Τρίχορδο,μπουζούκι

Καλησπέρα σε όλους,
Είμαι 18 χρόνων και θέλω να αρχίσω να μαθαίνω μπουζούκι συγκεκριμένα τριχορδο. Παίζω εδώ και 5 χρόνια κιθάρα με αποτέλεσμα τα δάκτυλα μου να έχουν δυναμώσει αρκετά. Θα ήθελα να ρωτήσω από πού πρέπει να αρχίσω (δρόμους,συγχορδίες, κομμάτια) για να μάθω το όργανο σωστά.
Ευχαριστώ

Καλώς ήρθες!
Κατ’αρχήν πρέπει να ξεκινήσεις από την πένα, που είναι ο ρυθμός και ο ήχος σου. Άμα στρώσεις τον ρυθμό και φτιάξεις τον ήχο, τότε κάνεις ό,τι γουστάρεις πάνω στην ταστιέρα.
Εδώ μέσα έχει πολύ διάβασμα, και κάποια θέματα που εξηγούμε ό,τι μπορούμε μέσω πληκτρολογίου σε άλλους φίλους αρχάριους σαν κι εσένα.
Αν θέλεις να μάθεις το όργανο σωστά και γρήγορα, και εφ’όσον υπάρχει η δυνατότητα, πήγαινε από την αρχή σε δάσκαλο.
Καλή αρχή και καλή τύχη σε ό,τι κι αν κάνεις!

7 «Μου αρέσει»

Καλώς όρισες.
Μία και έγραφα λίγο πριν, να κάνω ένα σχόλιο σ’αυτα που παρέθεσες.
Δεν έχει σημασία η δύναμη των χεριών σου.
Δεν θα “ξεριζώνεις καρδιες”. Η εκπαίδευση του εγκεφάλου μετράει. Άκου τα πάντα ακόμα και διαφημίσεις, συγκεντρωμένος όμως. Κάνε παρέες με κοινά ενδιαφέροντα.
Με όλα να ασχοληθείς. Δρόμους, συνχορδίες έως και χορωδίες…
Στόχος? Να εκπαιδεύσεις το εγκέφαλο και ότι διατάξεις, τα χέρια, πόδια, φωνη καρδιά, θα το κατορθώσουν.
Ο εγκέφαλος διατάζει. Τα μέλη του σώματος, εκτελούν διαταγές.

4 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

1 «Μου αρέσει»

Κυρίως αυτό. Το τι μαθαίνεις σε παρεΐστικα τζαμαρίσματα, σε φιλικά δειξίματα / κλεψίματα κλπ., είναι αναντικατάστατο. Τόσο αν πας σε δάσκαλο όσο κι αν δεν πας.

5 «Μου αρέσει»