Αγάθωνας Ιακωβίδης - Ιορδάνης Τσομίδης (Παράσταση - Συναυλία)

Geia se olouV,

OpwV egraye kai o StauroV se prohgoumeno munhma tou, thn Kuriakh to bradu phgame na akousoume ton Agaqwna. Gia thn akribeia phgame na akousoume ton Agaqwna KAI ton Tsomidh, olo o TsomidhV den emfanisthke.

Pera apo to oti den akousame Tsomidh, h parastash-sunaulia me brhke antiqeto se arketa shmeia. Loipon, to prwto meroV htan kalo, ewV polu kalo. Lith orchstra me duo mpouzoukia, mpaglama, kiqara kai tragoudia propolemika. Oi ermhnieV pisteV sto pneuma kai ton carakthra twn tragoudiwn. OpwV eprepe dhladh. To deutero meroV omwV…Treca gureue.
H lith orchstra egine palko thV dekaetiaV tou 50 kai h skhnh san taberna. Proswpika mou aresei perissotero h luth orchstra, akoma kai gia thn ektelesh metagenesterwn tragoudiwn, opws auta tou deuterou merouV (Ntermpenterissa, Liga yucoula agaphV, Pw pw kati matia ktl). OmwV mporw na katalabw oti gia kapoiouV to bioli kai to akornteon ecoun kai auta mia omorfia sth laikh orchstra. En pash periptwsh, h mousikh sunecise na einai kalh kai sto deutero meroV.

DustucwV omwV h mousikh perase se deuterh moira mia kai h skhnh (diamorfwmenh ws taberna) gemise apo 12-15 pelateV-coreuteV pou se kaqe tragoudi shkwnontan kai ricnan kapoio coro. Oi coreuteV omwV den coreuan omorfa kai tapoina, alla paizan kai kapoio mikro sketsaki pou anagkastika edwse sth mousikh deutero rolo. Ekei arcise h kwmwdia. Me liga logia ola auta ta sketsakia, pernousan thn antilhyh oti metapolemiko rempetiko = skuladiko kai glentzeV = kouradomagkaV, pou den sebetai oute th gunaika pou sunodeuei, oute touV mousikouV. Ta apokorufwma htan otan enaV coreuthV kollhse ena cartonomisam sto koutelo tou Agaqwna. Kala eimaste me ta kala maV;

Elpizw kapoioV pou breqhke sthn parastashn na diabasei to munhma mou kai na mou pei kai autoV th gnwmh tou, mhpwV den katalaba kati.

Prin teleiwsw, kai duo usterografa.

  1. Oi coreutrieV 2 stiV 3 gkomenareV, alla touV coreuteV pou touV brhkate re paidia; Caqhkane ta omorfopaida; Oci tipota allo, alla blepoun kai xenoi thn parastash. Ti qa nomisoun;

  2. Staure, afou fugate me th mana sou, ecaseV to kalutero. Se kampriole 4 EllhnareV na paizoun sth diapaswn thn Aqhnaihssa tou Delia. Oute rap na htane.
    A! Stauro, nomizw oti ebgala ekeino to kommataki pou legame. Qa sou to egrafa edw, alla edw sto grafeio den ecw mazi mou kapoio organaki na to testarw. Qa to poume thlefwnikwV.

GiannhV

Pou eidate ton Agathona ? Prohtes (Savvato)
piga kai ston eida edo (Boston). Den ipirhan
ta karagiozilikia me tous horeftes alla kai pali
nomizo gia ta tragoudia tou defterou merous (Tsitsanis klp) i foni tou den kollaei.
To proto meros fisika itan apihto…

Nikos

Niko,
milaw gia thn parastash tou Sabbatou, sthn Nea Yorkh.

-DustucwV file Giannh oute kai gw ecw kana organaki mazi mou gia na to testarw kai gw ligo.
-DustucwV eimai anagkasmenoV na sumfwnhsw me ta perissotera apo ta scolia sou. PantwV oi qeatrikeV malakieV den meiwnoune se tipota thn mousikh axia tou Agaqwna nomizw.
-Sumfwnw oti oi gkomineV htane mounareV alfa dialoghV(oi perissotereV).
-Sobara egine tetoia fash sto dromo me kamprioledeV kai ta resta;Koita re skhnh pou casame…Toulaciston paizane thn prwth ektelesh oi ellhnareV;
-Nea Yorkh; ti polh ein auth re karntash kainourgia;
-Oso gia to kommati,ama erqeiV to Sabbato na eceiV kai to…organaki kai tote qa to testaroume…
Antio.

ΕΠ! Τι λέξεις είναι αυτές Σταύρε;
Εστω και ελάχιστος σεβασμός στο ωραίον φύλλο απαγορεύει τέτοιες λέξεις.
Η γυναίκα ήταν και είναι πάντα “στα ίσα” με τον άντρα τον ρεμπέτη και τον μερακλή.
Μη χαλάμε τη παράδοση!

ΚΚ

A re Stauro, pali rezili maV ekaneV.
GiannhV

Ti fwnazeiV re Kourounh; Pou thn eideV thn eleiyh sebasmou proV tiV gunaikeV ek merouV mou; Anekaqen hmoun eugenikoV kai ippothV apenanti touV, tiV agapousa tiV proseca kai tiV sebomouna. Oso gia thn apoyh oti oi rempeteV eicane th gunaikeV sta isia me touV eautouV touV den me briskei sumfwno kata penhnta toiV ekato toulaciston. Polloi tiV eicane sthn klotsia file mou. H sthn ekmetalla. H kai ta duo mazi. Piase to Marko mono na deiV ti touV sernei(xereiV allwste) kai qa katalabeiV.
-Sarafidh ti…kalakieV einai auteV; E; Akou saV ekana rezili! Kai malista pali! Giati saV ecw kanei polleV foreV;
Ela re tomari sto Niou Uiorki kai qa se ftiaxw egw…AkouV ekei!
StauroV