Αντιπροσωπευτικά τραγούδια του Γιάννη Παπαϊωάννου

BASILH eyxaristw…!

Kai mia allh erwthsh gia olous !
An thelame na antiproswpeusoume ton Giannh Papaiwannou me 3-4 xaraxthristika tou tragoudia…ti tha synistousate…?

προτείνω

  1. ο γυρισμός
  2. βαδίζω με παράπονο (πήρα το δρόμο το στενό)
  3. εσύ θα μετανοιώσεις (τι σου ΄κανα μικρό και μου ΄χεις φύγει)
  4. ο έρως (πικρό βασανηστήριο)
  5. ραντεβού σαν περιμένω
    το αγαπημένο τραγούδι του παπαιωάννου ήταν το στα πεύκα και στα έλατα.
    φυσικά ο μπάρμπα γιάννης έχει μια πληθώρα απίθανων τραγουδιών

BASILH…kai pali Eyxaristw…!
To “Rantebou san perimenw " to exw ta alla oxi…! Yparxoun se kapoio CD isws ?
Exw kai to " Giati gelate pou’mai strapatsarismenos” .
Prokeitai na symperilabw 4-5 tragoudia toy se mia geniklh parastash rempetikou…kai thelw na brw katallhla tragoudia …se diafora themata rythmous…kai motiva…!!

Βασίλη, να βάλουμε και τον “εθνικό ύμνο” του μπάρμπα Γιάννη (δηλ. τον Καπετάν Ζέππο);

Η “Φαληριώτισσα” είναι το τραγούδι με το οποίο ξεκίνησε τη δισκογραφική του περιπέτεια ο μπαρμπα-Γιάννης. Παράλληλα είναι σταθμός για το λαϊκό μας τραγούδι καθώς συγκεντρώνει όλα τα στοιχεία ώστε να χαρακτηρίζεται ο “ορισμός” της λαϊκής καντάδας.
Το γνωστότερο ίσως τραγούδι του είναι το “Πριν το χάραμα” και σε μια παρουσίαση του Παπαϊωάννου δεν μπορεί να λείπει (όσο κι αν το “χορτάσαμε” απ’ τις πολλές επανεκτελέσεις και τα μαγαζιά).
Μεγάλα επίσης τραγούδια είναι το “Φοβάμαι μη σε χάσω”, το “Κάνε κουράγιο καρδιά μου”, το “Πέντε Ελληνες στον Αδη” και άρκετά ακόμη. Ουσιαστικά, ό,τι και παίξεις απ’ το μπαρμπα-Γιάννη είσαι …μέσα.
ΑΝ

όπως το είπε τελικά ο άρης. ότι κι αν παίξεις είσαι μέσα. χρειάζεται ένα αφιέρωμα μόνο για τον παπαιωάννου. παίξτε καμιά τριανταριά τραγούδια του για να τον απολαύσετε.

Sas EYXARISTW OLOUS…sas…!! Pws moy diefyge to “PRIN TO XARAMA”…!!!
Auto tha mpei sigoyra…mazi me th FALHRIWTISA- MODISTROULA- BAGGELITSA…se seira…klp!
Telika mou ftiaxate to programma…naste kala…!

PROS TO PARON…
ETHNIKH ELLADOS GEIA SOY…!

ΠΡΙΝ ΤΟ ΧΑΡΑΜΑ
ΠΕΝΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΟΝ ΑΔΗ
ΠΡΙΝ ΤΟ ΧΑΡΑΜΑ
ΠΕΝΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΟΝ ΑΔΗ
ΠΡΙΝ ΤΟ ΧΑΡΑΜΑ
ΠΕΝΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΟΝ ΑΔΗ

and soooooo onnnnn…

XAXAXA!!..EYXARISTW KWSTA…!

An vretheis sth MYRINA stis 9 Aygoystoy…perase ma mas akouseis…!
Kalo kalokairi…!

Που είναι η Μυρίνα, Γρηγόρη; Αν είναι στην… Ελλάδα, θάρθω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ! Κι έχουμε πολλά να πούμε. Θάναι κι ο Μιχάλης μαζί σας; Ποιοί άλλοι;

Η Μυρινα ειναι στη Λημνο…! Εκει ειναι η οικογενειακη βαση μου και πηγαινω καθε καλοκαιρι…για 1 με 1 1/2 μηνα…!
Μη φανταζεσαι ομως ΚΑΦΕ ΑΜΑΝ…!
Με τον Μιχαλη…εχουμε χρονια να συνεργαστουμε…τωρα μπηκε σε “μεγαλα σαλονια” .
Απλα …καθε χρονο ο δημος Μυρινας μου δινει 1-2 συναυλιες απλες( φετος μονο μια)…Βρισκω εκει πολυ καλους μουσικους απο Αθηνα…που και αυτοι ειναι εκει…για το καλοκαιρι…!
Φετος θα ερθουν δυο παιδια απο Νεα Υορκη
( παιζουν και οι δυο εξαιρετικο μπουζουκι…
ο ενας,26ρης, καταγεται απο Κυπρο και σκεφτεται να κατεβει Ελλαδα μονιμα … και καποτε θα σου τηλεφωνησει εκ μερους μου …για τυχον επαφες…βοηθεια…) …Ειναι απο το συγκροτημα μας εδω…το ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ…και ειπαμε να κανουμε μια παρασταση Ρεμπετικα…γενικως…!
Χαρα μου…να ανταμωσουμε…!!!