Αγορά πρώτου μπουζουκιού ερωτήσεις ενός αρχάριου

Πού μένεις?Αν είσαι κοντά θα μπορούσαμε να βρεθούμε να στο δείξω.
Τώρα βίντεο να δω αν μπορέσω να φτιάξω ένα απλά με εμένα σαν παίχτη δεν θα είναι και το καλύτερο για να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα.

Μένω στη Σάμο… οπότε είναι λίγο δύσκολο να είμαι Αθήνα στο επόμενο διάστημα. Πες μου ,όμως γενικά τις εντυπώσεις σου από το όργανο. Να το αγορασω ? :smiley:

1 «Μου αρέσει»

Καλό και τίμιο όργανο για τα λεφτά του.Δεν το έχω μετανιώσει που το αγόρασα.Ο ήχος έχει αλλάξει από το Σεπτέμβρη που το πήρα και θα αλλάξει και άλλο πιστεύω.
Ηχητικά δεν θα το σύγκρινα με όργανα ακριβά οργανοποιών είναι αυτονόητο αλλά κατασκευαστικά είναι μια χαρά οπότε με 400 ευρώ έχω ένα αξιοπρεπές και σωστό όργανο για να μάθω όσο μπορώ πράγματα.Αν είμαστε καλά και έχουμε λεφτά στο μέλλον θα αγοράσω σίγουρα και 2ο όργανο από κάποιον οργανοποιό αλλά μέχρι τότε με αυτό το μπουζούκι πιστεύω θα πορευτώ μια χαρά.
Τώρα από την αρχή του θέματος διάβασες και απόψεις άλλων παιδιών οπότε εσύ θα κρίνεις αλλά επειδή ρωτάς εμένα εγώ θα σου έλεγα ναι αγόρασέ το αν σε ενδιαφέρει.

3 «Μου αρέσει»

κατά 99% θα το αγοράσω φίλε μου… έτσι κι αλλιώς δεν ψάχνω κάτι τρομερό… θέλω απλά να <<ακούγεται>> ώστε να μάθω τα βασικά για αρχή…Κι έαν μπορέσεις, ανέβασε κι ενα βιντεάκι :smiley: Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες !

1 «Μου αρέσει»

Επειδή θα δώσεις λεφτά είπα να τραβήξω ένα βιντεάκι να το ακούσεις λίγο Άγγελε.Υπόψιν είμαι εντελώς αρχάριος και το βίντεο δεν είναι τόσο αντιπροσωπευτικό μιας και σχεδόν όλες οι νότες που παίζω είναι στην 1η χορδή.
Όταν χτυπάω όλες τις χορδές προς το τέλος είναι κάτι που το έκανα εντελώς με δικό μου τρόπο πιο πολύ για να ακουστεί και έτσι το μπουζούκι και είναι κάτι που δεν το έχω διδαχθεί ακόμα οπότε αν το έκανα με λάθος τρόπο γράψτε λάθος παίδες.

6 «Μου αρέσει»

Κανένα λάθος. Για «εντελώς αρχάριο» που λες, μια χαρά σε βρίσκω. Μελωδία αναγνωρίσιμη, χρόνος σωστός και σταθερός. Κίνηση χαλαρή και ελεγχόμενη, χωρίς άγχος και σπασμωδικά. Συνέχισε και μπράβο!

(Κάπου τρως ένα ογδοάκι, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησής μας.)

6 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ Λάμπρο για τον χρόνο και την βοήθεια σου. Το όργανο το έχω παραγγείλει από χτες το απόγευμα και μόλις είδα το βίντεο πείστηκα ακόμη περισσότερο. Να είσαι καλά ! :smile:

2 «Μου αρέσει»

Άργησα λίγο να τραβήξω το βίντεο να σου πω την αλήθεια γιατί ντρεπόμουνα,ήμουνα και άρρωστος.Το σκέφτηκα όμως και είπα αφού κάποιος ενδιαφέρεται ή κάποιος μπορεί να ενδιαφερθεί στο μέλλον ας το ακούσει έστω κατ’αυτόν τον τρόπο.Ζητώ συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά αφού το παρήγγειλες και σου άρεσε χαίρομαι.Με το καλό να σου έρθει να το χαρείς.
Ιντερνετικά το παρήγγειλες ή θα στο φέρει κάποιος γνωστός?

1 «Μου αρέσει»

Τι συγγνώμη ζητάς ρε φίλε… Ευχαριστώ και πάλι που ασχολήθηκες. Από το Ίντερνετ το παρήγγειλα. Λογικά μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα το έχω στα χέρια μου!!

1 «Μου αρέσει»

Έφτασε !!!

8 «Μου αρέσει»

Καλόπαιχτο φίλε!Πως το βλέπεις και από κοντά?Θα κάνεις με κάποιον δάσκαλο μαθήματα ή μόνος σου?Αν και θυμάμαι είσαι από Σάμο οπότε δύσκολο να βρεις δάσκαλο φαντάζομαι.
Στο πίσω μέρος έχει κάποια ζελατίνα?Κάπου φαίνεται σαν μια γραμμή ή ξυσμένο το λούστρο δεν μπορώ να καταλάβω.Μπορεί να με ξεγελάει και η φωτογραφία βέβαια.

1 «Μου αρέσει»

Λίγο έπαιξα , μου ακούγεται πολύ καλά. Μόνος θα μάθω ότι είναι προς το παρόν, έχω κι ένα μικρό βιβλιαράκι με θεωρία και πρακτικές μεθόδους. Στο πίσω μέρος είναι αντανάκλαση του φωτός από τη μπαλκονόπορτα στο δωμάτιο. Τίποτα το ανησυχητικό, χαχαχα

1 «Μου αρέσει»

καλορίζικο και καλόπαιχτο!
ρίξε μια ματιά σε κάποια πρόσφατα θέματα που λέμε κάποια πράγματα σε αρχάριους, κυρίως σχετικά με την πένα και τον ρυθμό. βρες το συντομότερο κάποιον να σου δείξει ή έστω να βλέπεις τα βασικά, δεν μπορεί να μην παίζουν κάπου σε κοτζάμ νησί με πανεπιστήμιο.

3 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας. Θα ψάξω στο φόρουμ να βρω κάτι χρήσιμο, που σίγουρα θα βρω. Όσο για το 2ο κομμάτι, δεν ξέρω πού μπορώ να βρω εδώ κάποιον να με βοηθήσει, αλλά κι αυτό θα το ψάξω. Χαχαχ. Ευχαριστώ και πάλι!! :grin:

2 «Μου αρέσει»

Καλοπαιχτο άγγελε…
Όμορφο είναι το οργανακι σου…
Καλή αρχή να έχεις και μπόλικο μεράκι…

1 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ Ζαχαρία , θέλω κι ελπίζω να το τιμήσω!!

1 «Μου αρέσει»

Να 'στε καλά όλοι ρε παιδιά με βοηθήσατε και εμένα αρκετά

4 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα Φώτη.Είσαι για αγορά οργάνου?Καλώς ήρθες κιόλας.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα Λάμπρο, το τελευταίο καιρό έχω κολλήσει με την λαϊκή-ρεμπέτικη μουσική και πήρα την απόφαση να ξεκινήσω να μάθω τριχορδο μπουζούκι. Ψάχνω τις τελευταίες εβδομάδες (μέσω forum και διάφορα Web sites οργανοποιων λόγω εξεταστικής) το κατάλληλο μπουζούκι για αρχάριο και δεν σου κρύβω ότι το ποστ σου με βοήθησε πολύ! Καλό σας βρήκα!

6 «Μου αρέσει»

A post was split to a new topic: Νέος στο φόρουμ - Καλησπέρα παρέα!