🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Από τα όμορφα του Χιώτη με τον Γιαννιτόπουλο.

5 «Μου αρέσει»

Αυτός ο Χιώτης αυτής της περιόδου είναι καταπληκτικός!!

3 «Μου αρέσει»

Από τα ωραία του Πετσά με τον Στράτο.

4 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα στην παρέα :ok_hand:t3:

3 «Μου αρέσει»

Δε χορταίνω προπολεμικό Τσιτσάνη!

5 «Μου αρέσει»
6 «Μου αρέσει»

Τέτοια ώρα ταιριάζει.

1 «Μου αρέσει»

Ο Τζουανάκος πάντα απαραίτητος. Εδώ με τον υπέροχο Ευγενικό.

6 «Μου αρέσει»

Μου έκανε εντύπωση ότι η Τασία Βρυώνη (Σούλα Πασσαλάρη), στα τραγούδια αυτά είναι έντεκα (11)! χρονών. Γεννημένη το 1925 στην Καλαμάτα από μικρασιάτες γονείς.

Στο πρώτο η φωνή της μοιάζει με της Αμπατζή. Στο δεύτερο είναι καθαρά πιο παιδική.

4 «Μου αρέσει»

Ένα ακόμη υπέροχο τραγούδι από τον Τζουανάκο.

5 «Μου αρέσει»

Χιλια μπραβο Λουκα , ολο μερακια ο Τζουανακος , σε γρατζουναει .

4 «Μου αρέσει»

Νταλκαδιαρικη ερμηνεία!

6 «Μου αρέσει»

Κυριαζής - Χασκίλ από τα όμορφα του Καλδάρα.

Και το λέει από Φα!

1 «Μου αρέσει»

Οχι φα δίεση;
;;;;;;

Νίκο, κουρδισμένος με καλό ηλεκτρονικό κουρδιστήρι πατάει ακριβώς επάνω στο Φα.

1 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Πέραν από τρομερό τραγούδι, είναι και επίκαιρο :mask:

5 «Μου αρέσει»

Να με συγχωρέσουν οι συμφορουμίτες, γιατί ο “παίχτης” είναι τετράχορδος, αλλά τον παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον. Δεν μπορεί να ξεφύγει από κάποια χαρακτηριστικά που έχει αποκτήσει το μπουζούκι στις ελληνικές κοινότητες του εξωτερικού, αλλά όσα βίντεο έχω δει, οι εκτελέσεις του είναι άψογες, στο ρυθμό, στην τεχνική κλπ και χωρίς να τις γεμίζει περιττά στολίδια. Φαίνεται άνθρωπος που έχει μελετήσει μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια κάθε τραγούδι που παίζει.

2 «Μου αρέσει»

Δεν νομίζω να έχει κανείς πρόβλημα που ο άνθρωπος παίζει τετράχορδο προς θεού. Και εγω εχω ακούσει μερικές εκτελέσεις του είναι πολύ ωραίος παίχτης!

2 «Μου αρέσει»

Είναι πράγματι από τις περιπτώσεις όπου μπορούμε να μιλάμε για δεξιοτέχνη που δεν έχει κόλλημα ούτε με την ταχύτητα ούτε γενικώς με την επίδειξη: το κάνει ό,τι θέλει το όργανο, αλλά με μέτρο και αυτοπειθαρχία. Και θα έλεγα ακόμη ότι το ύφος που επιδιώκει, μιας συγκεκριμένης εποχής, το πετυχαίνει απολύτως.

5 «Μου αρέσει»