Κατάλληλη ηλικία έναρξης μαθημάτων για μπουζούκι

Μπα την σημερον ανθει και το γκευμπέκικο!!!

Δεν ξερω αν κανει πλακα ο φιλος georgalasg αλλα εκτος απο politically incorect δεν ειναι
και σωστο αυτο.
Ειναι ωραιο να μπορει να συνοδευει ενας αντρας μια γυναικα στο τσιφτετελι και οχι
να χορευουν οι γυναικες 2-2 σαν -μην πω σε τι- μαγαζια.
Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα και εδω συζηταμε για το μπουζουκι.

ενταξει πλακα κανω
Το να συνοδευεις μια κοπελα δεν είναι και κακο… αλλα εχω δει πολυ χειρότερα…

και προφανως είναι προσωπική γνωμη.

Δε νομίζω να κινδυνευει το φορουμ… :084:

Μια παρενθεση ήταν… επιστροφή στο θέμα μας

Φίλε georgalasg.Καταλαβαίνω τι εννοείς και συμφωνώ.Αλλά να ξέρεις πως το τσιφτετέλι χορευόταν από άντρες.Είναι απίστευτα μερακλίδικος χορός.Σκέψου ότι η μεταφορά του μανέ στα μουσικά όργανα είναι το τσιφτετέλι.Το κακό είναι ότι δεν ξέρουν να το χορεύουν οι άντρες και ακόμα περισσότερο οι γυναίκες.Και μην ξεχνάμε.Στο τσιφτετέλι ΔΕΝ ΚΟΥΝΑΜΕ ΠΟΤΕ ΚΩΛΟ.Αυτό για άντρες και γυναίκες.ΠΟΤΕ.
Και μια παρένθεση μικρή.Στις μέρες μας,οι γυναίκες είναι πολύ εύκολο να δείξουν πρόστυχες και πολύ δύσκολο να δείξουν θυληκές.Γιατί οι πολύ θυληκές γυναίκες αρέσουν στους άντρες.

ναι!δεν ξερουνε να το χορευουνε οι περισσοτεροι αντρες!υπαρχουνε ομως και καποιοι που συνοδευουνε πολύ ομορφα μια γυναικα.και εχω την εντυπωση πως οταν συνοδευει ομορφα ενας αντρας,χορευει και η γυναικα πιο ομορφα.τα '‘άλλα’'τσιφτετελια…ειναι για να προκαλεσουνε.
επειδή μαλλον αναφερεσαι σε καρσιλαμα…που πολλες μπερδευουνε και τον χορευουνε τσιφτετελι!!!οχι εκει δεν κουναμε το κατω μερος!υπαρχουνε ομως και τσιφτετελια αναλογως την χωρα προελευσης που τα κουναμε ολα!
οποια ξερει και μπορει.απλά ειναι κριμα γιατι πλεον, πολλες γυναικες(κυριως μικρες ηλικιες) ξεχνανε να ακουσουνε ακομα και τη μουσική,ξεσηκωνουνε φιγουρες και κανουνε φιγουρα.
οσο για τη σχεση αγορια-ζειμπεκικο!κι αυτο βρε παιδια πρεπει να σταματησει…οπως και το οτι ενα κοριτσι ντε και καλα πρεπει να τον κουναει τον ποπο!:slight_smile:

Το αντίστοιχο, του πόσο εύκολο είναι να κάνεις το “μάγκα”, ενώ πόσο δύσκολο είναι να είσαι μάγκας !

Εγω πιστεύω οτι πρέπει πρώτα να μάθει να διαβάζει και μετά να ξεκινήσει να μαθαίνει πως να παίζει ένα μουσικό όργανο.Εξίσου σημαντικό είναι να τον καθοδηγεί ένας καλός δάσκαλος αλλα και να τον παροτρύνει ο γονιός.Πρέπει άλλωστε το παιδί απο μικρή ηλικία να έχει τα κατάλληλα ακούσματα για να μπορέσει να έχει μια σχετική εμπειρία σε μικρή ηλικία.Μπορεί μάλιστα όταν φτάσει στην εφηβία να μπορεί να παίζει… παπάδες άνετα.

Όντως τα ακούσματα και γενικότερα τα βιώματα επηρεάζουν σε σημαντικό βαθμό τη ζωή μας και τις επιλογές μας.
Η παρότρυνση όμως δεν έχει καμιά δουλειά σε θέματα μουσικών ενδιαφερόντων και ενασχολήσεων. Ή το θέλεις από μόνος σου, ή δεν το θέλεις.

Εγω απο όσα έχω δει, και έχω πάρει πολλές απόψεις πιστέψτε με, πιστεύω πως τα ακούσματα επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό τη μουσική… σταδιοδρομία του ατόμου.Για παράδειγμα δεν μπορει ένα παιδί να έχει γονείς ροκάδες και να γίνει ρεμπέτης.Βέβαια υπάρχουν και άτομα που καθορίζουν τις μουσικές τους προτιμήσεις χωρίς να επηρεάζονται ιδιαίτερα απο τον στενό τους οικογενειακό κύκλο.

H παρότρυνση πολλές φόρες μπορεί να κάνει και κακό… :106:
Να σας πω πως την επαθα εγω

Ο πατερας είχα παρει ενα μπουζούκι για να μάθει ο ιδιος. Εγω ήμουν 5 χρόνων.
Μου λεει Γιωργακι θελεις να μαθεις μπουζουκάκι όπως ο πατερας;κλπ κλπ

Και εγω απο αντίδραση είπα όχι . Θελω να μάθω ΑΡΜΟΝΙΟ . ΑΚουσον ακουσον . Αρμονιο. :087: :258::257::256::112::084::mad::106::091:

Και 10 χρόνια επαιζα Αρμονιο… !!! μεχρι που καταλαβα τι κανω και φοιτητης ξεκινησα το μπουζούκι και την κιθάρα… Και ολα αυτα απο αντίδραση.
Χαθηκε να μαθαινε ο πατερας αρμονιο ;
Θα του έλεγα ότι θελω να μαθω μπουζούκι… :019:

Οπότε προσοχή στο χειρισμό.

Ωραία ιστορία.ΧΑΧΑ.Δεν πιστεύω πάντως πως είναι σωστό να μάθεις να παίζεις ένα όργανο απο αντίδραση, αλλα απο αγάπη.Η αγάπη είναι το παν.

1 «Μου αρέσει»

Anna συμφωνώ μαζί σου.Μιλάω για τα ελληνικά τσιφτετέλια.Ο καρσιλαμάς είναι μια άλλη μεγάλη ιστορία.Εκεί τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα.

Για να επανελθουμε στο θεμα, θελω να κανω μια ερωτησω αν και ξερω οτι μπορει να με κοροϊδεψετε ή κατι τετοιο. Οπως εχω πει δολευω τα τελευταια 4 χρονια (βασικα τωρα θα μπω στον 4ο) ως μουσικος σε μαγαζια. Το θεμα ειναι οτι παιζω μπουζουκι συνολικα 8 χρονια και ποτε δεν πηγα σε δασκαλο. Στηριχτηκα απλα στην “προϋπηρεσια” μου στο λαουτο, αλλα δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους. Μετα απο 8 χρονια στο μπουζουκι λοιπον και οδευοντας στα 23 μου τι περιθωρια υπαρχουν για να μαθω να παιζω σωστα με καποιον δασκαλο? Εχετε καποιον να προτεινετε? Μου χανε δανεισει ενα βιβλιο για μπουζουκι αλλα πιο πολυ κακο εκανε παρα με ωφελησε.

[QUOTE=J.Laouda;183747]Μετα απο 8 χρονια στο μπουζουκι λοιπον και οδευοντας στα 23 μου τι περιθωρια υπαρχουν για να μαθω να παιζω σωστα με καποιον δασκαλο? Εχετε καποιον να προτεινετε? [QUOTE]

Ποτέ δεν είναι αργά. Φτάνει να το θές. Νομίζω ότι με τον δάσκαλο θα εκπλαγείς απο το πόσο γρήγορα θα προχωράς.
Κοντά στη γειτονιά σου (για να μη ξενιτεύεσαι), ο Νώε Ζαφειρίδης (απο το συγκρότημα ‘‘Δρόμος’’).

Κάνε και μια αναζήτηση στο forum, στα όσα έχουν γραφτεί για δασκάλους.

Καλημέρα.

στα 22 σου βρε!αναρωτιεσαι αν υπαρχουνε ‘‘περιθωρια’’?ντροπη!:slight_smile:
να γυρισεις τον κοσμο αναποδα μπορεις στα 22 σου!!!μην ακουω τετοια!
gilles,ειλικρινα δεν μενοιαζει καθολου πως τα χορευουνε τα τσιφτετελια οι ελληνιδες!(δεν παω σε τετοιους χορους,μπουζουκο-κλάμπια…οποτε δ εμε χαλαει τιποτα)αλλά οταν σπασει ο διαολος το ποδι του και δω!καρσιλαμα να το χορευουνε τσιφτετελι…χαλιεμαι πολύ!απλά επειδή ειναι κριμα! επειδή δεν καταλαβαινουνε τη διαφορα.
κατ’εμε!καλιστα μπορει ενα παιδι απο γονιο ροκά να βγει ρεμπετης!αυτο θατανε και φυσιολογικο!!
απο γονιο ροκα να βγει ΄΄ντούβου-ντούβου΄΄!αυτο θατανε βαρυ!για το γονιο.
απο αντιδραση πολλά μπορει να καναμε στα νιατα μας.ο γονιος ςπηρεαζει και το παιδι επηρεαζεται…παντα ετσι θαναι.ποσο?εξαρταται απο τους χαρακτηρες και των δυο.

Συνάδελφος;
Αν η “προϋπηρεσία” σου στο λαούτο συνδυάζεται και με το αυτοδίδακτος, από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι δεν σε βοηθάει κανένα βιβλίο, αντίθετα όπως λες και εσύ σου κάνει πιο πολύ κακό.
Όταν πριν από δύο χρόνια περίπου πήγα για δυο μήνες σε δάσκαλο, διαπίστωσα και εγώ και αυτός, όταν άρχισα να διαβάζω παρτιτούρες για να μάθω κάποιο τραγούδι, ότι πήγαινα πιο γρήγορα ακουστικά παρά οπτικά, οπότε μετά τις πρώτες νότες τα δάκτυλα πήγαιναν μόνα τους παίρνοντας εντολή από το αυτί αγνοώντας εντελώς την παρτιτούρα. Οπότε φυσικά σταμάτησα τα μαθήματα.
Αυτό όμως που σίγουρα με βοήθησε πάρα πολύ, ήταν που έμαθα δρόμους και συγχορδίες και κατανόησα πάρα πολλά πράγματα στη μουσική και μπορώ πλέον να συνεννοούμαι με τους “συναδέλφους”.

Εγώ τώρα πάλι στα 40 μου, θα ξεκινήσω κάτι μαθηματάκια, γιατί έχω σκουριάσει λιγάκι και μου χρειάζονται κάποιες μικροεπεμβάσεις! Ποτέ δεν είναι αργά, μακάρι να είμουν 22 πάλι!!! :frowning:

Μένεις σε μιά προνομιούχα περιοχή,- από πλευράς μπουζουκιού εννοώ - ,για πολλόυς θεωρείται,η “πηγή” στο λαικό-ρεμπέτικο τραγούδι,και συνεπώς αφθονούν οι καλοί δάσκαλοι. Για να μην ξοδεύεσαι,και μην ξενιτεύεσαι, όπως ανέφερε,και παραπάνω ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ, στην ΚΟΚΚΙΝΙΑ, λειτουργεί ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΩΔΕΙΟ, όπου διδάσκουν μεταξύ άλλων,ο ΝΩΕ ΖΑΦΕΙΡΙΔΗΣ, ΣΤΕΛΙΟΣ ΒΑΡΒΕΡΗΣ,ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΤΑΤΟΙ ΜΟΥΣΙΚΟΙ και με ήθος επάνω στο όργανο όλοι τους.Η λαική σχολή του ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΩΔΕΙΟΥ,βρίσκεται, στην πλατεία του Αγ.Νικολάου,(στα παλιά γραφεία του Ι.Κ.Α.). ΤΗΛ.εγγραφών 2104913025. Τα δίδακτρα είναι αρκετά φθηνά σε σχέση με τα δίδακτρα των ωδείων,και πίστεψέ με η δουλειά που γίνεται είναι πολύ καλή.

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Φιλε ΡΕΜινορε η πρωτη μου επαφη με το λαουτο ηταν καθαρα απο σποντα, αλλα δεν το χω μετανιωσει. Οταν πηγα στο Μουσικο του Πειραια τον Σεπτεμβρη του 98 ηθελα σαν οργανο επιλογης μπουζουκι, που το χα απωθημενο απο μικρος. Επειδη ομως δεν το δεχτηκαν επελεξα λαουτο, αφοτου το χα δει σε μια φωτο. Βεβαια δυσκολευτηκα να το πιασω καλα, μιας και το πρωτο που επιασα στα χερια μου ηταν του καθηγητη μου Κωστα Καλαϊτζακη (μαθητης του Χρηστου Ζωτου). Οπως και να χει ομως δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους.

.
.
.
Απάντηση: