Τα νέα οικονομικά και όχι μόνο μέτρα και πως θα πορευτούμε

Ρε παιδιά , για την Ελλάδα δεν πρέπει να ισχύει το μέτρο .
Δεν μπορώ να φανταστώ, πενιές, κρασί, και μεζεδάκια χωρίς το τσιγαράκι.

Δεν ξέρω τι γίνεται έξω, αλλά στα δυτικά κράτη, δεν έχουνε μαγαζιά με πενιές (ή άν έχουνε είναι ελάχιστα).
Βασικά μαγαζιά ορθάδικα με “νταμπα-ντούμπα” έχουνε. Και είναι εντελώς έξω απο την νοοτροπία μας.
Δεν είναι δυνατόν να μας επιβάλουν μιά νοοτροπία, η οποία είναι για άλλες κοινωνίες με άλλα status.
Ενα πολύ καλό σύστημα εξαερισμού χρειάζεται , και πιστεύω ότι είναι αρκετό για να λύσει το πρόβλημα.

Για την απαγόρευση του τσιγάρου , πιστεύω ότι όλα αυτά είναι ημίμετρα. Και για την Ελλάδα και για το
εξωτερικό. Αν πραγματικά θέλουν να προστατεύσουν το πληθυσμό απο το κάπνισμα, η μόνη και ριζική λύση
είναι να απαγορευτούν οι καπνοκαλλιέργειες, (ας φυτέψουν κάτι άλλο οι αγρότες), να κλείσουν τα
καπνεργοστάσια (ας παράγουν κάτι άλλο οι βιομήχανοι), και να απαγορευτούν και οι εισαγωγές καπνού
(ας εισάγουν κάτι άλλο οι εισαγωγείς).
Εεεεε… Θα μας ξυνήσει λίγο αλλα σε ένα μήνα θα έχουμε απεξαρτηθεί εντελώς απο το τσιγάρο.
Στο κάτω - κάτω όλος ο αρχαίος κόσμος, κάλά τα κατάφερνε χωρίς τσιγάρο.

Αλλά να μας πουλάνε το τσιγάρο και μετά να μας απαγορεύουν να το καπνίσουμε… εεεε είναι βασανιστήριο

(Αγαπημένε μου Απόστολε , εσύ είσαι καλός άνθρωπος κι έχεις παρεάκια καπνιστές, δεν τους λυπάσαι) ;;;

Ας αλλάξουμε θέμα λοιπόν ,

το οικονομικό το ελεεινό και τρισάθλιο θα φτάνει για να πίνουμε καμμιά ρετσινούλα ;;;

κάποιοι μαγαζάτορες περιορίζουν τις μέρες λειτουργίας τους και κόβουν εργατικά
χεράκια η από την κουζίνα η γκαρσόν η καταργούν εντελώς την μουσική …

Τωρα οπως εχουν τα πραγματα…Σπιτι,τσιπουρακι(με ή χωρις),οργανακια,παρεουλα και εννοειται τσιγαρακι,κανονικο για να μην παρεξηγηθω…Κατι μου θυμιζει εμενα αυτο…Βρε για δες, θα μιλαμε και χαμηλοφωνα…?Περα απο αυτα βρε παιδια εγω για παραδειγμα ειμαι απο χωριο,εκει δεν ειναι δυνατον να πεισεις τους παππουδες αλλα και τον περισσοτερο κοσμο δηλαδη να σταματησει να καπνιζει οταν πινει τον ελληνικο του,το κρασακι του,το τσιπουρακι του(αυτο κυριως!!!).Οπως μας καταντησανε με την κατασταση που υπαρχει στην οικονομια,για την οποια δεν φταιμε εμεις αλλα μας βαζουν να πληρωσουμε τα σπασμενα των βιομηχανων,δεν θα βγαινουμε καν εξω γιατι ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΧΕΙ ΤΟ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ και οχι γιατι δεν θα μπορουμε να καπνιζουμε και ετσι επιστρεφω στην αρχη των λεγομενων μου…

Συζητάμε τσάμπα… Από την στιγμή που απαγορεύεται να έχεις κλαμπ καπνιστών για παράδειγμα, το πράγμα είναι καθαρά φασιστικό.΄ Όταν μου απαγορεύεις να συμβρεθώ με συγκαπνίζοντες δεν το κάνεις για να προστατεύσεις την υγεία του παθητικού καπνιστή. Είσαι απλά ένας αλήτης της πολιτικής και οι σκοποί σου αλλότριοι.

Συνεχίστε λοιπόν αδέρφια να βγαίνετε στα μαγαζιά όσοι δεν καπνίζετε, να διασκεδάζετε μόνοι σας, γιατί εμείς οι καπνιστές δεν θα κάνουμε την χάρη σε κανένα φασίστα να μας πεί πώς θα διαθέσουμε τον εαυτό μας. Αν θέλουμε θα το κόψουμε, αν θέλουμε θα το συνεχίσουμε και στο φινάλε θα σας κοιτάμε όταν αφήσουμε γρηγορότερα αυτή τη ζωή από σας τους αντικαπνιστές (φαντασιώνονται ας μην τους το χαλάσω…) να σας κοιτάμε με αγάπη από ψηλά να ταλαιπωρείσθε γηράσκοντες.:slight_smile: Γιατί νειάτα δεν κερδίζει κανένας…

Το διαίρει και βασίλευε ποιάνει τόπο.

Γρηγόρη!Μάλλον το βλέπουμε αλλιώς.Δεν είμαι αντικαπνιστής.Είμαι μη καπνιστής. Δεν φταίω εγώ που εσύ είσαι τεμπέλης και βαριέσαι να φοράς μπουφαν για να βγεις από το μαγαζί για να καπνίσεις.

Γρηγόρη.Φυσικά και δεν μιλάω προσωπικά μαζί σου.Όπως εσύ εξέφρασες την γνώμη σου αλλά και αρκετών χιλιάδων ανθρώπων,έτσι κι εγω εκφράζω την γνώμη μου αλλά και χιλιάδων άλλων.

ΥΓ. Πελαγία! Δεν τους λυπάμαι καθόλου όπως και αυτοί δεν με λυπόντουσαν,δεν με λυπούνται και δεν θα με λυπούνται για πολλά χρόνια ακόμα!

αυτό δεν τόχα σκεφτεί!
να υπάρξουν ρεμπετάδικα καπνιζόντων και ρεμπετάδικα μη καπνιζόντων.
και αν μπορέσει να συσταθεί ορχήστρα από μη καπνίζοντες για ρεμπέτικο εμένα να μου γράψετε!!:108:

υγ. πέρα από καλαμπούρια, το πόστ του Γρηγόρη με καλύπτει απόλυτα…

Φίλε Gilles διακρίνω ένα φανατισμό και ένα πάθος αντικαπνιστικό και ας διατείνεσαι ότι είσαι μη καπνιστής και όχι αντικαπνιστής. Ή σου διαφεύγει το νόημα των λέξεων ή δεν έχεις αντιληφθεί ότι κάνεις αντικαπνιστική εκστρατεία.
Για να μην επεκταθώ περαιτέρω λέω ότι συμφωνώ με το Γρηγόρη που κάλυψε ένα μεγάλο μέρος των απόψεών μου.
Να διευκρινίσω ότι έχω κάνει και καπνιστής και μη καπνιστής κατά μεγάλες περιόδους και όσο και αν με ενοχλούσε ο καπνός όταν δεν κάπνιζα, σεβόμουν το δικαίωμα του άλλου να καπνίσει.
Αν θέλεις τη συμβουλή μου, ρίξε λίγο νερό στο κρασί σου.

Κατ’ αρχήν δεν αντιπαρατέθηκα μαζί σου! Ασχέτως του φασιστικού σου ύφους! Έχω μεγαλώσει αρκετά για να δικαιολογώ τον φανατισμό της νεότητας.

Με ανησυχεί όμως κάτι στα λόγια σου και θα στο πώ μιας και το μετέτρεψες σε προσωπικό. Αν και 23 ετών έχεις μια κανονιστική αντίληψη της ζωής που προφανώς έρχεται σε αντίφαση με το νόημα της ίδιας της ζωής. Όποιος θέλει να κανονίζει την ζωή του άλλου με νόμους, έχει χάσει την έννοια του συζείν, δεν αντιλαμβάνεται την έννοια της κοινωνικότητας, δεν χωνεύει στην πραγματικότητα τους συνανθρώπους του! Αντίθετα όποιος αδιαφορεί αν ενοχλεί τους γύρω του (και σ’ αυτό αγαπητέ δεν εντάσσονται όλοι οι καπνιστές όπως συλλήβδην μας τσουβαλιάζεις…) είναι απλά αγενής. Το τί είναι χειρότερο έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου να το ανακαλύψεις! Και δυστυχώς ή ευτυχώς θές δεν θές θα το κάνεις.

Ούτε σταγόνα φίλε PeVen.Πλάκα κάνω φυσικά!
Καλά.Μπορεί να είμαι υπερβολικός.Από ευγένια και μόνο ανεχόμουνα τους καπνιστές τόσα χρόνια.Και φυσικά από ευγένια θα συνεχίσω να τους ανέχομαι.Αυτοί όμως δεν είναι ευγενής μαζί μου σε δημόσιους χώρους.Κάνω λάθος?Δεν σέβονται ποτέ το οτι με ενοχλεί ο καπνός.Μέσα στο σπίτι μου με σέβονται.Έξω όμως…Και η φράση “αν σε ενοχλεί φύγε” ευτυχώς δεν θα ξανακουστει στην παρέα μου.Για πες μου λοιπόν.Τώρα ποιος έχει δίκιο?

Δεν έχω πεισθεί και δεν πείθομαι, Διόνυσε, ότι είμαι “άρρωστος”, ούτε για την" εξάρτηση" στα ποιοτικά και ποσοτικά μεγέθη με την οποία την εμφανίζουν. Ακόμα και για τη “βλάβη της υγείας”, έχω τη βεβαιότητα ότι είναι πολύ χειρότερη η επιβολή της υστερίας (με την κυριολεκτική “κλινική” έννοια της λέξης) και της υποχονδριακής νοοτροπίας, που “παράγει” άτομα, τα οποία τα πιάνει βήχας, όχι όταν βρεθούν κοντά σε τσιγάρο, αλλά όταν ΑΚΟΥΝ για τσιγάρο.

Επίσης, δεν πρόκειται για “συνειρμούς με τους ναζί”. Πρόκειται για την γυμνή αλήθεια.

Εγώ ξέρω, ότι όποιος θέλει να κόψει το τσιγάρο, το κόβει με το μαχαίρι. Αν κάτι μπορεί να τον εμποδίσει είναι η προπαγάδα περί “αρρώστιας, εξάρτησης και εθισμού” που εισχωρεί βαθιά στα ψυχικά “κύτταρα” και εξουδετρώνει τη θέληση.

Το έχω γράψει και πιό πάνω: Όταν απαγορεύτηκε το κάπνισμα στις ουρές των τραπεζών και δημόσιων υπηρεσιών, δεν διαμαρτυρήθηκε ούτε ένας άνθρωπος. Τώρα όμως συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Κι αυτό κάτι δείχνει.
Και να πω και κάτι άλλο: Ούτε ένας δεν θα το συζητούσε το θέμα σε όλη αυτή τη βάση, ούτε ακόμα κι αυτοί που εμφανίζονται ως ευχαριστημένοιι με την “απαγόρευση”, εάν δεν δινόταν η “γραμμή” και δεν επιχειρούσε να επιβληθεί ως “ιερή” από κέντρα αποφάσεων πέρα κι έξω από κάθε καθημερινή κοινωνική σχέση. Αυτό δείχνει κάτι επίσης. Όμως άλλο ο νόμος και άλλο η θρησκεία. Και η μετατροπή του νόμου σε θρησκεία είναι επιβλαβής, ανεξάρτητα από οποιοδήποτε υγειινικιστικό πρόσχημα χρησιμοποιείται για αυτό το στόχο.

Η παραπληροφόρηση της προπαγάνδας επί του θέματος, είναι νομίζω (τι νομίζω δηλαδή - είμαι βέβαιος) εμφανής στο σημείο, που γράφεις, φίλε Διόνυσε, ότι “το κράτος πληρώνει κλπ”. Το κράτος αντίθετα πληρώνεται αδρά από τους καπνιστές και ποτέ δεν ανταποδίδει ούτε σε αυτούς ούτε και στην κοινωνία αυτά που τους παίρνει.
Στα 25 - 30 χρόνια που καπνίζω, Διόνυσε, έχω καταβάλει στο κράτος εκατομμύρια δραχμές και πολλές χιλιάδες ευρώ σαν φόρο καπνού. Και ούτε μιά φορά ως τώρα δεν έχω απασχολήσει δημόσια υπηρεσία υγείας για πρόβλημα προερχόμενο, ίσως, από το κάπνισμα. Και ούτε πρόκειται ποτέ να ξοδευτεί η δημόσια υγεία από μένα γιά τέτοιο πρόβλημα, ώστε να ξοδέψει περισσότερα από όσα μου έχει πάρει και θα μού πάρει.
Μπορείς και μόνο σου να κάνιες το λογαρισμό, αν ξέρεις ότι ο φόρος είναι περίπου τα 3/4 της τιμής των τσιγάρων και του καπνού.
Με τόσα χρήματα μόνο από τους καπνιστές, θα έπρεπε να έχουμε αξιοζήλευτο σύστημα υγείας (για να μην πω ότι επιτέλους θα έπρεπε να έχει εφευρεθεί το ελιξήριο της αθανασίας :)), έλα όμως που κι αυτά τα χρήματα καταλήγουν σε άλλους προορισμούς και προτεραιότητες των κρατούντων.

Δεν πρόκειται για “επαναστατικές διαστάσεις”. Πρόκειται γιά έκφραση αγανάκτησης, για κάτι το καθόλου τόσο “αυτονόητο”.

Φτάσαμε να μιλάμε πάλι μόνο για το κάπνισμα και είπαμε να μην αρχίσουμε τις αντιπαραθέσεις !!!

Λοιπόν μια και η πολιτεία θέσπισε αυτό τον νόμο, θα προσαρμοστούμε σιγά σιγά και θα πειθαρχήσουμε
η όσοι από μας δεν μπορούν να στερηθούν κάποιες ώρες το τσιγάρο, δε θα πηγαίνουν, πάει και τελείωσε !

Το να αντιδικούμε και να “μαλώνουμε” μεταξύ μας, δεν οδηγεί πουθενά …
Θα το πάρουμε απόφαση και θα βγαίνουμε έξω από το ταβερνάκι να κάνουμε το τσιγαράκι μας και όλα
καλά … 'Ετσι και οι μη καπνιστές θα είναι ευχαριστημένοι, διότι έχουν κι αυτοί πρόβλημα με τον καπνό !

Να παρακαλάτε λεφτουδάκια να μας βρίσκονται στις τσέπες για εξόδους και το κάπνισμα κουτσά στραβά
βολεύεται, υγεία και καλή καρδιά να υπάρχει !!!

δεν νομίζω ότι θα περάσει τελικά Πελαγία…
στα νυχτομάγαζα οι καπνιστές πλειοψηφούν κατά πολύ. Θεωρώ αδύνατον να “συμμορφωθούν”. Και το θεωρώ πάρα πολύ φυσικό…

Λυπάμαι 'Αλκη, αλλά θα σε απογοητεύσω …

Μόλις αρχίσουν να πέφτουν τα πρώτα χαράτσια, θα μπουν μέσα τα κεφάλια …
Διότι εάν θα εφαρμοστεί κατά γράμμα, θα γίνει κάτι σαν τον έλεγχο της τροχαίας
για αλκοτέστ η υπερβολική ταχύτητα κλπ.
Και το σπουδαιότερο και αδιαμφισβήτητο, θα υπάρχουν και τα “ανώνυμα” καρφώματα !

Το Πάσχα στην Κωνσταντινούπολη, σε “υπαίθριο” εστιατόριο, μας απαγόρευσαν
το κάπνισμα δια ροπάλου και φυσικά συμμορφωθήκαμε …

Aυτό και αν είναι θέμα για αντιπαράθεση ;-). Το θέμα είναι πολύπλοκο.

Η κατάσταση ως σήμερα έχει ως εξής:
Οι καπνιστές καπνίζουν συνεχώς χωρίς προφανώς να ενδιαφέρονται για το αν κάποιοι άλλοι καπνίζουν τον καπνό τους (η ακόμα και αν εδιαφέρονται δείχνουν να μην ασχολούνται με τους γύρω τους).
Στα μαγαζιά πρέπει να έχουν δικαίωμα και οι δύο, αλλά μέχρι τώρα οι καπνιστές καταπίεζαν τους μη καπνιστές.
Σε πολλά μαγαζιά υπάρχει εξαερισμός, αλλά όπως όλοι οι μη κανπιστές γνωρίζουν, ένα τσιγάρο να ανάψει κάπου ο καπνός διαχέεται παντού χωρίς περιορισμό και κολλάει στα ρούχα, μπαίνει στα ρουθούνια, σε ενοχλεί, άσε που ο μαγαζάτορας δεν ανοίγει τον εξαερισμό διότι καίει ρεύμα…

Όμως κάθε άνθρωπος πρέπει να ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ, να κάνει αυτό που θέλει. Είναι όμως ελεύθερος στην πραγματικότητα; Πολλά πράγματα είναι αυτά που ακολουθούμε σιωπηλά και με συγκαταβατικότητα όταν συμβιώνουμε με άλλους ανθρώπους.
Για παράδειγμα: Δεν παρκάρω όπου θέλω (πχ μπροστά στο γκαράζ του γείτονα). Δεν ανοίγω το στερεοφωνικό να ακούσω μουσική στη διαπασών στις 2 η ώρα το βράδυ. Δεν αρχίζω να κάνω τις εργασίες τρυπήματος των τοίχων για να κρεμάσω τους πίνακές μου στις 4.00 το απόγευμα. Και άλλα τέτοια πολλά.
Θέλω να πω δηλαδή, ότι έχουμε συμβιβαστεί με αυτά γιατί κατανοούμε ότι πολλοί συνάνθρωποί μας ενοχλούνται (και φυσικά η πολιτεία έχει θεσπίσει νόμους γι’ αυτό). Είναι σίγουρο ότι είμαστε ελεύθεροι να αρχίσουμε να χτυπάμε την ντραμς στις 2.00 το πρωί, αλλά δεν το κάνουμε διότι γνωρίζουμε ότι είναι ενοχλητικό.
Κάπως έτσι είναι και το τσιγάρο. Αν δεν ενοχλείς κάπνιζε ελεύθερα. Εκεί όμως που ενοχλείς πρέπει να συνεχίζεις να καπνίζεις;

Κατανοώ τους ανθρώπους που καπνίζουν (ήμουν και εγώ κάποτε καπνιστής). Κόβεται ένα δικαίωμά τους. Πως όμως θα γίνει να περιφρουρηθεί και το δικαίωμα των μη καπνιστών και συγχρόνως να μην είναι φασιστικός ο νόμος για τους καπνιστές;

Πολύπλοκο μεν αλλά και απλό δε. Λύσεις υπάρχουν και προτείνω 2.

  1. Μποϋκοτάζ στα μαγαζιά
  2. Μποϋκοτάζ στους αντιπαθητικούς καπνιστές και αντικαπνιστές.

Και από σήμερα όποιος κλάσει μπροστά μου θα φωνάζω μπάτσο:) Δεν θα ανεχθώ να είμαι παθητικός κλασομυριστής όταν ξέρω τί τρώτε, τί πίνετε και πόσο τοξικά είναι όλα αυτά!

ΥΓ. Επειδή συμβαίνει να συνδέομαι στενά με κορυφαίους ιατρούς ερευνητές του καπνίσματος και έχω φάει εξαιρετική εκπαίδευση στο θέμα, θα σας συμβούλευα να μην παίρνετε σαν ευαγγέλιο αφοριστικές παπαριές σαν αυτές που λέει ο Μπεχράκης για παράδειγμα καθημερινά στα κανάλια. Και για να μην θεωρηθεί ύβρις αυτό, θα σας μεταφέρω την προσωπική μου εμπειρία από το εργαστήριο της κλινικής του.

Κάνω σπειρομέτρηση στην κλινική του ενώ καπνίζω 2,5 πακέτα και είμαι 95 κιλά. Με ρωτούν: Είσθε σίγουρος ότι καπνίζετε; Χάνω τα μισά μαλλιά που μου λείπουν…

Το κόβω μετά από 6 μήνες και ξαναπάω για εξέταση 1,5 χρόνο “καθαρός”, αλλά 110 κιλά! Με βγάζουν χάλια! Ετοιμοθάνατο και με επιπλήττουν που καπνίζω…

Το ξαναρχίζω και πάω 2 χρόνια μετά με 2 πακετάκια την μέρα αλλά έχοντας χάσει 20 κιλά! Στην σύγκριση των εξετάσεων με βγάζουν Θεό και με συγχαίρουν που το έκοψα…

Όταν τους έκραξα, μου ομολόγησαν ότι το πάχος κάνει χειρότερα πράγματα στο αναπνευστικό και κατ’ επέκταση στο κυκλοφορικό από το κάπνισμα.

Κατακλείδα: Προφανώς το τσιγάρο επιβαρύνει, αλλά μην αφήνετε τους γιατρούς και τους μπάτσους να σας τρελάνουν!

παιδιά, αν εφαρμοστεί αυτή η απαγόρευση στη τρίχα, τα μαγαζιά θα κλείσουν. Και δεν εννοώ μόνο τα ρεμπετάδικα. Το κράτος θα βγει χαμένο αφού δεν θα εισπράττει φόρους και ακριβώς σ’ αυτό το σημείο ΕΛΠΙΖΩ ότι το μέτρο θ’ ατονίσει. Η νύχτα στην Ελλάδα --αθώα και μη–παρέχει ένα πολύ μεγάλο αριθμό απασχόλησης εργαζόμενων. Δεν νομίζω να τους συμφέρει όλη αυτή η αναστάτωση…

την ημέρα είμαστε γεμάτοι καφενεία και καφετέριες. Κι’ αυτοί θα ζημιωθούν γιατί ο καπνιστής δεν γίνεται να πίνει το καφέ ΜΕΣΑ και να ρουφάει τζούρες ΕΞΩ!!!

Πολλές οι συνισταμένες στο φλέγον πλέον θέμα θα σταθώ σε ένα δυό σημεία: Τα επτά χρόνια ευημερίας πέρασαν (συμφωνα με τις παραβολες )και ήρθαν της φτώχειας και της δυστυχιας για πολλούς ,δεν φροντίσαμε πολλοί από μας γιατί όλα πηγαινοέρχονται κι όλο η γή γυρίζει… κατά καζαντζίδη, άσμα του 1955 περίπου πόσο δε τα μαγαζιά που τα καλά χρόνια παίρνανε κεφάλια επειδή είχαμε και τα ακουμπούσαμε …τώρα λεβέντες μου θα αναπροσαρμοστούμε, το έξω δεν κόβεται αλλα θα την βγάλουμε λαικά, με την πραγματική έννοια, σε μαγαζάκια άγνωστα που δεν είναι στέκια και τα κάνουμε εμείς στέκια γιατί αυτό έχουμε τη δύναμη να το κάνουμε (το εφαρμόζουμε εδώ στην Πτολ΄/δα ) σε ότι αφορά την οικονομική κρίση ότι και να πούμε ούτε αλλάζει τίποτε, ούτε θα αλλάξει, γιατί ανθρωπάκια είμασταν …κατά Ροδά (αλλάζω το νόημα για την περίπτωση) και έτσι θα παραμείνουμε το μόνο που έχουμε είναι ο θυμός και τον εξωτερικεύουμε κατα διαστήματα.Θα μπορουσα να πώ κι άλλα αλλά ξέρω θα σας κουράσω. Ο επόμενος

Φίλε Γρηγόρη, επειδή το περιβάλλον μας έχει επιβαρυνθεί, δε σημαίνει ότι εμείς πρέπει να το επιβαρύνουμε κι άλλο με το κάπνισμα (και ιδιαίτερα το παθητικό). Η λογική αυτή … ε αφού θα πεθάνουμε που θα πεθάνουμε ή ε… αφού τρώμε που τρώμε τοξικά, ας καπνίζουμε κι από πάνω δεν μπορεί να είναι επιχείρημα υπέρ του καπνίσματος (τουλάχιστον κατ’ εμέ). Φαντάσου την υπερβολή…ε, αφού τρώμε που τρώμε τοξικά, γιατί να μην πηγαίνουμε κάθε μέρα στα macdonald’s να τρώμε, γιατί να μην τρυπιόμαστε και λιγάκι (η ηρωίνη φέρνει ευφορία) και άλλα τέτοια.

Το αν επιβαρύνει ή όχι την υγεία μας το τσιγάρο δεν μπορεί να είναι θέμα προς συζήτηση. Έχουν απαντήσει χιλιάδες στατιστικές έρευνες τόσα μα τόσα χρόνια. Φυσικά υπάρχουν και άνθρωποι που η επίδραση του τσιγάρου πάνω τους δεν ήταν σημαντική και ζήσαν ως τα βαθιά τους γεράματα, αλλά υπάρχουν και άνθρωποι (η συντριπτική πλειοψηφία) που το τσιγάρο τους διέλυσε (έχω στην ευρύτερη οικογένειά μου παράδειγμα).

Αγαπητοί μου ούτε εγώ θα ήθελα να απαριθμήσω τα κακά του καπνίσματος καθότι δεν θα είμαι αντικειμενικός, ως φανατικός αντικαπνιστής. Απλά θα ήθελα να συνδυάσω την απαγόρευση του καπνίσματος με την άυξηση της τιμής του καπνόυ, στη προσπάθεια της κυβέρνησης για ανόρθωση της οικονομίας. Κατ’ εμέ πρόκειται για αντίφαση. Από τη μία η κυβέρνηση επιδιώκει να εισπράξει τους φόρους από την κατανάλωση καπνού αλλά συνάμα το απαγορεύει. Εν ολίγοις εθελοτυφλεί. Σαφώς, κάποιος θα μου απαντούσε πως η αύξηση των τιμών οφείλεται στη βοήθεια της απαγόρευσης σε δημόσιους χώρους, αλλά γιατί ο κ. Παπακωνσταντίνου είχε επισημάνει πως στηρίζεται σε αυτές τις αυξήσεις για να ιαθεί η οικονομία μας…

Κανείς δεν διαφωνεί ότι το κάπνισμα είναι κακό! Όπως και το ότι κάτω από κάποιες συνθήκες(*) και το παθητικό κάπνισμα το ίδιο. Το συζητούμενο είναι η αντικαπνιστική υστερία, η απαγόρευση να συναγελασθείς με καπνιστές σε ειδικούς χώρους, το τάχα μου ενδιαφέρον για την υγεία που καταρρίπτεται με τα παραδείγματα που ανέφερες και όχι μόνον. Οι συμπεριφορές δεν μπορούν να καθορίζονται μέχρι κεραίας από οποιαδήποτε Μαριλίζα ή Αβραμόπουλο.

Το γιατί το κάνουν, έχουν γραφτεί τόμοι στην Αμερική που η καπνοϋστερία κρατάει μια εικοσαετία τώρα (εγώ την έζησα στην αρχή της και σας διαβεβαιώ ότι δεν μπορείτε να διανοηθείτε ακόμα πόσο γκροτέσκα φασιστική μπορεί να καταλήξει). Δυστυχώς οι εξουσιαστές γνωρίζουν καλά την ψυχολογία της μάζας και το παιγνίδι με οτιδήποτε έχει να κάνει με εξάρτηση (τσιγάρο, αλκοόλ και σεξ) έχει ευρύτερες κοινωνικές επιδράσεις και λειτουργεί ως συνολική καταστολή. Τέλος πάντων δεν εξαντλείται το θέμα. Ούτε μεταλαμπαδεύεται η κακή εμπειρία που έχουμε κάποιοι από τις “προηγμένες” (my ass) χώρες!

(*)Επιμένω ότι πληθώρα εκ των διενεργηθέντων στατιστικών για το παθητικό κάπνισμα, είναι τραβηγμένες από τα μαλλιά (συμμετείχα παλιά σε δύο ως Μαθηματικός και ο τσακωμός που έκανα για το μεροληπτικό των δεδομένων και την προσπάθεια να αποδειχθεί συγκεκριμένη συσχέτιση δεν λέγεται…)