf8h se allo topic eipa na ksanadokimasw kai edw… Bebaia prepei na pw oti eixa kapoies apanthshs to kalokairi alla htan duskolo gia mena mias kai etoimazomouna na gugw gia ekswteriko…

To loipon gia na mhn polulogo kai kourazw dia8etw olh th sullogh tou P. Kounadi ektos apo 4-cd:

No.12/ MHTSAKHS 1
No. 26/ TOYNTAS 3
No. 31/ PERISTERHS 3
No. 40/ PAPAIWANNOY 2

An kapoios apo A8hna kserei pou mporei na uparxoun na ta agorasw h ta dia8etei kai mporei na kanei kamia kopoia 8a to ektimousa polu…(Giati an perimenw apo thn EMI pou exei stamathsei th paragwgh epeidh den “poulaei” sw8hkame!!)

To mono problhmatakh einai oti erxomai ellada sta mesa Dekembrh gia ligo kairo kai ksanafeugw (foithths blepete!!)… Apote mporw na dwsw stoixeia epikoinwnias na kanonisoume na bre8oume kapoia stigmh…

An pali zhtaw polla, th na pw re paidia!! Einai krima na mhnei leipsh!!!

Na stai kala,

Konstantinos

Πόσα είναι τελικά σε αυτήν την σειρά?
Νομίζω η κάνω λάθος -και παρακαλώ διορθώστε με αν δεν είναι έτσι- ότι είναι 64 στην σειρά Συνθέτες και 32 στην σειρά τραγουδιστές?
Μπορεί κάποιος να μας δώσει μιά λίστα να δούμε τι έχουμε και τι μας λείπει?

Μόλις έρθεις Αθήνα, ρίξε ένα …σύρμα και θα βρούμε τη λύση.
ΑΝ

Kalhspera se olous!

Loipon Margianna bash mias listas pou mou eixan dwsei paliotera apo to Metropolis (anepishma bebaia) to arxeio ths Ellhnikhs Diskografias tou P. Kounadh perilambanei:

53 SYN8ETES TOY REBETIKOY
16 TRAGOYDISTES TOY REBETIKOY
3 EPI8EWRHSH KAI REBETIKO -DIAFORA

ANALYTIKOTERA OI SYN8ETES PERILAMBANOYN:

NO. 1, M.BAMBAKARHS 1
NO. 2, P. TOYNTAS 1
NO. 3, K. SKARBELHS 1
NO. 4, SP. PERISTERHS 1
NO. 5, D. SEMSHS 1
NO. 6, G. PAPAIWANNOY 1
NO. 7, ST. TZOYANAKOS 1
NO. 8, GR. ASIKHS 1
NO. 9, G. MPATHS
NO. 10, G. DRAGATSHS 1
NO. 11, K. KARIPHS 1
NO. 12, G. MHTSAKHS 1
NO. 13, G. MHTSAKHS 2
NO. 14, G. MHTSAKHS 3
NO. 15, G. MHTSAKHS 4
NO. 16, M. BAMBAKARHS 2
NO. 17, D. GOGOS (MPAGIANTERAS) 1
NO. 18, P. TOYNTAS 2
NO. 19, K. SKARBELHS 2
NO. 20, K. SKARBELHS 3
NO. 21, EMM. XRYSAFAKHS
NO. 22, ANT. DIAMANTHDHS
NO. 23, M. BAMBAKARHS 3
NO. 24, M. BAMBAKARHS 4
NO. 25, NTOYO XARMA 1
NO. 26, P. TOYNTAS 3
NO. 27, P. TOYNTAS 4
NO. 28, P. TOYNTAS 5
NO. 29, P. TOYNTAS 6
NO. 30, SP. PERISTERHS 2
NO. 31, SP. PERISTERHS 3
NO. 32, SP. PERISTERHS 4
NO. 33, SP. PERISTERHS 5
NO. 34, ST. XRYSINHS 1
NO. 35, ST. XRYSINHS 3
NO. 36, ST. XRYSINHS 2
NO. 37, AP. XATZHXRHSTOS 1
NO. 38, K. SKARBELHS 4
NO. 39, K. SKARBELHS 5
NO. 40, G. PAPAIWANOY 2
NO. 41, G. PAPAIWANOY 3
NO. 42, G. PAPAIWANOY 4
NO. 43, MONTANARHS
NO. 44, GR. ASIKHS 2
NO. 45, G. DRAGATSHS 2
NO. 46, E. PAPAZOGLOY 1
NO. 47, E. PAPAZOGLOY 2
NO. 48, D. SEMSHS 2
NO. 49, AP. KALDARAS 1
NO. 50, AP. KALDARAS 2
NO. 51, SP. KALFOPOYLOS 1
NO. 52, M. BAMBAKARHS 5
NO. 53, M. BAMBAKARHS 6

OI TRAGOYDISTES TOY REBETIKOY PERILAMBANOYN:

NO. 1, R. AMPATZH 1
NO. 2, R. ESKENAZH 1
NO. 3, PR. TSAOYSAKHS 1
NO. 4, K. ROYKOYNAS 1
NO. 5, ST. PERPIIADHS 1
NO. 6, G. BIDALHS 1
NO. 7, ANT. NTALKAS 1
NO. 8, ANT. NTALKAS 2
NO. 9, R. ESKENAZH 2
NO. 10, R. ESKENAZH 3
NO. 11, R. ESKENAZH 4
NO. 12, STR. PAGIOYMTZHS 1
NO. 13, STR. PAGIOYMTZHS 2
NO. 14, K. ROYKOYNAS 2
NO. 15, D. ATRAIDHS 1
NO. 16, K. KARIPHS 1

TELOS TA DIAFORA PERILAMBANOYN:
NO. 1, G. IWANNIDHS & 8IASO
NO. 2, G. IWANNIDHS & 8IASO
NO. DIAFORA

Auth einai h lista pou exw egw kai exei dw8ei apo thn EMI sto Metropolis… Nomizw einai h megaluterh sullogh pou exei kukloforhsei. Einai kai poio oloklhrwmenh akoma kai apo th 8ematikh sullogh ths FM-Records pou kukloforh sto emporio.

File Arh na sai kala!!

8a epikoinwnhsw nwritera mesw Forum gia antalagh thlefwnwn…

Euxaristw ek ton proteron gia th antapokrish…

Konstantinos

άρη τελικά κατάφερα να κοιτάξω στον 904 τις ώρες που μου είπες και δυστυχώς δε μεταδίδεται εδώ στη θεσσαλονίκη η εκπομπή.

ΟΚ Βασίλη. Σ’ ευχαριστώ.
ΑΝ

Ευχαριστώ για την λίστα Κωνσταντίνε, σύμφωνα με αυτήν φαίνεται να τα έχω όλα.
Εάν τυχόν για κάποιον λόγο δεν τα καταφέρεις στην πατρίδα πές μου αν μπορώ να βοηθήσω.

Kalhspera Margianna…

An briskesai kata Agglia meria tote 8a ta ksanapoume… Me endiaferei na emploutizw th rebetih cd-8hkh mou me nea pragmata (ennohtai kai na prosferw kai wgw ton diko mou obolo)… Alh8eia ti allo dia8eths an epitrepeis? Egw pantos exw kai th 8ematikh sullogh th FM-Records…

Na sai kala,

Konstantinos

Είμαι Αμερική Κωνσταντίνε, λίιιιιγο μακρυά από πατρίδα και από Αγγλία μεριά.

Από ρεμπέτικα δυστυχώς δεν έχω παρά ελάχιστα από ότι πραγματικά θα επιθυμούσα.
Το λέω αυτό γιατί άρχισα να ακούω, εννοώ “αληθινά” να ακούω, όταν ήμουν πιά αρκετά μεγάλη, τότε που το ενδιαφέρον μου για την μουσική άρχισε να προχωράει από τα αυτιά μου πιό βαθειά στις ρίζες του μυαλού μου. Τότε όμως είχα φύγει ήδη από την Ελλάδα. Ετσι δύσκολα φτάνει στα χέρια μου τόσο οι δίσκοι όσο και οι πληροφορίες γύρω από μουσικά θέματα. Οταν βρίσκομαι στην Ελλάδα ξεχύνομαι στα δισκοπωλεία και βγάζω το άχτι μου, αλλά πόσο? ποτέ αρκετά κατά την γνώμη μου
Γι αυτό έχω τρελαθεί με αυτό εδώ το φόρουμ, είναι απίστευτο τι μαθαίνει κανείς εδώ!!!

ΥΓ. Οπα μόλις ανακάλυψα ότι διαθέτουμε και γελαστές φατσούλες! Ωραία ωραία!

Kalio arga para pote Margianna!! Pantos me tas diskopoleia se katalabainw apotlhta!!

Pantos, etsi gia na boh8hsw ligo, den kserw an to gnwrizhs uparxei ena site gia rebetika mp3 downloads (free ennohtai) me mia sebasth bash gurw sta 500 tragoudia… An den to ksereis gia rikse mia matia sto:

https://hydralix.softnet.tuc.gr/rebetiko/index.php

na sai kala

Konstantinos

Kalhspera Arh

Mias kai 8a eimai A8hna th Kuriakh 19(kai 8a katsw mexri ths 7 tou Genari) mhpws 8a htan eukola kapoia stigmh mesa se auto to diasthma na kanonisoume gia ekeina ta CD ths sulloghs tou P. Kounadh?

8a eimoun eugnwmon. Na sai kala kai euxaristw prokatabolika.

Konstantinos

p.s an xreiazesai to thl mou pes mou na sou steilw ena mail

Μπορεί κανείς να μας αναλύσει τι περιέχουν τα διάφορα, τα τελευταία CD της σειράς;

Φίλε μου, το θέμα αυτό είναι ανενεργό εδώ και επτά σχεδόν χρόνια. Επιπλέον, η συγκεκριμένη σειρά έχει σταματήσει να παράγεται και να διατίθεται από τότε κιόλας. Η μόνη σου διέξοδος είναι τα δισκοπωλεία, αν έχουν ακόμα κάποια κομμάτια.

Αγαπητέ, είναι ανενεργό αλλά όχι διεγραμμένο. Στην αναζήτηση του google το εμφανίζει. Δε ζήτησα να το αγοράσω τα CD, ζήτησα να μάθω τα περιεχόμενά του τελευταίου της σειράς, πυο δε φαίνονται στη λίστα, προκειμένου να το αναζητήσω στην περίπτωση που με ενδιαφέρει. Ποιος ο λόγος της απαξίωσης αυτής; Forum δεν είναι;

Καρντάση, μην αρπάζεσαι. Δεν σε ειρωνεύτηκε κανείς, πληροφορίες σου έδωσε. Φόρουμ είναι βέβαια και σίγουρα θα απαντήσει κάποιος,εάν γνωρίζει.

ybulbu, καλωσήρθες στο Φόρουμ. Ο Νίκος δεν απαξίωσε την ερώτησή σου, προφανώς εννοούσε ότι αυτοί που άνοιξαν το θέμα δεν είναι πια ενεργοί χρήστες. Τώρα, επί της ουσίας, τα τελευταία που βγήκαν από αυτή τη σειρά ήταν του Βαμβακάρη τα 4,5 και 6…

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση! Συγγνώμη εάν φάνηκα εύθιχτος, απλά με ξένισε η πρώτη απάντηση που έλαβα στο forum.

Το CD στο οποίο αναφέρομαι είναι το τελευταίο της λίστας. Μετά τους συνθέτες του ρεμπέτικου και τους τραγουδιστές του έχει 2 CD του Γιαννακη Ιωαννίδη κι ένα που επιγράφεται «Διάφορα». Λόγω του ότι ο τίτλος του είναι ασαφής θα ήθελα να μάθω, αν κάποιος φίλος γνωρίζει, τι περίπου περιέχει.

Καλησπέρα σας, επισυνάπτω 2 φωτογραφίες από ένα από τα βιβλιαράκια που εσωκλείονται στα CD του Αρχείου Ελληνικής Δισκογραφίας του Κου Π. Κουνάδη.

Γνωρίζετε αν έχουν εκδοθεί στο σύνολο τους;

Και ποιο συγκεκριμένα δείτε όσα αναφέρονται στους “Τραγουδιστές του Ρεμπέτικου” όπως επίσης και όσα αναφέρονται στη σειρά “Επιθεώρηση και Ρεμπέτικο” .
Όλα αυτά έχουν εκδοθεί;
Δεν αναφέρονται παραπάνω στην αναλυτική λίστα με τα CD της σειράς που έχει παρατεθεί και δε μπορώ να τα βρω σαν CD της σειράς και σε κανένα άλλο αρχείο.

Γνωρίζει κανείς;

Ξέρω πως ανασύρω παλαιό θέμα αλλά δεν έχω κάπου αλλού να απευθυνθώ. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΜΦΧ προς όλους

Καλή αυριανή.

Παντελής

Παντελή καλησπέρα,

από αυτή τη σειρά κυκλοφόρησαν πάρα πολλά cd, με πιθανότητα να κυκλοφόρησαν και σχεδόν όλα ή τα περισσότερα.
Δεν θα ξεχάσω ότι στο METROPOLIS στην Πανεπιστημίου περί το 1997 υπήρχε ειδικό stand γεμάτο με αυτή τη σειρά… Όμως τότε, η τιμή πώλησης ήταν ακριβή, αν θυμάμαι καλά 4800 δρχ το τεμάχιο, οπότε ήταν αρκετά τα χρήματα για όλη την ποσότητα. Άσε που τότε δεν είχαμε τη δυνατότητα να ξέρουμε τί αγοράζουμε, οπότε έλεγε “Καμβύσης, επιθεώρηση” και δεν ξέραμε τί θα έχει μέσα…

Οι περισσότεροι απόκτησαν ένα μέρος της σειράς ως premium από την Ελευθεροτυπία (καμιά 20αριά νούμερα αν θυμάμαι καλά).

Προσωπικά, κατάφερα αργότερα και μάζεψα κάποια από το τμήμα cd του Hondos Center την Ομόνοια, πριν κλείσει οριστικά, σε πολύ προνομιακή τιμή (περίπου 1800 δρχ το ένα νομίζω…)

Δεν σου απάντησα, αλλά η εικόνα είναι ότι βγήκαν πολλά