Κούρδισμα A. Σταθοπουλου

Έστειλα -για να δούμε…

Μετα απο την ευγενικη χειρονομια του φιλτατου Γιαννη, να μου στειλει την επιμαχη φωτογραφια απο τον καταλογο του Σταθοπουλου, και μια εκτενες ερευνα μεσω ψηφιακων φιλτρων, κατεληξα σε μια ερασιτεχνικη αναλυση, που καποια σημεια της ισως αξιζει να διαβαστουν.

Η αναλυση εγινε μια μερα πριν τη ανακαλυψη του Σταθοπουλου 1913 και του ποστ σε αυτο το φορουμ.

Βασικα σημεια¨
Η τριτη θεση χορδων φανταζει χοντριτερη-απο την χορδη της μουργκανας, σαν να εχει περισσοτερο αριθμο χορδων απο οτι η τεταρτη θεση.

Το μηκος του καβαλαρη, φαινεται να παιρνει περισσοτερα απο 3 ισιου-μηκους ζευγαρια χορδων, αλλα λιγοτερα απο τεσσερα ισιου μηκους (???)…μαλλον πολυχορδο αλλα οχι με εσοχες σε ισα διαστηματα. Η προοπτικη της εικονας μπορει να δημιουργει στα ματια μας ενα λανθασμενο’Illusion" το οποιο περιπλεκει ακομα περισσοτερο τη αναλυση

Για περισσοτερες πληροφοριες και φωτογραφιες απο την αναλυση μπορειτε να επισκεφτειτε το μπλογκ μου

Πρόκειται για τη φωτογραφία 141 του καταλόγου.

Η 138 όμως, τι μας δείχνει ; Θα μπορούσε αυτό ποτέ, να είναι τετράχορδο;

Αγαπητε,κυριε Φρονιμοπουλε,

Δεν εχω στα χερια μου την 138

Εχοντας στα χερια μου τη φωτογραφια του μπουζουκιου 138, απο το καταλογο του Α.Σταθοπουλου, μετα την ευγενικη παραχωρηση της απο το φιλτατο Γιαννη Τσουλογιαννη, ειμαι σχεδον πεπισμενος πως το μπουζουκι της φωτογραφιας 141, ειναι τετραχορδο.

Στη προηγουμενη αναλυση μου δεν ειχα κοιταξει με λεπτομερεια το μανικο στο πανω μερος του μπουζουκιου 141, κοντα στο κοκκαλο. Απο την καινουργια φωτογραφια του 141 που μου έστειλε ο Γιαννης μαζι με το 138, διαφαινεται ενα πολυ μικρο ιχνος χορδης, που συμπιπτει ως προεκταση στο κατω μερος ( καβαλαρη) με το τεταρτο ιχνος εγκοπης που ειχα ανακαλυψει στο καβαλαρη, διαγραφει 3 σχεδον ισα διαστηματα μεταξυ χορδων. (μεγαλυτερο διαστημα κατα ελαχιστα, διαφαινεται να ειναι αυτο μεταξυ 2ης & 3ης αλλα η προοπτικη της εικονας μπορει να δημιουργει στα ματια μας ενα λανθασμενο’Illusion")

Απο την αλλη μερια το μπουζουκι 138, φαινεται ευκολα να ειναι τριχορδο μιας και οι αποστασεις μεταξυ χορδων στο καβαλαρη ειναι αρκετα μεγαλυτερεσ απο αυτες του τετραχορδου.

Resizing τη φωτογραφια του μπουζουκιου 138, τοσο ωστε οι αποστασεις απο τα κλειδια να συμπιπτουν με τις αποστασεις των κλειδιων του 141, και τοποθετοντας το 138 πανω απο το 141, διαφενεται οτι το παχος μανικου του 141 να ειναι λιγο πλατυτερο απο αυτου του 138.

Εκτενής αναλυση εντος των επομενων εβδομαδων στο μπογκ μου.
Αλλα για τωρα, παραθετω την ακολουθη φωτογραφια .

karaolo_mprosta.JPG
Να προσθέσω στο θέμα και αυτή τη φωτογραφία απο ένα όργανο House 1921. Σίγουρα τρίχορδο όπως το βλέπω με 4 αν δεν κάνω λάθος μπουργάνες.
Ο καβαλάρης δυστυχώς δεν σώζεται

Απο το ebay εεεε??

Δεν καταλαβαίνω γιατί να προσπαθεί κάποιος να αποδείξει ότι το “παραδοσιακό” μπουζούκι ήταν 4χορδο…

ναι, το αγόρασα, ελπίζω να παίξει κάποια στιγμή, έχει πολύ δουλειά μπροστά του.

Γιατι οντως υπηρχαν 4χορδα μπουζουκια την ιδια εποχη με το τριχορδο, μην πω και παλιοτερα. Για αλλη χρηση (μοιυσικη) βεβαια, με το ιδιο σχημα ομως. Δεν προκειται για προσπαθεια, προκειται για γεγονος, μας αρεσει ή όχι.
Αναφορες κανει και ο Μαρκος, και ο Ζαμπετας.

τι κρίμα που λοίπει αυτό το κομμάτι στο καπάκι! ελπίζω οτι θα βρείς ένα παρόμιο κομμάτι έλατο της ίδιας εποχής για το διόρθωμα. καλόπαικτο να’ναι…

Ευχαριστώ
Κατά κάποιο τρόπο, το σπάσιμο στο καπάκι δεν με προβληματίζει τόσο, είναι ένας περιορισμός στην συλλεκτική αξία του οργάνου, δεν μπορεί να γίνει τίποτα για αυτό…αλλά για αυτό το λόγο δεν το πλήρωσα και πολλά λεφτά. Στο σημείο που βρίσκεται διορθώνεται.Το μεγάλο θέμα είναι να βρεθεί τρόπος να "δεθεί το υπόλοιπο όργανο, το οποίο είναι ταλαιπωρημένο, έτσι ώστε να αντέξει και πάλι κούρδισμα

Χαιρετισμούς απο χονγκ κόγκ

Ένα σημαντικό κομμάτι της επισκευής θα είναι η αποκατάσταση των καμαριών τα οποία σύμφωνα με την περιγραφή του πωλητή, λείπουν όλα. Προφανώς θα πρέπει ο οργανοποιός που θα κάνει την επανακατασκευή να “αντιγράψει” επακριβώς καμάρια που έχει μετρήσει από άλλο Σταθόπουλο με ίδιο καπάκι… για μένα αυτό είναι το πιο σοβαρό κριτήριο για μια επιτυχημένη επισκευή του συγκεκριμένου μπουζουκιού, όλα τα άλλα “γίνονται”.
Συγχαρητήρια στον Αλέξανδρο, χαρά μας που και αυτό το ιστορικό όργανο πήγε σε μέλος του Φόρουμ που θα το φροντίσει.

Δεν είπα ότι δε συνυπήρχαν,πώς να το έλεγα δηλαδή,θα ήμουν βλάκας…

Ευχαριστώ

Μου φαίνεται δύσκολο να βγήκαν τα καμάρια απο καπάκι κολλημένο. Ο πωλητής (παίζει μαντολίνο) εξέτασε το όργανο, είδε το κάψιμο της τσάκισης και υπέθεσε οτι εκεί υπήρχε ένα καμάρι, κάτω απο τον καβαλάρη, πράγμα που δεν συμβαίνει. Πιστεύω ότι τα κάμάρια είναι εκεί, το μικρό κάτω απο την ταστιέρα φαίνεται και στις φωτογραφίες.όπως και να έχει, αυτά φτιάχνονται αν το όργανο μπορεί ακόμα να σηκώσει την τάση των χορδών. υπάρχει αρκετή δουλειά και θα χρειαστούν μήνες για να ολοκληρωθεί, αν τελικά αποφασιστεί να επισκευαστεί πλήρως.Αυτό θα το δούμε όταν με το καλό φτάσει. Θέλω να πιστεύω ότι μπορεί να αντέξει τις επισκευές και να διατηρήσει τον χαρακτήρα της εποχής, ευτυχώς το ξύλο κάτω απο τον καβαλάρη δεν φαίνεται να έχει ζημιές.
Και πάλι ευχαριστώ.

επεξεργασία: και για να γυρίσουμε στο θέμα, θα μου άρεσε πολύ να το διορθωθεί και να κουρδιστεί μόνιμα ίσως σε κάποιο χαμηλότερο ντουζένι, με λιγότερη πίεση και περισσότερο μουσικό ενδιαφέρον…