🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Λοιπόν, εκπλήσσομαι ειλικρινά που δεν τον αναγνώρισα, γιατί εγώ τον ξέρω πολύ καλά.

Ο Ανδρίκος είναι ένας πολύ γερά μορφωμένος και πολύ μάχιμος μουσικός (παιξίματα, διδασκαλία, συνθέσεις, δισκογραφία…), και μουσικολόγος, και στο κέντρο των ενδιαφερόντων του βρίσκεται, θα έλεγα χονδρικά, ό,τι περιστρέφεται γύρω από το οθωμανικό μακάμ. Προφανώς σέβομαι πολύ όλη του τη δραστηριότητα, αλλά με τέτοιου είδους διασκευές έχω τις ίδιες επιφυλάξεις όπως μ’ εκείνες που έκαναν (κυρίως γραπτά, σε παρτιτούρες) διάφοροι δυτικοί μουσικοί μέχρι πριν 3 ή 2 γενιές, τύπου «μελωδίαι της Ανατολής μετά λιτής εναρμονίσεως διά κλειδοκύμβαλον». Παραμένει δικαίωμα του καθενός να τις κάνει, και κατά περίπτωση έχουν βγει και αξιόλογα δευτερογενή έργα έτσι, αλλά εμένα δεν είναι της φάσης μου.

Αυτά τα έργα πάντως, με τίποτα δεν αναιρούν την απομάκρυνση του ερμηνευτικού ύφους από τα λαϊκά πρωτότυπα.

Ε μα προφανώς, αφού αυτή είναι η πρόθεση.

Γεια σου ρε Σκαλκώτα με την μπαγκέτα σου, ρίξε μας 36 ελληνικούς χορούς να καεί το πελεκούδι! (#not)

Και ο Καλομοίρης, δεν πήγαινε πίσω…

Η ψευτοφιλία - Στράτος Παγιουμτζής, Στελλάκης Περπινιάδης
Σύνθεση: Δημήτρης Σέμσης (Σαλονικιός)
στίχοι: Στελλάκης Περπινιάδης
Aθήνα, 1937

3 «Μου αρέσει»

8 χρονακια στο στρατο… στη Λάρισα στο Δημοκό…
Τραγουδι μπαγλαμα Γ.Παξιμαδακης σαντουρι Φ.Καρουσος κιθαρα Γ.Μαυρομανωλακης.Πρωτη εκτελεση 1936 Γιωργος Μπατης

2 «Μου αρέσει»

???
Πώς πρώτη εκτέλεση Μπάτης; Υπάρχει κάπου στο ίντερνετ αυτή η εκτέλεση;

Προφανώς Περικλή, εννοεί τους Φωνογραφιτζήδες. Καλή εκτέλεση, όντως, αν εξαιρέσουμε τα λάθη στο στίχο.

(τα 8 χρονάκια, τα αγνοώ, μπορεί και να ανέβηκε κατά λάθος…)

Πολύ διαδεδομένο δημοτικοφανές καλαματιανό. Νόμιζα ότι αυτό είναι το τραγούδι και «Φωνογραφιτζήδες» η ομάδα…

1 «Μου αρέσει»

Χμμμ… Η δική μου γτ – ική αναζήτηση, 8 δεν έβγαλε. Τέσσερα ή πέντε, ναι…

(αλλά δεν θα ξανασχολιάσω…)

και στη Ρεμπετοσελίδα

2 «Μου αρέσει»

Ναι μωρέ, εγώ μπερδεύτηκα. Οι Φωνογραφιτζήδες φυσικά και είναι του Μπάτη, τίνος άλλου να 'τανε. Απλώς νόμιζα ότι μιλάμε για ομάδα «Φωνογραφιτζήδες» και για τραγούδι «8 χρονάκια στο στρατό» (που έτσι κι αλλιώς δεν πρέπει να είναι 8 αλλά 12)…

Φαντάρος για να Πάω (καγκέλι)

Σπύρος Αναστασίου , κλαρίνο
Κώστας Ακρίβος, λαούτο/τραγούδι

<<… τι να την κανω την μικρη, που’νε
μικρη και κλαίει… >>

2 «Μου αρέσει»

Θυμίζει Στασινόπουλο!!

Λοιπόν, αυτή είναι η καλή περίπτωση, η πετυχημένη, καινούργιου τραγουδιού που να πατάει ακριβώς στις παλιές παραδοσιακές φόρμες εκφράζοντας τη σύγχρονη ζωή. (Σύγχρονη τότε δηλαδή, δε μοιάζει να 'ναι και χτεσινό, αλλά το συγκεκριμένο ζήτημα δεν έχει αλλάξει, απλώς έχει μειωθεί η θητεία κι έχουν διευκολυνθεί και οι μετακινήσεις).

Προφανώς έχω υπόψη μου το «Ω κρητικιά μου λεμονιά» που δίνει το ακριβές ποιητικό καλούπι. Αλλά και γενικότερα, αυτή η φόρμουλα, «να … / φοβούμαι το ένα, να … / φοβούμαι το άλλο» είναι κοινός ποιητικός τόπος στο δημοτικό.

1 «Μου αρέσει»

A-1448585-1617114698-4363

https://www.discogs.com/master/1024287-Various-Τραγούδια-Και-Χοροί-Της-Στεριάς-Songs-And-Dances-Of-The-Greek-Mai

1 «Μου αρέσει»

Πάντως, αν ο υποψήφιος φαντάρος ερχόταν σ’ εμένα να μου εμπιστευτεί το πρόβλημά του και να ψάξει για την καλύτερη λύση, χωρίς κουβέντα θα τον συμβούλευα να χωρίσει: Με τη δική του ζήλεια και της μικρής την «ζωηράδα», η σχέση δεν βλέπω να βοδώνει….

Καλά να σαι Στελάρα!!

5 «Μου αρέσει»

Συνθέτης Τατασόπουλος
Ετος 1955 Μπουζούκι Σταματίου (Σπόρος)

3 «Μου αρέσει»

Εδώ με ολόκληρη ορχήστρα !

5 «Μου αρέσει»