1ο Φεστιβάλ Λαϊκής Κιθάρας

Ο καφές ας ρέει άφθονος για να αντέξουμε, το πρόγραμμα είναι πλούσιο και όλο ενδιαφέρον!

Καλησπερα . Μια πολυ βασικη ερωτιση θελω να κανω , με ραμπιντ μπορουμε να μπουμε ;

Πλέον μπαίνουν όλοι παντού.

1 «Μου αρέσει»

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους διοργανωτές, στους εθελοντές και τις εθελόντριες, στους συμμετέχοντες με διαλέξεις-όργανα-συναυλίες, η διοργάνωση ήταν εξαιρετική και κύλησε χωρίς απρόοπτα.
Μόνο που κύλησε με πολύ γρήγορους ρυθμούς χωρίς να υπάρχουν αρκετά περιθώρια για συζητήσεις εντός των αμφιθεατρων και γνωριμίες εκτός, ούτε ευχέρεια στις δοκιμές οργάνων.
Τα καλά νέα βέβαια είναι ότι δόθηκε ραντεβού για του χρόνου, και μάλιστα με βελτιώσεις στο πρόγραμμα όπου χρειάζεται. Ευχαριστούμε για όλα!

10 «Μου αρέσει»

Θα ήθελα να αναφέρω πως σήμερα που ειδα τις φωτογραφίες και τα βίντεο που ανέβασε ο @tasos_theodwrakis στο προφίλ του στο Facebook, κατάλαβα για την πληθώρα των ιστορικών καθώς και των νέων οργάνων που συγκέντρωσαν για το φεστιβάλ, πολυ εντυπωσιακό!
Όπως εντυπωσιακό είναι οι ομαδικές φωτογραφίες οργανοποιων που χαμογελανε !
Γνώριζα ότι αρκετοί σήμερα κατασκευαζουν και αντίστοιχα ασχολούνται με την λαϊκή κιθάρα, αλλα δεν φανταζόμουν οτι ένας κιθαρίστας έχει τόσες πολλές επιλογές σήμερα.
Δεν μπορώ να έχω άποψη αφού δεν ήμουν εκεί, αλλα απο το υλικο που είδα εύχομαι να επαναληφθεί και του χρόνου (όπως αναφέρουν οι διοργανωτές) και μακάρι να διοργανωθεί κάτι αντίστοιχο και για το μπουζούκι!

Υ.Γ. Προς όλους τους συμμετέχοντες στο φεστιβάλ: Ανεβάστε κατιτίς και εδώ για όσους δεν βρισκόμασταν στο φεστιβαλ :wink:

5 «Μου αρέσει»

Να σαι καλά Πάνο! Περάσαμε υπέροχα!!

Για όσους θέλουν να δουν μέρος του υλικού από το φεστιβάλ, εδώ είναι το λινκ απο την ανάρτηση που έχω κάνει, με όσες φωτογραφίες και βίντεο μου επέτρεψε το fb να αναρτήσω:

Στο φεστιβάλ υπήρχαν και κάποια μέλη του φόρουμ, όπως ο Νίκος Σαρηγιάννης, που μπορούν να σας πουν την γνώμη τους…

6 «Μου αρέσει»

Ζητάτε να σας πω… Σαν τα αναλυτικά ρεπορτάζ του Πάνου από τα άλλα φεστιβάλ;

Επειδή παρακολούθησα φανατικά σχεδόν όλο το πρόγραμμα, θα βγει μεγάλο κατεβατο. Σε γενικές γραμμές πήρα μια πρόγευση από τον τρόπο που παρουσιάζουν την δουλειά τους μερικοί από τους.κορυφαιους μουσικούς και δασκάλους του ρεμπέτικου σήμερα.

Από τα σεμινάρια θα ξεχωρίσω του Σπύρου Δελέγκου για τον ρόλο της κιθάρας στον μεσοπόλεμο, καθώς και του Γιάννη Παπαγεωργίου για τον Σκαρβέλη, τα οποία είχαν συγκεκριμένα παραδείγματα και πρακτική ανάλυση.
Παράλληλα, άλλοι εισηγητές όπως ο Ευγένιος Βούλγαρης (πως εκμεταλλευομαστε τις ανοιχτές χορδές ως συμπαθητικές, χτίζοντας το πλαίσιο της μουσικής μας) ή ο Δημήτρης Μηταράκης (πώς χρησιμοποιούμε τις δυναμικές προς όφελος της κομπανιας) έδωσαν πιο ελεύθερη τροφή για σκέψη και εξάσκηση.
Από τις παρουσιάσεις δυστυχώς έχασα του Δημήτρη Μυστακίδη για την ψηφιακή πλατφόρμα, αλλά με αποζημίωσαν ο Μάνος Τουρπαλης και ο Παναγιώτης Καγιάφας (συνεπικουρούμενοι από τον Γιάννη Αλεξανδρή) με το βιβλίο τους, όπου έγινε καί κάποια συζήτηση μετά. Πήρα και το βιβλίο του Χρήστου Παπακωνσταντίνου για τους αδελφούς Απαρτιάν, θα το ξεκοκκαλισω σύντομα.
Θα σταθώ λίγο στο στρογγυλό τραπέζι σχετικά με.την θεωρία, όπου σε σχέση με τους παράλληλους μονολόγους της ημερίδας του φόρουμ, φέτος προχωρήσαμε σε έναν στοιχειώδη διάλογο -χωρίς να λείψουν οι αφορισμοί εκατέρωθεν, ακόμα και από τον συντονιστή της συζήτησης.
Στο στρογγυλό τραπέζι με τους οργανοποιούς, ήταν ενδιαφέρουσες οι εισηγήσεις αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε χρόνος για συζήτηση.
Από τις συναυλίες ευχαριστήθηκα περισσότερο το αφιέρωμα στον Χρυσίνη, με.εξαιρετικους μουσικούς και μελετημένα παιξιματα σε ιστορικά όργανα -μεταξύ των οποίων μια εννιαχορδη του Μούρτζινου! Επίσης απόλαυσα δύο σπάνιες αποδόσεις των ρεμπέτικων, πιο εσωτερική από τον Ευγένιο Βούλγαρη και πιο προσωπική από τον Μπάμπη Παπαδόπουλο.
Τέλος, συγκινητική ήταν η βράβευση του Μάριου Κωστογλου καθώς και η ομιλία του, που μας υπενθύμισαν πόσο απλή και πόσο σημαντική είναι η αγάπη για την μουσική και η εσωτερική φλόγα του καλλιτέχνη.

Συνολικά, υπήρχαν πολλές προοπτικές και διαφορετικές προσεγγίσεις, από τις πιο πρακτικές μέχρι τις πιο ελεύθερες. Ελπίζω του χρόνου να υπάρχει περισσότερη άνεση να ξεδιπλωθούν οι συζητήσεις και οι αλληλεπιδράσεις, γιατί όπως πάντα “το ζουμί είναι στα σχόλια”.
Για όσα παρέλειψα (προβολές, έκθεση) ας μιλήσουν και άλλοι παρευρισκόμενοι. Δυστυχώς δεν είχα όσο χρόνο και ησυχία ήθελα ώστε να έχω σφαιρική εικόνα.

7 «Μου αρέσει»

Συγχαρητήρια σε όσους διοργάνωσαν και συνέβαλαν στην πραγματοποίηση του 1ου Φεστιβάλ Λαϊκής Κιθάρας στη Θεσσαλονίκη!
Και εις άλλα με υγεία!

4 «Μου αρέσει»

Ένα “review” από τo 1o ΦΛΚ σε ένα βίντεο 3 λεπτών (και κάτι):

8 «Μου αρέσει»

Κι εγώ αυτό χάζευα τώρα, πολύ καλοφτιαγμένο!

ποιά μελωδία ειναι? γνωστη βέβαια, αλλά δεν μου 'ρχεται τωρα.

1 «Μου αρέσει»

Μουρμούρικο Ζεϊμπέκικο του Χαλικιά.

3 «Μου αρέσει»

Μπράβο σ’όσους δούλεψαν για το φεστιβάλ, ωραίος απολογισμός. Μπράβο και στον κιθαρίστα και τον φοβερό ντράμερ του σάουντρακ :slight_smile:

4 «Μου αρέσει»