Tsiggana pou gurnas ta bradia...

Hello!

Kalh xronia!

3erei kaneis poios exei grapsei kai poios tragoudaei auto to tragoudi:

“Tsiggana pou gurnas ta bradia
Ri3e kai pes mou ta xartia.
Shmadepse ta, kantous magia…”

Regards

Το 'χεις ακούσει να παίζεται με μπουζούκι;
Εκτός από του Μάρκου υπάρχει ένα ακόμα τραγούδι που έχει το όνομα “Ρίξε τσιγγάνα τα χαρτιά” και δεν είναι ρεμπέτικο αλλά ρετρό (ελαφρό) του 1940 (συνθέτης Βέλλας Γιάννης και στιχουργός Κοφινιώτης Κώστας). Δεν το έχω ακούσει, αλλά ο τίτλος ταιριάζει.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην kakofonix 03 Ιανουάριος, 2006)

Hello!

Nai exw mia kataplhktikh ektelesh me mpouzouki (ka8ara rempetiko). Den 3erw an einai o titlos “Tsiganna pou gurnas ta bradia”, apla einai o prwtos stixos kai malista xarakthristikos giati epanalmvanetai sto kommati.

Merikoi akoma stixoi:

“Tsiggana pou gurnas ta bradia,
ri3e kai pes mou ta xartia.
Shmadepse ta, kantous magia
na mou glukaneis thn kardia.
Poia moira apopse me tuligei…
Mou fanerwnei tis plhges.
Tis portes diaplata mou anoigei.
Kai me gurnaei 3ana sto x8es.
Kai me gurnaei 3ana sto x8es (apo olh thn kompania).”

Exei allo ena tetoio meros kai teleiwnei. Einai kataplhktiko kommati kai exw meinei ekplhktos pou gia prwth fora to akousa sto asxeto se ena koutouki sth Lamia (asxoloume arketa xronia me to rebetiko)! :slight_smile:

H hxografhsh pou exw egw einai arketa sugxronh kai paizetai me mpouzouki, mpaklama kai ta gurismata ta kanei accordeon. Alla to ufos tou kommatiou parapempei se polu paliotera xronia.

Regards,
Elias

Νομίζω ότι μπορώ να βοηθάω. Και εμένα μου άρεσε το κομμάτι αυτό πάρα πολύ όταν το άκουσα πριν πολλά χρόνια, το είχα ξεχάσει και τώρα το θυμήθηκα πάλι. Δεν είναι ρεμπέτικο τραγούδι. Βρήκα το εξής "Μικρές περιπλανήσεις (Λεωνίδα Κουλίτση / Γιώργου Χαρτοφίλη).
Ποιοί είναι αυτοί?
Καλή χρονιά σε όλους.

Hello!

Apo oso epsa3a sto Google, fainetai telika na einai autoi. Yparxei ena kommati “Tsiggana” sto CD tous “Hmeres Apra3ias” kai apo th sun8esh tou sxhmatos fainetai na einai autoi.

Euxaristw!

Regards,
Elias

Καλή χρονιά Ηλία. Καλή χρονιά Μάρθα, κι απο δώ.
Ηλία για κοιταξε και το
http://www.rembetiko.gr/forum/messages/52/101391.html
μπορεί να βοηθήσει.

Παιδια γεια χαρα και καλη χρονια

Επειδη τυχαινει να ειμαι απο την Κω μπορω να επιβεβαιωσω οτι αυτο το τραγουδι ειναι απ’τις Μικρες Περιπλανησεις - συγκροτημα απ’το νησι - αλλα δεν θυμαμαι σε ποιο απ’τα 3 CD τους

Αν δεν κανω λαθος πρεπει να εχουν διαλυσει το σχημα μιας και δεν ειναι μονο μουσικοι.

Ο Λεωνιδας πρεπει να δουλευει στην εφορια ο δε Γιωργος ειναι καθηγητης σε Λυκειο

Έχεις δίκιο Χρήστο, όπως και η Μάρθα.Οι στίχοι, που ανάφερε ο Ηλίας, είναι οι στίχοι του τραγουδιού “Τσιγγάνα” των “Μικρές περιπλανήσεις”, που περιλαμβάνεται στο άλμπουμ τους “Ημέρες απραξίας”. Η παραπομπή στην άλλη συζήτηση έγινε γιατί νόμιζα ότι είχε ανέβει στο rapidshare και το εν λόγω άσμα μαζί με τις άλλες τσιγγάνες, ώστε να έκανε σύγκριση (ακουστική) ο Ηλίας και να έβγαζε συμπέρασμα. Δυστυχώς άκανα λάθος, και ζητώ συγνώμη γι’ αυτό. Μετά την αναφορά του Ηλία “(apo olh thn kompania)”, είμαι βέβαιος ότι μιλάμε για το ίδιο άσμα. Μάλιστα έχει συμπεριληφθεί και στη συλλογή “Στου τραγουδιού την όχθη 2”. Παρεμπιπτόντως, τα άλλα δύο άλμπουμ τους είναι το ομώνυμο και το “Άγονη γραμμή”.
Καλή χρονιά Χρήστο (από την Κω)
Θανάσης (από την Ξάνθη)

Τα παιδιά εκεί κάτω στην Κω ήταν (φαντάζομαι είναι ακόμα) μια καλή παρέα. Ετυχε να τους γνωρίσω το ‘98.
Ο Χαρτοφίλης δεν ανήκε στο συγκρότημα, αλλά στην παρέα. Δούλευε θυμάμαι σε βιβλιοπωλείο (όνομα και πράμα). Κάποια φορά τους έκανε πλάκα για τα τραγούδια που γράφανε και ο Αρμπιλιάς του ανταπάντησε “γράψε εσύ άμα γράφεις καλύτερα”. Από πείσμα ο Χαρτοφίλης έγραψε την ίδια μέρα την “Τσιγγάνα”.
Αυτά για όσους πιστεύουν ότι η δημιουργία ενός τραγουδιού είναι θέμα επαγγελματιών.
Παρεμπιπτόντως τα παιδιά έκαναν οτιδήποτε άλλη δουλειά εκτός από μουσικοί. Ο Νίκος ήταν μαρμαράς, τους άλλους τους αναφέρει πιο πάνω ο Χρήστος.
Και μια καλή σκηνή:
Απόγευμα άνοιξης και βγαίνω έξοδο (φαντάρος γαρ).
Τους βρίσκω στο ουζερί του Αγγελου και μου λένε “πάμε στης Βαγγελιώς να ρίξουμε καμιά πενιά”.
Η Βαγγελιώ ήταν τότε φίλη του Νίκου και αρχαιολόγος στο επάγγελμα. Το δε σπίτι που της έδινε η υπηρεσία για να μένει, ήταν μια ισόγεια μονοκατοικία με έναν απέραντο κήπο. Ο κήπος αυτός ήταν ο αρχαιολογικός χώρος της Κω, όπου απαγορευόταν αυστηρά η είσοδος σε όλους!
Φανταστείτε λοιπόν τη σκηνή. Τέσσεροι-πέντε τύποι με μπουζουκομπαγλαμάδες μέσ’ στον αρχαιολογικό χώρο να τρώνε, να πίνουν και να τραγουδούν ρεμπέτικα κι απέξω στο φράχτη οι τουρίστες να αναρωτιούνται μήπως είναι αναβίωση κάποιου αρχαίου έθιμου ή απλά πρόκειται για ταραχοποιούς καταπατητές!

ΥΓ. Αν τύχει και τους συναντήσει κανείς, να τους στείλει χαιρετίσματα απο μένα. Ο Νίκος και ο Αγγελος ήταν ότι πιο ενδιαφέρον μπορώ να θυμάμαι από την εποχή της στρατιωτικής μου θητείας.

Αρη μαλλον εχεις ξεχασει πολλους ακομα

Μιλαω για τον Περικλη, τη Φανη, τη γυναικα του Λεωνιδα που ηταν στο συγκροτημα - δεν θυμαμαι το ονομα της τωρα - και αλλους …

Μιας και λογω επαγγελματος(στρατιωτικος) υπηρετησα στην Κω συμπληρωνω: Νικος Αρμπελιας μπουζουκι,κιθαρα,τζουρα,μαντολινο,λαουτο,φωνη. Μανθος Αρμπελιας κρουστα,κιθαρα,φωνη. Λεωνιδας Κουλιτσης,κιθαρα,μπαγλαμα,φωνη. Χρηστος Γαμβρελλης(αν θυμαμαι καλα), ακορντεον, φωνη. Ελενη Κολετζακη, φωνη. Τα τελευταια χρονια ηταν και ο Ηλιας Παπαηλιας με το μπουζουκι και το ουτι του και ο Γιαννης Παπαγεωργιου με το βιολι. Ισως να μη θυμηθηκα σωστα τα επιθετα ολων. Αν με διαβαζει κανενας τους στελνω χαιρετισματα…! Θα συμπληρωσω πανω απ’ολα για καποια ομορφα ανεκδοτα τραγουδια που ακουσα ζωντανα σε καποιες προβες, τα οποια ηταν πολυ καλυτερα ακομα και απο αυτα που ηχογραφησαν. Δυστυχως ομως οπως ξερουμε ολοι τετοιου ειδους πονηματα ποτε δεν προωθουνται.

Δεν τους έχω ξεχάσει ρε Χρήστο. Απλά ανέφερα αυτούς που γνώρισα εκεί. Γιατί τον Περικλή και τη Φανή τους είχα φίλους από πολύ παλιότερα καθώς ήμασταν συμφοιτητές στη …μαύρη ξενιτιά.

Το γνωριζω ρε Αρη και απολογουμαι

Απλα καταλαβα λαθος στην αναφορα σου για την παρεα εκει και ηθελα απλα να οξυνω - κατα τη γνωμη μου - την μνημη σου

Αληθεια απ’τον Ντοβα εχεις κανενα νεο ??