Τα νέα οικονομικά και όχι μόνο μέτρα και πως θα πορευτούμε

Η ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΟΧΙ ΣΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ

H Κανέλη δεν έχει άδικο. Δεν θα το βρεί όμως…

Ούτε όταν θα δούμε για παράδειγμα

  1. υβριστικές επιθέσεις στους δρόμους σε καπνιστές από αδαείς φασίστες της “υγιεινής”,
  2. παιδιά που θα μηνύουν γονείς,
  3. αιματολογικά τεστ πρίν την πρόσληψη σε εργασία για να ανιχνευθεί ο καπνιστής
  4. διαζύγια με αιτιολογικό ότι ο ένας είναι καπνιστής ακόμα και εκτός οικίας κλπ.κλπ
    (όλα πραγματικά και συμβαίνουν εδώ και 10 χρόνια στο USA…)

Γι’ αυτό και επιμένω στην αντίσταση κατά της φασιστικοποίησης της καθημερινής συμπεριφοράς και σας εύχομαι να ζήσετε πολύ και υγιεινά, τρώγωντας στα άκαπνα ρεμπετάδικα που υμνείται ο αργιλές βορειοευρωπαϊκά κρέατα, ψάρια και λαχανικά μολυσμένα από την τοξική λάσπη που έχει γεμίσει ο Δούναβης, τα ραδιενεργά εδάφη της πρώην Γιουγκοσλαβίας ή ακόμη από τα πετρέλαια του Ατλαντικού, σε ατμόσφαιρα εκτός ορίων λόγω ρύπανσης (αλήθεια ακούτε τα τελευταία 5 χρόνια έστω και μια κουβέντα για το θέμα;…)

Εγώ λέω να περάσω από του Ζωγράφου, ν’ ανάψω από ένα κεράκι στους τρείς κάτω των 65 ετών άκαπνους, μη πότες, χορτοφάγους που θρηνώ την τελευταία δεκαετία λόγω της επαράτου πού τους κτύπησε από την πολλή υγιεινή… και μετά κατά το απογευματάκι θα επισκεφθώ τον παιδικό μου φίλο που δουλεύει σε αντικαπνιστικό περιβάλλον, δίπλα στον “Χυτά” που όλοι κλείνετε τα παράθυρα του αυτοκινήτου σας διερχόμενοι από την Αττική οδό πρός Κόρινθο.

Γρηγόρη, πρόσεξε τη ΔΙΚΗ ΣΟΥ υστερία!..

Συμβουλή ελήφθη

Περιμένω πιο λογικές τοποθετήσεις με σύνεση και ωριμότητα… αναφέρομαι στο γεγονός ότι οι συνήθειές μας δεν πρέπει να είναι οδηγός για το τι σημαίνει π.χ καπνίζω ή όχι και πως αυτό ορίζει τη συναναστροφή μας και κατ επέκταση την κοινωνικότητά μας

νομίζω ότι όλοι μιλούν με λογική και ωριμότητα. Μάλλον κρίνεις απ’ το ύφος γραφής…

Δεν δίνει την εικόνα το ύφος ?

σαφώς και δεν την δίνει φίλε " tsiorti "!
To ύφος του Γρηγόρη είναι αιχμηρό, χιουμοριστικό, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν θα έλεγα ότι ο λόγος του στερείται λογικής και αντικειμενικότητας…
όλοι μιλάμε μέσα από τη δική μας ξεχωριστή οπτική…

Συγνώμη ρε συ Γρηγόρη, εγώ απλά έναν “καφέ” θέλω πιω με την ησυχία. Δεν θέλω να καπνίζουμε μαζί το τσιγάρο σου επειδή εσύ έτσι τον απολαμβάνεις. Μέχρι τώρα τον πίναμε με τον δικό σου τρόπο και οι δύο. Σειρά μου τώρα.

Ξέρετε ότι είναι σωστό αλλά αντιδράτε γιατί σάς το επιβάλλουν και χαλάτε την βόλεψή σας. Πολύ εγωιστικό δε νομίζεις;

Καθόμαστε και διυλίζουμε τον κώνωπα για το σωστό!!!

είμαι περίεργος να δω αν οι ΜΗ καπνιστές μπορούν να συντηρήσουν τα χιλιάδες καφενεία, καφετέριες, χαρτοπαικτικές λέσχες, ταβέρνες, μπουζουξήδικα, μπαρ, ρεμπετάδικα, που κακά τα ψέμματα στηρίζονταν ανέκαθεν στην “απόλαυση” του καπνού.
όταν θα κλείνουν το ένα μετά το άλλο μιλάτε μου μετά για τον ΕΓΩΙΣΜΟ των καπνιζόντων…
το θέμα είναι πολυδιάστατο!!!

και γιατί στη τελική να μου απαγορεύεται το δικαίωμα να είμαι σε κλαμπ καπνιστών έτσι ώστε να μην έχω παθητικούς καπνιστές να ενοχλω;;;;

Συμφωνώ!!! Ααααα το σωστό να λέγεται…

Κάποιες φορές αναγκάστηκα να ταξιδέψω σε βαγόνια καπνιστών απλά γιατι δεν υπήρχε αλλού θέση…Κάποιες άλλες φορές υποχρεώθηκα να φάω στην μεριά των καπνιστών, γιατί ήμουν στο μοναδικό ελεύθερο τραπέζι του μοναδικού φαγάδικου της περιοχής. Σε τέτοιες περιπτώσεις λοιπόν, είτε δεν θα ταξιδέψω, ή δεν θα φάω βραδυνό ή θα φάω τον καπνό.
Οταν συμβαίνει κάτι τέτοιο, η ποσότητα καπνού που εισπνέουμε είναι πολύ υψηλή γιατι ΟΛΟΙ καπνίζουν!
Και ο διαχωρισμός λοιπόν έχει τα προβλήματα του. Οσο για μπαρ, λέσχες καζίνο, οτιδήποτε, δεν νομίζω οτι θα κλείσουν.

Μην ανησυχείς φίλε alk …αν δωθούν άδειες σε κάποια κέντρα να παραμείνουν καπνιστικά, …θα βρίσκεις πολλές άδειες θέσεις σε μή καπνιστικά κέντρα…:092::019:

Βλέπω ότι οι περισσότεροι ισχυρίζεστε ότι θα κλείσουν πολλά μαγαζιά. Προσωπικά εγώ ρε παιδιά, δεν ξέρω ,αν και καπνιστής, δεν θα με εμποδίσει να πάω στον Άλκη ή στον Στουραίτη ή στον Βασίλα να ακούσω πενιές επειδή εκεί δεν θα μπορώ να καπνίσω. Δηλαδή τι μου λέτε? Ότι θα κάτσω Παρασκευοσάββατο μέσα στο σπίτι μου και δεν θα πάω να απολαύσω του αγαπημένους μου καλλιτέχνες επειδή δεν θα μπορώ να καπνίσω? Τι να πω!!! Είμαι αντίθετος σε αυτό και δεν θα με κλείσει ένας νόμος μέσα.

Και εγώ ακριβώς αυτό ξεκίνησα να γράφω Κώστα.

Εδώ είμαστε και μετά από κανένα χρόνο θα τα πούμε ξανά (ελπίζω :slight_smile: ) .

Εχουμε συνηθίσει πολύ χειρότερα, όπως το να πληρώνουμε ένα καφέ τουλάχιστον δέκα φορές ακριβότερα από την αξία του.

Υ.Γ. Υπάρχει κανείς ανάμεσα μας που δεν παίρνει αεροπλάνο γιατί απαγορεύεται το κάπνισμα; Προσωπικά εκεί έχω υποφέρει περισσότερο από παντού, γιατί δεν επιτρέπεται να βγώ έξω να καπνίσω. Αλλά ταξιδεύω και λέω κι ένα τραγούδι.

Δεν τίθεται θέμα πιστεύω από κανέναν καπνιστή για χώρους που απαγορεύεται το κάπνισμα. Έχει γίνει αποδεκτό να μην καπνίζουμε σε νοσοκομεία, αεροπλάνα κλπ. Αν κάποιος δε μπορεί να στερηθεί το τσιγάρο για το χρόνο που θα χρειαστεί να μείνει, σε χώρο που απαγορεύεται το κάνισμα, απλά δε πηγαίνει. Π.χ. δε θα πάω στο νοσοκομείο, δε θα ταξιδέψω με αεροπλάνο. Είναι ΕΠΙΛΟΓΗ μου. Αυτό που ενοχλεί με το συγκεκριμένο νόμο είναι ότι σου κόβει την ΕΠΙΛΟΓΗ να πας σε κατάστημα καπνιζόντων ή μη, και αυτό παραπέμπει σε άλλους λόγους και όχι λόγους υγείας.
Κάποιους τους ενοχλεί η μουσική και θέλουν να πάνε στη ταβέρνα να φάνε με την ησυχία τους και να μιλήσουνε. Πως θα μας φαινόταν να μας πούνε αύριο ότι απαγορεύεται η μουσική στις ταβέρνες?

Βρε παιδιά, φτάνουμε να συγκρίνουμε τη μουσική με τον καπνό του τσιγάρου; Μιλάμε για θέμα δημόσιας υγείας.
Νομίζω πως το θέμα έχει εξαντληθεί, ακούστηκαν όλες οι απόψεις και ο καθένας έβγαλε τα συμπεράσματά του…

ΥΓ. Να ρίξω λάδι στη φωτιά; Προτείνω η επόμενη συγκέντρωση/μάζωξη του Φόρουμ να είναι ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΤΩΝ. Έτσι, θα τσακωθούμε για τις κάμερες, το τσιγάρο και για το ποιός θα κερδίσει το μπουζούκι του κυρίου Στάμκου !!!

όχι βέβαια! αλλιώς το έθεσε ο “ReVen” και συμφωνώ απόλυτα μαζί του.

η κατάργηση του δικαιώματος μου να καπνίζω ανάμεσα σε καπνιστές ΜΟΝΟ, θεωρώ ότι εμπεριέχει μπόλικο φασισμό και επιτρέψετέ μου να διαγνώσω στο μέλλον ένα είδος κοινωνικού ρατσισμού κατά τ’ αμερκάνικα πρότυπα…

συμφωνώ στο δικαίωμα των μη καπνιζόντων…

και μια ιστορία για να γελάσουμε λιγο:
πριν κάποια χρόνια ο φίλος μου Αγάθωνας Ιακωβίδης είχε πάει για δουλειά σε κάποια πολιτεία της Αμερικής όπου απαγορευόταν αυστηρά να πίνεις ΕΞΩ και να καπνίζεις ΜΕΣΑ!!!
στάθηκε λοιπόν στην είσοδο του μαγαζιού (το ένα πόδι μέσα και τ΄άλλο έξω) πίνοντας προς τα ΜΕΣΑ και καπνίζοντας προς τα ΕΞΩ!!!
ωραία εεεεε;;;

Φίλοι καλησπέρα!
Να πω και γω την γνώμη μου…
Θεωρώ το μέτρο Ρατσιστικό και το μονό που απασχολεί τους νομοθέτες? είναι ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ.
Δεν έχει να κάνει σε καμία περίπτωση με την υγεία, γιατί αν τους απασχολούσε αυτό θα κλείνανε τις καπνοβιομηχανίες.
ΤΙ ΠΙΟ ΑΠΛΟ !!!
Δεν θέλεις κύριε να καπνίζει ο κοσμάκης? κλείσε τα εργοστάσια κι άστους να καπνίζουν κληματόβεργες.
Εγώ ΔΕΝ καπνίζω . Θεωρώ όμως κι αυτούς που δεν καπνίζουν , όχι όλους αρκετούς όμως ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ.Και το λέω αυτό γιατί από τότε που εφαρμόστηκε το μέτρο το 1142 έχει πάρει φωτιά από τις ρουφιανιές τους.
Δεν θα χαλάσω την παρέα μου επειδή δεν καπνίζω.Τους φίλους μου τους αγαπάω με τα ελαττώματά τους.
Και αν τύχει και φάνε πρόστιμο σε έξοδο θα τσοντάρω να το πληρώσουν…
Γιώργος

Όντως! Από πού εκπορεύεται όμως το “διαίρει” και ποιός είναι αυτός που “βασιλεύει”, ως προς αυτό μάλλον χρειάζεται λίγο παραπάνω προβληματισμός…
Διότι μού κάνει εντύπωση το πώς παρακάμπτεται κάθε αναφορά στην ήδη υπάρχουσα εμπειρία των αντικαπνιστικών μέτρων στις ΗΠΑ. Εμπειρία που κάνει τους “συνειρμούς με τους ναζί” να μην είναι απλοί “συνειρμοί”, αλλά η γυμνή αλήθεια όπως έγραψα και παραπάνω.
Αυτό είναι το ουσιαστικότερο και δεν ξεπερνιέται με επικλήσεις στο “δικαίωμα” ούτε με παρακάμψεις.

Έγραψα κι εγώ γι’ αυτά, και το περιεχόμενό τους αγνοήθηκε ως αν να να πρόκειται για σενάρια επιστημονικής φαντασίας και όχι για την πραγματικότητα που ισχύει αυτή τη στιγμή στην πρώτη διδάξασα την αντικαπνιστική “σταυροφορία”.
Έγραψε κι ο Γρηγόρης, κι αντί για κάποιο σχόλιο πάνω στα τελείως πραγματικά ζητήματα που επισήμανε, δέχτηκε νουθεσίες να προσέξει “τη δική του υστερία”.

Γρηγόρη, <<αφού δεν έχεις νέα ευχάριστα να πεις, καλύτερα να μη μας πεις κανένα>>.

Και μια που το στιχάκι είναι του Σαββόπουλου, να θυμήσω και μια επίκαιρη σαββοπουλική ρήση ειπωμένη σε “ανύποπτο” χρόνο, όπως τη θυμάμαι:
“Κυρίες και κύριοι, η ζωή είναι κάτι το εξαιρετικά ανθυγιεινό, έχει ως αναπόφευκτο αποτέλεσμά της το θάνατο”.
Δεν νομίζω, ότι τίθεται θέμα “υστερίας” εδώ.

Είναι γνωστό ότι “όλοι οι δρόμοι οδηγούν στη Ρώμη”, αλλά το ερώτημα είναι όλες οι παρακάμψεις και οι υπεκφυγές πού οδηγούν.

Όσο για το θέμα του “δικαιώματος”, μού κάνει επίσης εντύπωση, το εξής:

Από τη μιά, ζούμε σε μιά εποχή, που ακόμα και τα πιό στοιχειώδη δικαιώματα καταργούνται σαρωτικά, και που καταργείται και η ίδια η έννοιά τους σαν δικαιώματα, αντικαθιστώμενη με την έννοια της “ευκαιρίας”.
Πια, αν το έχετε προσέξει, δεν γίνεται λόγος για το δικαίωμα στην εργασία, αλλά για “ευκαιρίες απασχόλησης”. Δε γίνεται λόγος για το δικαίωμα στην παιδεία, αλλά για “μορφωτικές ευκαιρίες” και “ευκαιρίες κατάρτισης”. Κλπ κλπ.
Και αίφνης το μοναδικό “δικαίωμα” που απομένει όταν σαστισμένοι και φοβισμένοι κλείνουμε το κουτί της Πανδώρας, είναι το δικαίωμα να μην καπνίζουν οι “άλλοι” όταν πηγαίνουμε “εμείς” στο εστιατόριο και στην ταβέρνα.
Το μόνο “δικαίωμα”, κι αυτό δοτό, από τους ίδιους που καταργούν όλα τα άλλα δικαιώματα και την ίδια ακόμα την έννοια του δικαιώματος. Και που έχουν βαλθεί -να το πω έτσι- να “εξυγειάνουν” την υπόγεια την ταβέρνα από τους καπνούς και δεν πα -κατά τ’ άλλα- να λιώνει στο Παλαμήδι ο γιός του κάθε Μάζη και στη Βάθης η κόρη του κάθε Γιαβή.
Προσπαθώ να σας φανταστώ στην “υπόγεια την ταβέρνα” του Βάρναλη, βρε παιδιά, να κλείνετε με το χέρι τη μύτη και το στόμα και να φωνάζετε αγανακτισμένοι: <<Έλεος! τι θα γίνει επιτέλους με το “δικαίωμά” μας σε ένα περιβάλλον ελεύθερο από τον καπνό>>. Κρίμα που ο ποιητής δεν το σκέφτηκε αυτό να προσθέσει και ένα στιχάκι για την περίσταση, αντικαθιστώντας κατά προτίμηση αυτό με το βάθος τ’ άσωτου ουρανού, ή το άλλο που λέει “φταίει πρώτα απ’ όλα το κρασί”.

Αλλά το καλύτερο, βρε παιδιά, είναι ότι μας αγαπάτε και πολύ, εμάς τους καπνιστές, και δε θέλετε να χάσετε και την παρέα μας.
Δεν λέτε: θα φτιάξουμε ένα κλαμπ, μπαρ, λέσχη, όπως θέλετε πέστε το, που θα πηγαίνουμε εμείς που δεν καπνίζουμε να τρώμε και ν’ ακούμε μουσική.
Αντ’ αυτού λέτε: Μπα όχι, γιατί τότε θα χάσουμε την παρέα των φίλων μας και αγαπημένων μας καπνιστών, που είναι τόσο καλά παιδιά και που το μόνο τους ελάττωμα είναι που καπνίζουν.
Γι’ αυτό καλύτερα να απαγορευτεί το κάπνισμα παντού, κι έτσι να διασκεδάζουμε όλοι μαζί, αγαπημένοι, όπως πρώτα.
Τι ειδυλλιακό! Αλλά μη μας αγαπάτε τόσο πολύ, καταντάει αλυσίδα η τόση πολλή αγάπη…

Γράφουν και κάποιοι: Να μην απαγορευτεί το κάπνισμα, αλλά η καπνοκαλλιέργεια.
Όχι κύριοι, να μην απαγορευτεί ούτε η καπνοκαλλιέργεια. Ίσα - ίσα να στηριχτεί και να ενισχυθεί η εθνική καπνοκαλλιέργεια, η οποία έχει δεχτεί συντριπτικά πλήγματα από “κοινοτικές” αποφάσεις, για χάρη των πολυεθνικών του εμπορίου καπνού και φυσικά στο όνομα της προστασίας της “υγείας” και τα λοιπά.
(Επί τη ευκαιρία, διάβαζα σήμερα, ότι η εταιρία της οποίας η τοξική λάσπη έφτασε ως το Δούναβη, είπε ότι σύμφωνα με τα στάνταρ της ΕΕ η λάσπη δεν θεωρείται επικίνδυνο υλικό, και ότι επομένως δεν είχε καμιά υποχρέωση να τηρεί αυστηρότερους κανόνες ασφάλειας. Ουδέν πρόβλημα. Αυτό είναι πολύ μακριά για ν’ ασχοληθούμε. Κάτι αντίστοιχο διάβαζα προ καιρού και για το “εξασθενές χρώμιο” στον Ασωπό. Κι αυτό αρκετά μακριά…).
Στην αντίθετη περίπτωση το μέλλον είναι προδιαγεγραμμένο και υπάρχει ήδη μια “αναλογική” εμπειρία: Είτε ως αυτοτελής υπηρεσία είτε όχι η “δίωξη καπνού”, και τα γνωστά: Παράνομη καλλιέργεια καπνού, παράνομη κατοχή και χρήση καπνού, διαπλοκές και “μαφίες” και τα λοιπά. Για όποιον έχει απορίες πώς γίνονται αυτά, ε να, έτσι γίνονται.
Να σημειώσω ότι η “αναλογικότητα” της εμπειρίας δεν επιτρέπει αυτόματα συμπεράσματα για όλα τα θέματα που περιλαμβάνονται σε αυτή την “αναλογία”.

Να προσθέσω επίσης:
Φιλικά

ΥΓ Δεν έχουν ειπωθεί όλα επί του θέματος. Εγώ τουλάχιστον έχω ακόμα μερικά.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 20:09 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 20:06 —

http://www1.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=5879768

Και ένα επίσης σχετικό λινκ

Και κάτι ακόμα σχετικά με το περιεχόμενο του λινκ:
Διάβαζα ένα αυτοβιογραφικό βιβλίο της Μάνα Τζόουνς (εκδ. Οδυσσεάς), μιας γυναικείας μορφής του εργατικού κινήματος των ΗΠΑ στις αρχές του 20ου αιώνα.
Στο βιβλίο της κατέκρινε τις κυρίες που πίνοντας το τσάι τους καταστρώνουν μέτρα “σωτηρίας” της υγείας του λαού, μέτρα δηλαδή σαν την ποτοαπαγόρευση.
Και έλεγε (και πάλι όπως από μνήμης θυμάμαι):
<<Η καλή κοινωνία έχει τα κλαμπ της, όπου πίνουν αλκοόλ χωρίς κανείς να τους ελέγχει, και όπου συζητάνε πως θα επιβάλλουν τα κοινά τους συμφέροντα. Ενώ, στερώντας από τους εργάτες τη μπύρα τους και το κλαμπ τους, το μόνο “κλαμπ” που θα έχουν τώρα οι εργάτες, θα είναι το “κλομπ” του αστυνομικού>>.
Το παραθέτω θεωρώντας το ως ενδιαφέρουσα προσέγγιση. Και κατά τη γνώμη μου εντελώς ουσιώδη. Άσχετο, το ότι μετά την εφεύρεση της τηλεόρασης, έγινε περιττή η ποτοαπαγόρευση προκειμένου να παρεμποδίζονται οι συνθροίσεις και τα “κλαμπ” των εργατών…