Αγορά Τζουρά - Αμφιβολίες

Καλημέρα σας παιδες, θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για τις συμβουλες σας και που ασχοληθηκατε μαζι μου. Χθες (τριτη 29/9) κατεληξα και αγορασα εναν τζουρα απο ερασιτεχνη κατασκευαστη στη γλυφαδα , εν ονοματι Γιωργος Μακρης για οσους μπορει να τον ξερετε. Με την πολυτιμη τηλεφωνικη αλλα και απο κοντα μετα βοηθεια του alko101 κατασταλαξα στο οργανακι αυτο , ο χρονος μας βεβαια ηταν περιορισμενος οποτε δεν ειχα και πολλες αλλες επιλογες. ο alko101 με μετεφερε ο ιδιος αφου ειδε οτι δεν ειχα καποιον αλλο που να ξερει , και πως εγω δεν ηξερα , και ειδε μαζι μου τα οργανα που μας προσεφερε ο Γιωργος. η εμφανιση δεν επαιξε ρολο στην επιλογη μου ,καθως ο ηχος μου αρεσε ελαφρως καλυτερα απο τον αλλο. ο τζουρας που πηρα ειναι του ιδίου (του Γιωργου) χειροποιητος , ενω ο αλλος ηταν κατασκευης Ματσικα λιγο παλαιωτερος αλλα και αυτος οχι πολυ παιγμενος.

Τζουρας χειροποιητος καινούριος, με όμορφο ήχο, σκάφος με δούγες βέγγε, κελεμπέκι και φιλετο λεμονια, καπάκι ελατο, φιγούρα και διακόσμηση τρύπας, από συνδιασμό βέγγε με κελεμπέκι, περιμετρικό φιλέτο χειροποίητο από βέγγε - κελεμπέκι, μανίκι φλαμούρι με κόντρα βέγγε και ταστιερα εβενος. (αν τα θυμαμαι καλα.)

ιδου καποιες φωτο.

Ενταξει …μπορει να το κουρασες το θεμα αλλα αφου πηρες απ τον Γιωργαρα χαλαλι σου.Καλοπαιχτος…

καλορίζικος και καλόπαιχτος λοιπόν!!!

ευχαριστώ πολυ.

το χαρήκαμε και στη μάζωξη το οργανάκι σου, αξιοπρεπέστατο και μερακλήδικο!