Μπουζούκι του μέλλοντος είναι τούτο;

http://www.kacoyannakis.com/gallery.php

τι εκτρωμα ειναι αυτο μονο που το ειδα μου σηκωθηκε η τριχα καγκελο!

Χο χο…Φα’ την τωρα oxtaxordos!
Τώρα καταλαβαινεις πως νοιωθει ενας τριχορδας, οταν βλεπει τετραχορδα!
:019:

(κοίτα να δεις τωρα που θα παρεξηγηθει)

Κώστα! ετοιμάζεται σαματάς!! Είσαι μέσα?

:slight_smile:

Ο πραγματικός, ο γνήσιος τρίχορδος, σαν πραγματικός και γνήσιος μάγκας, τέτοια πράγματα τα αντιπαρέρχεται μειδιών και συνεχίζει το ταξίμι του, με όσα γίνεται περισσότερα ανοιχτά ντουζένια. Και μάλιστα, βασισμένο σε τετράχορδα / πεντάχορδα, όχι σε κλίμακα οκτάβας (για να τσιγκλήσουμε και τον Οχταχορδος λιγάκι…).

Συναρμολογουμενο να’ουμε… τι να πω ρε παιδια νταξει δε με παιρνει εχετε δικαιο κραξτε ελευθερα!
κατι τετοιοι μαστρο λουθιερ μας χαντακωνουν .

Ξυλοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο :090::090::090:

Ο τύπος αντί για hand made musical instruments έπρεπε να γράφει στην ταμπέλα του "hand cut instruments: Κομμένα στο χέρι: Ενάμισυ κιλό είναι, να το αφήσω; Να σας τα τυλίξω ή θα αγοράσετε και την τσάντα;

Σε ενα τοπικ πριν λιγο καιρο ειχε αναφερθει η υπαρξει ενος οργανου μελετης… που να μην ακουγεται δυνατα και να μπορει να μεταφερεται ευκολα…

Δηλαδη αν ο φιλος ειναι μερακλης και χρειαζεται να ταξιδευει για τη δουλεια του αλλα παραλληλα δε θελει και να μενει χωρις μπουζουκι δεν καταλαβαινω γιατι να ειναι ονειδος το παραπανω… τουλαχιστον ειναι πρακτικο…

ας παρει ενα τζουρα τετραχορδο , αυτο ειναι οντως ιεροσυλια οποιος παρει τετοιο εκτρωμα να παθει τενοντιτιδα! :092:

Οχταχορδε γιατι τον κακιζεις…?

Με λιγο ψαξιμο στο νετ θα δεις για ποιους και που φτιαχτηκαν τα μπουζουκια μελετης…

Δηλαδη οργανα μελετης χωρις ηχειο… δεν κανουν φασαρια και απευθυνονται σε ανθρωπους που ταξιδευουν συνεχεια… ειναι κατασκευασμενα στην αλλη πλευρα του πλανητη…

Με μια βολτα στο κεντρο της αθηνας θα δεις οτι κυκλοφορουν και βιολια και κιθαρες χωρις ηχειο… που και αυτα απευθυνονται σε μουσικους που πρεπει να μελετουν σε χαμηλες εντασεις…

Οπως και να χει ο παραπανω πειραματισμος ειναι μια μορφη εξελιξης που καποιους βοηθαει…

Η ιεροσυλια ειναι στο παιξιμο και οχι στα οργανα…

1 «Μου αρέσει»

πιστευω το ακριβως αντιθετο , η μουσικη καθε ειδους δεν παυει να ειναι μουσικη οπως και να παιζετε με οποια τεχνικη! ασε που ποτε δε μου αρεσαν αυτα τα αηδιαστικα οργανα μπασο χωρεις ηχειο , βιολι και τωρα μπουζουκι που ειναι λες και βγηκαν απο πυρηνικο - ραδιενεργο εργοστασιο , εμενα μου κανουν για τοξικα αποβλητα και οχι μουσικα οργανα.

Επισεις τον διαχωρισμο τριχορδο τετραχορδο , λυπαμαι αλλα σε λιγο θα βγαλουν αν δε εβγαλε ειδη ο μαστο λουθιερ και σε τριχορδο version! :110: αντε και εισ 'ανωτερα ταμπουρας του μακρυγιαννη με διπλους emg , τριχορδο με bringe και ενσωματομενο wah wah :019:

Δεν ξέρω πάντως αν θα μπορούσα να αγοράσω κάτι τέτοιο…

Πολυ ταλαιπωρεία, δέσε ξεδέσε

δηλαδή τώρα αυτό σε χαλασε;

αν ήταν φουσκωτό με αυτόματη τρόμπα;;:019::019::019::019:

Και όμως παιδιά εγώ συμφωνώ με ότι έκανε ο τυπάς.
Έφυγα τα Χριστούγεννα για Κρήτη και πήρα το καράβι που διαρκεί για 6 ώρες.
Δυστυχως για εμένα ήταν το βραδυνό δρομολόγιο.
Είχα πάρει λοιπόν το μπουζούκι μου για να παίξω κατά τη διάρκεια της διαδρομής.
Έβγαλα λοιπόν να παίξω αλλά δυστυχώς, λίγη ώρα αργότερα αναγκάστικα να το βάλω στη θήκη του καθώς έκανε πολύ φασαρία.
Παραδίπλα καθόταν ένα παιδί ο οποίος έπαιζε ηλεκτρική κιθάρα χωρίς ενίσχυση και εκεί είναι που θέλω να καταλήξω.

Το παλικάρι έπαιζε όλο το βράδυ και άκουγε μόνο αυτός, ενώ εγώ έπαιξα 10 λεπτά, και μου έκαναν και παρατήρηση.
Για να μην σας βασανίζω, θεωρώ ότι το συγκεκριμένο όργανο θα μου πήγαινε γάντι σε αυτή την περίπτωση. Αυτά!!!

1 «Μου αρέσει»

ΟΧΤΑΧΟΡΔΕ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΠΑΤΕΝΤΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΟΛΛΗΜΕΝΕ ΤΡΙΧΟΡΔΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ? Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΠΡΟΧΟΡΑΕΙ ΒΑΜΒΑΚΑΡΟΠΛΗΚΤΕ. Α ΚΑΙ ΕΠΙΣΕΙΣ ΤΕΤΡΑΧΟΡΔΟ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ:109::109::044::044:

Μήνυμα από συντονιστή: Σου έχουν γίνει επανειλημμένα συστάσεις!!! Μη γράφεις με κεφαλαία γράμματα!! Τί δεν καταλαβαίνεις;

Κάπου μπερδεύτηκες, ο Οχτάχορδος, όπως δηλώνει και το όνομά του ΔΕΝ είναι τρίχορδος αλλά …τετράχορδος!!!

Επίσης, μην γράφεις με κεφαλαία.

Ναι αλλα κατηγορει. δικαιωμα του βεβαια:089: αλλα γιατι αυτη η δυσφιμηση?

οχι και τριχορδα και κολλημενε , προσεχε τα λογια σου… :079: πρεπει να απολογηθω για αυτο το κατασκευαστικο εκτρωμα δηλαδη τωρα… μια που ψαχνεις για μπουζουκι απο οτι ειδε το ματι μου γιατι δεν αγοραζεις ενα τετοιο? να ειστε ονομα και πραγμα ο μπουζουκας με την μπαζουκα hehe!

χαχαχαχαχα λυθηκα στα γελια τωρα:019::019:… :079:την ειπες. εγω εχω αγορασει ενα παρομοιο αν θες να μαθεις…:091::091::091:

χαχαχαχαχα… ε τοτε ρε καρνταση δεν την ειπα εγω αλλα εσύ την εκανες… ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ~:)

Σε πληροφωρω οτι ειναι πολυ πρακτικο και βολικο στα πλαισια ενος αναδιπλουμενου οργανου σαν το οπλο που λυνεις και το δενεις