Έφυγε ο Μάνος Ελευθερίου

Πέθανε σήμερα 22/7/18 ο ποιητής Μάνος Ελευθερίου.

Ένας σπουδαίος άνθρωπος, ένας σπουδαίος Ελληνας. Θα ζει αιώνια μέσα από τα τραγούδια του!!

3 «Μου αρέσει»

Ένας πολύ σημαντικός δημιουργός και άνθρωπος!
Ως στιχουργός έχει στο ενεργητικό του περίπου 400 τραγούδια και συνεργάστηκε με όλους σχεδόν τους Έλληνες συνθέτες.
“Παραπονεμένα λόγια”, “Η διαθήκη”, "Στων αγγέλων τα μπουζούκια’, “Οι ελεύθεροι κι ωραίοι”, “Κάτω απ’ τη μαρκίζα”, “Τα λόγια και τα χρόνια τα χαμένα”, “Σ’ αυτή τη γειτονιά”, “Στα χρόνια της υπομονής”, “Ο χάρος βγήκε παγανιά”, “Σου γράφω πρώτη του Δεκέμβρη”, “Η σούστα πήγαινε μπροστά” είναι - πρόχειρα- μερικά από τα αξεπέραστα στιχουργήματά του.
Έχει εκδώσει μυθιστορήματα, ποιητικές συλλογές, τόμους με πεζά, λευκώματα και τέσσερις τόμους για το «Θέατρο στην Ερμούπολη τον 20ο αιώνα, 1901-1921», καθώς και την ανθολογία “Ερμούπολη, Μια πόλη στη λογοτεχνία”.
Τιμήθηκε με το Κρατικό Βραβείο Μυθιστορήματος το 2005, για το μυθιστόρημά του “O καιρός των χρυσανθέμων”. Άλλα μυθιστορήματά του: “Η γυναίκα που πέθανε δύο φορές” (2006), “Άνθρωπος στο πηγάδι” (2008), “Πριν απ’ το ηλιοβασίλεμα” (2011).
Έγραψε και μια συλλογή διηγημάτων “Η μελαγχολία της πατρίδας μετά τις ειδήσεις των οκτώ” (2007). Επίσης, το φθινόπωρο του 2010, κυκλοφόρησαν η ποιητική του συλλογή “Ο νοητός λύκος” καθώς και ο θεατρικός μονόλογος “Ο γέρος χορευτής”.
Το 2013 ακολούθησε η συγκεντρωτική έκδοση των στίχων του “Τα λόγια και τα χρόνια”,
καθώς και
Το χρονικό “Μαύρα μάτια: Ο Μάρκος Βαμβακάρης και η συριανή κοινωνία στα χρόνια 1905-1920”.
Για το βιβλίο αυτό είχε γίνει, παλιότερα συζήτηση εδώ:

4 «Μου αρέσει»

“Στων αγγέλων τα μπουζούκια” πλέον ο Μάνος…
Μεγάλη απώλεια.

1 «Μου αρέσει»

“Το φευγιό” του εξαιρετικού Μάνου Ελευθερίου, θα είναι άρρηκτα
δεμένο με την “συμφορά” που βρήκε την πατρίδα μας και προφητικό…

" Ανάβουνε φωτιές στις γειτονιές"

1 «Μου αρέσει»