🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Μη συγχέεις το ραπ με το τραπ, το πρώτο έχει κοινωνικο-πολιτικο στιχο και επικριτικό ύφος, το δεύτερο έτσι όπως είναι σήμερα στην Ελλάδα δεν έχει να δώσει τίποτα… (επίσης διαφορετικό μπιτ)

2 «Μου αρέσει»

Διάβασα λάθος φαίνεται …

Καλό βράδυ σε όλους!!!

2 «Μου αρέσει»

Στη μνημη του αγαπημενου μου αδερφου, το αφιερωνω σ’οσους τον αγαπησαν καθως και στο χωριο μας.
Αλεκος Ζουκας μπουζουκι τραγουδι, Στελλιος Φανος μπουζουκι,
Αλκης Μαυρος τραγουδι μπαγλαμα,
Ανθη τραγουδι, Γιαννακης τραγουδι, Οικονομακης κιθαρα και ακορντεον ενα παιδι απο την Κερασια Καρδιτσας που δυστυχως δεν θυμαμαι το ονομα του…

Θοδωρής Ζούκας

https://m.facebook.com/groups/350667451637862?view=info&refid=18&ref=share

Σύνθεση του Στέλιου Κερομύτη πάνω σε στίχους του Γιώργου Πετροπουλέα που χρησιμοποιεί το όνομα της συζύγου του Ανδρομάχης

5 «Μου αρέσει»

μιαριτης δημητρης. ενας ειναι απο την κερασια που παιζει ακκορντεον. αλλα, αυτο ειναι απο το 83’…? :thinking:

Καλησπέρα στην παρέα!!!

3 «Μου αρέσει»

βρε ίδιος ο Jack Gregory ! καρμπόν!

3 «Μου αρέσει»

Γιαννης Τατασόπουλος στο studio του Γιαννη Χαλικια (Jack Gregory) .

<< 1955… ο Γιάννης Τατασόπουλος φτάνει στην Αμερική 5 Οκτωβρίου…απο τους σημαντικότερους ανθρώπους που γνωρίζει λίγο αργότερα ήταν ο Ιωάννης Χαλικιάς ( Τζάκ Γρηγορίου) γνωστός σε όλους για το περίφημο ¨μινόρε του τεκέ¨…έγιναν στενοί φιλοί και ο Τατασόπουλος συχνά στίς επισκέψεις στο σπίτι του Χαλικιά, ηχογραφούσε τις πρόβες του…εδω ακούμε τον Τατασόπουλο μόνο του…παίζοντας με την κιθάρα του…ενα αριστούργημα του Τώνη Μαρούδα σε στίχους του Κώστα Κοφινιώτη…" Το σπουργιτάκι ¨…

2 «Μου αρέσει»

ο Jack Jr Halikias
με τα οργανα του πατερα του.
Martin και Ζοζέφ.
φανερό το ποιος του εμαθε κιθάρα

https://www.instagram.com/p/CY6eMT1lqCE/?utm_medium=copy_link&fbclid=IwAR3WKeZO1IbH6EjIWqTorm65hfp0EaNtbMyf750_nvPAqKxD-xHaHh_i_DQ

2 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

όρεξη μωρέ!
που λενε και οι σύντεκνοι (κουμπάροι) στη Κρήτη!

Πατσίκας Σταύρος- κιθάρα
Κοσμάς Χρήστος - μπαγλαμά
Αλέκος Τσολάκης - μπουζούκι
Ακούγονται τα τραγούδια ‘Δεν ξέρω τί γυρεύεις’ (Γρυπάρη -Μάτσα ερμ. Απόστολος Χατζηχρήστος) και ‘Τρικούβερτο’ (Τζακ Χαλκιάς)

1 «Μου αρέσει»

ολα για 'σας κούκλες μας. !

Συνδημιουργία Βασίλη Τσιτσάνη - Στράτου Παγιουμτζή
1η ερμηνεία: Στράτος Παγιουμτζής - Βασίλης Τσιτσάνης (1947)

Νίκος Τατασόπουλος (μπουζούκι)
Γιάννης Νιάρχος (κιθάρα - φωνή)
Χαρούλα Τσαλπαρά (ακορντεόν - φωνή)

1 «Μου αρέσει»

λες να ειναι συνδημιουργια κυριε σπυρο…? :thinking:

Ε, ναι, μεγάλος συνθέτης ο Στράτος Παγιουμτζής!

OGA-1240-1

3 «Μου αρέσει»

Απίστευτοι!

Μμμ… Δεν ξέρω. Ότι παίζουν ωραία και με ωραίο ταίριασμα, και ο άντρας έχει πολύ καλή φωνή, ναι. Αλλά ακούγεται λες και το τραγούδι δεν ήταν μοραΐτικο αλλά τούρκικο. Ιδιαίτερα αυτά τα πολύ χαμηλωμένα σαζίστικα διαστήματα, που μπορεί να υπάρχουν από ελληνικά σε τίποτα ποντιακά ή καππαδόκικα αλλά όχι στην κυρίως Ελλάδα.

Θεμιτό φυσικά να διασκευάζει κανείς ό,τι θέλει όπως θέλει. Αλλά είναι τόσο εύκολο να παρερμηνευθεί μια διασκευή ως απόπειρα προσέγγισης παλιότερου αυθεντικού ύφους.

[quote=“Johnkosguit, post:1242, topic:37113”]

Αναμενόμενο, από μία μεριά, αν πάρουμε υπόψη το περιβάλλον μέσα στο οποίο «γαλουχήθηκαν» τα παιδιά [Εργαστήριο Βαλκανικών και Ανατολικών μουσικών του Τμήματος μουσικών σπουδών του Παν/μίου στα Γιάννενα, διακριτικός τίτλος «Arta Saz» (δικές μου οι επισημάνσεις)]. Θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε πώς προσεγγίζονται και οι άλλες γεωγραφικές ενότητες (αυτή είναι η “Unit 3: Tunes and songs from Peloponese”), συγκεκριμένα αν και στις υπόλοιπες ενότητες (φαντάζομαι Ήπειρος, Μακεδονία, Θράκη, Θεσσαλία, Νότιο Αιγαίο, Κρήτη κλπ. κλπ.) διαφοροποιείται το ύφος της μουσικής συνοδείας ανάλογα με την περιοχή, συγκριτικά με την “Ανατολική” μουσική.

Ενδιαφέρον θα είχε επίσης να μαθαίναμε αν ο τρόπος που εκφέρει ο τραγουδιστής τις οξείες, οφείλεται στις σπουδές του στο συγκεκριμένο Εργαστήριο ή επελέγη (αυτός και όχι άλλος / -η) για το συγκεκριμένο κομμάτι λόγω μωραΐτικης καταγωγής . Η συγκεκριμένη εκφορά πάντως, κατά τη δική μου φυσικά άποψη, δεν είναι ιδιαίτερα χαρακτηριστική του ύφους Μωριά και Ρούμελης, κι ας το προσεγγίζει κάπως.

Μια διευκρίνηση/βοήθεια μόνο.

Ο εν λόγω τραγουδιστής είναι ο Νίκος Ανδρίκος. Βιογραφικό του εδώ (για να μη γεμίζω το Φόρουμ).

1 «Μου αρέσει»

Δεν το ήξερα όταν έγραφα τα πιο πάνω, ούτε και για την καταγωγή του ήξερα κάτι, πριν διαβάσω το βιογραφικό. Ευχαριστώ πολύ.