Αγιασμός έναρξης εκπαιδευτικού έτους 2013-2014 στο ΚΕΠΕΜ

Alk, αν έχουμε επιχειρήματα στα αναπάντητα ερωτήματα της άλλης συζήτησης, να πάμε εκεί όπως σωστά μας λέει ο Pepe και το είχα πει κι εγώ στο μήνυμα #19. Υπάρχουν αρκετοί που έθεσαν ερωτήματα σε αυτό το θέμα και δεν πήραν απαντήσεις ακόμα. Κάτι τέτοιες συμβουλές εδώ και όχι απαντήσεις στις ερωτήσεις του άλλου θέματος εγώ τα θεωρώ θρασύδειλα πράγματα.

Εντάξει, μωρέ, δεν απάντησε ο άνθρωπος ακόμα. Μπορεί να απαντήσει αργότερα ή και καθόλου. Δεν είναι υποχρεωμένος εξάλλου. Σταμάτα κι εσύ να πιέζεις όμως, αφού δεν ρωτάς από ενδιαφέρον και φαίνεται πια.

Το ξέρω αυτό όπως όλοι νομίζω ο καθένας άμα μπορεί, άμα ξέρει, άμα θέλει απαντάει. Εγώ ορθός νομίζω, είπα για τα αναπάντητα ερωτήματα της άλλης συζήτησης να πάμε εκεί και όχι να δίνουμε από εδώ συμβουλές του τύπου, “πέρνα από τη σχολή να τα μάθεις”.
Αν εννοείς ενδιαφέρον το να γραφτώ στη συγκεκριμένη ή σε άλλη σχολή για μαθήματα καλά κατάλαβες, δε μ’ ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Αλλά μου δημιουργήθηκαν εντυπώσεις, απορίες στο άλλο θέμα για κάποια μαθήματα που εγώ τους τίτλους πρώτη φορά άκουσα, λέγοντας μάλιστα το μέλος ΚΕΠΕΜ πως “διδάσκονται μόνο στο συγκεκριμένο ωδείο”. Εγώ δεν τα πιστεύω αυτά εύκολα. Εγώ ξέρω και πολλά άλλα ωδεία, αναγνωρισμένα από το κράτος που διδάσκουν τη θεωρία της Βυζαντινής μουσικής αλλά και τη θεωρία μουσικής πενταγράμμου δίνοντας πτυχία και διπλώματα.

Αν, αγαπητέ μου, “δεν τα πιστεύεις αυτά εύκολα” (sic), τότε δεν υπάρχει άλλος τρόπος παρά να βάλεις το χέρι σου στις παλάμες, να νοιώσεις το αποτύπωμα των καρφιών. Γράψου και παρακολούθησε τα μαθήματα που σου φαίνονται περίεργα, απλά και μόνο για να μπορείς να μιλάς. Μέχρι τότε,

. Άντε μπράβο!

Εγω πάντως ρωτώ απο καθαρό ενδιαφέρον αλλα και απο άγνοια διότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με την βυζαντινή μουσικη. Σε ενα κείμενο οι ισοκρατες γράφονται με κάποιο τροπο; Αφήνονται στην μαστορια του χοραρχη; Στα παραδοσιακά κομμάτια που έχουν εναρμόνιση με συγχορδιες γίνεται καμμια αναφορά σ αυτές;
Με απόλυτο σεβασμό ρωτώ.

Αγαπητέ, κύριε Πολίτη,
νομίζω ότι έχω το δικαίωμα να μιλώ και χωρίς να έχω γραφτεί στο Ωδείο του ΚΕΠΕΜ. Από την απάντηση που μου δίνεται, δείχνετε ότι έχετε απαντήσεις. Πείτε μας, λοιπόν αν θέλετε και μπορείτε, (μήπως βγάλουμε κάποια άκρη), για την ύλη των μαθημάτων που σύμφωνα με το μέλος ΚΕΠΕΜ, όλα μαζί αποτελούν μια κατηγορία με το όνομα “Ανώτερα Θεωρητικά της Ελληνικής Μουσικής” και διδάσκονται μόνο στο συγκεκριμένο ωδείο. Τα μαθήματα που ανέφερε είναι:

  1. Αρμονικά και συστηματικά.
  2. Παλαιογραφία.
  3. Ρυθμολογία.
  4. Θεωρία και ιστορία ήχων (σε προχωρημένο επίπεδο).

Και κάτι ακόμα, όλα αυτά έχουν σχέση μόνο με τη θεωρία της Βυζαντινής ή και με τη μουσική πενταγράμμου;

Αγαπητέ Άταστε, θα σε απογοητεύσω: Δεν έχω καμμίαν απολύτως απάντηση για οτιδήποτε σχετίζεται με την ύλη του ΚΕΠΕΜ. Όταν εγώ σπούδαζα βυζαντινή μουσική στους χώρους όπου σήμερα στεγάζεται αυτός ο φορέας, η σχολή ήταν άλλη, με διαφορετικό πρόγραμμα, με το οποίο δεν έχει νόημα να ασχολούμαστε σήμερα, αφού αυτή η σχολή δεν υπάρχει πιά.

Επιμένω όμως στο ότι, όταν ο φορέας στον οποίο απευθύνεσαι είτε δεν σου δίνει απαντήσεις είτε τις απαντήσεις που σου δίνει δεν τις πιστεύεις εύκολα, ο μόνος τρόπος να λύσεις τις απορίες σου είναι η φοίτηση στη σχολή αυτή. Μετά τη συμπλήρωση της φοίτησης, δεν θα τίθεται πλέον θέμα πίστεως ή μη πίστεως, θα έχεις ιδίαν γνώμην και επομένως, όλο το δικαίωμα να μιλάς.

Φίλε Δημήτρη,
εγώ ξέρω οι ισοκράτες στα κείμενα μπορούν να γραφτούν. Στα παραδοσιακά κομμάτια η εναρμόνιση δεν έχει σχέση με τη Βυζαντινή θεωρία. Μόνο στο πεντάγραμμο γράφονται συγχορδίες.

Κύριε Πολίτη,
δεκτά και κατανοητά όλα αυτά και συμφωνώ. Το θέμα προς συζήτηση δεν είναι η παλιά σχολή που έκλεισε αφού δεν είχε τη σημερινή ύλη μαθημάτων.

Εδώ όμως θα διαφωνήσω. Θα μπορούσε νομίζω το μέλος ΚΕΠΕΜ που άνοιξε δημόσια το θέμα να μας διαφωτίσει στα στοιχειώδη. Π.χ., πως προέκυψαν οι τίτλοι μαθημάτων στο συγκεκριμένο ωδείο, που όλα μαζί αποτελούν γι’ αυτούς τα “ανώτερα θεωρητικά της ελληνικής μουσικής” και διδάσκονται μόνο εκεί; Αναφερόμενος το μέλος ΚΕΠΕΜ στα “ανώτερα θεωρητικά της ελληνικής μουσικής” εννοεί ότι αυτά έχουν σχέση μόνο με τη βυζαντινή μουσική; Αν είναι έτσι, η εναρμόνιση που αφορά τα παραδοσιακά πως γίνεται; Για να δούμε πόσο σημαντικά είναι όλα αυτά και κατά πόσο “στέκουν”.

Υ.Γ. Με όλο το σεβασμό δεν εξέφρασα μόνο εγώ απορίες επί του θέματος, υπήρξαν κι άλλοι που έθεσαν ερωτήματα επ’ αυτού. Δε νομίζω ότι θα έπρεπε πρώτα όλοι εμείς να φοιτήσουμε στο Ωδείο ΚΕΠΕΜ κι αφού αποφοιτήσουμε τότε να έχουμε το δικαίωμα να μιλάμε.

Ναι. Δεν μπόρεσε, φαντάζομαι.

Μιλάτε όλοι, ήδη.

Νομίζω ότι δεν μπόρεσε ν’ απαντήσει γιατί έγραψε υπερβολές, ανακρίβειες και πράγματα που δε “στέκουν”.

Αυτό όμως δε νομίζω ότι χρειαζόταν: