Tακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2016

Η αλήθεια είναι ότι ενώ την ξέρω την ταβέρνα από το 1986,δεν είχα καταφέρει να πάω -κυριολεκτικά προχθές κατάφερα να πάω-ι λόγω του ωραρίου της.Και αυτός ήταν κι ο λόγος που δεν την πρότεινα . Επιφυλάσσομαι για άλλη ταβέρνα στο κέντρο, σε άλλη χρονική στιγμή.

προχτές κυριακή παίζαμε με τον σταύρο, εσύ πού ήσουνα;
εν τω μεταξύ ρίξε και την άλλη πρόταση να υπάρχει.

Όλο και κάτι θα φέρω…

Έτσι μπράβο, να μην τα λέτε, να τα μαθαίνουμε κατόπιν εορτής :044:

παίζουμε και την ερχόμενη με τον νίκο τον τρελάκια. χάρηκες τώρα; (ίδια φατσούλα)

Χάρης, χάρηκα, κι όχι μόνο χάρηκα, θα προσπαθήσω να έρθω κιολας. (φατσούλα κουρασμένου πατέρα που θέλει να πάει πάλι να ακούσει ρεμπέτικα)

μα καλά, δεν σου έφτανε η χορταστικότατη μάζωξη της παρασκευής; για να θυμηθούμε και το θέμα μας.
το σκεφτόμαστε για μεσοβδόμαδα, γύρω στις 28/12;

Αφού ξέρεις…σ/κ λείπω εκτός Αθηνών Πειραιώς,…είμαι στα περίχωρα και ασχολούμαι εκεί.
Τα “καλά καθούμενα” , το γνωστό μαγαζί στο Κερατσίνι,άνοιξε και στο Γκάζι.Έχω μιλήσει με τον Λευτέρη τον μαγαζάτορα και μας περιμένει όποτε θέμε.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω από επισκευές μηχανών. Πάντως -εκτός απροόπτου- θα έρθω στην επόμενη μάζωξη (πλέον ζω μόνιμα Αθήνα) και θα κάνω άλλη μια απόπειρα εγγραφής, αυτή τη φορά με μικρόφωνο της προκοπής…

Γεια σου Νικήτα, σταθερή αξία και δύναμη μέσα στα χρόνια !!
Γεια στα χέρια σου, για την δουλειά που κάνεις…

Μπράβο σε όλους τους φίλους - μέλη, μουσικούς και ερασιτέχνες,
που συμβάλλουν για το καλύτερο αποτέλεσμα…

Καλημέρα στην παρέα!

Εγώ θεωρώ ότι ίσως κι ο μαγαζάτορας πρέπει να έχει μια γνώμη για το πότε θα πάμε. Εννοώ ότι αφού είναι να μας φιλοξενήσει σε ώρες που κανονικά είναι κλειστό το μαγαζί, ίσως να πρέπει να τον ρωτήσουμε αν τον βολεύει καμιά ιδιαίτερη μέρα. Κατά τα άλλα πρέπει γρήγορα να συμφωνήσουμε σε μέρα ώστε να μαζέψουμε συμμετοχές. Πρέπει να είμαστε πολλοί να κάνουμε ξεχωριστή την τελευταία μάζωξη του χρόνου!

ωραία, τσεκάρω τον λελούδα και αν δεν βολεύει η μέρα βλέπουμε τα καλά καθούμενα -αλλιώς πάμε γενάρη.
θα ρωτήσω για τετάρτη 28, οκ; πέμπτη δεν μπορώ, να δούμε μήπως το κάνουμε τρίτη 27 ή όποια άλλη σας βολεύει.

Εφόσον (σωστά!) μπαίνει και η παράμετρος “μαγαζάτορας” θά ΄λεγα, Νικόλα, κύτταξε όλες τις δυνατότητες από Χριστούγεννα μέχρι Πρωτοχρονιά, δηλαδή Τρ, Τε και Πα, 27, 29 και 30 και όπου κάτσει. Αν παίζουν περισσότερες από μία μέρες, τότε μπορούμε να διαλέξουμε. Αλλά οπωσδήποτε να τονίσεις δύο πράγματα: πρώτον ότι λόγω ημερών κλπ. μπορεί και να μην μαζευτούμε πολλοί και δεύτερον, ότι όσοι και να είμαστε θα θέλαμε να μην αναγκαστούμε να διακόψουμε τη φάση νωρίς, κατά το δυνατόν βέβαια. Η περίπτωση να μαζευτούμε π.χ. στις 7, ώστε μέχρι 12 να έχουν κλείσει πέντε (!) ώρες, δεν γίνεται, ελάχιστοι είναι εκείνοι που θα έρθουν πράγματι στις 7.

Ο.Κ. Όλα καλά, κανόνισε να πας και θέλω ντοκουμέντα γιατί αν γίνει τις μέρες που λένε θα λείπω εκτός Αθηνών (στο χωριό μου) λόγω ανειλημμένων και μη τροποποιούμενων υποχρεώσεών.

Καημό το έχω Πελαγία να τραβήξω και ντοκουμέντα - και να σας γνωρίσω βέβαια - από μάζωξη στη Θεσσαλονίκη.

Εγώ έχω μια μικρή καμερούλα και θα την φέρω αν καταφέρω να έρθω όπως ελπίζω σε αυτή την μάζωξη. Τραβάμε και με αυτήν αν θέλετε και θα προσπαθήσω να τα ανεβάσω μετά αν η ποιότητα είναι ικανοποιητική

φέρτε ό,τι θέλετε, αλλά το βασικό είναι να γνωριζόμαστε, να τα λέμε, να παίζουμε, να τρώμε και να πίνουμε (αν δεν οδηγούμε). κι επίσης πάντα να σκεφτόμαστε ότι το δεδομένο είναι κάποιος που απλά πάει σε μια μάζωξη να μην θέλει να βγει η φάτσα του στο youtube, και όχι το ανάποδο. εμείς τα είχαμε βρεί μεταξύ μας πριν κάποια χρόνια, αλλά πάντα αλλάζει η σύνθεση.

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λέει ο Νίκος. Τώρα για το τελευταίο, η αλήθεια είναι ότι μπορεί να υπάρχει κάποιος που να ενοχληθεί αλλά μια παρέα είμαστε και νομίζω μπορούμε να συνεννοηθούμε.

Μιά και τό ΄φερε η κουβέντα: Δεν τα είχαμε πάντα βρει, πριν κάποια χρόνια και βεβαίως πάντα αλλάζει η σύνθεση. Νομίζω πάντως ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο να δόσει κάποιος στον εκάστοτε βιντεοσκοπούντα να καταλάβει ότι επιθυμεί εχεμύθεια. Αν δεν είναι σίγουρος για το ότι εκείνος το κατάλαβε, πρέπει να του το καταστήσει σαφές κάποια στιγμή, οπότε και βεβαίως ο βιντεοσκοπήσας θα πράξει αναλόγως. Δεν νομίζω ότι είναι ό,τι κομψότερο να “ντελαλήσει” κάποιος ότι προτίθεται να βιντεοσκοπήσει, ρωτώντας αν κάποιος έχει λόγους να μην εμφανιστεί σε βίντεο.

λοιπόν, μίλησα με την ταβέρνα του λελούδα. θα ανοίξουν για χάρη μας (και όποιον άλλον θέλει να έρθει) μια καθημερινή βράδυ ανάμεσα στις γιορτές. για λογικό ξενύχτι δεν έχουν πρόβλημα, έτσι κι αλλιώς καθημερινή είναι. πρότεινα τετάρτη στις 28, νομίζω είναι στην μέση από τις κραιπάλες των γιορτών (και με βολεύει προσωπικά, να πω την αλήθεια μου).
εσείς τί λέτε;

Πολύ ωραία, εγώ συμφωνώ με Τετάρτη 28.