Απίστευτη ερμηνεία του "Νύχτα Ονειρομάνα" από την Ευδοκία

Εννοω…Επισης δεν μιλησα και για κανα ρεμπετη(αλλα μιλησα για μια σκυλοτραγουδιστρια) κτλ…Κ οπως και να το κανεις αυτο δεν ειναι ρεμπετικο http://www.youtube.com/watch?v=y_uD_SiBqMY&feature=related Επισης δες για ολα τα βιντεο της εν λογω “τραγουδιστριας” και θα βγαλεις συμπερασμα…Και για το αν αυτα που ειπα τα απαπαπαπαπα δεν τα λεω εχουν παιξει ρολο στην αμουσικη της καριερα…Επισης δεν ξερω αν πηρε πνευματικα δικαιωματα για να εκτελεσει αυτο το κομματι αλλα ο Ζαμπετας θα εκτελουσε την ιδια…Και λυπαμαι που αυτο το ποσταρισμα αφεθηκε να υπαρχει απο την συντονιστικη ομαδα…Μπορει ο οποιοσδηποτε να βαζει ο,τι θελει?Δηλαδη σε λιγο θα βαζουν και ΠΑνταζη και Γονιδη επειδη εχουν πει το Πριν το χαραμα και δεν ξερω και εγω ποιο γνωστο λαικο και ρεμπετικο τραγουδι…

Μάλιστα…

Νομίζω ότι ο τίτλος του πίνακα αν δεν κάνω λάθος είναι “Γενικές συζητήσεις για το ρεμπέτικο - λαϊκό τραγούδι σήμερα”…

οπότε νομίζεις ότι χαλάω την ρεμπετοπαρέα επειδή ανέβασα μια λαϊκή ερμηνεία;;;;

Εάν είναι έτσι… Εγώ δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα να διαγραφώ και εγώ ο ίδιος από μέλος… άλλωστε έχω στην διάθεση μου 23 προσωπικά sites καθότι, Web Developer, και μπορώ να ανεβάσω ότι θέλω εκεί…

Θα ήθελα όμως να μου ξεκαθαρίσεις την ερμηνεία… τι είναι λαϊκό τραγούδι…

Γιάννη, χαλάρωσε και μην εμπλέκεις τον χειρισμό της συντονιστικής ομάδας στο θέμα. Υποδείξεις τέτοιου στυλ δεν χρειαζόμαστε.
Είπες την άποψή σου και έγινε κατανοητή, άσε τα υπόλοιπα λοιπόν.

Άσωτε, μπορείς να ανοίξεις καινούργιο θέμα προς συζήτηση για λαϊκές ερμηνείες αν θες, αλλά μην το κάνουμε προσωπική κόντρα.

Αυτο τι ειναι?..εχω βρει πολλα παρομοια αλλα τζαμπα θα φορτωσω το φορουμ…

Ενα τελευταιο…πολλη καλη εκτελεση…

Ποιανου στυλ?Δεν νομιζω να ειχα κανα στυλ…Ειπα οτι δεν συμφωνω που αφεθηκε το ποσταρισμα…Που ειναι και η υποδειξη τελος παντω δεν μπορω να καταλαβω…

ΟΚ Δημήτρη…

Λοιπόν και για να χαλαρώσουμε όλοι και να το σταματήσουμε εδώ…

βρήκα έναν τρόπο να πει ο Γιάννης “ΠΩ ΠΩ… ΘΕΙΚΗ Η ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΤΗΣ ΕΥΔΟΚΙΑΣ”…

Αύριο θα το ηχογραφήσω τραγουδώντας το εγώ…

Γιανν’ς φτιαξε μας μια λιστα με εντεχνα και με τα τραγουδια που σου αρεσουν να τα ακουμε ολη μερα, μαθε μας επιτελους τι θα πει καλο τραγουδι!!

Παίδες, το πιο εύκολο πράγμα είναι οι τσακωμοί. Όποτε θες τσακώνεσαι. Αφήστε νεύρα και ειρωνίες λοιπόν, και πάμε παρακάτω.

The man22 Καλα τωρα ενταξει δεν θα απαντησω…Σε σχολια γυμνασιου τι να πω…Θα τα πω στη μαμα μου…ΟΚ?Ευχαριστηθηκες?..Μεχρι εδω για τα παιδακια…Ασωτε για να ληξει η παρεξηγηση δεν το ηχογραφεις να γουσταρουμε!!!Σωστος εισαι και μην την ξανακουσεις την κυρα να πουμε…Ειναι και ωραιο τραγουδακι,να βγαλουμε κεφια…Και με ηρεμια στο αλλο ποστ περι λαϊκων ερμηνειων να επιχειρηματολογησουμε και να συζητησουμε…

Προμηθεύσου ωτοασπίδες…

Ζητω συγνωμη για το ειρωνικο σχολιο και το τελειωνω εδω, δεν νομιζω πως μπορει να βγαλει και πουθενα η συζητηση, εγω νομιζω πως δεν ειναι σκυλι αλλος νομιζει πως ειναι, απο την πλευρα μου σεβαστο!! Το “μεχρι εδω για τα παιδακια” κανω πως δεν το ειδα.

[QUOTE=Γιανν’ς;205815]Επισης δεν ξερω αν πηρε πνευματικα δικαιωματα για να εκτελεσει αυτο το κομματι αλλα ο Ζαμπετας θα εκτελουσε την ιδια…Και λυπαμαι που αυτο το ποσταρισμα αφεθηκε να υπαρχει απο την συντονιστικη ομαδα…QUOTE]

Μην το λες ο ίδιος ο ΖΑΜΠΕΤΑΣ είχε δώσει τραγούδια του, και σε άλλες τραγουδίστριες του αυτού στυλ. π.χ.http://www.youtube.com/watch?v=fqbNJbYNzok,ένα υπέροχο τραγούδι.Καλό είναι λοιπόν να μην βγάζουμε τεράστιες κορώνες.Ακόμη η συντονιστική ομάδα δεν είναι εδώ για να ασκεί “ΑΥΣΤΗΡΗ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ”, ή λογοκρισία όπως την θέλουμε εμείς.Υπάρχει για να “μαζεύει” τα πράγματα,όταν αυτά δεν έχουν να προσφέρουν στις συζητήσεις.και για να βάζουν στην θέση του,κάποιο μέλος που παρεκτρέπεται,και δεν τηρεί τους κανόνες της ευπρέπειας,και κανονισμούς του φόρουμ.

Ο δικηγόρος του διαβόλου …

Το άκουσα το τραγούδι από την Ευδοκία και με ξένισε πιο πολύ ο ήχος, γιατί είναι σε στούντιο
γυρισμένο και όχι τραγουδισμένο με μπουζουκάκι, κιθάρα και ίσως κάποιο ακορντεόν …

Αυτό το τραγούδι παιδιά, το άκουγα επί “τσάρου” εποχές, στο Καν Καν η στα Δειλινά,
πίστες της Σαλονίκης που δεν υπάρχουν πια, τουλάχιστον στην τοποθεσία που υπήρχαν …

Ερμηνευτής πάντα ο Γιάννης Ντουνιάς και η εκτέλεση του, ούτε συρτή, ούτε κοφτή και πάντα
με μεγάλη ορχήστρα -άλλα χρόνια τότε- αποσπούσε το χειροκρότημα του κοινού και μάλιστα
κατ`επανάληψη τραγουδισμένο το ίδιο βράδυ (βλέπε παραγγελιά) …
Επίσης το άκουσα και από την Μαριάνθη Κεφάλα, live, δοσμένο επίσης πολύ ωραία …

Κακά τα ψέμματα ο Ζαμπέτας έγραψε εξαιρετικά τραγούδια ο άνθρωπος και κομμάτια
οργανικά, μουσική κινηματογράφου, όλα δε τα ερμήνευσαν αξιόλογοι καλλιτέχνες …

Ο φίλος μας ο Γιάννης ίσως να εισέπραξε τον ήχο, όπως κι εγώ, από πίστα μεγάλου νυχτερινού
κέντρου, πράγμα ξένο γι αυτόν και με το είδος που ασχολείται, γι αυτό και αντέδρασε έτσι …
Πιστεύω πως ο ήχος έκανε την ζημιά περισσότερο, παρά η ερμηνεία της Ευδοκίας …

Έχει δίκιο η Πελαγία για τον ήχο. Για κλωτσιές ο ηχολήπτης. Ειδικά στα εφέ της φωνής, λες και τσιρίζει το μπουζούκι. Από το πολύ βάθος βέβαια.
Πάντως σαν ερμηνεία μια χαρά στέκεται και χωρίς φάλτσα.

Γιάννη, άμα θες να ακούσεις πραγματικά άθλιες γυναικείες φωνές (κυρίως) πήγαινε σε “δημοτικό” πανηγύρι χαχαχα

Εκεί θα “απολαύσεις” και “σωστές” αναπνοές, τόσο από γυναικείες, όσο και από αντρικές φωνές…

Δεν εχει βγει τυχαια ο ορος “για τα πανηγυρια…” αλλα δεν ειναι παντα ετσι.
Βλεπε Λαλεζας, Κολλητηρη, Πυργακη που τραγουδουν κατα κορον σε πανηγυρια. Βεβαια πολλες εκτελεσεις απο το youtube ειναι πολυ σκυλαδικες αλλα δυστυχως η πλειοψηφια του κοσμου τα θελει ετσι. Συγκεκριμενα δυο φορες καλεσαμε με τον πολιτιστικο την ορχηστρα του κυριου Δαλιανη, μια ορχηστρα που σεβεται την δημοτικη παραδοση και ειναι πιστη στις παραδοσιακες εκτελεσεις, σε σχεση με τις περισσοτερες που εχω ακουσει. Αποτελεσμα… Ο κοσμος μου παραπονιοταν πως… δεν ειναι ξεσηκωτικοι!!! Ενα αλλο σχολιο ηταν “αμα δεν εχει αρμονιο η ορχηστρα…”

Γιαννη η Ευδοκια ειναι καλη περα απ το αν σ αρεσει η εκτελεση, ή οχι. Αλλες ειναι που θελουν κλωτσιες αντι για μικροφωνο. Ειναι μεσα στο κομματι ομως κι η ερμηνεια της καλη, η ενορχηστρωση ειναι κατα την γνωμη μου λιγη, και μαλλον αυτο ειναι που σε παραπεμπει στο σκυλαδικο.

Αυτό το όχι και τόσο γνωστό τραγούδι του Ζαμπέτα το άκουσα πριν λίγους μήνες από τον Μανώλη Πάππο. Αυτός ο άνθρωπος δεν είναι μόνο ξεχωριστός μουσικός, είναι και φοβερός τραγουδιστής!

Λοιπόν επειδή πλέον με τον Γιανν’ς έχουμε γίνει και φίλοι… και επειδή κρατάω τις υποσχέσεις μου έκανα μια μελέτη σήμερα στο τραγούδι όπως του υποσχέθηκα…

από φωνή όμως μόνο ένα πολύ μικρό σημείο για να μη φύγετε όλοι από εδώ και σας ψάχνω…

21η μέρα που το ξανάπιασα… και συνεχίζω…

http://www.rembetiko.gr/forums/blog.php?b=749

Πάντως αγαπητοί συμφορουμίτες και εμένα η εκτέλεση μου δημιουργεί την εντύπωση πως “γαβγίζει”.Δεν ξέρω τι φταίει.

http://www.youtube.com/watch?v=_uYx4GDbKLM

Άσχετο και όχι…