Tακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2015

Σωστα.Ο νεος διαχειριστης της καντινας ειναι ταυτοχρωνα κι ο προεδρος του ομιλου ερασιτεχνων ψαραδων.Πηγα κι εφαγα αξιοπρεπως.

Κι εγώ δε δουλεύω, αλλά δε ζητάω και σορρυ

νίκο, καλό μου φαίνεται! το καλοκαίρι καλόμαθα σε ερασιτεχνικά φρεσκοψαρεμένο ψάρι, αρκεί να μη μας ψαρέψει το πορτοφόλι.
πέτρο μου σόρρυ για το σόρρυ.

Να μάθεις και να μου πεις αυτό για να σε σόρρυ

στην μάζωξη με τον πέτρο θα σας ταράξουμε στην πχιότητα…

Και ολίγη πχιότη δε βλάπτει. Με τα μπουντρουμομαστούρικα πια. Να πούμε και κανένα πλάτσα πλούτσα.
Άσχετο. Από 'δώ βγήκε το φέξε μου και γλίστρησα?

Όχι βέβαια! Και μάλιστα, ο στιχουργός έπιασε το ακριβές νόημα της φράσης, γιαυτό και λέει “φέξε μου, να μη γλυστρήσω”. Η έννοια της έκφρασης “φέξε μου και γλύστησα” είναι ότι, “τώρα που έρχεσαι να μου φέξεις είναι πιά αργά, η ζημιά έγινε”.

Άσχετο: ένα ανεκδιήγητο “Πλάτσα πλάτσα πλούτσα, πήγαμε στη Λούτσα. Πλούτσα πλούτσα πλάτσα, κάναμε στραπάτσα” υπάρχει στο γτ;

μην το ψάξετε, τον καιρό σας θα χάσετε, είναι πράγματι ανεκδιήγητο

Ώρες ώρες με τις γνώσεις μας σε αυτό το φόρουμ και το επίπεδο μας απλά … απορώ. Για την ιστορία λοιπόν … δείτε εδώ.

Α, μπά; Πόντιος είναι ο κατασκευαστής του τραγουδιού; Και έχει και ιστορία, το τραγούδι. Βρε, για κύττα…

(ζητώ ταπεινά συγνώμη για τις τρομερές ανακρίβειες στη μεταφορά των στίχων)

Γειά σου ρε Αλέξανδρε, πρώτε μηχανικέ!!!

Μέσα κι εγώ για απόψε.

και εγο για σημερα μεσα ημαι…

καλα να περασετε παιδια!Καλο μηνα να εχουμε

Εδώ στρίβουμε

ωραίος ο πέτρος! ακριβώς μετά την ετεκα (εύκολο σημάδι).

Παιδιά, καλά να περάσετε! (που θα περάσετε…). Δυστυχώς όμως, ο οδοντογιατρός μου είχε για μένα διαφορετική άποψη: είμαι αναγκασμένος να κάτσω σπίτι, αφού πρώτον πονάω ακόμα, δεύτερον δεν μπορώ να τραγουδήσω και τρίτον, με τα αντιβιωτικά που μου δίνει δεν μπορώ να πιώ αλκοόλ…

Θα σε δούμε αύριο στον Έλατο.

κρίμα… περαστικά εύχομαι. στην επόμενη μάζωξη κοντά μας.
μια χαρά ήτανε, όλη η καντίνα για πάρτη μας κι όλοι εμείς για χάρη του κώτσου, η πιο πειραιώτικη μάζωξη! εντάξει, παίξαμε και λίγο τσιτσάνη αλλά πιο πολύ μάρκο μπάτη κώτσο και βραχνά.
να σημειώσουμε και τα καλοφτιαγμένα οργανάκια, τον τζουρά του μανώλη (κατασκευή γιώργος μακρής) καθώς και την κιθάρα και τους τζουράδες του παύλου νιαούρη. μεγάλη άνθηση η ερασιτεχνική οργανοποιία!

οι πρώτοι που φύγανε δώσανε κάτι παραπάνω, θα τα βρούμε στην επόμενη μάζωξη.

ναπο και εγο οτη ολα ηταν σηρμα και η πενιες του κοτσου μας ταξηδεψαν σε αλες εποχες,
και στους η ποληπους οργανοπεχτες εξερετηκη ηταν ολη. ε και ληγο τσητσανη δεν πηραζη, αλα
το μερος ηδανηκο για πενιες μορτηκες, καθος τεριαζε να τα πουμε και τα τραγουδακια του μαρκου. και οχη μονο,
και μεζεδες εξερετηκη καθος και η ρακη ομηλητηκη ηταν,
καθος μονο εγο την επηνα, ενα ευχαρηστο απο ολους για την ηπεροχη βραδια, που περασα,

(κ, νηκο περαστηκα και απο μενα, και να εχουμε και εναν καλο μηνα, ξεχασα ναπο πιο πανο,)

Παιδιά ντοκουμέντα έχουμε?





Ότι πεις φίλε, Κώστα.