Αναζήτηση συνθέτη ή τραγουδιστή ενός παλιού ρεμπέτικου

Ο αδερφός της γιαγιάς μου ήταν παλιά οργανοπαίχτης (προπολεμικά και μεταπολεμικά) στην Θεσσαλονίκη και την Χαλκιδική.Έπαιζε μάλιστα πολλά ζεϊμπέκικα και ήταν καλλίφωνος.
Η γιαγιά μου θυμόταν μερικά από αυτά και τα τραγουδούσε, αλλά δεν θυμόταν ποιανού ήταν. Μάλιστα το ένα ήταν πολύ λυπητερό, αλλά δεν το θυμόταν ολόκληρο…

Ψεύτικε κόσμε έχε γεια

Ψεύτικε κόσμε έχε γεια,

θα φύγω τούτη τη βραδιά,

[CENTER]κι η κουρασμένη μου καρδιά
δε θα ξαναχτυπήσει,
απ’ τη ψευτιά και τ’ άδικο
δε θα ξαναραγίσει.

Ψεύτικε κόσμε έχε γεια
θα φύγω τούτη τη βραδιά…

[/CENTER]

Επίσης ένα άλλο για τις ατομικές βόμβες που έπεσαν στη Χιροσίμα και το Ναγκασάκι!!!

[FONT=Arial]Μέσα στην Αμερική

Μέσα στην Αμερική

μια νέα βόμβα έχει βγει,

[CENTER]πέφτει μια στην Ιαπωνία,
τρόμαξ’ όλη η κοινωνία.

Πέφτει και δεύτερη παιδιά
τρόμαξ’ όλη η Ιαπωνιά
και θα έπεφτε και τρίτη

όρθιο δεν θα ‘ταν σπίτι.

[/CENTER]

Θα ήμουν πολύ ευτυχής αν μπορούσα να βρω τον συνθέτη ή τον τραγουδιστή. Εάν κάποιος γνωρίζει οποιαδήποτε πληροφορία, θα ήμουν ιδιαίτερα ευγνώμων…

[/FONT]

Γιάννη καλωσόρισες στο φόρουμ. Το πρώτο τραγούδι είναι το χτυπούν καμπάνες θλιβερά, του (συγχωρεμένου πλέον…) Μπακάλη και του Βίρβου. Νομίζω με Περπινιάδη πρώτη εκτέλεση. Το δεύτερο είναι βεβαίως η μπόμπα του Ρούκουνα με τον ίδιο.

Για το πρώτο δεν είμαι σίγουρος. Μου 'ρχεται στο μυαλό ένα του Τζουανάκου, αλλά δεν το 'χω εύκαιρο για να τσεκάρω τους στίχους.
Το δεύτερο βέβαια είναι του Ρούκουνα. Και μάλιστα είναι μοναδικό και πρωτοποριακό για τη θεματική του.
Και να γράφουμε σωστά τους στίχους ε; “Γιαπωνιά” τη λέει ο Ρούκουνας, όχι Ιαπωνία…
:slight_smile:

Α… με πρόλαβε ο Πάνος και μάλιστα πιο πλήρης!
Αυτά γίνονται όταν το πληκτρολόγιο είναι για σένα ένα βάσανο…

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Τώρα μπορώ να ψάξω να τα βρω. Είχα ηχογραφήσει την γιαγιά μου, αλλά καμία σχέση, έτσι…
Το “Χτυπούν καμπάνες θλιβερά” η γιαγιά μου το τραγουδούσε μια μέρα πριν πεθάνει…