΄Συμβουλή για επισκευή

πάνο στο είπα ότι ο ματσικάς θα στο φτιάξει είναι πάρα πολύ καλός επαγγελματίας.

Γεια σε όλους!Ειμαι καινουριος στην παρέα!Πραγματι ο ματσικας ειναι τρομερος επαγγελματιας.Και το δικο μου τριχορδακι απεκτησε ενα ελαφρο σκεβρωμα το οποιο προκαλουσε τριξιματα.Ανεφερα το προβλημα στο μαγαζι και αυτοι χωρις δευτερη κουβεντα το επισκυέασαν.Το παρελαβα πριν μια εβδομαδα και το οργανακι φυσάει!!

Καλα ρε Πανο θα μας τρελλανεις ;;

Εσυ υποτιθεται εισαι Αγγλια που βρηκες το μαστορα ;;
'Η μηπως το αφησες να στο φτιαξουνε και σου στειλανε φωτογραφια ;;

Για κανε μας το διφραγκα, να δουμε πως το κανεις αυτο ;;

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα τη συμβουλή σας για την κιθάρα μου. Έχει παραμορφωθεί το μπράτσο. Την είχα αγοράσει αρκετά ακριβά τότε, το 1983, από κάποιο κατάστημα στη Φειδίου, στην Αθήνα, δεν θυμάμαι το όνομα. Τι μπορώ να κάνω; Βέβαια είναι γενικώς σε αχρηστία… όταν τη θυμόμαστε, βλέπουμε και τα χάλια της.

Ευχαριστώ.

Τί εννοείς λέγοντας έχει παραμορφωθεί;
Δες άν έχει βέργα ξεσκευρώματος και τα ξαναλέμε.

Γιώργη, οψάργας ήρθεν’η αμπλά μου να με δει και μου το κράτουνε.

(Σιγά μην έκανα εδώ πάνω ως το πάσχα χωρίς το τριχορδάκι!)

Εννοώ ότι το headstock,όπου είναι τα κλειδιά, έχει στρίψει προς τα πίσω. Έχει βέργα ξεσκευρώματος.

Πλάκα πλάκα Γιώργη, τώρα που το λες, υπάρχει ένας Έλληνας μάστορας στη περιοχή μου (Bristol). Mπορεί να πετύχεις κανένα μπουζούκι του στο ebay. (!!!)

Πεσ’μου το ετσι μπρε συ κουμπαρακι ειπα κι εγω, του το μπεψανε
ή μημπας ηρθε σαββατοκυριακο να το παρει ;;
Καλως τη δεχτηκες λοιπον την αδερφη σου !!
(να κανουμε και καμμια μεταφραση…)

Θα σου κράτουνε και πραμα ρακες, καλιτσουνια, ομαθιές, σύγκλινα κι ο Θεος κατεει ιντα …
Οφου Παναγια μου ιντα 'χει να γινει !!

Με κουφανες παλι με το μαστορα … αθανατε Ελληνα !!
Και οτι διαβαζα στην εφημεριδα το μεσημερι οτι η Μπριτνευ Σπιαρς και αλλοι σταρ
του Χολλυγουντ πανε και τρωνε σε ενα ταβερνακι μιανου Ελληνα εκει στα μερη ντωνε …ΕλΕϊ μερια …

Επανέρχομαι στο προηγούμενο μήνυμα. Οι δυο άκρες της ταστιέρας ειδικά κοντά στα κλειδιά, δεν είναι στην ίδια ευθεία. Δεν ξέρω αν το λέω σωστά.
Αν αγοράσω καινούρια, να προτιμήσω ξύλο κέδρου για το καπάκι; Είναι καλύτερο;
Ευχαριστώ και πάλι.

Δηλαδή το μπράτσο έχει κάνει κοιλιά ή καμπούρα;

Έχει κάνει καμπούρα.
Ευχαριστώ, για την ανταπόκριση.

Ή μάλλον και τα δυο.

Εάν δεν είσαι σίγουρη, θα κάνεις το εξής.
Πιέζεις μια χορδή πχ την πρώτη να ακουμπήσει στο πρώτο τάστο με το ένα χέρι και ταυτόχρονα με το άλλο χέρι πιέζεις την ίδια χορδή να ακουμπήσει ατο τελευταίο τάστο. Στη συνέχεια με πιεσμένες την χορδή κοιτάς εάν υπάρχει κενό ανάμεσα σαυτήν και την ταστιέρα σε όλο το μήκος της ταστιέρας.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.

Τελικά την είδαν γνωστοί που έχουν εδώ Σχολή Μουσικής, επιβεβαίωσαν το σκέβρωμα και ανέλαβαν να την στείλουν μαζί με άλλα όργανα στον Καχραμάνη (;)για επισκευή.
Θέλω να ακούγεται καλά ο ήχος γιατί μου την είχαν αγοράσει οι γονείς μου και είμαι συναισθηματικά δεμένη μαζί της.

Ο Καχραμάνης έφυγε απο την Φειδίου.Όποιος ξέρει που πήγε μου το λέει.

Το λοιπόν,έδωσα μιά κιθάρα που είχα.Μαζί με χρήματα πήρα και μιά κιθάρα Framus γερμανική,καθώς ο αγοραστής με διαβεβαίωσε ότι στην γερμανία θεωρείται πρώτο όνομα.κάνας απο γερμανία ξέρει να μου πεί?

Όταν σε μία κιθάρα το καπάκιέχει “πάρει”, γιατρειά υπάρχει?

(μιλάμε για την περιοχή κάτω απο τον καβαλάρη)

Μάλλον άκουσα ότι είναι στη Διδότου, στα Εξάρχεια.
Δεν θυμάμαι αν συγκράτησα καλά τη διεύθυνση.

Ελένη.

Ναι. Αλλάζεις καπάκι!

λοιπόν,που να πάω την κιθάρα για να της αλλάξουν καπάκι και όχι τα…φώτα?
και πόσο μπορεί να κάνει αυτό το μερεμέτι?