Τατασόπουλος - Μυστακίδης - Κώτη: Το απόλυτο σχήμα

Ο Τατασόπουλος “τρώει” το μπουζούκι…

[video=Τατασόπουλος, Μυστακίδης, Κώτη - Είναι αργά]517[/video]

Παρεπιπτόντως ξέρουμε τίνος Ζοζέφ παίζει αυτή τη φορά?

Ενα από τα δύο του Τσαγκάρη δεν είναι;
Στο μαγαζί ήρθε με το άλλο (με το αστέρι), αλλά επειδή δεν έβγαινε καλά στο μικρόφωνο, του έφεραν το άλλο να παίξει.
Παρεμπιπτόντως και παρά τους μικροφωνισμούς, πώς σας φαίνεται που ο τύπος παίζει μόνο με το μικρόφωνο;

ΥΓ. Ρε Κώστα, αυτή η φίλη σας γλώσσα δεν έβαλε μέσα;

Πού χαίρομαι που ρώτησες, και εγώ ήθελα να ρωτήσω τι γνώμες και τεχνικές υπάρχουν για τα μικρόφωνα. Δυστυχώς τα μικρόφωνα σε τόσο κοντινή απόσταση αλλάζουν την χροιά του ήχου. Είμαι σίγουρος οτι η πενιά του Τατα θα ακουγόταν ακόμα ποιο μεστή και γλυκιά χωρίς το μικρόφωνο, η σε συνθήκες στούντιο που τα μικρόφωνα είναι ποιό μακρυά. Εχουμε το ίδιο πρόβλημα και στην κλασσική. Βάλε το μικρόφωνο κοντά, και ξαφνικά ακούς το δοξάρι να τρίβεται πάνω στις χορδές ενω αυτό 3 μέτρα ποιό πέρα δεν ακούγεται καθόλου.
Παρόλαυτα δεν νομίζω οτι αφαιρεί καθόλου απο την ικανότητά του. Είναι προφανές οτι ο άνθρωπος είναι πολύ καλός. Ηθελα όμως να ρωτήσω εαν έχει πειραματιστεί κανείς με τα μικρόφωνα που χρησιμοποιούν στις κλασσικές κιθάρες η εαν υπάρχει ιδανικός τρόπος να ενυσχίσουμε το μπουζούκι σε τέτοιες περιπτώσεις…

ευχαριστώ

(πόσο όμορφα παίζουν αυτοί οι άνθρωποι!)

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ 1002 ΝΥΧΤΕΣ !

Φίλε Alk διάβασα το ερώτημα/σχόλιο σας καί το θεώρησα καλό να απαντήσω προσωπικά ο ίδος πάνω σ’αυτό το ζήτημα…για αρκετά χρόνια προπαθώ να βρώ την ¨κατάλληλη¨ η τέλος πάντον πιο καλή λύση για ναι βγαίνει το μπουζούκι μου με τον ήχο του το φυσικό. Εχούν δοκιμαστεί μικρόφωνα πολλών ειδών, κάψες (πάνω και κάτω απο το καπάκι), κρυστάλλους στον καβαλάρι, μαγνήτες με ενσωματομένα μικρόφωνα, ακόμα και αυτοσχέδιο μικρόφωνο φτιαγμένο απο το μικρόφωνο τόν ακουστικών απο υπολογιστή. Το πρόβλημα είναι οτι 1. τίς περισσότερες φορές οι ηχητικές εγκαταστάσεις στούς χώρους που παίζουμε είναι ¨ακατάλληλες¨ διότι δεν επενδύουνε οι επιχειρηματίες στον ήχο του μαγαζίου ενο…ήχο πουλάνε 2. είναι αρκετά δύσκολο να βρεθείς σε πάλκο οπου θα εχουν και οι υπόλοιποι συνάδελφοι την ίδια αισθητική ωσον αφορά τον ηχο και θα παίζουν σε μια ενταση οικανοποιητική ούτως ώστε ν΄ακούγονται ολα τα οργανα και να μη δημιουργουνε μικροφωνισμους στα αλλα οργανα/μικροφωνα απο μεγάλες εντάσης 3. υπάρχει τελικά μεγάλη διαφορά αισθητικής μεταξεί ηχολύπτη και μπουζουξή για το πως ¨πρέπει¨ να βγαίνει η χριά του οργάνου λόγο διαφορά ακούσματος που εχει ο καθένας. Τον τελευταίο καιρό λοιπόν βρήκα μια αρκετά καλή λύση στο πρόβλημα αυτο…το κακό ηταν που δυστιχώς στην παράσταση την πρώτη που εγιναν και οι λίψης που είδες δεν μπορούσα να το εχω λογο επισκευής στο μπουζούκι μου. Αναφέρομαι στο μαγνήτη/μικρόφωνο της Fishman πιο συγκεκριμένα το μοντέλο ¨rare earth blend( http://www.fishman.com/products/details.asp?id=46) . Eίναι παρόμοιο με κάποια αλλα που εχούν και ο Πάππος και αλλοι συνάδελφοι. το καλό με το συγκεκριμένο ειναι οτι εχει μικρόφωνο με ¨λαιμο¨ τ΄οποίο σου δίνει τη δυνατότητα να βρείς την καλύτερη δυνατόν θέση ακουστικής χωρίς να μικροφωνίζει. Σε συνδιασμό με μια καλή προενύσχιση φτιάχνω τον ήχο που με οικανοποιεί και πάνω απ όλα δεν ειναι κουραστικός στα χέρια.
Ελπίζω να σε βοήθεισαν οι πληροφορίες μου, Ν.Τατασόπουλος

Της έκανα συστάσεις αλλά… είναι παλιοχαρακτήρας.
Την επόμενη φορά θα παίρνω ήχο στην κάμερα από την κονσόλα.

Νίκο ό,τι και να πω είναι λίγο… Μια ερώτηση μόνο: το μπουζούκι ήταν νόστιμο; :089:

Εβαλες βλέπω το παρατσούκλι του πατέρα σου! Το σχολιάζω γιατί, παρεμπιπτόντως, σαν σήμερα γεννήθηκε ο Ντίλιγκερ (ο κακοποιός, όχι ο μπουζουξής).
:slight_smile:

…και σιδεροκέφαλος στην e-παρέα μας. Τί άλλο να πώ παρά … τα σέβη μου :109:

wow…i get an answer from the man himself:109:

Για μια ακόμη φορά 1002 μπράβο!!! Καλώς ήρθες στην παρέα και ελπίζουμε μήπως και μερικοί παικταράδες σαν κι εσένα αποφασίσετε να δώσετε τα φώτα σας σε όλους εμάς με βιβλία, πιο οργανωμένα μαθήματα, dvd κλπ

ουστ κουτσομπολα!!!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 12:26 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 12:24 —

παλι ρεζιλι γιναμε?

Λειτουργείς με καθυστέρηση…αυτά διαδραματίστηκαν την 1η φορά!!!

Είναι η πιο κατάλληλη στιγμή να “ανεβάσω” μερικά ντοκουμέντα αθωότητας υπέρ του Πρίαμου. Κοιτάξτε και μόνοι σας, ο άνθρωπος δεν μιλάει γιατί χορεύει!!! :110::110::110: Ώπααααα!!!

υ.γ. Χε! χε! χε! ήμουν κι εγώ εκεί!!!

Μπράβο Δημήτρη, γιατί έχω κι εγώ βίντεο-ντοκουμέντο που χορεύεις εσύ. :089:

Γιατί βεβαίως στο χορό, οι ΜΕΣΟΛΛΟΓΓΙΤΕΣ μας άφησαν “άφωνους”!!!

Φίλε Σπύρο καλός σας βρήκα ! Θα πρέπει εδώ να σου πω ότι πλέον αρκετοί συνάδελφοι όπως και εγώ κάνουμε ιδιαίτερα μαθήματα. Προσωπικά ξεκίνησα το 2000 να μεταφέρω τέλος πάντων αυτά που γνωρίζω σε όσους ήθελαν να μάθουν κάποια πράγματα. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου δάσκαλο…είναι μεγάλη και βαριά κατά τη γνώμη μου η έννοια του ¨δάσκαλου¨. Απ ότι γνωρίζω ο Πάππος, ο Γκούμας, και ο Καραντίνης όλοι παραδίνουν μαθήματα. Από εκεί και ύστερα είναι καθαρά θέμα επιλογής διότι ο καθένας έχει κάτι διαφορετικό σαν παίχτης και σίγουρα έναν διαφορετικό τρόπο να μεταφέρει τις γνώσεις του. Πιστεύω πως τα DVD και τα βιβλία ¨άνευ δασκάλου¨ θα πρέπει να είναι λύση για ανθρώπους οι οποίοι δυστυχώς δεν έχουνε τη δυνατότητα να έρθουν σε προσωπική επαφή με κάποιον ¨δάσκαλο¨ .

Το μπράβο στον ΝΙΚΟ είναι για το ήθος της απάντησής του.

ολα τα videos ειναι εξαιρετικα,αλλα ειδικα στο “ειναι αργα” ακους τη μουσικη και δεν ξερεις που να πρωτοκοιταξεις!Και οι 2 παιζουν απιστευτα,και η Mrs Κωτη εξισου εντυπωσιακη!Μπραβο παιδια,και μπραβο σ’αυτους που μοιραστηκαν τα videos μαζι μας!!!:110:

Ξέρει κανείς που παίζει τώρα ο Νίκος ο Τατασόπουλος?

Δεν ξέρω αν παίζει ήδη κάπου σταθερά.Μαζί θα παίξουμε Κυριακή 27 Σεπτέμβρη στις 1002 νύχτες.