Ανθρακονήματα και βέργες

Ναι έτσι είναι, μου ξέφυγε αυτή η γενίκευση.

Με μια μικρή αναζήτηση στο φόρουμ,θα βρεθούν πολλές συζητήσεις για την χρήση βέργας,ανθρακονημάτων,κλπ.Πολλοί σοβαροί φίλοι οργανοποιοί, έχουν καταθέσει τις απόψεις τους,με διάφορα επιχειρήματα.Για να κάνω όμως και ένα σχόλιο,συμφωνώ με τον Νίκο τον Πολίτη, μετά από τόσα χρόνια παραγωγής μπουζουκιών,ένα καλό μπουζούκι κατασκευαστικά, δεν,έχει ανάγκη από βέργα ή ανθρακόνημα.Παρ,όλα αυτά συμφωνώ και με τα λεγόμενα του φίλου μου του Μάνου,που μετέφερε τα λεγόμενα του άλλου φίλου του Τάσου.Αν δεν καινοτομήσης δεν θα πάει η τέχνη σου ένα βήμα παραπέρα.Προσωπικά η κανέλλα (βέργα) στον μουσακά δεν μου αρέσει.Μου αρέσει σε άλλα φαγητά Η κανέλλα είναι εύκολη λύση, γιατί αρωματίζει τα φαγητά με τα πιο φθηνά υλικά, και χωρίς πολλά πολλά στην τεχνική του μάγειρα.Ένα μεγάλο ενδιαφέρον έχει το κύμινο (ανθρακόνημα) γιατί δίνει “άλλη” διάσταση στο φαγητό.Πάντως επειδή είμαι υπέρμαχος της παραδοσιακής γεύσης,τον μουσακά τον προτιμώ, χωρίς κανέλλες και κύμινα.Ο παραδοσιακός μουσακάς έχει μόνο μπαχάρι.:wink::wink::wink:.

3 «Μου αρέσει»

Νομίζω ο @nikosn το έθεσε πολύ ωραία, βέβαια μην ξεχνάμε και τις τοπογραφικές προτιμήσεις στα φαγητά, μερικές φορές ο καιρός παίζει τον ρόλο του στο τι “χρειαζόμαστε” όπως στο χωριουδάκι μου στην Αριδαία απ’ έξω, όπως και στο Βουκουρέστι που θυμάμαι να κόβεται η ομίχλη με το μαχαίρι και οι σούπες να είναι πιο καυτερές από μεξικάνικο.
Οπότε προσωπικά έχοντας μουσακά παραδοσιακό και μουσακά με κύμινο θα έλεγα πως είναι άλλη η αίσθηση του παραδοσιακού αλλά το κύμινο στο υπόστεγο με καταρρακτώδη βροχή είναι πιο γευστικό από όλα.

Αγαπητοι φιλοι κ συναδελφοι, λιγα λογια θα σας πω για την βεργα ανθρακονηματος, εγω την τοποθετω σε ολα μου τα μπουζουκια εδω και χρονια, φυσικα αλλη δiασταση στα εξαχορδα κ αλλη στα οχταχορδα. Φυσικα παιζη ρολο ο τροπος συνκολλησης κ διαφορα αλλα για ενα καλο αποτελεσμα. Ο λογος αυτου του τροπου κατασκευης ειναι οταν διαπιστωσα πως οταν ερχονται τα οργανα απο ελλαδα στην Ελβετια οπου βρεισκομαι, με τις αλλαγες του καιρου αρχειζουν τα διαφορα σκευρωματα ( κατασκευαστες δεν ονομαζουμε ). Η φιλοι ερχονται σε εμενα, και αρχιζουν οι αλλαγες στα κοκαλακια, τους καβαλαριδες, στα καινουρια οργανα τους στελνω παντα πισω στον κατασκευαστη.
Η βεργες ανθρακονηματος ειναι παντα μασιφ, κ ζυγιζουν ως 50 γραμαρια, δηλαδη δεν επιβαρινουν το μανικο αλλα ουτε εχει αρνητικες επιπτωσεις στον ηχο. Δινει σταθεροτητα με την αναγκαι ελαστικοτητα στο μανικο, συνεπως μακροζωια και ευχαριστηση στον παιχτη - πελατη. Ονομαζομαι Λαμπης Τσαρτακιδης, FB: lambis tsartas

1 «Μου αρέσει»