Tετράχορδος μπαγλαμάς ?

Και μπαγλαμάδες έχει και κάπου είχα δει και τζουρά…

1 «Μου αρέσει»

τελικα δεν ευδοκιμησε ο τετραχορδος. εδω ακομη και ο τριχορδος σπανιζει σε ζωντανες εμφανισεις, ακομα και σε ρεμπετοκομπανιες λειπει συχνα… μετα τον μπατη νομιζω δεν ακολουθησε αλλος να παιξει τον μπαγλαμα ως σολιστικο… :thinking:

Τώρα δηλαδή Μιχάλη, εσύ θεωρείς ότι ο Μπάτης έπαιξε σολιστικό μπαγλαμά;

Καλά μεταξύ μας ευτυχώς που δεν ευδοκίμησαν τέτοια όργανα. Υπερ-εξελίχθηκε το μπουζούκι, ας μείνει και κάτι απ’ τα παλιά -όσο γίνεται- ατόφιο.

2 «Μου αρέσει»

Αυτό ρε παιδιά πάντα με παραξένευε. Άμα πιάσεις έναν μπαγλαμά χωρίς καμία προηγούμενη γνώση κανενός οργάνου, και ψάχνεις να βρεις πώς άραγε δουλεύει, είναι αρκετά εύκολο να φτάσεις να βρεις μόνος σου πώς παίζονται οι μελωδίες. Οι συγχορδίες είναι κάτι πολύ πιο αφαιρετικό. Και στο ερώτημα γιατί εδώ αυτή η συγχορδία και όχι εκείνη, η απάντηση είναι φυσικά η μελωδία.

Φυσικά, αν με κάποιο τρόπο φτάσεις να ξέρεις τις συγχορδίες, τις παίζεις πιο εύκολα παρά τη μελωδία. Το να τις βρεις όμως είναι πολύ πιο δύσκολο.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το επιβεβαιώνω.

Αν και στο Μπάτη που αναφέρεται ο Μιχάλης πιστεύω ότι εννοεί ότι υπήρχαν οι ευκαιρίες να μάθει και συγχορδίες, απλά ήταν η προσήλωση (και η διαφορά ~ 20 χρόνων από Μάρκο κτλ, άρα άλλο το περιβάλλον/ερεθίσματα της εφηβείας του Μπάτη) που τον οδήγησαν να παίζει αποκλειστικά σε μελωδίες και ντουζένια. Με λίγα λόγια την παράδοση του ρεμπέτικου. Οι δημιουργίες του πατάνε στην παράδοση, παρά στην περίοδο με τα χαρακτηριστικά της επώνυμης δημιουργίας.

1 «Μου αρέσει»

Να κι άλλος. Τριχορδοι μπαγλαματζιδες ενωθείτε γιατι χανόμαστε! :rofl:

1 «Μου αρέσει»

Μη το λες έτσι, υποτιμάς το όργανο, αυτονόητο αφού! :rofl:


πλάκα πλάκα, το σκεφτόμουν λίγη ώρα, το να υπάρχει 4χ μπαγλαμάς και τζουράς το βρίσκω ως ενα παραπέρα βήμα των 4χ που δεν χορταίνουν με τίποτα. Το 3χ λίγο, πάμε στο 4χ, ναι, αλλά θέλω και πιο πρίμο ήχο, ναι αλλά και λίγο βράχνα και και και

Ποτέ μη λες ποτέ!
Αλλά ενταξει δεν είναι τόσο συχνοι οι 4χ μπαγλαμαδες πόσο μάλλον οι τζούραδες

Από την άλλη αν παίζει κανείς 4χ και θέλει να πιάσει και τα άλλα δύο θα ήταν λίγο πιο εύκολη μετάβαση

Όλα έχουν να κάνουν με το ρεπερτόριο, από κει και πέρα αφού το όργανο έχει διαμορφωθεί κάπως μέσα στα χρόνια, ας προσαρμοστεί ο παίχτης σε αυτο και οχι το ανάποδο

1 «Μου αρέσει»

Υπάρχει και 12χορδη κιθάρα, υπάρχει και αναγεννησιακό λαούτο, υπάρχει και άρπα…

Εντάξει δεν νομίζω ότι τέτοια όργανα που η ιστορία τους χάνεται μέσα στους αιώνες, να μπορούν να συγκριθούν με το ότι εγώ (και κάποιοι λίγοι ακόμη) κάποια στιγμή είχα την ιδέα/όρεξη να κάνω ένα 4χ μπαγλαμά.

1 «Μου αρέσει»

δεν εννοω καθολου αυτο, αλλα αυτο που εγραψα στην κυριολεξια. ακους ενα τραγουδι που το σολιστικο οργανο ειναι ο μπαγλαμας.
για τους τετραχορδους, ο τζουρας και ο μπαγλαμας ειναι ξενα οργανα. για να μην ψαχνονται να ξαναμελετησουν, που ειναι οι νοτες και τα ακκορντα, τα κανανε και αυτα τετραχορδα. αλλα οπως φαινεται δεν εχουν και πολυ περαση. κι εδω που τα λεμε, γενικα οι περισσοτεροι τετραχορδοι δεν εχουν και πολυ αρεσκεια προς αυτα τα οργανα. μαλλον πιο πολυ αδιαφορια.

2 «Μου αρέσει»

Βασικά έτσι νομίζω κι εγώ. Και απ’ όσο έχω αντιληφθεί, ο 4χ τζουράς και μπαγλαμάς δεν ξεπερνούν τα όρια ενός πειραματισμού. Απλώς δεν είναι ένας μοναδικός που έκανε τον πειραματισμό, είναι περισσότεροι. Όχι όμως σε σημείο να λέμε ότι υπάρχουν δύο μπαγλαμάδες, ο 3χ και ο 4χ, όπως με το μπουζούκι.

Από την άλλη πλευρά πάλι:

Γιατί θα 'πρεπε να χορταίνουν; Το να θες και λίγο παραπάνω και λίγο πιο έτσι και λίγο πιο αλλιώς είναι ο κυριότερος παράγοντας ανάπτυξης νέων τύπων οργάνων. Και ο πιο φυσιολογικός.

E γιατί και η ανάπτυξη έχει κάποια όρια, ώστε μέχρι ένα τάδε σημείο να λέμε ότι προχωράει το όργανο και από ένα άλλο σημείο και μετά να λέμε ότι έκανε τον κύκλο του, διαμορφώθηκε και από κει και πέρα μιλάμε για πειραματισμούς (πετυχημένους ή μη). Δηλαδή αν εγώ κάνω το 2021 πεντάχορδο ή εξάχορδο βιολί, τι θα πούμε ότι συμβάλω στην εξέλιξη του οργάνου;

πενταχορδο βιολι υπαρχει εδω και πολλα χρονια, αλλα το προτιμουν πολλοι λιγοι.

Α δεν το γνώριζα αλλά έστω, παράδειγμα είναι το βιολί.

Αναφέρομαι σε μια φόρμα οργανου που έχουν καθιερωθεί συγκεκριμένα, στάνταρ χαρακτηριστικά μέσα στα χρόνια και έχει πάψει η εξέλιξη εδω και δεκαετίες/αιώνες.

δεν επαψε… τωρα εχουμε το ηλεκτρικο βιολι…

Έτσι είναι: ποτέ δεν τελειώνει.

Πιθανό επόμενο στάδιο (αν δεν έχει ήδη συμβεί), να αυτονομηθεί το ηλεκτρικό βιολί και να εξελιχθεί σε ξεχωριστό όργανο όπως η ηλεκτρική κιθάρα και το μπάσο…

Πάντως όταν είδα (από το φόρουμ) το 5χ βιολί του Γκουβέντα, είχα σχολιάσει κάτι αρνητικό στο στυλ του Γιάννη #56, και μου απάντησαν στο στυλ του δικού μου #55. (Πρέπει να κάτσω να κάνω λίγο επανάληψη, δε θυμάμαι τελικά ποια είναι η γνώμη μου! )

Τι να πω μπορεί κι έτσι να είναι, πάντως κάποιες επιφυλάξεις τις έχω. Μπορεί μελλοντικά και με περισσότερο διάβασμα για τέτοια θέματα να αλλάξει η γνώμη μου, μπορεί και όχι.
Ειτε γίνει το ένα είτε το άλλο δεν πολύ καίγομαι, καλες είναι οι εποικοδομητικες “διαφωνίες” που συχνά υπάρχουν εδώ μέσα!