Γριφοι

Μάλιστα, αρχίσαμε. Να κι άλλο ένα ωραίο:

[ol]
[li]Δείξε με μια απλή εξίσωση ότι 2=3, ξεκινώντας με 4-10=9-15 =>…[/li][li]Βρες που υπάρχει το λάθος (φυσικά υπάρχει λάθος) στην ολοκληρωμένη απόδειξη του παραπάνω.[/li][/ol]
Για να σας δω μαθηματικάρες μου… :089:

Δε φταίω εγώ.
Ο Πάνος το ξεκίνησε.
Ακου εκεί εικασίες του Goldbach πρωί πρωί της Δευτέρας!
:079:

Σε τέτοια άτοπα φτάνεις με ενδιάμεση διαίρεση δια του μηδενός ή με ρίζα αρνητικών αριθμών. Και βγάζεις ότι αποτέλεσμα θες. Τώρα, έτσι όπως το έστρωσες το ερώτημα πρέπει να κάτσω να βρω μια απίθανη σύνθεση λανθασμένων πράξεων… Το αφήνω για το απόγευμα.

Κάτι τέτοια βλέπουμε καθημερινά στο φόρουμ του μαθηματικού αθηνών…

Άσε που είναι και ένας χρήστης ονόματι “απλός” ο οποίος έχει “καταρίψει” (μέσα στο μυαλο του φυσικά) όλη την ευκλείδια γεωμετρία…

Εκεί να δείτε πανυγήρια…

Αν θέλετε να γελάσετε μπορείτε να εγγραφείτε να δείτε…

Το πιο ωραίο από όλα είναι ότι καταρρίπτει το Πυθαγόρειο θεώρημα…

Η καζούρα και το δούλεμα πάει σύννεφο…

Έλα, είσαι πολύ κοντά Denny!

Κώστα, δεν σε καταλαβαίνω. Κατʼ αρχήν, εξίσωση χωρίς παράμετρο και μόνο με πραγματικούς, έστω και αρνητικούς αριθμούς, δεν ορίζεται. Φυσικά και εφαρμόζονται και στην σχέση που έδωσες, οι νόμοι των μεταθέσεων δηλαδή πράγματι, αφού 4 – 10 = 9 – 15 τότε και 4 = 9 – 15 + 10 ή – 10- 9 = - 15 – 4 κλπ. Έτσι όμως είναι αδύνατον να φτάσω στο 2 = 3, που στα μαθηματικά είναι απλά, αφʼ εαυτού άτοπον.

Αντίστροφα, αν ξεκινήσω με τη σχέση «έστω 2 = 3» δεν μπορώ να προχωρήσω, βλέποντας αμέσως το άτοπον.

Όπως λέμε “Καλέ Κυρία, ο Πάνος κάνει ζαβολιές”

Οδηγείς ένα αυτοκίνητο με σταθερή ταχύτητα. Στα αριστερά σου έχεις μια κοιλάδα και στα δεξιά ένα πυροσβεστικό όχημα το οποίο έχει την ίδια ταχύτητα με σένα. Μπροστά σου έχεις ένα καλπάζων γουρούνι που έχει το ίδιο μέγεθος με το αυτοκίνητό σου και δε μπορείς να το προσπεράσεις. Πίσω σου έχεις ένα ελικόπτερο που πετάει στο ύψος του δρόμου. Τόσο το γιγάντιο γουρούνι όσο και το ελικόπτερο ταξιδεύουν στην ίδια ταχύτητα με σένα.
Τι πρέπει να κάνεις για βγεις από αυτή την άκρως επικίνδυνη κατάσταση;

Κατέβα από το καρουσέλ, είσαι λιάρδα!
:247:

Οχι μόνο στο βρήκα (*), αλλά μπορώ γενικότερα να “αποδείξω” ότι η λύση της εξίσωσης x=x+1 είναι το χ=2
Το αφήνω σαν πρόβλημα για σας.


(*) Και όποιος είναι μάγκας, ας μου βρει εαν και σε ποιο σημείο έκανα λάθος.
(ο giorgos_86, ο Πάνος και ο Frank εξαιρούνται ως κατ’ επάγγελμα μαθηματικοί)

Με μια μικρή παραλλαγή το βρήκες.
Είσαι flamingo. Τέλος.

Denny ετοιμάσου:

[ul]
[li]Απόδειξε το Θεώρημα του Μισθού - όσο λιγότερα ξέρεις, τόσο περισσότερα κερδίζεις. Για να βοηθήσω, ξεκινάμε με την υπόθεση: έστω οτι η Γνώση είναι Δύναμη και ο Χρόνος είναι Χρήμα, δηλ. Γ=Δ και Χρ=Χ.[/li][li]Μοίρασε 14 κύβους ζάχαρης σε 3 φλιτζάνια τσάι, έτσι ώστε όλα τα φλιτζάνια να έχουν περιττό αριθμό κύβων.[/li][/ul]

Προφανώς δεν υπάρχει έντιμος τρόπος να εκφράσεις έναν άρτιο ως άθροισμα τριών περιττών.
Εκτός αν υπάρχει κάποιο φραστικό catch που δεν αντιλαμβάνομαι λόγω… Δευτέρας (γμτ).
‘Η αν ζητήσουμε βοήθεια απ’ το λογιστήριο της SIEMENS!

Έλα ρε Denny, εύκολο είναι: 1 κύβο στο πρώτο φλυτζάνι, 1 κύβο στο δεύτερο και 12 κύβους στο τρίτο…

Λοιπόν, θα παραθέσω κάτι σαν λογοπαίγνιο και το οποίο θα λύσω επιτόπου γιατί δεν γίνεται να το λύσετε…

Πώς θα αποδείξουμε ότι η γυναίκα είναι το ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΑΚΟ ; :090::090::090:

Αρχίζουμε ως εξής…

Ένας άντρας για να έχει μια γυναίκα πρέπει να διαθέτει χρόνο, χρήμα σωστά ;

Άρα Γυναίκα = χρόνος * χρήμα

Όμως ο χρόνος είναι χρήμα… Χρόνος = χρήμα…

Επίσης το χρήμα είναι η ρίζα του κακού σωστά ; Χρήμα = sqrt ( κακό )

Άρα έχουμε ότι :

Γυναίκα = χρόνος * χρήμα = χρήμα * χρήμα = χρήμα^2 = ( sqrt( κακό ) ) ^2 = ! κακό !

όπου φυσικά sqrt είναι η ρίζα…
και ^ είναι η δύναμη
και ! ! είναι το απόλυτο καθώς δεν υπάρχει το κανονικό απόλυτο…

Ίσως είναι λίγο σαχλό αλλά την πρώτη φορά που το είχα δει έιχα γελάσει…

Ελπίζω να κάνετε το ίδιο…

Χο χο. Και βέβαια 12 κύβοι ζάχαρης σε ένα φλιτζάνι καφέ είναι εντελώς περιττοί!
:088:
Καλό!

Άρα, εξ’ υποθέσεως, το κακό είναι κάτι θετικό. Εκτός κι αν… επιτρέπεις φανταστικά κέρδη. :slight_smile:
Εσύ παιδί μου πρέπει να κάνεις καμιά αίτηση για λογιστής της ΜΙΖΕΝΣ, που λένε και οι άλλοι παραδίπλα!

ΥΓ : Ποιός μπορεί να αποδείξει το τελευταίο θεώρημα του Φερμά για n=3 πάνω σε ένα πακέτο τσιγάρα; :092:

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί… Λες να του κοτσάρουμε ένα i^2 να είμαστε σίγουροι… Με μιγαδικές ρίζες λύνεται το πρόβλημα σου ?

Και να λέμε στο τέλος οτι Γυναίκες = Άι …κακό…

Όσο για το τελευταίο θεώρημα του Φερμά νομίζω ότι μπορεί να το κάνει ο Wylls αλλά θέλει μεγάλο πακέτο με τσιγάρα γιατί κάνει μεγάλα γράμματα.:slight_smile:

Κ Κώστα μεταφέρω την απάντηση του γρίφου σας σε αυτό το κομμάτι καθότι νομίζω ότι είναι και το πιο αρμόδιο…

Θα κάνω μια απόπειρα να λύσω τον γρίφο σας…

Έχουμε 36 λίρες. Χωρίζουμε τις λίρες αυτές σε 4 ομάδες των 9. Έστω (1) , (2) , (3) , (4) οι ομάδες αυτές.
Θα διακρίνω περιπτώσεις:

Α) Ζυγίζω την (1) με την (2). Αν (1) = (2) τότε ζυγίζω (2) με (3). Αν (2) = (3) τότε μέχρι τώρα όλα είναι ίσα και η λίρα βρίσκεται στην ομάδα (4) . Άρα ζυγίζω οποιοδήποτε με την ομάδα (4).
Άν (3)<(4) τότε η κάλπικη λίρα είναι βαρύτερη από τις άλλες. Άν όχι τότε είναι ελαφρύτερη.
Έχω συνολικά 3 ζυγίσματα.

Β) Ζυγίζω (1) με (2). Έστω (1)=(2). Τότε καμία από αυτές δεν έχει κάλπικη λίρα. Ζυγίζω μία εκ των (1) και (2) με την (3), έστω την (1). Αν (1)=(3) τότε επιστρέφουμε στην περίπτωση Α.
Αν (1) <(3), τότε η κάλπικη λίρα βρίσκεται στην ομάδα (3) και άρα η λίρα είναι πιο βαριά. Άν συμβαίνει (1) > (3) τότε η λίρα είναι πιο ελαφριά. Δεν πειράζουμε καθόλου την ομάδα (4).
Έχω συνολικά 2 ζυγίσματα

Γ) Ζυγίζω την (1) με την (2). Χωρίς βλάβη της γενικότητας, έστω (1) < (2). Ζυγίζω τώρα την (2) με την (3).

α) Αν (2) =(3) τότε σημαίνει ότι η λίρα βρίσκεται στην ομάδα (1). Και άρα η πρώτη ανίσωση καθορίζει και το βάρος της λίρας. Αντίστοιχα για “>”.

β) Αν (2) διάφορο του (3) σημαίνει ότι η κάλπικη λύρα βρίσκεται στην ομάδα (2). Αν θέλουμε το εξακριβώνουμε ζυγίζοντας και (1) με (3) ή (1) με (4).
Εφόσον η ομάδα (2) έχει τη λίρα τότε ζυγίζουμε οποιαδήποτε ομάδα με την ομάδα (2) και αποφαινόμαστε για το αποτέλεσμα…

Ελπίζω αυτή να είναι η λύση.

Πως χωράνε εννιά άλογα σε δέκα κουτάκια;;;;;;;;;;:044:

Βάζεις ένα άλογο σε κάθε κουτάκι και περισσεύει κι ένα:019: