Σκυλάδικα και σκύλοι

Έγραψα “νοημοσύνη” αλλά εννοούσα “διανόηση” (“intelligentsia”)! Θα είχε ενδιαφέρουν να παρακολουθήσει κανείς τις διάφορες στάσεις των διανοούμενων απέναντι στη λαϊκή κουλτούρα, όχι μόνο σχετικά με το ρεμπέτικο αλλά και το λαϊκό τραγούδι γενικά. Παρεπιπτώντος, όσον αφορά τη διάκριση ανάμεσα στην έντεχνη λαϊκή και την “καθαρά” λαϊκή μουσική, δεν νομίζω ότι αρχικά αφορούσε την αξία ή την ποιότητα της μουσικής (“η μην έντεχνη μουσική είναι άτεχνη”). Μάλλον δήλωνε απλώς τη διαφοροποίηση ανάμεσα στους συνθέτες που είχαν σπουδάσει (την κλασσική) μουσική και στους αυτοδίδακτους λαϊκούς συνθέτες.

Εύα

Απλώς ήθελα να δείξω πώς μια μερίδα της ελληνικής “νοημοσύνης” (εντώς εισαγωγικών!) αντέδρασε όταν η μουσική των λαϊκών κέντρων και των πανηγυριών εμφανίστηκε σε έναν “ξένο” χώρο και μεταδόθηκε στην τηλεόραση.

Μήν ξεχνάμε ότι υπήρχαν και πολύ πιο παλιά λαικοί μουσικοί πού παίζαν 5,6 όργανα ήταν σπουδαγμένοι αλλά δεν κάναν ποτέ χρήση του όρου ‘έντεχνος’.για να ξεχωρίζουν απο τούς άλλους .Σε αντίθεση με πολλούς που πάτησαν πάνω σ αυτό τον όρο γιά να καλύψουν την κατα την προσωπική μου άποψη μετριότητά τους …πολλοί δε απο αυτούς υπήρξαν ευνοημένοι απο τα ΜΜΕ και τα κέντρα εξουσίας και υπερεκτιμημένοι .Δέν δέχομαι ότι υπάρχει όρος ‘‘έντεχνο λαικό τραγούδι’’. Έντεχνο τραγούδι …ναί .Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.

Αν νομιζετε οτι το σκυλαδικο ειναι προιον μεταγενεστερο του καθαροαιμου ρεμπετικου, απατασθε οικτρα ολοι σας. Προσωπικα τα δυο πιο τρανταχτα σκυλαδικα που εχω ακουσει ειναι το ‘‘Σκυλα μ’ εκανες και λιωνω’’ και το ‘‘Μ’ καψες σκυλα μ’ εκαψες’’ . Εδω μιλαμε κατευθειαν για το γενεαλογικο δεντρο του ειδους που λεγεται σκυλαδικο- ολα τα υπολοιπα επονται-…:019:

Σκυλάδικο το τραγούδι ΄΄σκύλα μ έκανες και λειώνω΄΄; στίχοι μουσική Μάρκος Βαμβακάρης …προσωπική σου άποψη φίλε μου .Διαφωνώ …

Γιατι εγω τι λες οτι κανω? Λες να συμφωνω? Αν πιστευα κατι τετοιο θα επρεπε να αυτοκτονησω. Απλως ετσι το ειπα .Και ειμαι και ικανος να μαλλωσω αγρια με οποιοδηποτε αμφισβητησει το ειδος τραγουδιου που με εκφραζει - απολυτα - και γι’αυτο αποφευγω να συζητω τετοια θεματα με ατομα που εχουν αλλα ακουσματα, γιατι δεν υπαρχει κοινη πορεια στην μουσικη. Ο καθενας ας την βρισκει οπως γουσταρει…:088:

Φαντάζομαι όταν έλεγε ο φίλος σκυλάδικο εννοούσε ότι περιείχε την λέξη σκύλος ίσως? γιατί φυσικά τον μάρκο μια φορά σκύλο δεν το λες.

Σκύλοι και σκυλιά, σκυλάδικα και κ.λάδικα, πιστεύω ότι όλα μπλέκονται στο μυαλό μας, και μπορεί ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ του σχήματος και της παρέας να περάσεις παντού καλά.
Προσωπικά έχω περάσει καλά από το “ELYSEE” με Δερμιτζάκη στην πλατεία της Αγ. Παρασκευής, μέχρι τον “Γαλαξία” στα Βλάχικα με Σόμπολα, αλλά είμαι κι εύκολος άνθρωπος χωρίς παραξενιές.

Κοίτα τώρα ένας συνδυασμός σουρεάλ:
Λιόλιος μπουζούκι (χωρίς σχόλια παρακαλώ!)
Μαργαρίτης φωνή (χωρίς σχόλια επίσης!)
Τηλεοπτική Εκπομπή: “Κοίτα τί έκανες!” (πιο σκυλέ ίσως είναι μόνο το “πάρτυ της ζωής σου”)

//youtu.be/U7bp6ZRCMj0&

Και συμπτωματικά μόλις διάβασα το εξής ωραίο και διασκεδαστικό: “Αν πιστεύω κάτι για την αθανασία αυτό είναι ότι κάποια σκυλιά που’χω γνωρίσει θα πάνε στον Παράδεισο. Κι ελάχιστοι άνθρωποι.” James Thurber.

Όταν είδα το βίντεο παρατήρησα οτι ο Λιόλιος κάνει λάθος στο ταξίμι και δεν πατά καλά μια νότα χάνοντας το.

Υ.Γ Σόρρυ για το σχόλιο αλλά…

κάτι μου θύμισε αυτό… :019:

//youtu.be/mOOf9RI_Vnw

Και πολυ σωστα καταλαβες ikarus260, γιατι αν υπαρχει ενα ειδος μουσικης που εχει Αρχη, Μεση και Τελος( δηλαδη , ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ) , αυτο ειναι το ρεμπετικο και κατ’ επεκτασιν το παραδοσιακο. Ως εκ τουτου , ειναι ποτε δυνατον να πεις αυτα τα δυο τραγουδια σκυλαδικα( ενω τα ακους με θρησκευτικη ευλαβεια?)Και ειδικα τον Μαρκο?. Αλλα οπως ξαναειπα , το διαδικτυο ειναι απροσωπο( μεχρι να γνωρισεις τον συνομιλητη σου, βεβαια) και η παρεξηγηση σε οτι πεις , ξεσπα αμεσα, ενω οι απαντησεις που θα δωσεις δεν ειναι και τοσο ευκολα κατανοητες απο αλλους διοτι δεν υπαρχει οπτικη επαφη μεταξυ των συνομιλητων(κατι που συμβαινει σε παρεες που συνευρισκονται κατ ιδιαν) .:slight_smile:

Μπουζουκοκαμένε, ίσως αυτό το ταξίμι να μην είναι και το καλύτερο που έχει παίξει ο λιόλιος (αν δεν κάνει τις τρίλιες του τις μαγικές, δεν το θεωρώ αυθεντικό ταξίμι λιόλιου), αλλά ας μην κολλάμε σε μια νότα, λάθη ανθρώπινα είναι αυτά. Όσο για τον μαργαρίτη, σόρρυ ρε παιδιά, αλλά το λέει πολύ σκυλέ το κομμάτι, το παράτησα στην μέση

Γεια σας,

Μερικά ωραία κλιπ από τη δεκαετία του 80, που μεταδίδουν την ατμόσφαιρα από τα μπουζούκια της εποχής:

Εύα

Ωραία βιντεάκια φίλη εβάμπα, αν και με τον χριστοδουλόπουλο με χάλασε λίγο, αν και είναι πολύ καλύτερο εκείνο το σκυλάδικο απ’ το σημερινό που κυκλοφορεί. Χαχαχα αυτό με το μαργαρίτη και τον καραντίνη ξέρουμε ποιας χρονιάς είναι? τότε ο καραντίνης είχε φουλ μαλλί

του Καραντινη , εαν το παρει πρεφα ο Μπουζουκοκαμμενος , θα πεσει στο στρωμα !!!
παλι ανοιγετε πληγες αγιατρευτες … και νεο σιριαλ , που το βρηκες κ.λ.π. …:092:
πελατες μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυ …:092:

Ίκαρε, δεν ξέρω ακριβώς ποια χρονιά, αλλά θα πρέπει να είναι δεκαετία του 80. Και ο Καραντίνης και ο Μαργαρίτης ήταν τότε “μαλλιαροί” και ωραίοι, και κοστουμαρισμένοι στην τρίχα! :wink:

Γιατί σε χάλασε ο Χριστοδουλόπουλος; Με τη φωνή που είχε τότε ήταν (κατά τη γνώμη μου, βέβαια) ένας από τους πιο ωραίους λαϊκούς τραγουδιστές, άσχετα αν τον αδικούσε το “στιλ” των τραγουδιών του. Και στο συγκεκριμένο κλιπάκι λέει κλασσικά λαϊκά. Μήπως ξέρει κανείς ποια είναι η τραγουδίστρια;

Εύα

[b][b][SIZE=3]Στίχοι απο σκυλάδικα για να διευρύνουμε το ρεπερτόριο…

[SIZE=2]Χριστίνα Γαλάνη
'Από κορμί είμαι η best

Κι από προσόντα είμαι first
Μ’ αυτό στους άντρες κάνω test
Για να διαλέξω.
Μπες όπως όλοι στη γραμμή
Ασε τα μα, τα μου, τα μη
Πέρνα λοιπόν τη δοκιμή
Και ίσως σε επιλέξω’

Πέπη Τσεσμελή

‘Σκανδαλίζομαι, μονάχη μου αγγίζομαι
με μια γραβάτα σου ερεθίζομαι’

'Αν θέλεις να ανοίξουν της καρδούλας μου οι πόρτες,

βγάλε όλα τα ρούχα σου κι έλα με τις μπότες’

Λάκης Σκουτάρης

‘Είμαι ένας άνθρωπος τρελός,
σχιζοφρενής και μανιακός,
που μες την τρέλα μου ο φτωχός,
ψάχνω για να’ βρω λίγο φως’
'Σκοτάδι, πισσοσκόταδο, μαύρο σκοτάδι πίσσα,
σκοτάδι είσαι σκοτεινό, σκοτοσκοτεινιασμένο,

σκοτάδι κατασκότεινο, και βράδυ βραδιασμένο.’

Αντζελα Ρέμπη
‘Αν είχανε φωνή οι γκαρσονιέρες,
θα πέφταν σαν ξερόφυλλα οι βέρες’

ΔΕΚΑΕΤΙΑ 1970 !!
Κώστας Καφάσης
‘Το βράδυ θα ‘ρθω να σε πάρω,
γι’ αυτό μη φας, θα φάμε γλάρο.’

Νίκος Δουλάμης
'Έρωτά μου τοκογλύφε

γλύφε το κορμί μου γλύφε’

Και τέλος μια συλλογή από τα καλύτερα των δύο Εθνικών Οδών και του συνολικού επαρχιακού και αγροτικού Οδικού Δικτύου:

‘Απόψε έχω περίοδο, μα έχω κι άλλη δίοδο.’

‘Θέλω στο σώμα σου σαν μπω, να με χτυπάς με το σαμπώ.’
‘Μείνε μαζί μου έγκυος, είμαι πολύ φερέγγυος.’
‘Σε βρίσκω πολύ κύριο, αλλά περνάω κλιμακτήριο.’
‘Μωρό μου είσαι όργιο, σαν τον Αγιο Γεώργιο’

Ακολουθεί το καλύτερο!!!

(η ιστορία γενικά περιγράφει έναν απατημένο σύζυγο όπου στην αρχή απειλεί):

«θα φέρω τη βενζίνη
κι αναλαμβάνω την ευθύνη.»

και καταλήγει στο ρεφρέν που μας άφησε άφωνους:

«την είχα άχτι, την είχα άχτι,
τώρα την έχω μόνο σε στάχτη,

μέσα στο τσίγκινο κουτί,
που φύλαγε τα μπικουτί…»

κάθε βράδυ κόβω φλέβες
ξενυχτάω με φραπέδες
και ξηλώνω καναπέδες!
[/SIZE][/b][/SIZE][/b]

“ΠΟΤΕ ΜΟΥ” δεν ακουσα αυτα τα τραγουδια , ουτε οταν εγραφα για σκυλαδικα
εννοουσα κατι τετοιο . Αλλα συγνωμη θα φταιει μαλλον η ηλικια και το χασμα
των γενεων … Καμμια σχεση , ειλικρινα… Νικο Πολιτη , ειμαι αλλου ειδους “σκυλου”
και διαχωριζω επισημα τη θεση μου , απο κατι τετοια τραγουδια !!!:026:

Αχ και παλι αχ , δεν ζησατε καποιοι την ατμοσφαιρα εκεινων των μαγαζιων ,
που εφυγε και παει … ανεπιστρεπτι …:106:

Οσο υπαρχω , σκυλαδικα για μενα θα ειναι τα “μπουζουκια” , << ετσι τα λεγαμε >> ,
των δεκαετιων , 50 - 60 - 70 και 70 φευγα … αυτα , τελεια και παυλα …:109:

Για πλάκα τά’βαλα Πελαγία… Ξέρω τί εννοείς!

Και βέβαια για πλάκα τα έβαλες, Γκόγκο και φυσικά ξέρουμε τι εννοείς και εσύ, αλίμονο αν το παρεξηγούσαμε!!!

Είναι χαρακτηριστικό ότι δεν έχουν πέσει «μπράβο», ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΛΑΓΙΑ!, που σημαίνει ότι καταλάβαμε το νόημα της καταχώρησής σου.:):slight_smile:

(μερικά από αυτά, τα έχω ξαναδιαβάσει πριν λίγα χρόνια).

Ηλίας Πετρόπουλος (Το Άγιο Χασισάκι, Νεφέλη): “Η λέξη σκυλάδικο βγαίνει από τη λέξη σκυλος. Η λέξη σκύλος υποδηλώνει τον σκληρό μάγκα, τον αμετανόητο, τον αδάμαστο, αυτόν που τη βγάνει σπαρτιάτικα”

Σαχλαμάρες του Πετρόπουλου. Κάτι θέλει να παραστήσει και τα γράφει αυτά. Ιδού τι έχω βρει εγώ:

Εφημερίς των Συζητήσεων
, 8/6/1894:

“… κόσμος ἄλλος, μὲ ἤθη διαφορετικά, μὲ σκέψεις καὶ καλλαισθησίαν (sic) ἀλλοίαν, διασκεδάζει καὶ εὐθυμεῖ … Ἐκεῖ ἄνθρωποι τοῦ λαοῦ, λοῦστροι καὶ μαραγκοί, ἐργάται καὶ στρατιῶται, μὲ ἐντεταμένας ὅλας τὰς αἰσθήσεις παρακολουθοῦν τὸ θέαμα. Ἔχει στηθῆ πρὸ τοῦ μικροῦ καφενείου ἓν ἰκρίον ξύλινον, τὸ ὁποῖον σκιάζει βρωμερὰ λινάτσα. Ἐπάνω εἰς τὸ ἰκρίον αὐτὸ δύο βιολιτζῆδες, ἓνας μὲ τὸ σαντοῦρι καὶ μία μεσόκοπος μελαχροινὴ (sic) μὲ ἕνα τσιτάκι κακοφορεμένο, μὲ πρόσωπον ἐπὶ τοῦ ὁποίου ἀφῆκε καταφανῆ καὶ ἀνεξάλειπτα ἴχνη ἡ ἐπενέργεια τῶν χρόνων καὶ τοῦ σουλιμᾶ, ἀποτελοῦν τὴν ὀρχήστραν καὶ ψάλλουν μὲ σπαρακτικοὺς τόνους φωνῆς ἀμανέδες … Καὶ ὁ χαζὸς κόσμος μὲ ὀρθάνοικτα μάτια καὶ στόμα ψιθυρίζει:
– Ρὲ τὴ σκύλα τσακίσματα!”

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι οι όροι “σκύλος” - “σκύλα” - “σκυλί” πρέπει να ήταν πολύ διαδεδομένοι σε λαϊκά στρώματα, από αμνημονεύτων ετών. Από τον 19ο αιώνα ακόμα! Και πρέπει να ήταν ευρείας χρήσης επαινετικοί όροι, παίζοντας με την απέχθεια που δημιουργούσαν οι λέξεις στα μορφωμένα κοινωνικά στρώματα (δηλαδή, “ρε τον σκύλο!” = “ρε τον κερατά!”, όπως θα λέγαμε σήμερα), χωρίς να εννοεί αναγκαστικά “τον σκληρό μάγκα, τον αμετανόητο, τον αδάμαστο”, όπως θέλει ο Πετρόπουλος.

Όσο για το “σκυλάδικο”, η πρώτη αναφορά που βρήκα στον Τύπο είναι από το ΕΜΠΡΟΣ της 14ης Αυγούστου 1965:

“Η καλλιτέχνις [κάποια που χρησιμοποιούσε στις εμφανίσεις της το όνομα της Σούλης Σαμπάχ] δούλευε – και δουλεύει – σε λαϊκά κέντρα μακρυά από την Αθήνα και ιδιαίτερα στα σκυλάδικα, όπως χαρακτηριστικά λέγονται τα κέντρα αγνώστου κατηγορίας”

Δεν έχω βρει προγενέστερη αναφορά. Σίγουρα ο όρος προϋπήρχε, όμως τότε (1965) ήταν που διαδόθηκε και καθιερώθηκε αρκετά, ώστε ο συντάκτης του άρθρου να τον χρησιμοποιήσει ξέροντας ότι οι αναγνώστες θα καταλάβουν τι εννοεί.