Χόρδες μου σπάνε γρήγορα

γειά σας παιδιά θέλω την βοήθειά σας η χόρδες μου σπάνε θέλω αν μπορείτε να μου πείτε τι να κάνω εγώ τα τραγούδια που παίζω τα δικά μου είναι κουρδισμένο στο Σι

Κατ’ αρχήν, μίλα ολοκληρωμένα. Τυχαίνει να θυμάμαι ότι παίζεις μπαγλαμά, αλλά δεν περιμένουμε να το ξέρουν όλοι ώστε να καταλάβουν τι όργανο είναι «το δικό σου».

Κατά δεύτερον, νομίζω ότι αν σε ρωτούσα ποιο Σι, πάνω ή κάτω από το Ρε που είναι το κανονικό κούρδισμα του μπαγλαμά, μάλλον θα σε μπέρδευα. Κούρδισε κανονικά, Ρε-Λα-Ρε (θα βρεις πανεύκολα οδηγίες οπουδήποτε στο ίντερνετ, αρκεί να ψάξεις για το γνωστό ελληνικό 3χορδο μπαγλαμαδάκι κι όχι για άλλα όργανα), και βλέπουμε αν υπάρχει βελτίωση.

κάτω απο το ρε είναι

ξέρω οτι πρέπει να το έχω κουρδισμένο στο Ρε αλλά μου αρέσει πολύ να κουρδίζω τον μπαγλαμά γιατί ακούω διαφορετικές συχνότητες και τονικότητες και μου αρέσει πολύ να παίζω στο Σι!.

Δηλαδή Σι-Φα#-Σι;

Εμ δεν είναι λογικό να σπάνε οι χορδές όταν τις έχεις ενάμιση τόνο πιο χαλαρές από τις προδοαγραφές τους. Οι παρατεντωμένες χορδές είναι που σπάνε εύκολα, όχι οι χαλαρές. Και βέβαια το ότι σπάνε είναι μια προειδοποίηση ότι κάτι δεν πάει καλά - αν δεν έσπαγαν μπορεί να είχες άλλη σοβαρότερη ζημιά.

ενοοω το Σί ψηλό ετσί

φταίει εάν βάζω δύναμη όταν γρατζουνάω?

Ολόκληρο το κούρδισμά σου πώς είναι; Μπορείς να μας πεις μία μία τις νότες που κουρδίζεις κάθε χορδή, και αν ξέρεις και τις συχνότητες (τα νούμερα σε ΗΖ);

Πολύ πιθανόν.

κάνε μια παλικαρια: παίξε τις ανοιχτες σου χορδες 1-1 στο κινητο σου και ανεβασε τες εδω να τις ακούσουμε γιατί θα παιδευόμαστε μια βδομάδα να τα βρούμε

επίσης, μήπως μπλέκεις το Σι με το C?

1 «Μου αρέσει»

-Γιατί μουσκεύουν τα ρούχα μου;
-Μήπως δεν τα βγάζεις όταν κάνεις καταδύσεις;
-Ναι, το ξέρω ότι δεν είναι στολή κατάδυσης, αλλά μ’ αρέσει πολύ να κολυμπάω υποβρύχιο με σακάκι και γραβάτα.

(Αφού σ’ αρέσει κάν’ το, αλλά μην απαιτείς να μένουν στεγνά.)

1 «Μου αρέσει»

χααχααχα ωραίος να σε κάλα έχεις δίκαιο

όριστε εδώ παίζω το σου χει λάχει του μπάτη με την δύναμη που έχω: Βίντεο χωρίς τίτλο - YouTube

Πάμε αλλη μια:
παιξε απο το ταβανι ως το πατωμα, ολες τις χορδες σου μια-μια οπως τις κουρδίζεις και ανεβασε το καπου

Ανοιχτές. Μόνο. Να ακουστούν έξι ήχοι, ένας-ένας.

τι να κάνω με συγχωρείται δεν κατάλαβα?

εδώ παίζω την νότες ανοιχτές: Βίντεο - YouTube

Να παίξεις μόνο τις ανοιχτές χορδές. Ανοιχτή σημαίνει ότι δεν την πατάς σε κανένα τάστο.

Το όργανό σου έχει τρία ζευγάρια χορδές, έτσι; Πατάς rec και μετά παίζεις μια πενιά στην πρώτη χορδή, χωρίς να την πατάς σε κανένα τάστο. Μετά στο ζευγάρι της. Μετά στην πρώτη από το μεσαίο ζευγάρι, και ούτω καθεξής. Όταν τελειώσεις, θα έχουν ακουστεί έξι ήχοι, που κάποιοι θα είναι ίδιοι μεταξύ τους.

Ο σκοπός είναι να καταλάβουμε τι κούρδισμα κάνεις, γιατί όταν λες «στο Σι» δεν είναι πλήρης περιγραφή.

Άσχετο από το θέμα μας, αλλά δεν είναι κακό. Στο μέτρο (ρυθμό) είσαι τελείως σωστός, που είναι κάτι βασικό.

Εννοώ όλα Σι μεσαία και καντίνι μπουργκάνα χρησιμοποιώ την μεσαία και την κανονική την μπουργκάνα κουρδίζω ανάλογα το τραγούδι εκεί που θέλω μια μπουργκάνα ποιο βαριά το χαμηλώνω και και σε κάποια αλλά το αντίθετο

εκεί που παίζω το σου χει λάχει καταλαβαίνεις τι ενοοώ με την μεσαία μπουργκάνα

Δηλαδή δεν έχεις στάνταρ κούρδισμα αλλά ανάλογα με το τραγούδι;

Δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα πολύ καλά, αλλά το βέβαιο είναι ότι δε δουλεύει έτσι το όργανο. Κάθε χορδή έχει ένα συγκεκριμένο ύψος (νότα) που κουρδίζεται, και είναι:

Δύο ψιλές → Ρε
Δύο μεσαίες → Λα
Η χοντρή από το τελευταίο ζευγάρι → Ρε, μια οκτάβα πιο κάτω από τις ψιλές
Η ψιλή από το ίδιο ζευγάρι → Ρε όπως οι δύο πρώτες.

έχεις απόλυτο δίκαιο και συμφωνώ απόλυτα! τώρα ξέρω ότι δεν δουλεύει έτσι το οργανάκι αλλά θα προσπαθήσω με το καιρό να το βελτιώσω

να κάνω μια ερώτηση εκ του θέματος ο μπαγλαμάς δεν έχει άλλο κούρδισμα εκτός του ρε λα ρε?

Μετά από χρόνια έρευνας ατόμων με πολύ μεγάλη εμπειρία στα τρίχορδα όργανα, με εξαντλητική μελέτη βιβλιογραφίας και δισκογραφίας (συμπεριλαμβανομένων δεκάδων σπάνιων συλλεκτικών προπολεμικών δίσκων γραμμοφώνου), επιτόπια έρευνα στους τελευταίους εν ζωή γνώστες της παλιάς παράδοσης, με τρομερά εξασκημένο αφτί και ακόμη πιο εξασκημένη υπομονή, διαπιστώθηκε ότι ναι, υπάρχουν κι άλλα κουρδίσματα.

Γιατί, το βαρέθηκες το Ρε-Λα-Ρε;

1 «Μου αρέσει»

θέλω να εξερευνήσω τα κουρδίσματα από μέσα μου λέγω ότι δεν είναι μόνο το ρε λα ρε αλλά υπάρχουν εκατοντάδες κουρδίσματα ή και εκατομμύρια και λίγα λέω έτσι σχεδόν αμέτρητα

εκτός ότι δεν έχω καν την γνώση του οργάνου η της μουσικής ακόμη

Αν δε θέλεις να μάθεις πρώτα αυτό απ’ το οποίο ξεκίνησαν όλοι, ώστε στη συνέχεια να κατανοήσουν ένα ένα τα υπόλοιπα, τότε κανείς δε θα μπορέσει να σε βοηθήσει.

Πάντως δεν είναι τόσο πολλά, έξι-εφτά είναι.

Παραπάνω προσέθεσα ένα βιντεάκι για το κούρδισμα. Είχες ήδη απαντήσει στο μνμ όταν έκανα το edit, οπότε δεν ξέρω αν το είδες.

ο μπαγλαμάς μες την καρδία μου το αγαπώ αλλά δεν έχω την γνώσης να καταφέρω να παίζω σαν τον Κύρ’Βαμβακάρη η τον Κυρ’Μπάτη

αλλά θα προσπαθήσω να το πετύχω

τελικά για άλλο θέμα ξεκινήσαμε και αλλού φτάσαμε τώρα τι θα κάνω δεν κατάλαβα