Τραγούδια του Βαγγέλη Παπάζογλου

Συμφωνω μαζι σου φιλε και να προσθεσω οτι οι στιχοι του ειναι γλοιωδεις.

Με κουτοπονηρο τροπο περνα αισχρα μηνυματα για τις γυναικες και δεν βγαζει πουθενα συναισθηματα αγαπης .

ίσα-ίσα! και ο ξέμαγκας, και το παράπονο του δερβίση, και το μάγκες μου συμμορφωθείτε, και ο νικοκλάκιας, είναι “αντι-χασικλήδικα” (και φυσικά “αντι-πρεζάκικα” όπως όπως όλα τα ρεμπέτικα). τα υπόλοιπα είναι μια πολύ πιστή καταγραφή του υπόκοσμου και των τεκέδων, που τελικά αφήνει μια πικρή γεύση (λαχανάδες, σαν φουμάρω τσιγαρλίκι, , λαθρεμπόροι/λαθρέμπορας) ή αντίθετα μια διέξοδο (σαν εγύριζα απ’την πύλο).
και φυσικά τα εκπληκτικά ερωτικά του τραγούδια (βάλε με στην αγκαλιά σου, ντερβίσαινα, ζουρλοπαινεμένης γέννα), τόσο απελευθερωμένα σε μια τόσο συντηρητική εποχή… μην ξεχνάμε ότι και αυτούς τους στίχους τους πολέμησε η λογοκρισία.
δεν ξέρω, μπορεί να αναφερόταν σε τραγούδια όπως “ηρωίνη και μαυράκι” (το μοναδικό εξυμνητικό της πρέζας και του πρεζέμπορα, πολύ περίεργο), ή τους στίχους του κουραδόμαγκα μάθεση.

do not feed the trolls

ενώ

Elias 1, θα ήθελα να μας το αναλύσεις αυτό όσο πιο πολύ μπορείς, δηλαδή, να εξαντλήσεις τα επιχειρήματά σου, να το τερματίσουμε ρε αδερφέ, δεν πάει χαμμένος ο κόπος σου…
Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν είχα δει έτσι τα πράγματα και τώρα που σε διάβασα, αρχίζω και την σακουλεύομαι τη δουλειά, δηλαδή, ξεγύμνωσες τον Βαγγέλη Παπάζογλου μπροστά στα μάτια μου… κατάλαβα τα υπονοούμενα των στίχων του και σε ευχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτια. Τόσα χρόνια κουτόχορτο και κουτοπονηρομαγκιά, κι εγώ να ακούω άλλα…

Όσο για τον Βέρτη (δεν τον ήξερα, έναν Verdi είχα ακουστά, αλλά έχει 200 χρόνια να κάνει σουξέ), τον έψαξα. Είναι πράγματι ένας δεξιοτέχνης κιθαρίστας, “μάστορας της κόρδας”.
Και με ουσία στα τραγούδια του, χωρίς υπονοούμενα για τις γυναίκες, αγάπη μόνο, yolo κι έτσι φάση.

Πάρτον ΓΙΑΝΝΗ, βάρα τον Elias 1…

Μια χαρα τα βρισκω τα στιχακια του μεγάλου Βαγγελη και ειναι απο τους αγαπημενους μου, ρε!

Απλά, δεν συμφωνω καθολου με τον “αποστεωμενο” ορισμο του Γιωργη/Αγγελας/ Βαγγελη.
Το ρεμπετικο εχει και τα χασικληδικα και τα μορτικα, απ ολα.
Και ειναι πολυ πιο ρεαλιστικα απο τα “δηθεν” κατι αλλων.

Σκοπος μου δεν ειναι η συγκριση τραγουδιων και ονοματων αλλα να αναφερω τα θετικα και αρνητικα.Υστερα απο τοσες δεκαετιες στο ελληνικο λαικο τραγουδι ,πρεπει να κανουμε εναν απολογισμο και να βαλουμε τα πραματα στην θεση τους .Ακουω ολα τα τραγουδια απο τα ρεμπετικα μεχρι της σημερινης εποχης γιατι θελω να ζω και το σημερα ετσι ωστε οταν μεγαλωσω και φτασω σε καποια μεγαλη ηλικια ,να εχω να θυμαμαι κατι απο τα νειατα μου ,να εχω ζησει τα τραγουδια της εποχης μου και να μην ειμαι εγκλωβισμενος σε μια εποχη που ποτε δεν την εζησα.
Αρκετοι απο εσας εδω ειστε οπαδοι του ρεμπετικου,με την εννοια οτι μονο το ρεμπετικο ειναι καλο και ολα τα αλλα ειναι μπουρδες.
Εγω δεν ανεφερα τον Βερτη,αλλος χρηστης το εκανε για να δειξει την καταντια του ελληνικου λαικου τραγουδιου.
Εγραψα οτι ηταν λαθος του Παπαζογλου που εκανε τον διαχωρισμο ρεμπετικου-λαικου και πεταγεται ο liga και μου λεει μην τον πιανεις στο στομα σου τον Παπαζογλου.
Γιατι αραγε;
Υπαρχει καποιος τυφλος οπαδισμος φανατισμος ;
Ποιος ειναι ο Παπαζογλου και ο καθε Παπαζογλου, ο ΘΕΟΣ;
Αναρωτηθηκατε ποτε εαν αυτη η ρεμπετολαγνεια σας οδηγει τελικα στην εξαφανιση;
Θεωρειτε οτι η ρεμπετικη μουσικη ειναι κτημα σας και εσεις ειστε οι αγαπητικοι της που την υπερασπιζεστε;

Πέρνα μια βόλτα από τις συζητήσεις που αναφέρονται σε τεχνικές κιθάρας και βιολιού, και σε όσες αφορούν ρυθμούς. Θα δεις μεγάλο εύρος μουσικών ενδιαφερόντων.

δεν είναι ο παπάζογλου θεός, απλά εσύ elias ή trolling κάνεις ή flaming. είπαμε, δεν σε συμφέρει να πάρω στα σοβαρά τα λεγόμενά σου.

Αν σού είναι σκληρά τα λόγια πού ελεγε η ομάδα τού Περαία,βάλε Καλαματιανά να ακούς ρε μάγκα μου.Πού είναι το πρόβλημά σου;;Η αγορά είναι μεγάλη.Σε αυτό το φόρουμ τα γουστάρουν.Πώς θα γίνει.
Είσαι σε μιά σελίδα πού ασχολείται με το ρεμπέτικο.Και πιάνεις και λες οτι ο Παπάζογλου ηταν κομπλεξικός και γλοιώδης,ο Βαμβακάρης πεθανε στήν πείνα γιατί δέ εγραψε πιό μοντέρνα τραγούδια.,δέν εξελίχθηκε…και …και…και.Είναι σάν να μπαίνεις σε μιά εκλησία καί φτύνεις τούς Αγιους.
Αφού δέ τα γουστάρεις να τα ακούς ,ακου τούς μοντέρνους.Δικαίωμα σου.Σίγουρο ομως είναι οτι,σε εκατό χρόνια ακόμα θα τραγουδάει ο κόσμος τήν Φραγκοσυριανή,καό οχι του κάθε μπάμια πού βγάζει τραγούδια σήμερα με τήν οκά.
Η προκαλείς τούς αλλους,η μάλλον δεν ξέρεις τι λες.

Για εμένα ο ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ Η ΑΓΓΟΥΡΗΣ είναι από τους κορυφαίους ρεμπέτες με μικρό έργο αλλά με τεράστια σημασία,πρώτα δεν αντέγραψε κανέναν και κάθε του κομάτι είναι άλλο διαμάντι άλλο σμαράγδι άλλο ρουμπίνι και άλλο ζαφείρι,και δυστυχώς είναι αγνοημένος και αδικημένος σε σχέση με άλλους.
Εγώ να πόυμαι βλάμη μου ελιά ακούω και μου αρέσουν όλα τα τραγούδια του και ειδικά τα χασικλίδηκα και περί αυτού να πώ κάτι ο φίλος του ο στελάκης σε μια συνέντευξη του τον κατηγορούσε ότι ήταν ένας παλιοχασικλής, ποιός,αυτός που τραγούδησε τα περισότερα τραγούδια του,άρα φίλοι-φίλοι-καριοφύλι,όσο και για τον ΜΑΡΚΟ,δεν είσαι άξιος εσύ να τους πιάνεις στο στόμα σου αυτούς,ούτε κανένας ντιγκιντάγκας,γιατί να ξέρεις ένα πράγμα ότι από τότε που βγήκε η μπαρούτη χαθήκαν τα παληκάρια.
Για αυτό σού λέω βολέψου με τον βέρτη και άσε τους λίγους εναπομείνοντες ΜΕΡΑΚΛΗΔΕΣ.
Σε χαιρετώ Νίκος

δεν καταλαβενο τη λεγη το παληκαρη ο ηλιας αλα ο βαγκελης παπαζογλου
εχη γραψη ενα απο τα ομορφοτερα τραγουδια (βαλεμε μεσα στην αγκαλια σου,)
μεσα απο πραγματηκη ιστορια, που ηχε σηβη στον ιδιο οταν η αγκελα, στο σπητη τους
ηχε γεμηση νερα και εβρεχε εκηνη την ημερα καταραχτοδος οταν εφτασε ο βαγκελης
και την βρηκε ετση τρελαθηκε καθος η αγκελα ηταν τηφλη και δεν εβλεπε την
εβαλε στο κρεβατη ξαπλοσανε μαζη και επηδη στο σπητη τη σπητη καληβα θα το ελεγε κανης
πηρε μια ομπρελα και την εβγλαλαν ολη την νηχτα ετση να σταζη το σπητη απο μπαντου νερα…
ετση εβγαλε και το κοματη αυτη ηταν η αθροπη απλη φτοχη και οτη γραφανε τραγουδια,
μεσα απο την ζοη τους βγαλμενα και με πολη πονο, και επησης ο παπαζογλου οταν στην
κατοχη μπηκαν η ναζηδες εγηνε παλιατζης πιος ο παπαζογλου σταματησε να πεζη και να τραγουδα,
και τοχε ποι ο ιδιος τη να τραγουδας και να πεζης οταν η αλη πεθενουν απο την πηνα, δεν το γουσταρε, και σταματησε.
και το φηλαρακη ο ηλιας δεν το
κοβο να τα γνορηζη αυτα.

To αν ειμαι αξιος δεν θα το κρινεις εσυ ουτε κανεις εδω μεσα.
Μαθετε να κανετε διαλογο και αφηστε τις εξυπναδες και τις μαγκιες .
Εγω;
Εγω βολευομαι και με τον Βερτη ,οπως και με Μητροπανο,Τερζη,Καρρα,Διονυσιου,Καζαντζιδη,Βαμβακαρη,Τσιτσανη κτλ.

Μάθε, φίλε μου, ότι το αν είσαι άξιος εσύ, ή ο οποιοσδήποτε που μπαίνει και δημοσιεύει σε αυτό το χώρο, θα το κρίνουμε όλοι οι υπόλοιποι που μπαίνουμε στον ίδιο χώρο και το αποτέλεσμα της κρίσης μας θα το δημοσιεύσουμε για να το δούν όλοι. Όσο για τη δική σου πάρτη, κύτταξε ν’ αφήσεις τις δικές σου εξυπνάδες και μαγκιές, γιατί δεν σε παίρνει.

Βασικα ειναι πολυ υποτιμητικο και εκνευριστικο να λες σε καποιον οτι δεν ειναι αξιος να πιανει καποιον αλλον στον στομα του και συγκεκριμενα ,προσωπα που εχουν πεθανει και εχουν αφησει καποια τραγουδια για ολους μας.
Τι ειμαι εγω,τιποτενιος;
Δεν την καταλαβαινω την λογικη αυτη.
Που ειδες εσυ τις μαγκιες και τις εξυπναδες εκ μερους μου;

τί λέτε, πολύ σημασία δεν δώσαμε στο τρολλάκι; καιρός να σβηστούν τα περιττά μηνύματα και να αφήσουμε το θέμα στην ησυχία του.

Ο Παπάζογλου δεν είναι απλα ένας καλός συνθέτης αλλα το μεγαλύτερο ταλέντο εκείνης της εποχής.Μοίρασε εκατοντάδες τραγούδια δικά του σε συνθέτες,στίχους και μουσικές ,ήταν ένας Μότσαρτ ένας πραγματικός χείμαρος ,έγραφε αριστουργήματα χωρίς πολύ σκέψη και υπάρχουν πολλές μαρτυρίες γι αυτό ,μοίραζε τσάμπα τους στίχους του και τις μουσικές χωρίς να τον ενδιαφέρει τίποτα,σεμνός απλός και βαθιά φιλοσοφημένος άνθρωπος δεν τον ενδιέφερε η υστεροφημία του ,έγραφε από ανάγκη .Ο στίχος του βαθεία κοινωνικός πιο πολύ από τον οποιοδήποτε άλλον δες ξεμάγκας,καλόγρια,ξεμάγκας,παράπονο του ντερβίση κ.α Πολλά δικά του τραγούδια έχουν παρουσιαστεί σε άλλων ονόματα όπως η μουσική του Φέρτε Πρέζα να πρεζάρω που είναι στο όνομα του Τούντα,δεν είναι μικρό το έργο του αλλά τεράστιο εξάλλου τον χαρακτήρισαν κορυφαίο δύο κορυφαίοι ο Αττίκ και ο Τσιτσάνης επομένως οι γνώμες μας λοιπόν περισσεύουν.
Ο Παπάζογλου από μικρό παιδί μυήθηκε στα λιμανίσια τραγούδια της Σμύρνης ,τα βαριά λαικά αστικά ,αν δεν σας αρέσει ο όρος ρεμπέτικα.Ο όρος λαικό προσωπικά είναι πάντα για το παρόν .Και τώρα αυτά που βγαίνουν τα λέμε λαικά αν ξεχωρίσουν θα τα πούμε αλλιώς π.χ το δημοτικό δεν νομίζω να το λέγανε δημοτικό στην εποχή του και αυτό λαικό ήταν ,όμως έρχεται η εποχή που θα πρέπει να διαχωριστούν και γι αυτό τα ονομάζουμε ρεμπέτικα,δημοτικά,ελαφρά όλα λαικά όμως διαφορετικά σε ύφος μεταξύ τους.Τώρα αν ξεχωρίσουν τα σημερινά τραγούδια σε 100 χρόνια απο τώρα είναι κάτι που δεν το ξέρουμε και ούτε μπορούμε .Ομως αυτοί οι άνθρωποι τότε γράφαν για πενταροδεκάρες και το πεδίο μουσικά ήταν παρθένο ,πολύ χλωμό το βλέπω λοιπόν για τους σημερινούς ,πολύ λίγα κομμάτια θα επιβιώσουν και η αξία τους εκτελεστικά είναι για τα μπάζα.Τότε άκουγες μουσικούς να ξεχώρίζουν
σου άρεσαν όλα ,από το στίχο τη μουσική ,τον εκτελεστή,τον τραγουδιστή,ακόμα και κάτι να σε χάλαγε από αυτά το αντικαθιστούσε το άλλο οι άνθρωπο ήξεραν πως τη τέχνη του να γράψεις ένα τραγούδι ,ξέραν να τα παίζουν ,τα χορεύαν ύστερα ήταν μαστόροι,δεν ήταν όλα αριστουργήματ αυτό είναι λάθος να το λέμε γράφτηκα κα αδιάφορα κομμάτια από διαφόρους.Επειδή θίχτηκε το θέμα των στίχων του Βαγγέλη δεν είναι πρώτη φορά που η έντεχνη πλευρά χτυπάει το ρεμπέτικο για το θέμα των στίχων του,δες όμως και τον τρόπο
που τραγουδάγανε και παίζαν οι ρεμπέτες απλός λιτός ,στακάτος,δωρικός και κυρίως εκπληκτικά αφηγηματικός και περιγραφικός ένα τέλειο πάζλ, το ίδιο και οι στίχοι ,απόλυτη συμμετοχή και επικοινωνία με τον κόσμο ,με την πραγματικότητα.Το ρεμπέτικο και την μουσική του η το καταλαβαίνεις είτε δεν το καταλαβαίνεις αλλιώς δεν αξίζει να ασχοληθείς μαζί του δεν είναι

για όλους και δεν μπορεί να είναι .

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 09:06 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 08:55 —

Eπίσης να προσθέσω κάτι στο μύνημα του ELIAS περί αισχρών μυνημάτων στα τραγούδια του Παπάζογλου
για τις γυναίκες.Προφανώς δεν κατάφερες να μπεις στο σατυρικό πνέυμα του Παπάζογλου.
Στα ελαφρά τραγούδια υπάρχει πλήθος τέτοιων τραγουδιών ,καλέ Πατώνεις,το καλαθακι μου, ο σύρτης κ.α
σατυρικά και σεξουαλικά ,ήταν το πνεύμα της εποχής το να βγαίνουμε σήμερα και να τα κρίνουμε
με βάση σημερινά κριτήρια είναι λίγο off.

Βλέπω σήμερα αναρτημένη και μια συνέντευξη του Καζαντζίδη, όπου σε ένα σημείο της καταφέρεται φόρα παρτίδα όχι κατά ενός ή δύο συντελεστών του ρεμπέτικου, όπως έχει τραπεί η εδώ συζήτηση, αλλά κατά ολόκληρου του είδους (πιστεύω άδικα και ισοπεδωτικά):

 [i]-Ρεμπέτικα γιατί δεν έχετε πει;

[/i] [i]-Το ρεμπέτικο δεν μου πάει εμένα. Θεωρώ ότι πήρε στο λαιμό του και το λαϊκό τραγούδι. Το ρεμπέτικο βγήκε μέσα από τα καταγώγια, μπερδεμένο με χασίσια με φυλακές με μαχαιρώματα. Το λαϊκό τραγούδι δεν έχει καμία σχέση με το ρεμπέτικο, είναι πάναγνο σαν το νερό το κρυστάλλινο που βγαίνει από μια πηγή. Είναι τα προβλήματα της φτώχειας…

[/i]http://www.mixanitouxronou.gr/stelios-kazantzidis-tha-thela-na-pethano-se-alli-chora-i-sinentefxi-pou-mila-gia-ta-lefta-pou-echase-sto-kazino-tis-pikries-tou-ke-giati-theori-to-rempetiko-mousiki-berdemeni-me-filakes-ke-ch/

Ευτυχώς που το κατάλαβε, βέβαια στον δίσκο Ο,ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΠΑ τραγούδησε κάποια ρεμπετοειδή με την ψεύτικη γαϊδουροφωνάρα του (εννοώ όχι την κανονική, αυτή που δημιούργησε με τα χρόνια), τα οποία αποτελούν και μερικές από τις χειρότερες επανεκτελέσεις που έγιναν ποτέ.

Ενώ ο Καζαντζίδης, με τα τραγούδια που ερμήνευσε, αποθέωσε το λαϊκό τραγούδι.

Γελάσαμε και σήμερα, δόξα σοι ο Αλλάχ

Φωνάρα ο Στέλιος,αλλά αν δέν υπήρχε η εκτέλεση τού Μπαρμπαγιάννη στό Βγήκε ο χάρος να ψαρέψει,( πρώτη εκτέλεση Καζαντζίδης),δέν θα το ηξερε σήμερα ούτε η μάνα του το τραγούδι αυτό!!!:088:

Λαικο τραγουδι=Στελιος Καζαντζιδης
Οι υπολοιποι απλα ακολουθουν…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 17:32 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 17:00 —

Νομιζω στρεφεται κατα του ρεμπετικου που εχει σχεση με τα χασισια και οχι γενικοτερα.
Σε μια συνεντευξη του στους ρεπορτερς ειχε πει οτι ακουγε τα τραγουδια του Μαρκου,του Στρατου και του Τσαουσακη ο οποιος ηταν και το ειδωλο του.