Tακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2016

Να ζητήσω συγνώμη για τα τεχνικά θέματα των Video.

Για μένα που βρέθηκα πρώτη φορά σε μάζωξη όλα ήταν θετικά. Τον πρώτο λόγο είχε η μουσική και οι μουσικοί και το χάρηκα που συμμετείχα στην παρέα σας. Από την άλλη θυμήθηκα τα παλιά μιας και έμενα ακριβώς δίπλα (στον 5ο απέναντι από την καμπάνα) από το μαγαζί το οποίο το θυμάμαι σαν καφέ πρώτα και μετά σαν μεζεδοπωλείο αφού όμως είχα φύγει εγώ.
Σε κάθε περίπτωση εντυπωσιασμένος με την ατμόσφαιρα που συνάντησα από όλους. Τα καλύτερα στο μέλλον.

Κι εγώ το καταχάρηκα. Το σκεφτόμουν πολύ καιρό ότι ήθελα να βρεθώ σε μια μάζωξη.
Είναι πολύ γοητευτικό ότι κάποιες πολυ οικείες διαδικτυακές φιγούρες απέκτησαν ολοκληρωμένη μορφή και ύπαρξη. Και φωνή και ήχους. Ακόμα κι εγώ νιώθω ότι τώρα η παρουσία μου σε αυτό το χώρο αποκτά άλλη διάσταση. Ακόμα και οι μελλοντικές μα ςδιαφωνίες ή και καυγάδες θα γίνονται σε άλλη βάση, από άλλη οπτική γωνία…
Μακάρι να είχαμε περισσότερο χρόνο να γνωριστούμε καλύτερα και να παίξουμε ακόμα περισσότερο.
Επίσης με ενθουσίασε η πασαρέλα των οργάνων και η ενναλαγή τους από χέρι σε χέρι.
Μακ’αρι να ξαναμπορέσω σύντομα να ξαναέρθω.
Καλές μουσικές μέχρι τότε…

Φίλε, σπουδαία δουλειά κάνεις.
Τα τεχνικά είναι παρωνυχίδα, αφού μένουν για χρόνια αυτά που γράφεις και ανεβάζεις με τόσο κόπο, όσο εύκολο και αν φαίνεται.

[ Τι ομορφιές στο πρώτο του Μάρκου και στο τελευταίο του Βλάχου !!! ]

λοιπόν, επιτέλους έχω να κάνω μια καλή πρόταση για μάζωξη. πρόκειται για την ταβέρνα του λελούδα στον βοτανικό. την κρατάει η ίδια οικογένεια από το 1928, βγάζουν εξαιρετικό δικό τους κρασί και έχουν νόστιμους μεζέδες. ανοίγει μόνο μεσημέρια, αλλά αν μαζευτούμε αρκετοί θα ανοίξει και κάποιο βράδυ για χάρη μας. πάρκινγκ έχει ολόκληρη αλάνα.

Δεν το συζητάμε παίδες το μαγαζί είναι πίσω στο χρόνο και σε μια περιοχή που πέρασαν μάγκες κουτσαβάκια κλπ ,10 παλαιά βαρέλια πάνω από το κεφάλι μας, το ιδανικότερο που έχω δει εδώ και χρόνια για ρεμπέτικο, μπορεις και ανασάσεις εκεί μέσα.

Πραγματικά, πολύ καλή ιδέα!

Φίλε Aντώνη έχεις μεγάλο δίκιο :slight_smile:

Όπως είπαν και οι φίλοι πιο πάνω, Νικήτα, να μην ζητάς συγγνώμη… Σε ευχαριστούμε που κρατάς τη μνήμη ζωντανή…
Την αξία τους θα την καταλάβουμε σε πολλά χρόνια, καλά να είμαστε όλοι στην “παρέα” του Ρεμπέτικου Φόρουμ.

Φυσικά να πάμε στην ταβέρνα που λένε τα παιδιά παραπάνω!

Καλό μεσημέρι σε όλους. Για την Παρασκευή δεν έχω να πω πολλά λόγια καθώς με κάλυψαν οι προηγούμενοι φίλοι και συνφορουμίτες. Όταν μαζεύεται κόσμος με καλή διάθεση που αγαπά πραγματικά το ρεμπέτικο τότε μόνο καλά πράγματα μπορούν να βγούν και να υπερνικήσουν τα όποια αρνητικά. Για την ταβέρνα του Λελούδα ψηφίζω υπέρ ανεπιφύλακτα. Πήγα χθες και εγω με την παρέα μου μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι (βέβαια σε αυτό συνέβαλε και το μουσικό δίδυμο :088: με τα ωραία παιξίματα και ερμηνείες). Πέραν των άλλων, σημαντικών βέβαια, στοιχείων που διαθέτει (καλό φαγητό, εξαιρετικό κρασί, λογικές τιμές) ως μέρος ταιριάζει απόλυτα με αυτό που ψάχνουμε για τις τακτικές μαζώξεις μας όπως ανέφερε και ο Σταύρος Κ.

+1 στην πρόταση του Νίκου! Είχα ακούσει για την ταβέρνα αυτή και την είχα τελείως ξεχάσει! Πρέπει να πάμε! Τελικά σε μέρα καταλήξαμε;

Φιλαράκια μου καλά, σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια αλλά για μένα παραμένει το θέμα. Έχω κάποια δικαιολογία βέβαια διότι χάλασε η μηχανή μου και στην τελευταία μάζωξη χρησιμοποίησα κινητό τηλέφωνο το οποίο μάλιστα χειρίστηκα πρώτη φορά. Με τα σχόλια σας γεννήθηκε μια ιδέα που αν την καταφέρω θα … Ελπίζω να έχω νέα σύντομα.

Παιδιά, είναι πολύ καλά στου Λελούδα, μόνο που κλείνει απόγευμα και το άσχημο είναι, ότι ποτέ δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσοι θα μαζευτούμε. Αν είμαστε 25 και πιό πολλοί, όπως προχτές, ουδέν πρόβλημα να κάτσουν και νύχτα ανοιχτά, τι χαμπάρια όμως αν, όπως είναι πιθανό, τύχει να μην είμαστε περισσότεροι από δέκα; ίσως ο Νίκος μπορεί να το συζητήσει αυτό, τεχνηέντως, με το μαγαζάτορα. Και μάλιστα, να τεθεί και το ότι συνήθως θέλουμε να κάτσουμε μέχρι αργά, π.χ. τις Παρασκευές.

Νικήτα, κράτα γερά, πού θα πάει, θα περάσει!

εννοείται πώς κουβέντιασα σχετικά με τον αριθμό και το σπέσιαλ άνοιγμα, θα είναι και άλλοι θαμώνες που θα το μάθουν εγκαίρως. έχετε δίκιο όμως, το θέμα της ώρας δεν σκέφτηκα να θίξω…
και να σημειώσω πώς δεν θέλω να γίνεται παρεξήγηση ότι προτείνω μαγαζιά επειδή ενίοτε παίζω εκεί, απλά έτσι τυχαίνει να τα μαθαίνω και να εκτιμάω αν αξίζουν για μάζωξη.

Νικήτα, έχω σχετικά καλή φωτογραφική μηχανή (Nikon P7700) που τραβάει βίντεο, καθώς και ένα ημιεπαγγελματικό μικρόφωνο (Zoom H1). Την κάμερα την έφερα στη μάζωξη στον Πειραιά, απλά δεν ανέβασα ακόμα κάποια στιγμιότυπα γιατί το αποτέλεσμα -τόσο ηχητικά, όσο και από άποψη εικόνας- δεν ήταν ικανοποιητικό (για τα δικά μου δεδομένα). Αν μπορώ να βοηθήσω κάπως, πες μου!

Αν έμπαιναν αυστηρά κριτήρια ποιότητας δεν έπρεπε να έχει ανέβει κανένα video (που να δεις κάτι παλαιότερα). Όμως σήμερα λέω ευτυχώς που υπάρχουν για το ιστορικό του πράγματος. Βοήθεια? Χμ… να ανεβάζεις αυτά που τραβάς. Μηχανές ξέρεις να επισκευάζεις; Αν και το Bamberg όσο ισχύει, δεν βοηθάει.

άντε πέτρο, να σε δούμε στην επόμενη!

Τι παρεξήγηση ρε Νικόλα.Έτσι πρέπει να κάνεις.Άσε που το μαγαζί του Λελούδα είναι διαχρονική αξία,και δεν έχει ανάγκη διαφήμισης.

Καιρό το γυροφέρνω στο μυαλό μου να κατεβώ προς τα κάτω με την ευκαιρία κάποιας μάζωξης. Μου φαίνεται καλή ευκαιρία αλλά οι μέρες είναι λίγο μυστήριες μέσα στις γιορτές. Θα προσπαθήσω όμως…

εγώ όμως έχω ανάγκη διαφήμισης! είμαι και ψωνάρα, γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε.
αλήθεια, πώς και δεν το πρότεινες τοσο καιρό; οι πρότάσεις σου είναι πάντα οι καλύτερες.

βασίλα είσαι ευπρόσδεκτος, ιδιαίτερα με εκείνο το 7χορδο ταμπουρά σε καραντουζένι!