Τελικά τι Κάνατε την Παραμονή του 2009;

Είδαμε πως ψηφίσατε για το τι πρόκειται να κάνετε παραμονή πρωτοχρονιάς.
Ωρα να δούμε τελικά τι κάνατε.
Βγάλτε τα εκλογικά σας βιβλιάρια και κοπιάστε να ψηφίσετε.
Δικαίωμα ψήφου μέχρι 7 Ιανουαρίου 2009 για να μπορέσουν να ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα και αυτοί που πήγαν για σκι ή/και ξεσκί.

Το ριξα στην συγγραφη … και ολιγον στο ξεσκι …
μια και ημουνα στο σπιτι και δεν ξερω , απο σκι …:092:

Καλη Χρονια !!!

Παρατήρηση:
Το νο 2 θέλει συμπληρώσεις, κάτι σαν τα εξής…

[i]Κάλεσα πολύ κόσμο στο σπίτι, ετοίμασα 40 είδη φαγητών, φάγαμε και ήπιαμε όλοι μας μέχρι σκασμού.
Ακολούθησαν βασιλόπιτες, πολλά γλυκά και η τούρτα γενεθλίων του νεαρού…

Για σκι δεν πάμε εμείς…[/i]
:019:

Επειδή και εγώ δεν βρίσκω κατάλληλο κουτάκι, ψηφίζω εκτός πλαισίου: πήγαμε με την οικογένεια σε φιλικό σπίτι, μικρή παρέα, όλα τα κλασικά (δωράκια, βασιλόπιτα, σπάσιμο ροδιού κλπ.), φάγαμε, ήπιαμε, συζητήσαμε. Φύγαμε κατά τις 3 και (εμείς) δεν συνεχίσαμε αλλού.

Λένε πως ό,τι έκανες με την αλλαγή του χρόνου αυτό θα κάνεις και για τον υπόλοιπο χρόνο. Λοιπόν, Πελαγία, ζάχαρη θα τη βγάλεις το 2009 :092:: σκέψου αυτούς που τους έπιασε κόψιμο τα μεσάνυχτα… :019:

Ακομα χειροτερα, σκεψου καποιον εκει στην αλλαγη του χρονου να προσπαθει να τραβηξει λεφτα απο το ΑΤΜ και να ειναι αδειο απο λεφτα- τι να περιμενει ο κακομοιρος για την υπολοιπη χρονια στα οικονομικα του-(δεδομενου οτι η υπολοιπη χρονια θα μοιαζει με το τι εκανες στην εναρξη της):087:

Σπίτι ,οικογενειακά, φαγητά,βασιλόπιτα, και του χρόνου να είμαστε καλά!

Στην ταβέρνα για δουλειά από τις 10:30 :mad:για να μαζευτεί ο κόσμος στη 1:00 και να φύγει 5:30(πάλι καλά δηλαδή)

Κι ύστερα λέει είναι ταβέρνα, θα έρθουν νωρίς:108:

Καλή χρονιά με υγεία και πολλή μουσική!!!

Να τον χαίρεσαι. Χρόνια πολλά!

Οικογενειακα σε ταβερνακι:107: και μετα πολλες ρακες:247:. Μου ετυχε και το φλουρι:090:!

εγω παλι πηρα το τριχορδακι μου κ καναμε μια ρεμπετικη ουισκοποσια στο θαλαμο!
αλλα γουστα.μαζι κ οι λοχαγοι γουσταρανε στα ρεμπετικα ακουσματα μας.
το ξημερωσαμε,σκοπια δεν πηγε κανενας κ η βραδυα μας ειχε απο ολα.
απο τα καλυτερα βραδια μου.κ ισως η καλυτερη πρωτοχρονια μου…

Βέβαια υπάρχουν και κάποιοι που τέτοιες μέρες παίζουν σε κέντρα:246:…το τερπνόν μετά του ωφελίμου:102::089:

μάζωξη σε σπίτι.3 μπουζούκια,μπαγλαμάς,λαούτο,βιολί,κιθάρα…ζάαααχαρη!βιαίως οι κυρίες διαλύσανε την ομάδα κάπου στις 5.00 διότι την επομένη είχανε μαγείρεμα?(εγώ είχα κλείσει!τραπέζι σε άλλο σπίτι και το μόνο μου πρόβλημα ήτανε πως?θα σηκωθώ να πάω?!)φαγητό?απο συνήθεια…ποιός να πεινά?σκασμένοι είμασταν!κρασάκι?ε!χορταίνεται?:)νάμαστε καλα΄πολύ καλά μπήκε!καλή χρονιά σε όλους μας!

Για να μην ξεχνιόμαστε,
και η παραδοσιακή πόκα της παρέας έλαβε χώραν…

Για μένα, το κορυφαίο γιορτινό παιχνίδι, ήτοι πολύ μάδημα μέσα σε ελάχιστο χρόνο, είναι το μπλακ τζακ. Μετά έρχεται ο Θανάσης με διπλασιασμό ανά καπέλο.
Έχουμε πολλά έξοδα, χρονιάρες μέρες… :093:

Αχ φίλε πολλές πρωτοχρονιές τις πέρασα ετσι κουράγιο (τιμη και δόξα στους ήρωες του επισιτισμου!!!)

Αν κρίνω από την ηλικία σου, όχι πολλές!!!:019:

Έκοψα μιά καρυδιά, που κόντευε να γκρεμίσει το σπίτι της πεθεράς μου στη Χαϊδελβέργη και την τεμάχισα. Ο Γερμανός γείτονας με ειρωνεύτηκε: “Περίεργα πρωτοχρονιάτικα έθιμα έχετε εσείς οι Έλληνες!”. Χαμογέλασα ευγενικά.
Ακολούθησε φαγοπότι μετά γυναικός και πεθεράς. Στην αλλαγή του χρόνου, βγήκαμε στο μπαλκόνι να παρακολουθήσουμε τα πυροτεχνήματα, τσουγκρίζοντας με πορτογαλικό, ελαφρώς αφρώδη, ροζέ, παγωμένο οίνο. Μου έκαναν τη χάρη μιά και δεν μου αρέσει το ζέκτ.
Τραγουδήσαμε συνοδεία κρουστού τη “Ρούσσα Παπαδιά”, το “Εντερλέζι”, τη “Τρυγώνα”, "Της δικαιοσύνης ήλιε νοητέ (παραγγελειά της πεθεράς), “Το πιτσιρικάκι”, “Ντι γκεντάνκεν ζιντ φράι”, τον “απόκληρο” κ.α
Αποκοιμήθηκα τελευταίος… πίνοντας και διαβάζοντας “Το πάθος της κατακρίσεως” του Ιερομονάχου Γρηγορίου:)

το ΜΠΡΑΒΟ πάει στην πεθερά:019::019::019:

Εγώ ήταν να την περάσω στην Αθήνα με την οικογένεια μου.
Τελικά κατέληξα στην Κρήτη την αιώνια πατρίδα μου, όπου έμεινα και έκανα πρωτοχρονιά με τις θείες μου.
Επειδή μάλιστα κατέβηκα οργάνωσαν μια μέρα πριν ρεβεγιόν λόγω της έλευσης μου και το κάψαμε με τους υπόλοιπους συγγενείς μέχρι πρωίας.
Οι συγγενείς που μαζεύτηκαν στο σπίτι ήταν περί τους 30!!! (ένα μικρό ποσοστό τους σογιού μου)
Τραγουδήσαμε, χορέψαμε, ήπιαμε κρασάκι, ρακές και μετά πολύ πολύ πολύ ουίσκι.
Σειρά πήρε ο θανάσης, το κουν καν (για τις γυναίκες) η 31 για αρχή και στο τέλος πόκα για τους άντρες της παρέας.
Τελικά τα κέρδη μου στο τέλος (αν και στο πρώτο μισάωρο βρέθηκα να υπολοίπομαι 70 ευρώ) ανήλθαν στα 16 ευρώ.
Μιλάμε για μεγάλη μπάζα φέτος…:slight_smile:
Οπότε πλέον γύρισα Αθήνα έτοιμος για διάβασμα και γεμάτος την τσέπη από τις “χάρες” των λοιπών συγγενών.
Να’ναι καλά όλοι τους και τους έυχομαι τα καλύτερα. Ήταν αξέχαστη η πρωτοχρονιά φέτος.
Και εσείς να είστε καλά παιδιά και σας έυχομαι τα καλύτερα…