🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Είναι μάχιμος ψάλτης νομίζω, και σοβαρός θεωρητικός γνώστης και μελετητής της βυζαντινής μουσικής , αν κρίνω από αυτό

και αυτό

Κάποια χιουμορίστικα του ίσως ξεπερνούν τα όρια της σάχλας και της αναίδειας, και κάποια χρειάζεται τριβή με τη ψαλτική για να τα πιάσεις, που εγώ δεν την έχω.

Είναι ο ίδιος; Στον πρόλογο διαβάζω:

Ο Γεράσιμος-Σοφοκλής Παπαδόπουλος, ειδικευμένος γλωσσολόγος της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και νυν υποψήφιος διδάκτωρ του Τμήματος Μουσικών Σπουδών, με γόνιμη ακαδημαϊκή ανησυχία τυρβάζων περί τις τρέχουσες διεπιστημονικές ερευνητικές αναζητήσεις του (εκπονεί διδακτορική διατριβή υπό τον τίτλο «Περιγραφικό Θεωρητικό της Σύγχρονης Ψαλτικής Τέχνης: μια γλωσσολογική προσέγγιση της κατά τη Νέα Μέθοδο γραφής και ερμηνείας της»), …

Και παρεμπιπτόντως, emc, άκου το κυπραίικο να μας πεις: είναι Κύπριος; Εγώ, σαν ξένος, βρίσκω ότι έχει καλή προφορά, αλλά το αν είναι αυθεντική δεν το πιάνω.

Το τραγούδι το προφέρει σωστά, αλλά για να καταλάβεις ότι είναι Κύπριος άκου π.χ. τα διπλά σύμφωνα εδώ
: Ελλάδα, γλωσσολογικό κλπ

Αλλά με πτυχίο στην Ελλάδα, διδακτορικό στην Ελλάδα, και εφόσον δεν είναι φουλ γκετοποιημένος είναι λογικό να επηρεάζεται η προφορά κλπ.

Μεταξύ των πολλών άλλων, ανακάλυψε και ότι οι στίχοι

Ήθελα να σ’ αντάμωνα, να σου ΄λεγα καμπόσα,

Κι αν δεν σου γύριζα το νού, ας μού ΄κοβαν τη γλώσσα

δεν είναι του Μάρκου (00.01.13)

3 «Μου αρέσει»

Μπορεί και να διαβάζει ρεμπέτικο φόρουμ, Νίκο:

1 «Μου αρέσει»

Μπορεί να διάβαζε, ναι, γιατί μιλάμε για δέκα χρόνια πριν. Όπως και να ΄χει, ακριβώς αυτό το τραγούδι παίζει και τραγουδάει στο βίντεο, και με το ίδιο (ξεκρέμαστο) γύρισμα της Γιανιώτισσας μπαξεβάνισσας.

Το Ήθελα να σ’ αντάμωνα δεν ανήκει σε συγκεκριμένο τραγούδι. Είναι μια σκόρπια μαντινάδα, πρόσφορη να την τραγουδήσεις σε οποιοδήποτε σκοπό και μαζί με οποιανδήποτε άλλη. Είναι από τις πολύ κλασικές σ’ όλο το Αιγαίο, και δεν αποκλείεται να έχει αποτυπωθεί και στη λογοτεχνία.

Οφου οφου τραγουδάρα…

4 «Μου αρέσει»

Γεια σου Στελάρα!!!

2 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Είναι από αυτό το LP.
Αλλά τι τα θες βρε Μιχάλη?
Δεν είναι αυθεντικά.
Δεν έχουν σκράτς,
Δεν φεύγουν απ’ το τέμπο,
Δεν τα ανακάλυψε ρεμπετολόγος,
Δεν, δεν…

Η δισκογραφία του.

2 «Μου αρέσει»
7 «Μου αρέσει»

Τότε που υπήρχε χρόνος!

7 «Μου αρέσει»

του χρηστου τσιτσανη…

τη μουρια και την στρουγκα τα επαιζε το ραδιο παλια… στη μουρια βγαινει απ’το ρυθμο η φωνη, αρα ειναι αυθεντικο… :grin: ξερουμε τιποτα γι’αυτους τους τυπους…?

@gibson355 @Spyros_Tsianakas

Μιχάλη και Σπύρο δεν χρειάζεται και δεν προσφέρει τίποτα να κάνουμε καζούρα σε αυτή τη συζήτηση για μιαν άλλη συζήτηση. Αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη τοποθέτηση επί του θέματος, ας γίνει. Αλλά όχι έτσι!

Νιώθω ότι χαλάει το ωραίο κλίμα που έχουμε φτιάξει εδώ στο χώρο.

3 «Μου αρέσει»

Διαβάζοντας αυτό Τραγούδια απο ταβέρνα Σκάλα του Μιλάνου
Σκεφτικα να δω πόσο “εμπλουτιστεικαμε” από τότε. Έτσι από περιέργεια να δω ποια ανέβηκαν.
Έχει κάποιος αυτή την λίστα.? Στη ρεμπετοσελίδα, δεν βρήκα κάτι

1 «Μου αρέσει»

Καλησπερα. Εγω ειχα ανεβασει τη λιστα. Μου λειπουν τρια τραδουδια ακομα
1.Οι χηρες, που αποτι ελεγε ο Καρολος ηταν απο επιθεωρηση του 1910-1920
2. Δε με θελεις μια δε σε θελω δυο. Υπαρχουν καποια στο youtube αλλα μαλλον δεν ειναι αυτο που εψαχνα
3. Γαρουφω γυφτισσα και μαγισσα

Το μεγαλυτερο μου προβλημα ηταν οτι δεν ηξερα τιτλους. Καποια τραγουδια τελικα ήταν πιο προσφατα αποτι πιστευα. Πχ δυο τρια ηταν του Μπιθικωτση που προφανως θα μπορουσα να τα βρω.

Αρκετα ανεβηκαν στο sealabs.

3 «Μου αρέσει»

Μήπως είναι αυτό με Γιώτα Λύδια?

1 «Μου αρέσει»