΄Συμβουλή για επισκευή

Aκόμη μια φορά προτείνω Κοτζαμπόπουλο 6972820959.Είναι εξειδικευμένος.Ρώτα τον για τους διασημους πελάτες που έχει και θα καταλάβεις.Σιγουρα το κόστος θα είναι πάνω από 300 ευρώ,(μηπως λέω και λίγα)

Ναι, αλλά εδώ μπαίνει ένα ζήτημα:
Οταν το “πακέτο” που πρέπει ν’ ακουμπήσεις ξεκινάει από τα 300 ευρά, αξίζει τον κόπο να επισκευάσεις το όργανο;
Εδώ πρέπει να αξιολογηθούν δυο πράγματα: Η ποιότητα του οργάνου και η συναισθηματική του αξία. Ανάλογα με το βάρος των δυο παραπάνω, αποφασίζεις.
Η επιλογή του μάστορα έπεται.

Προς Τάσο :

Οι κιθάρες FRAMUS είναι ιστορικές και μεγάλο όνομα…

Αρα είχε δίκιο ο παλιός ιδιοκτήτης της,που έζησε πολλά χρόνια στη Γερμανία:Η Φράμους μου είπε θεωρείται πρώτο όνομα εκεί.

Δηλαδή για ένα τέτοιο όργανο θέλει ψάξιμο πώς θα γίνει η αλλαγή του καπακιού (αν και δεν έχω πεισθεί 100% ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο).

Εσύ Μουλτικούτιε τι έχεις να πείς περί καπακιού?
(Καθόσον σε υποψιάζομαι αρκετά ψείρα αλλά και μερακλή σε τέτοια θέματα).Μήπως να αφήσω την Φράμους ετσι…και όσο αντέξει?
(Μου είπαν ότι όπως είναι αντέχει καμμιά 30 χρόνια-έμ δε θέλω κι άλλα!!!)

Να πώ ακόμη ότι η εν λόγω Φράμους ήταν όργανο πολύ γνωστου και μεγάλου έλληνα συνθέτη ,τον καιρό που έκανε μεταπτυχιακά στο Μόναχο!!!

Ρε φίλε, όταν ένα όργανο μπορεί ν’ αντέξει “καμιά 30ριά χρόνια ακόμα”, δεν ψάχνεις τίποτα. Ολοκαίνουργια όργανα πάιρνεις και δεν ξέρεις αν θα βγάλουν δεκαετία. Ακου καμιά 30ριά…
Μην ακουμπάς τίποτα!

ΥΓ. Εννοείται πως όταν αλλάζεις καπάκι, έχεις άλλο όργανο, καθώς το καπάκι είναι αυτό που γεννάει τον ήχο.

Προσωπικά αν δεν επηρεάζεται α) ο ήχος και β) το παίξιμο (να τρίζουν οι χορδές και να μη διορθώνεται ή να σηκωθούν υπερβολικά) τότε θα το κρατούσα το καπάκι και 30 και 40 χρόνια με το βαθούλωμα…

Δε ξέρω για τί μέγεθος καταστροφής μιλάς αλλά καπάκια με ελαφρές δυσμορφίες υπάρχουν πάμπολλα(έχω δεί και μια φλαμένκο κιθάρα απο έναν τρελό ισπανό εδώ που το καπάκι της ήταν σαν γήπεδο του γκολφ αλλά ο ήχος της γκρέμιζε 12όροφη-θα ρίσκαρες να αλλάξεις αυτό το καπάκι?)…υπάρχουν κατασκευαστές που το κάνουν και επίτηδες (να δίνουν ένα βαθούλωμα στο καπάκι- μου φαίνεται το ονομάζουν DIP στα εγγλέζικα).

Και εφόσον η ζημιά ειναι μεγάλη και χρειάζεσαι οπωσδήποτε αλλαγή θα πρότεινα (αν κρίνω απο την μάρκα και την ποιότητα κατασκευής) να την πας σε έναν καλό κατασκευαστή κιθαρών…(ονόματα δεν ξέρω αλλά υπάρχουν αρκετά ονομαστοί στην Αθήνα.)

Μια ερώτηση …τι χρονιάς είναι η Φράμους και τι μοντέλο?

Νίκος

Τί είδους βαθούλωμα είναι αυτό;
Μου ακούγεται περίεργο το βαθούλωμα επειδή οι χορδές τραβάν το καπάκι στις κιθάρες, σε αντίθεση με το μπουζούκι που το πιέζουν.

Προς Μουλτικούτι-Νίκο.

Η κιθάρα αγοράστηκε στην Γερμανία πρίν το 1970.Το σήμα της ,πάντως,δεν συνοδεύεται απο χρονολογία ή νούμερο.
Ο ήχος της είναι πολύ γλυκός και τα μπάσα όχι πολύ έντονα.Εχει φορεμένες μαύρες χορδές για τις τρείς πρώτες.
Πρέπει να ψηλαφίσεις για να δείς το “προβλημα” στο καπάκι.Μπορεί και να το ψειρίζω,τι να πώ?

Πρός Κώστα Χαλιό

Κι όμως,υπάρχει το βαθούλωμα!Να φαντάζεσαι ότι όπως έχουμε τον καβαλλάρη,ένα μικρό κομμάτι προς το μέσον του δεν ακουμπά πλέον στο καπάκι.Εχει ξεκολλήσει προς την εξωτερική πλευρά(δηλαδή όχι προς τακεί που πάνε οι χορδές,αλλά προς την άλλη).Κι αυτό συνοδεύεται απο ελαφριά παραμόρφωση του καπακιού στην ίδια περιοχή.

Λογω της έλξης των χορδών .Εαν είναι ιστορικό όργανο και παίζεται δεν υπάρχει λόγος να την πειράξεις.Ουσιαστικά αλλάζοντας καπάκι αλλάζεις και το ίδιο το όργανο,οπότε άστο.

ευχαριστώ όσους μπήκαν στον κόπο να με διαφωτίσουν.

παιδιά,το αφήνω το όργανο στην ησυχία του!!!

Κοίτα να δείς πράματα τώρα…
Δεν ξέρω αν το χεις καταλάβει αλλά η κιθάρα σου έχει μεγάλη ιστορική αξία…
Όπως σου είπα η συγκεκριμένη εταιρία είναι μεγάλο όνομα…αυτό που δε σου είπα(και που διάβασα τις προάλλες στη σελίδα τους) είναι ότι η εταιρεία (που ιδρύ8ηκε το 40τόσο) περί τα τέλη του 70 έκλεισε για περίεργους λόγους (στη σελίδα αναφέρουν οικονομικούς λόγους,μεγάλος ανταγωνισμός απο Ιαπωνία και άλλους λόγους που δεν είναι γνωστοι ή που δεν γνωστοποιήθηκαν) .

Παρόλα αυτά η εν λόγω εταιρεία ξανάνοιξε το 1995 και τώρα έχει αναλάβει κάποιος ντοκτοράντ εκεί να ψάξει για παλιότερα μοντέλα με σκοπό να φτιάξουν ένα μουσείο και επίσης για λεπτομέρειες σχετικά με τον ιδρυτή κτλ κτλ.

Αν πας στην σελίδα εδώ www.framus.de και συγκεκριμένα στο VINTAGE MODELS θα δείς πληροφορίες για τα μοντέλα πριν το κλείσιμο της εταιρείας.

Άρα άποψή μου…την κρατάς όσο παίζει και αν βρείς τα σκούρα κάποια στιγμή επικοινωνείς με το εργοστάσιο και υπάρχουν δύο επιλογές α)την επισκευάζουν αυτοί , β) την πουλάς σε πολυ πολυ καλή τιμή γιατί οι γερμανοί πληρώνουν (καλα ντε μη βαράς…μια ιδέα δώσαμε)

Νίκος

δεν είσαι μονο μουλτικούτι είσαι και μουλτι…ακτύπητος!!!

άφεριμ!

Παίδες γειά σας και απο μένα.
Λοιπον,έγινε πολύ κουβέντα για το Μάτσικα και είπα να γράψω και εγώ σχετικά μιας που έχω ένα τρίχορδο του.Το αγόρασα απο Πάτρα (από το Στόλλα για όσους ξέρουν) τον Ιανουάριο του 2004 και το Σεπτέμβριο του ίδιου χρόνου μου άρχισε να σκευρώνει.Όπότε το πήγα πισω στο μαγαζί απο που το είχα πάρει και με βάση την εγγύηση μου είπαν να μου δώσουν άλλο.Έγω δεν δέχτηκα (ας όψετε το δέσιμο μου με τα όργανα) οπότε το στείλανε στο Μάτσικα για επισκευή.Εκεί απο τι είδα οταν παρέλαβα το όργανο μετά απο κάνα μήνα,του ξύσανε λίγο την ταστιέρα και το φέρανε στα ίσια του.Όταν το πήρα μετά την επισκευή το όργανο φυσούσε.Μετά όμως απο κανά μήνα μου έκανε ανάποδο σκεύρωμα (καμπούρα),η ταστιέρα πήρε λίγο δεξιά ως προς τον άξονα της και λόγω της καμπούρας άρχισε να τρίζει η λα επειδή η χορδή ακουμπούσε στο κάτω σίδερο του τάστου της λα#.Συμβουλεύτικα φίλους και ανύψωσα με χαρτωνάκι μερικά χιλιοστά τον κάτω καβαλάρη με αποτέλεσμα να μην έχω τρίξιμο αλλά να παίζω με δυσκολία μετά το 14 τάστο.Μετά απο καιρό έβγαλα τη λωρίδα του χαρτωνιού που είχα βάλει και το όργανο ήταν και πάλι κομπλέ.Ωστόσο η δεξιά κλήση που είχε η ταστιέρα παρέμεινε.Απο τότε το όργανο είναι με τις ώρες του.Άλλοτε τρίζει και άλλοτε όχι.Είναι σαν ζωντανός οργανισμός.Σήμερα γουστάρω να παίξω τσίλικα,αύριο έχω τις στραβές μου και σου κάνω μια καμπούρα να!!!και να δω με τι θα παίξεις τώρα.Προς το παρόν βρίσκομαι Γερμανία αλλά κατα το Μάη θα κατηφορίσω προς Ελλάδα.Οι έχοντες γνώση τι μου προτείνεται να κάνω.Να πάω Μεσσολόγγι(εκεί νομίζω είναι το εργαστήρι του Μάτσικα) ή θα άρχισουν να μου λένε τι μας το φερες μετά απο τόσο καιρό???Ωστόσο το ότι είναι ζωντανό το όργανο πολύ μου αρέσει.Αλλά δυστυχώς δεν έχω άλλο και το χρειάζομαι για ταβέρνες και τα σχετικά…

Ευχαριστώ εκ των προτέρων