Tακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2014

Η κλήρωση των δύο μπουζουκιών που προσέφερε ο κύριος Στάμκος δεν έχει σχέση με τις τακτικές μαζώξεις. Για το πότε θα γίνει και το πως θα ενημερωθείτε όταν έρθει η ώρα.

είχαν δίκιο όσοι επέμεναν να γίνει η μάζωξη, και τους ευχαριστώ για αυτό. νομίζω περάσαμε όμορφα (και το γλέντι συνεχίστηκε στο τρίπορτο). επέστρεψα στο μανταλάκι κατά τις 5 το πρωί για να πάρω τη μηχανή, και ένα τελευταίο κέρασμα: ρακή, τσάι και λουκουμάδες!
να μας συμπαθάει και πάλι ο δημήτρης, ο τετράχορδος φίλος του αλέξανδρου, για τον άκομψο τρόπο με τον οποίο τον διακόψαμε…

Προτείνω μάζωξη Πέμπτη 20 Μαρτίου, σε 2 βδομάδες δηλαδή. Τι λέτε;

Γιατί όχι; Εγώ θα προσπαθήσω να έρθω.
Υπάρχει κι ένα στέκι που θα ήθελα να προτείνω.
Είναι το “Απόκρυφο” στην περιοχή Ψαλίδι στο Μαρούσι (Δίπλα στη Λεωφόρο Κύμης, σταθμός ΗΣΑΠ ΕΙΡΗΝΗ).
Το μαγαζί έχει ΠΣΚ αμιγώς ρεμπέτικο πρόγραμμα, είναι δηλαδή της δικής μας αισθητικής 100%. Το φαγητό είναι καλό σε χαμηλές τιμές. Δεν θα έχουμε πρόβλημα φασαρίας/ώρας. Μπορώ να ρωτήσω το Χάρη, τον ιδιοκτήτη.
τί λέτε;

ΠΣΚ? δηλ.Πανσπουδαστική Συνδικαλιστική Κίνηση…???:slight_smile:

Παίξτε Σιγά Κοιμάμαι…
για το “απόκρυφο” μέσα, μόνο να τσεκάρουμε ότι όντως δεν έχει μουσική εκείνη τη μέρα.
αν και θα γκρινιάζουν οι νότιοι και με το δίκιο τους, γιατί συνήθως είναι η πλειοψηφία στις μαζώξεις. εξάλλου η τελευταία μάζωξη στο “μανταλάκι” ήταν πάλι σχετικά μακριά τους (αν και με εύκολη πρόσβαση από ποτάμι).

Γκκκρρρρρρρ

Πέτρο, οι πιθανότητες βροχής εν χαμηλή πτήση μειώνονται πλέον, μέρα με τη μέρα στις επόμενες δυό βδομάδες…

Το βρίσκω λίγο άστοχο, αφού οι περισσότεροι είμαστε από κεντρικές και νότιες περιοχές, να κάνουμε 40 χιλιόμετρα πήγαινε έλα.
Υπάρχουν ταβέρνες και πιο κοντά, που μπορούν να φιλοξενήσουν τις συγκεντρώσεις μας.

Πάρα πολύ λογικό αυτό, Πέτρο, αλλά στη φάση του σχεδιασμού μιάς ερχόμενης μάζωξης και των προτάσεων για κατάλληλο χώρο, δεν μπορούμε να ξέρουμε τα ποσοστά συμμετοχής κατά συνοικίες του λεκανοπεδίου. Μπορείς όμως να προτείνεις και εσύ κάτι π.χ. στην Καλλιθέα. Μπορώ και εγώ να προτείνω π.χ. τον Αρμενιστή, αν βέβαια συνεχίζει να υπάρχει.

μα γι’αυτό ακριβώς επισήμανα το θέμα της χωροταξικής κατανομής των τακτικών θαμώνων στις τακτικές μαζώξεις του έκτακτου (και άτακτου) φόρουμ.
πέτρο και λοιποί νότιοι, αν προτείνετε κάποιο αξιόλογο μέρος στα μερη σας, δεν έχω κανένα πρόβλημα. συμφωνούμε τουλάχιστον για πέμπτη 20/3;

Αν δεν τον μπερδεύω μα κανένα άλλο νομίζω ότι ο Αρμενιστής έχει κλείσει. Μπορώ να προτείνω στο Νέο Κόσμο την ταβέρνα που σου έλεγα ότι θα περάσω. Χώρος 110 ατόμων, άνετα τα τραπέζια και με πολύ καλή ακουστική. Χαμηλές τιμές και ευχάριστο περιβάλλον. Εύκολη πρόσβαση και βρίσκεις και για παρκάρισμα.
https://www.facebook.com/WWW.rodiaFACEDOOK.GR?fref=ts
Χάρτης

Παιδιά απλά το πρότεινα γιατί κάποτε λέγαμε να αλλάζουμε συνοικίες και περιοχές ώστε να βολεύονται όλοι. Βόρεια προάστεια δεν έχει γίνει ποτέ (έχει γίνει όμως βορειοανατολικά, Χολαργό, Αγ. Παρασκευή κτλ.)
Εννοείται ότι αν δε βολεύει, πάμε αλλού, δεν τρέχει τίποτα! Δεν είδα και τους βόρειους αθηνάιους του φόρουμ να ενθουσιάζονται…

Καλημερα σε ολους τους φιλους.
Θα ηθελα να προτινω για τη μαζωξη στις 20/3 ένα μαγαζι στα Πετραλωνα το Καφενειο 65-67. Είναι ενας παρα πολύ ωραιος χωρος, ανετος και το ζευγαρι που το εχει είναι πολύ καλα παιδια. Εχω παιξει και εγω καποιες φορες με το σχημα που εχει τις Παρασκευές και το προτείνω ανεπιφυλακτα.
Δυστυχως Νικο ο Αρμενιστης δεν υπαρχει πια!!!

Εντάξει. Συμφωνούμε για Πέμπτη 20/3; αν ναι, τότε ας γίνει ένα μίνι δημοψήφισμα για επιλογή μεταξύ Νέου Κόσμου και Πετραλώνων. Εγώ αντί ψήφου, θα πρότεινα ο Πέτρος και ο Θανάσης μαζί, να μας πούν “εκεί θα πάμε”.

πάω πάσο για το μαγαζί (αν και φαίνεται συμπαθητικό αυτό στα πετράλωνα, με βολεύει κιόλας).

Εγώ προτιμώ το μεζεδοπωλείο από το καφενείο για χώρο μάζωξης, αν και δεν έχω πρόβλημα να γίνει και στα Πετράλωνα. Ίδια απόσταση είναι για μένα.
Και αν δεν μας αρέσει, βαράμε τον Θανάση όλοι μαζί.

Αφου ο φιλος μου ο Πετρος προτιμαει το μεζεδοπωλειο στο Νέο Κοσμο να παμε εκει. Ας παμε στο Καφενειο ( δεν είναι ακριβως καφενειο βεβαια ) καποια άλλη φορα.

Τις γλύτωσες τις μελανιές. :019:
Θανάση πότε θα ρίξουμε καμιά πενιά? Έχεις βγάλει τίποτα καινούργιο?

Θα γίνει τελικά η συνάντηση? Συμμετοχές ποιος παίρνει?