🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Ένα διαμαντάκι που ακούω τελευταία.

3 «Μου αρέσει»
5 «Μου αρέσει»

Διαχρονικό αριστούργημα…
Όσες φορές κι αν το έχω ακούσει, θα ναι χιλιάδες, όσα χρόνια κι αν έχουν περάσει από την πρώτη φορά, όλο και περισσότερο με συναρπάζει σε όλα τα επίπεδα!

6 «Μου αρέσει»

Καραντινάτα ξενύχτια!

5 «Μου αρέσει»

Φοβερή η ερμηνεία από τον αγαπημένο μου τροβαδούρο! Νομίζω ότι ο πολυμερή είναι τρανή απόδειξη ότι οι μουσικοί μεταξύ μας δεν έχουμε στρατόπεδα και δεν κάνουμε διακρίσεις ανάμεσα μας!

1 «Μου αρέσει»

Τι άσμα! Αυτός ο Παπαϊωάννου οτι κι αν έγραψε βάλσαμο στη ψυχή είναι!

8 «Μου αρέσει»

Από τα πιο αγαπημένα μου του τσαουσακη

1 «Μου αρέσει»

Ωραίο τραγούδι.

Με άγγιξε ιδιαίτερα ο στίχος: «σε όλους φέρνει τώρα βόλτα το μπουζούκι / και ο καθένας παίζει από μια πενιά». Πολύ οικείο για τα σημερινά δεδομένα. αλλά στα παλιά τραγούδια δε θυμάμαι να αναφέρεται ποτέ κάτι τέτοιο.

3 «Μου αρέσει»

Ίσως το τρίτο ή το τέταρτο τραγούδι που έμαθα να παίζω! Εδώ όμως, φίλε Johnkosguit, δεν πρόκειται για βίντεο, σπάνιο ή μη, αλλά για ταινία που, αν κρίνω από τις σκηνές που βλέπω, ήταν στο γνωστό (και σ’ εμένα όχι αγαπητό) ύφος της δεκαετίας ΄60, και φυσικά το τραγούδι ακούστηκε σε πλεημπάκ.

1 «Μου αρέσει»

Ναι εννοείται απλα από αυτό το βίντεο έτυχε να ακούω :grinning_face_with_smiling_eyes:

1 «Μου αρέσει»

Μοναδικό

3 «Μου αρέσει»
6 «Μου αρέσει»

Απίστευτο βίντεο…!

1 «Μου αρέσει»

Αυτό είναι συγκλονιστικό! Όπως και το άλλο με τον Τζόρνταν και τον Τσαουσάκη να λένε το “Μπρος στο ρημαγμένο σπίτι”, και την Αλεξάνδρα να κοιτά στα μάτια τον Στελλάκη και τον Τσαουσάκη για τις διφωνίες:

7 «Μου αρέσει»

Κουτσουρι ήταν παλιά ο Κορυδαλλός αν δεν. Κάνω λάθος :slightly_smiling_face:

4 «Μου αρέσει»

Ενδιαφέρον γτ δεν είναι τόσο σκυλοποιημένο, όσο άλλες μεταγενέστερες εκτελέσεις.
Κρατάει κάτι από late 50s

3 «Μου αρέσει»

Όχι “Κουτσούρι” αλλά Κουτσουκάρι.
“Κατά την Τουρκοκρατία ο Κορυδαλλός αποτελούσε τσιφλίκι, ένας απο τους πιο γνωστούς τσιφλικάδες ήταν ο Εμμανουήλ Κουτσικάρης και με το όνομα Κουτσουκάρι ήταν γνωστός ο Κορυδαλλός για πολλά χρόνια ακόμα και μέχρι τη δεκαετία του 50 παρόλο που το επίσημο όνομα του ως Κορυδαλλός επισημοποιήθηκε το 1946 όταν ο Κορυδαλλός έγινε Δήμος.”

4 «Μου αρέσει»

Ενδιαφέρον! Δεν ήξερα όλη την ιστορία αυτής της αλλαγής ονόματος. Και ευχαριστώ για την διορθωση :+1::grinning:

4 posts were split to a new topic: Ψεύτη Ντουνιά - Ρόζα Εσκενάζυ - Απόστολος Χατζηχρήστος

Σιγά το φανάρι αμαξά!

4 «Μου αρέσει»