Αγορά Τζουρά - Αμφιβολίες

ναι παρακαλω πολυ δωσε μου.

παιδια σημερα περασα μια βολτα απο το νακα εδω και επιασα πρωτη φορα 3χορδο μπουζουκι , ομολογω μου αρεσε στην αισθηση και σαν ηχος. το εδιναν 224 αλλα δεν παιρνω απο αυτους…
περασα μετα και απο καποιο αλλο καταστημα και ειχε ενα χειροποιητο μπαγλαμαδακι στα 200κατι , πορωθηκα αλλα δεν μπορω ειναι λιγο μικρο… το μπουζουκακι μου αρεσε καλυτερα… την αλλη εβδομαδα θα πιασω και τζουρα πρωτη φορα. :slight_smile:

ευχαριστώ.
και για αλλες προτασεις ειμαι ανοιχτος παιδες ,
ο κατασκευαστης Ματσικας ειναι καλος ? εχετε ιδεα ?
και καποιος Τσαντουλης Σταυρος στον πειραια ? τον ξερετε ?

http://www.matsikas.gr/el/Product-Μπουζούκι-6χορδο-Νο1_644
Είναι ένα πολύ απλό μπουζούκι.Εχω ακούσει παρόμοια,έχουν συμπαθητικό ήχο.
Μπορείς να κοιτάξεις και στον Νϊκο τον Πρόκο στο Περιστέρι.Εδω ο κατάλογος του.Είναι καλό παιδί και εξυπηρετικός.
file:///C:/Users/cross_000/Downloads/index.pdf

φτιαξε λιγο το αρχειο με τον καταλογο του προκου παρακαλω

http://www.prokosmusic.gr/index.php

ευχαριστω. οταν ανεβω αθηνα θα περασω και απο αυτον.

παιδιά, μακριά από νάκα-πολυδώρου κλπ χονδρέμπορους. αγοράζουν όργανα σε πολύ χαμηλές τιμές από ανώνυμους μάστορες και τα πουλάνε πανάκριβα για την αξία τους. κάποια από τα όργανα αυτά δε, είναι απαράδεκτα από κάθε άποψη (και όχι μόνο στα πιο φτηνά).
καλύτερα κάποιος να ψάξει να βρεί αυτούς τους ανώνυμους μαστόρους και να τα πάρει απ’ευθείας (πολλοί τα βάζουν σε μικρές αγγελίες), καλό θα κάνει στην τσέπη ολονών. αλλιώς μεταχειρισμένο, που το θεωρώ πάντα εξαιρετική επιλογή, ή για καινούριο στον μάτσικα που τουλάχιστον τον θεωρώ τίμιο σε αυτό που προσφέρει.

πολυ ωραια απαντηση ευχαριστω για τη συμβουλη.
αν εχετε ακουστα και για εναν Τσαντουλη Σταυρο στη Νικαια , πειτε γνωμες γιατι μαλλον απο αυτον θα περασω πρωτα…

Ο Τσαντούλης παλιότερα ήταν πολύ καλός μάστορας. Φαντάσου έδινε μπουζούκια στον Ζοζέφ, ο οποίος βέβαια μετά τα πείραζε και έβαζε την ταμπέλα του.

Τα τελευταία χρόνια όμως έχουν πέσει τα φτερά του. Κατά την άποψή μου για μια επισκευή είναι μια χαρά αλλά όχι για πολλά περισσότερα.

για αυτόν θα σου πει ο νικήτας!

συμπλήρωση στο προηγούμενο μήνυμα: αυτά ισχύουν μέχρι 300 περίπου ευρώ για τζουρά/μπαγλαμά, και γύρω στα 500 για μπουζούκι. από 400 παίρνεις τζουρά από αρκετούς επώνυμους μάστορες, και από 500 παίρνεις μπουζούκι από τον παπαδάμου.να πω την αλήθεια όταν τον είχα επισκεφτεί δεν είχε βγάλει ακόμα την πολύ οικονομική σειρά, πάντως ήδη στα 700 είχε μπουζούκια με προσωπικότητα και όχι φασόν.

ρωταω γιατι αν θυμαμαι καλα ο πατερας μου μου ειπε πει οτι ειναι ξαδερφος του. αλλα εγω θελω ενα οργανο , σκεφτηκα οτι θα μπορουσε να με καθοδηγησει , ειναι και κοντα στο σπιτι στον πειραια οποτε με βολεψε λιγο…
αρα απλως θα ζητησω τη συμβουλη του…

Εάν έχετε συγγένεια ίσως για εσένα να κάνει μια εξαίρεση και να σου φτιάξει κάποιο ποιοτικό όργανο σε χαμηλή τιμή. Γιατί κακά τα ψέμματα η τέχνη δε χάνεται απλά με τα χρόνια χάνονται οι αντοχές :wink:

Εγω δεν μιλαω τοσο καιρο αλλα ρε φιλαρακο μου σιριαλ το καταντησες. Ολοι καποτε ημασταν αρχαριοι. Τζουρα θ αγορασεις οχι ferrari. Τραβα εκει στου Ματσικα με καποιον που να κατεχει λιγο και παρε εναν να χαρει η ψυχη σου. Εχω κι εγω ενα φιλο που αποφασισε να αγορασει σκουτερ στα 50 και μας εχει πρηξει εδω και 6 μηνες τωρα

κυρις κωστα δικιο εχεις, το ζαλιζω πολυ το θεμα , μα εαν εδινες και λιγο σημασια σαυτα που γραφω θα καταλαβενες οτι οταν προκειται να δωσει καποιος φοιτητης , στις μερες μας 200-300 ευρω ,θελει να εχει μια σφαιρικη αποψη, θελει να παρει την καλυτερη αποφαση, θελει το καλυτερο δυνατο οργανο , για να ευχαριστηθει αυτος και αργοτερα και με την παρεα του , θελει να ξερει γενικα που να αναζητησει αυτο που ψαχνει. και Θελει ΣΙΓΟΥΡΙΑ ! οταν λοιπον δεν το ζαλισεις το θεμα , οταν δεν αντλησεις την οποια πληροφορια μπορεις απο τους πλεον σχετικους και γνωστες του θεματος , πως θα εισαι σιγουρος ? πως θα μπορεις να ξερεις οτι θα παρεις την καλυτερη αποφαση?

και εχω πει , αν ειδες οντως , οτι δεν εχω καποιον να με βοηθησει αλλιως στην επιλογη μου αυτη , θα ακουσω κατι που μου αρεσει στον ματσικα θα το πιασω να με βολευει , αλλα δεν θα το παρω, θα παω στον προκο αν μπορω γιατι πεφτει μακρια , να δω και εκει τι γινεται , θα παω σε ολες τις εναλλακτικες προτασεις και λυσεις και επειδη καποιοι πεφτουν μακρια μου και ο χρονος μου ειναι λιγοστος , ψαχνω μηπως υπαρχει κατι καλο πιο κοντα. πες μου λοιπον εσυ , τα ιδια δεν θα εκανες ?
δεν εχω λεφτα να σκασω αλλα 200-300 του χρονου ή σε 2 χρονια για καινουριο , ή αλλα 100 για μια επισκευη.
δεν θεωρω οτι βλαπτω καποιον. αν σε προσβαλω ή σου φαινεται καπως ο τονος μου, απλα συγχωρεσε με , μολις πριν απο μιση ωρα σταματησα το διαβασμα :slight_smile:

ΥΓ. αν επερνα φεραρι , θα ειχα ηδη διαλεξει και παρει , γιατι για να ειχα λεφτα για φεραρι , δε θα με ενοιαζε και τοσο , ολα στα λεφτα αυτα ειναι ποιοτικα :wink:

Σιγουρια στα ξυλα δεν υπαρχει στο λεω εγω. Σιγουρια υπαρχει ομως οταν υπαρχει εγγυηση καποιου επωνυμου κατασκευαστη.Γι αυτο σου λεω τραβα στου Ματσικα…ξερω τι σου λεω!!!

θυμήθηκα ένα (ψιλο-επίκαιρο λόγω εκλογών) που έλεγε : “(ψηφοφόρος του τάδε κόμματος) + έντιμος + έξυπνος” - έ, και τα τρία μαζί δεν γίνεται …
κάπως έτσι είναι κι εδώ: “πιστοποίηση ποιότητας (ISO) + καλή ποιότητα (όχι μόνο πιστοποίηση) + οικονομικό”, και τα τρία μαζί δύσκολο το βλέπω… για δύο κάτι γίνεται…

χαχαχααχχαχαχαχααχααχχαααχαχα

Από Συντονιστική ομάδα: Παρακαλώ να αποφεύγονται άσκοπα μηνύματα τύπου chat. Ευχαριστώ!

Νομιζω καλο θα ηταν να οργανωσεις ενα πλανο για το που θα πας οσο εισαι στην Αθηνα. Για ονοματα και τοποθεσιες εχει πληροφοριες πολλες το φορουμ.
Την προσωπικη μου γνωμη την εγραψα νωριτερα, ενα μικρο συμπληρωμα μονο: Για καποιον που ειναι εντελως αρχαριος, ειναι πολυ σημαντικο νομιζω να δοκιμασει απο το απαραδεκτο ζητιανοξυλο/κοντρα πλακε οργανο (που δε θα το παρει γιατι θα ειναι απλα απαραδεκτο), εως το πολυ ακριβο (που παλι δε θα το παρει γιατι δεν διαθετει τοσα χρηματα), ουτως ωστε να μπορει να εκτιμησει ενα τιμιο οργανο για τα λεφτα που διαθετει. Ως εκ τουτου, παρε σβαρνα οσα μαγαζια εχουν οργανα ετοιμοπαραδοτα, παιξε με οσα μπορεις απο διαφορετικες κατηγοριες και τσεκαρε.
Ετσι κι αλλιως στην περιοχη του κεντρου κ στα περιξ (Εξαρχεια-Κυψελη-Παγκρατι) εχει παρα πολλα -ακριβα και φτηνα- οποτε αμεσως αμεσως σε μια γεματη μερα σου καλυπτεις αρκετα (Μουσειο Λαϊκων Οργανων, Ματσικας, Πολυδωρου, Καρελλας, Καρανδρεας, Κεβορκιαν, Τσοπελας, κλπ κλπ).
Καταλαβαινω οτι λαμβανεις πολυ σοβαρα υποψιν μια γνωμη οταν εκφερεται απο πολλα μελη του φορουμ, οπως πχ “μην παρεις απο τη φτηνη σειρα του Νακα ή του Πολυδωρου ή του Χ, Ψ”, αλλα το θεμα δεν ειναι εκει… το θεμα ειναι μονος σου, ακουστικα και παικτικα να ξεχωρισεις γιατι να μην παρεις απο το Χ και να προτιμησεις το Ψ οργανο.

Τωρα αν εχεις συγγενεια με καποιον οργανοποιο, εννοειται οτι πρωτα θα πας απο εκει.

εχεις δικιο σαυτο που λες φιλε μου. οσο μου επιτρεπει ο χρονος θα το προσπαθησω.
οσο για τον συγγενη , μπορει απλα να ειμαστε συγχωριανοι :slight_smile: δεν θυμαμαι καλα. και αυτο δεν σημαινει κιολας οτι ο ανθρωπος θα προσπαθησει για το συγχωριανο ή συγγενη του για το κατι καλυτερο… :wink: παντως πολυ καλη η ιδεα σου. ευχαριστω.