Τραγούδια που αναφέρονται σε αστυνομικούς

Δεν είναι καθόλου άσχετο! Ακριβώς επειδή αυτοί οι άνθρωποι ένοιωθαν ανασφαλείς μπροστά στην εξουσία, έστω και αν αυτή εμφανιζόταν υπό την μορφή κάποιου κατά τ’ άλλα ταλαίπωρου και φουκαρατζίκου χωροφύλακα, αναγκάζονταν να κουβαλάν επάνω τους όλα τους τα χαρτιά, που ένας πολίτης ευνομούμενου ευρωπαϊκού κράτους, ούτε δελτίο ταυτότητας δεν κουβαλάει επάνω του: η αδυναμία του απροστάτευτου απ’ το σύστημα φτωχού ανθρώπου, απέναντι στην εξουσία.

1 «Μου αρέσει»

Στα ρεμπέτικα εννοώ. Πότε αναφέρεται ο δικαστής, πότε ο σαγγελέας (που 'ταν τσίφτης της παρέας), και πώς προκύπτει από τα τραγούδια ότι τους βλέπουν όλους αυτούς οι φτωχοδιάβολοι της πιάτσας.

Ε ναι, αλλιώς τι ήρθαμε, να περάσουμε την ώρα μας;

(Στα σοβαρά τώρα: καίρια παρατήρηση, αυτό ακριβώς δείχνει η παραποίηση της έννοιας του ρήματος «δικάζω».)

Το ποιό γνωστό, το ξέχασα: Πέντε χρόνια δικασμένος, μέσα στο Γεντή Κουλέ

Και ακόμη παραπάνω: Έτσι και συλληφθείς, θα καταδικαστείς.

Ήρθανε μπάτσοι και μας πήραν
και στου Συγγρού καλέ μας πήγαν.

Το ότι μπορεί να μεσολάβησαν και κάποια άλλα βήματα ενδιαμέσως δε χρειάζεται να αναφερθεί, πάντα τα ίδια είναι.

Ε, ναι, «Καταλήξαμε στου Συγγρού» που είναι και το ζουμί. Περνώντας, σε ενδιάμεση φάση, απ’ το κρατητήριο του τμήματος.

(τώρα βέβαια, εδώ ειδικά μπορεί να έχουμε την υποπερίπτωση της προφυλάκισης, αλλά αυτά είναι ψιλοπράγματα. Όντως, έτσι και συλληφθείς, τελικά θα καταδικαστείς.

Ώπα, άκυρο. Διόρθωση:

Τώρα που θυμήθηκα και τους υπόλοιπους στίχους, υπόδικους τους ρίξαν. Και πρόκειται να γίνει η δίκη, και γενικώς τα πράγματα περιγράφονται με ρεαλισμό.

όπου βεβαίως, ο ρεαλισμός περιλαμβάνει και το νά ΄ρθουν μπάτσοι να ορκιστούνε, ψέμματα να μη σας πούνε… Ε, κάποια μικρή πείρα είχαν, τελικά, από τα της δικονομίας…

Βρε αστυνόμε κι ειρηνοδίκη και βγάλε γρήγορα τη δίκη…έβαλε και τους δικαστικούς ο Μπάτης στο παιχνίδι.Τώρα βέβαια τί δίκη να κάνει ο Ειρηνοδίκης για τον απλό κοσμάκι δεν ξέρω.

με αστυνομία 2 που μου ρχονται στο μυαλό

επιάσανε το μπάτη
και ένα 2στιχο που λέει:
κυρ αστυνόμε τι βαράς τι φταιω γω ο φουκαράς

Δε φταίω εγώ ο φουκαράς

1 «Μου αρέσει»

Τα σίδερα τους φόρεσαν και στη στενή τους πάνε κι αν δεν βρεθούν τα λάχανα το ξύλο που θα φάνε.

Κυρ αστυνόμε μη βαράς γιατί κι εσυ το ξέρεις πως η δουλειά μας ειναι αυτή και ρέφα μη γυρεύεις.

Κι εδω γίνεται αναφορά στα όργανα της “ταξεως” για την πολιτισμένη συμπεριφορά που τους διακατέχει!

Και κάποιος λέει μέσα στο τραγούδι βαγγελίστρα μου κάτι καρπαζιές…φαντάσου τί ξύλο θα έπεφτε.

2 «Μου αρέσει»

Υπάρχει και ο κουλ της υπόθεσης, ο Γενίτσαρης. Βέβαια αυτό το τραγούδι είναι κάπως ιδιαίτερο θεματικά, ανατρέπει το έως τώρα ύφος των στίχων που γράφετε αλλά νομίζω άξιζε να αναφερθεί και αυτή η οπτική.

Μες τη φυλακή που μπήκα, μάγκες μου εκεί τη βρήκα
Δεν πληρώνω νοίκι φώτα, την περνώ ζωή και κότα…

Πάντως εάν το δούμε εις βάθος έχει πολλά να πει για διάφορα θέματα το κομμάτι (κοινωνικές συνθήκες κτλ)…

Μέσα στου Μάνθου τον τεκέ, το αναφέραμε;

Επίσης, το Μουρμουράκι: κι αν με πιάσει το πολιτσμανάκι / είμαι πάλι μουρμουράκι.

Δυνατές περιγραφές κι εδώ:

Τα γκλομπ βαρούσαν δώδεκα κι εμείς μαστουρωμένοι
τρεις κάμες ξεβρακώσαμε μα βγήκαμε χαμένοι.

(η επισήμανση, δική μου)
Να θυμίσω, εκτός θέματος βέβαια, ότι η δια χειρός Παπάζογλου παρτιτούρα του τραγουδιού, υπάρχει. Ενώ ο Ρούκουνας πράγματι τραγουδάει “και ρέφα μη γυρεύεις”, ο Παπάζογλου γράφει “και λόγια μη γυρεύεις”, δηλαδή “Ρουφιάνοι, εμείς δεν θα γίνουμε”. Αλλά φαίνεται ότι κάποιοι επενέβησαν…

2 «Μου αρέσει»

Επενέβησαν στο οτι άλλαξαν τον στίχο?

(τη λέξη.) Και βέβαια! Λογοκρισία δεν είχε ακόμα επιβληθεί, αλλά τα νώτα τους πάντα τα φύλαγαν, οι παράγοντες της τότε δισκογραφίας, ίσως και των ερμηνευτών συμπεριλαμβανομένων….

Σίγουρα!Καθως επίσης και το ρέφα υποδηλώνει την βρώμικη δουλειά της αστυνομίας ώστε να επωφεληθεί απο κάποιες παράνομες δραστηριότητες!

«Και ρέφα μη γυρεύεις» συνδέεται άμεσα με οικονομικές δοσοληψίες. «Και λόγια μη γυρεύεις», με τίποτα παρόμοιο.

1 «Μου αρέσει»

Νομίζω και ο σερετης κατά μία έννοια εκεί που αναφέρεται “μα σαν μου λάχει σταυρωτη ευθύς την αμολαω την πάπια και την παλαβη κάνω και δεν μιλάω” βέβαια αν κάνω λάθος διορθώστε με μην λέμε κουταμαρες